πιστευετε οτι τα λεφτα φερνουν την ευτυχια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 128
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042

    πιστευετε οτι τα λεφτα φερνουν την ευτυχια?

    εγω νομιζω πως οχι... θυμαμαι στο παρελθον που ηθελα πολυ να αγορασω μερικα ακριβα πραγματα που ειχα βαλει στο ματι τελικα τα αγορασα κανοντας αποταμιευσεις αλλα δε μπορω να πω οτι αυτο τελικα με εκανε ευτυχισμενο απλα μου ικανοποιησε ενα αποθημενο... εσεις τι πιστευεται?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εγω νομιζω πως οχι... θυμαμαι στο παρελθον που ηθελα πολυ να αγορασω μερικα ακριβα πραγματα που ειχα βαλει στο ματι τελικα τα αγορασα κανοντας αποταμιευσεις αλλα δε μπορω να πω οτι αυτο τελικα με εκανε ευτυχισμενο απλα μου ικανοποιησε ενα αποθημενο... εσεις τι πιστευεται?
    Να είσαι δυστυχισμένος και τα λεφτά να σε κάνουν ευτυχισμένο? όχι, σε καμία περίπτωση!
    Τα λεφτά, για μένα, είναι σαν το μαχαίρι, πρέπει να ξέρεις να κόβεις και τί θα κόψεις, με προσοχή για να μην κοπείς. Δηλαδή, πρέπει να ξέρεις να τα χρησιμοποιείς. Και αυτό δεν είναι θέμα ευτυχίας ή δυστυχίας αλλά εκπαίδευσης και κοινής λογικής.
    Θεωρητικά μιλώντας, σίγουρα έναν άνθρωπο πνιγμένο στα χρέη, με απειλή κατασχέσεων και εισόδημα μηδενικό, ένα λαχείο 1 εκ.ευρώ τον σώζει από την απόλυτη δυστυχία. Αλλά και πάλι, και τα χρέη του να εξοφλήσει, πάλι στα χρεη θα καταλήξει εφόσον δεν μαθει από τα παθήματα του και δεν κάνει λογική τοποθέτηση των χρημάτων του.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Παντως και η ευτυχια δε φερνει τα λεφτα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εγω νομιζω πως οχι... θυμαμαι στο παρελθον που ηθελα πολυ να αγορασω μερικα ακριβα πραγματα που ειχα βαλει στο ματι τελικα τα αγορασα κανοντας αποταμιευσεις αλλα δε μπορω να πω οτι αυτο τελικα με εκανε ευτυχισμενο απλα μου ικανοποιησε ενα αποθημενο... εσεις τι πιστευεται?


    (νομίζω οτι μιλάς για επιθυμίες και οχι για απωθημένα)

    Και για να απαντήσω στο ερώτημα σου κατά την γνώμη μου ειναι η ψευδαίσθηση της ευτυχίας αλλα παρόλα αυτά και τα δύο ειναι απαραίτητα στην ζωή κάθε ανθρώπου ομώς το ένα δεν έχει να κάνει με το άλλο!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Εμενα παντως τα ιδια προβληματα με απασχολουσαν και οταν ειχα 500 ευρω στην τσεπη μου τα ιδια με απασχολουσαν και οταν ειχα 5 ευρω....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Παντως και η ευτυχια δε φερνει τα λεφτα.
    Η ευτυχία φέρνει την όρεξη να κάνεις πράγματα, η φαντασία δουλεύει, το μυαλό κόβει στροφές, άρα κάποιο τρόπο θα βρει ο ευτυχισμένος να βγάλει λεφτά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Σε καμμια , μα καμμια περιπτωση . δεν λεει βεβαια να εισαι στην πεινα , αλλα τα πολλα ειναι χρησιμα μονο για ψυχολογικους λογους ( ασφαλεια ) ) . Εκτος κ αν εισαι ματαιοδοξος . Επειδη τυχαινει να εχω πεντε δεκαρες παραπανω , αν με ρωταγε καποιος τι θελεις ναγορασεις ( η τι σου λειπει )η απαντηση θα ηταν ενα μεγαλοπρεπεστατο κ ειλικρινεστατο ΤΙΠΟΤΑ . Και ζω μια λιτη ζωη .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,180
    Για να μιλήσουμε την γλώσσα της αληθείας....
    σίγουρα τα λεφτά φέρνουν την ευτυχία γιατί χωρίς αυτά,δεν πας πουθενά.!
    Αν είσαι όμως κακότυχος,τα λεφτά δεν αντιστρέφουν την κακοτυχία σου (πλην μερικών εξαιρέσεων)
    Παρ΄όλα αυτά,καλύτερα τα δάκρυά σου να πέφτουν στην πισίνα παρά στο χώμα.!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,180
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Σε καμμια , μα καμμια περιπτωση . δεν λεει βεβαια να εισαι στην πεινα , αλλα τα πολλα ειναι χρησιμα μονο για ψυχολογικους λογους ( ασφαλεια ) ) . Εκτος κ αν εισαι ματαιοδοξος . Επειδη τυχαινει να εχω πεντε δεκαρες παραπανω , αν με ρωταγε καποιος τι θελεις ναγορασεις ( η τι σου λειπει )η απαντηση θα ηταν ενα μεγαλοπρεπεστατο κ ειλικρινεστατο ΤΙΠΟΤΑ . Και ζω μια λιτη ζωη .
    Και το θεωρείς λίγο,φίλε Macgyver να έχεις οικονομική ασφάλεια;
    ασπιρίνες να χρειαστείς,χωρίς λεφτά δεν μπορείς νάγοράσεις...
    και εγώ ζω μία λιτή ζωή,που έτυχε να εχουμε κ 10 φράγκα παραπάνω,αλλά κ τις βολτες μου μπορώ να κάνω κ τις διακοπές μου κ το Ηρώδειό μου σε καμια καλή παράσταση...
    ενώ ο άλλος φέρνει πάνω-κάτω την Διονυσείου Αεροπαγίτου και κοιτάει τους άλλους τι κάνουν...-δεν είναι το ίδιο.!!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Για να μιλήσουμε την γλώσσα της αληθείας....
    σίγουρα τα λεφτά φέρνουν την ευτυχία γιατί χωρίς αυτά,δεν πας πουθενά.!
    Αν είσαι όμως κακότυχος,τα λεφτά δεν αντιστρέφουν την κακοτυχία σου (πλην μερικών εξαιρέσεων)
    Παρ΄όλα αυτά,καλύτερα τα δάκρυά σου να πέφτουν στην πισίνα παρά στο χώμα.!
    εμενα μου ελειπαν καπια αντικειμενα παλιοτερα που τελικα με τα χρονια τα απεκτησα κ ομως μου ελειψαν στιγμες του παρελθντος τοτε που μου ελειπαν ολα αυτα τα ατικειμενα που θα ηθελα να επαναληφθουν εστω κ αν τοτε δε τα ειχα δε λεω να ζεις μεσα στη πεινα τα λεφτα σε γεμιζουν μεχρι ενος σημειου μετα απο αυτο το σημειο κενα με πολα λεφτα δε γεμιζονται

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλα τα λεφτα φερνουνε την ευτιχια ως ενα σημειο μονο εαν δεν διαθετεις κ ανθρωπους στην ζωη σου νιωθεις κενο

  12. #12
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    62
    το θεμα ειναι το τι κανεις με τα λεφτα. Αμα τα λεφτα τα θες για να καλυψεις καποιο κενο εννοειται οτι με αυτα, χωρις αυτα δυστυχισμενος παραμενεις. Το οτι προσφερουν μια διευκολυνση ομως πρεπει να το παραδεχτουμε. Δεν λεω να εισαι κ εκατομμυριουχος, αλλα οπως κ να το κανουμε αμα δεν εχεις μια δεν τη βγαζεις την ημερα.
    Προσωπικα, αμα ειχα καποια παραπανω χρηματα σιγουρα θα ημουν ως ενα βαθμο πιο ευτυχισμενη γατι θα μπορουσα να ταξιδεψω παντου κατι που το ονειρευομαι απο παντα.
    http://www.youtube.com/watch?v=rEXhAMtbaec

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    100
    φυσικα και φερνουν ευτυχια αλλα οχι για να ικανοποιησεις την καταναλωτικη σου μανια αλλα για να "αγορασεις" στιγμες οπως λεω, αυτο που εννοω ειναι να πας ταξιδια,να μαθεις καινουρια πραγματα οπως πχ και αλλη γλωσσα η να παρεις διπλωμα ελικοπτερου και τετοια πραγματα που δεν προκειται να τα κανεις ποτε αν δεν εχεις λεφτα... Τα λεφτα σου αγοραζουν εμπειριες και οσο πιο πολλες εχεις τοσο καλυτερα πιστευω, ποιος δεν θελει να μαθει πως ζουνε και εξω απο την ελλαδα που ειναι τριτοκοσμικη χωρα τωρα πια.. να διαλεξεις ενα ερημικο νησι στον ειρηνικo και να πας με το ελικοπτερο ετσι επειδη μπορεις.

    Τωρα τι κανεις? εισαι κλεισμενος στο σπιτι αντε πας και για καμια μπυρα σε αλλη περιοχη ετσι για αλλαγη! αν ειχες 500 χιλιαρικα στην ακρη σιγουρα δεν θα καθοσουν μεσα. Οπως ειπε ενας πιο πανω αν εισαι ευτυχισμενος δουλευει και το μυαλο σου καλυτερα και εισαι πιο παραγωγικος, εχεις ιδεες,εισαι χαρουμενος και περνας αυτη την αυρα και στους αλλους και ολο και καποιον συγγενη θα βοηθησεις και θα κανεις και αλλον χαρουμενο...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    Εχω τουλαχιστον χίλιους λογους για να σου γράψω πόσο ευτυχισμένο μπορούν να σε κάνουν τα λεφτά,με τη ΒΑΣΙΚΗ προυπόθεση ότι πάνω απ'όλα έχεις την υγεία σου!
    Τα υπόλοιπα τα κάνουν τα λεφτά.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Και το θεωρείς λίγο,φίλε Macgyver να έχεις οικονομική ασφάλεια;
    ασπιρίνες να χρειαστείς,χωρίς λεφτά δεν μπορείς νάγοράσεις...
    και εγώ ζω μία λιτή ζωή,που έτυχε να εχουμε κ 10 φράγκα παραπάνω,αλλά κ τις βολτες μου μπορώ να κάνω κ τις διακοπές μου κ το Ηρώδειό μου σε καμια καλή παράσταση...
    ενώ ο άλλος φέρνει πάνω-κάτω την Διονυσείου Αεροπαγίτου και κοιτάει τους άλλους τι κάνουν...-δεν είναι το ίδιο.!!
    Μα Ntiana , ειπα οτι δε λεει νασαι στην πεινα , αλλα αν μπορεις κ κανεις αυτα που λες οτι κανεις , εισαι μια χαρα .

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Γιατί τα λεφτά δεν έχουν νόημα?
    By the_downward_spiral in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 10-01-2013, 07:38
  2. τα λεφτα δεν φτανουν ουτε για...χαμογελο!
    By chesire in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 26-03-2012, 11:34
  3. Πρόβλημα με τη μητέρα μου-λεφτά.
    By Evaki28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 05-10-2011, 19:04
  4. Για τα λεφτα....
    By alexloukoumaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 22-01-2009, 21:12
  5. Μήπως οργανικά προβλήματα φέρνουν την άσχημη ψυχολογία?
    By niht in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 18-09-2008, 00:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •