Πως να αντιμετωπισω την απιστια του πατερα μου;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    2

    Unhappy Πως να αντιμετωπισω την απιστια του πατερα μου;

    Γεια σας, ειμαι 17 χρονων, σε χρονια πανελληνιων και εχω προβλημα με τον πατερα μου. Εδω και 3 χρονια εχω ανακαλυψει οτι απαταει την μητερα μου. Δεν του εχω μιλησει αν και του εχω δειξει οτι το ξερω. Δεν μου εχει μιλησει εκεινος γι αυτο. Δεν δινει δικαιωματα, ουτες πολλες ωρες λειπει απο το σπιτι εκτος του εργασιακου του ωραριου, ουτε φερεται με απαθεια προς τη μητερα μου η σε μενα και τον αδερφο μου. Ειχα φτασει σε σημειο να μην ασχολουμαι και ειχα πεισει τον εαυτο μου πως δεν ειναι δικο μου θεμα αλλα ειναι προσωπικα μεταξυ των γονιων μου. Ωστοσο φετος εχω βρεθει σε πολλη δυσκολη θεση. Εμαθα ποια ειναι η εξωσυζυγικη του σχεση, και προς εκπληξη μου ειναι μια απο τις καθηγητριες του σχολειου μου η οποια μου κανει μαθημα φετος. Δεν αντεχω να τη βλεπω, η μου ερχεται να βαλω τα κλαματα η να την χτυπησω. Ειμαι στην πιο δυσκολη σχολικη μου χρονια, πρεπει να ειμαι συγκεντρωμενη αλλα δεν μπορω να βρισκομαι στον ιδιο χωρο μαζι της μου ειναι αδυνατο! Αισθανομαι τοσο εντονα την αναγκη να παρω εκδικηση, οχι απο τον πατερα μου, εκεινος ειναι πατερας μου, ο,τι και να κανει θα τον αγαπαω, αλλα απο εκεινη! Θελω να την δω να υποφερει οπως υποφερω κι εγω 3 χρονια τωρα! Αλλα δεν μπορω να κανω κατι φετος λογω των πανελληνιων. Ομως δεν μπορω και να το αφησω ετσι, με καταστρεφει ψυχολογικα. Δεν μπορω να μιλησω σε κανενα ατομο του κυκλου μου. Μπορει καποιος να με βοηθησει;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Αποψή μου, μην ανακατευτείς. Και δε καταλαβα γιατί φταίει μόνο η καθηγητρια. Ο πατέρας σου δε φταίει? επειδη ειναι πατερας σου δε φταιει? Η πραξη έγινε και την ηθελε κ αυτός, αρα φταιει κι αυτός. Αν και ξέρω πως θές απίστευτα να την εκδικηθείς όπως λες, νομιζω δν εχει νόημα. Δε πρόκειτε να εκδικηθεις αυτή μόνο. Γιατί αν μαθευτεί θα το μαθει κ η μανα σου οπότε θα γινει ενα μπάχαλο.
    Παντως μην απομυθοποιεις τον πατερα σου, εβαλε κ αυτος το χερακι του σ'αυτη τη σχέση.

    Βασικά για να μη βγω και ψεφτρα αν ημουν στη θέση σου και στην ηλικια σου θα το'λεγα στη μανα μου με αποδείξεις. Αλλά με το μυαλο που εχω τωρα απλά δε θα επερνα καμια θεση γιατι δεν ειναι δικια μου θεση η ερωτικη ζωη των γονιων μου. Δε ξερω ποσο ευκολο ειναι να σκεφτείς λογικά αε αυτη την ηλικια και σε αυτη τη θέση..

  3. #3
    ..συμφωνώ με γκοθ.
    Είσαι πολύ μικρή βέβαια για να κουράζεις το μυαλό σου, γιατί δεν ξέρεις τι μπορεί να κρύβεται από πίσω.
    Η ξένη γυναίκα είναι η μοναδική που δεν φταίει.
    Εκείνη ούτε ξέρει τη μητέρα σου, ούτε έχει κάνει μαζί της παιδιά, ούτε μοιράστηκαν τη ζωή τους.
    Από κει και πέρα πραγματικά δεν θα ήξερα τι να κάνω στη θέση σου και ας είμαι πολυυυυυυυυυυ μεγαλύτερη σου.
    Είναι λεπτό το θέμα και πάνω απ όλα αυστηρά προσωπικό τους.
    Μπορεί οι γονείς σου να είναι μαζί μόνο για σας, να έχει χαθεί η ερωτική τους σχέση και άλλα που να μη τα φαντάζεσαι.
    Στην ουσία αυτό που πρέπει να σε ενδιαφέρει είναι αν ο πατέρας σου στο ρόλο του είναι εντάξει και αυτή η σχέση δεν τον έχει απομακρύνει από σας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by thecimorellisisters View Post
    Γεια σας, ειμαι 17 χρονων, σε χρονια πανελληνιων και εχω προβλημα με τον πατερα μου. Εδω και 3 χρονια εχω ανακαλυψει οτι απαταει την μητερα μου. Δεν του εχω μιλησει αν και του εχω δειξει οτι το ξερω. Δεν μου εχει μιλησει εκεινος γι αυτο. Δεν δινει δικαιωματα, ουτες πολλες ωρες λειπει απο το σπιτι εκτος του εργασιακου του ωραριου, ουτε φερεται με απαθεια προς τη μητερα μου η σε μενα και τον αδερφο μου. Ειχα φτασει σε σημειο να μην ασχολουμαι και ειχα πεισει τον εαυτο μου πως δεν ειναι δικο μου θεμα αλλα ειναι προσωπικα μεταξυ των γονιων μου. Ωστοσο φετος εχω βρεθει σε πολλη δυσκολη θεση. Εμαθα ποια ειναι η εξωσυζυγικη του σχεση, και προς εκπληξη μου ειναι μια απο τις καθηγητριες του σχολειου μου η οποια μου κανει μαθημα φετος. Δεν αντεχω να τη βλεπω, η μου ερχεται να βαλω τα κλαματα η να την χτυπησω. Ειμαι στην πιο δυσκολη σχολικη μου χρονια, πρεπει να ειμαι συγκεντρωμενη αλλα δεν μπορω να βρισκομαι στον ιδιο χωρο μαζι της μου ειναι αδυνατο! Αισθανομαι τοσο εντονα την αναγκη να παρω εκδικηση, οχι απο τον πατερα μου, εκεινος ειναι πατερας μου, ο,τι και να κανει θα τον αγαπαω, αλλα απο εκεινη! Θελω να την δω να υποφερει οπως υποφερω κι εγω 3 χρονια τωρα! Αλλα δεν μπορω να κανω κατι φετος λογω των πανελληνιων. Ομως δεν μπορω και να το αφησω ετσι, με καταστρεφει ψυχολογικα. Δεν μπορω να μιλησω σε κανενα ατομο του κυκλου μου. Μπορει καποιος να με βοηθησει;
    απ οτι καταλαβαινω, ξερεις πολυ καλα οτι το κυριοτερο φταιξιμο ειναι του πατερα σου, απλα εξακολουθεις να τον αγαπας γιατι ειναι πατερας σου.
    και πολυ καλα κανεις, γιατι οπως λες και μονη σου, το θεμα των σχεσεων των γονιων σου δεν σε αφορα, ουτε μειωνει την αγαπη τους για σενα.
    σε αφορα ομως στον βαθμο που επηρρεαζει εσενα την ιδια και κυριως οσο εισαι ανηλικη και υπο στην στεγη και την προστασια τους, οπως τωρα πχ που εμαθες οτι η γυναικα που βλεπει ο πατερας σου ειναι η καθηγητρια σου και εισαι αναγκασμενη να την βλεπεις συχνα.
    φανταζομαι οτι την βλεπεις στο σχολειο, σε καποια ταξη και δεν σου κανει ιδιαιτερα στο σπιτι.και θα σε αφορα και στο μελλον, γιατι θα διαμορφωσει την δικη σου συμπεριφορα μεσα σε μια σχεση και μεσα σε μια οπικογενεια, ειτε με θετικο ειτε με αρνητικο τροπο. παντως ανεπηρρεαστη δεν θα σε αφησει..

    επισης, δεν ειναι καθολου αληθεια οτι ο πατερας σου δεν δινει δικαιωματα, οταν το παιδι του το ξερει εδω και τρια χρονια, η γνωριμια του ειναι σε καθημερινη επαφη μαζι με το παιδι και του εχει φερει τοση αναστατωση.

    η συμβουλη μου ειναι να μιλησεις αμεσως στον πατερα σου.
    να του πεις τι ξερεις, απο ποτε το ξερεις, πως το εμαθες, και ποσο πολυ σε αναστατωνει η οποια επαφη σου με αυτη την γυναικα.
    με την γυναικα αυτη σε συμβουλευω να μην εχεις απολυτως καμια επαφη περα απο οσα επιβαλονται για το μαθημα. αν ειναι μαλιστα εφικτο να απαλλαγεις απο το μαθημα της, να το κανεις. αν η ιδια επιχειρησει να σε πλησιασει περισσοτερο απο οτι επιτρεπει η τυπικη σας σχεση στο σχολειο, να της πεις ξεκαθαρα οτι δεν θελεις επαφες μαζι της γιατι εισαι ενημερη για την γνωριμια της με τον πατερα σου και δεν θελεις καμια συμμετοχη σε αυτο.
    Last edited by Remedy; 16-11-2013 at 12:42.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Όντως τα έχουν? Πώς το κατάλαβες? Πώς είσαι σίγουρη ότι δεν κάνεις λάθος?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    Αποψή μου, μην ανακατευτείς. Και δε καταλαβα γιατί φταίει μόνο η καθηγητρια. Ο πατέρας σου δε φταίει? επειδη ειναι πατερας σου δε φταιει? Η πραξη έγινε και την ηθελε κ αυτός, αρα φταιει κι αυτός. Αν και ξέρω πως θές απίστευτα να την εκδικηθείς όπως λες, νομιζω δν εχει νόημα. Δε πρόκειτε να εκδικηθεις αυτή μόνο. Γιατί αν μαθευτεί θα το μαθει κ η μανα σου οπότε θα γινει ενα μπάχαλο.
    Παντως μην απομυθοποιεις τον πατερα σου, εβαλε κ αυτος το χερακι του σ'αυτη τη σχέση.

    Βασικά για να μη βγω και ψεφτρα αν ημουν στη θέση σου και στην ηλικια σου θα το'λεγα στη μανα μου με αποδείξεις. Αλλά με το μυαλο που εχω τωρα απλά δε θα επερνα καμια θεση γιατι δεν ειναι δικια μου θεση η ερωτικη ζωη των γονιων μου. Δε ξερω ποσο ευκολο ειναι να σκεφτείς λογικά αε αυτη την ηλικια και σε αυτη τη θέση..


    Καλησπερα,σιγουρα εχουν ευθυνες κ οι τρεις για μενα 1)πατερας 2)καθηγητρια 3) μητερα και το μητερα το λεω γιατι δεν ξερουμε εαν καποια συμπεριφορα της με τον πατερα σου τον οδηγησε σε αυτη του την πραξη!!!τωρα για αυτο που λες για μενα ειναι παρα πολυ φυσιολογικο να ριχνεις ολοι την ευθυνη κ την εκδικηση σου στην καθηγητρια γιατι εκτος απο το γεγονος με τον πατερα σου, στο σχολειο ειναι σαν να κοροιδευει κ εσενα περα απο την μαμα σου κ περα του οτι ειναι το προσωπο που απειλη την οικογενεια σου!!!
    εισαι 100% σιγουρη οτι αυτη ειναι το τριτο προσωπο??
    κ δεν συμφωνω καθολου (εαν ειναι ετσι τα πραγματα κ εισαι σιγουρη) να το πεις εσυ στην μαμα σου..δεν ειναι δικη σου δουλεια,η δουλεια σου ειναι το διαβασμα..!!!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    2
    Καταρχας θελω να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας. Ειδικα φετος που βρισκομαι στην πιο δυσκολη περιοδο της εφηβειας μου, το γεγονος αυτο με εχει βαλει σε πολλες σκεψεις. Πιο μικρη δεν μπορουσα να το δεχτω, ειχα φτασει σε σημειο αντι να στεναχωριεμαι για τις δικες μου προσωπικες σχεσεις, να κλαιω για το τι συμβαινει στην οικογενεια μου. Πλεον το εχω παραδεχτει μεσα μου. Για να απαντησω στην ερωτηση του αν ειμαι σιγουρη οτι συμβαινει αυτο και οτι ειναι σιγουρα αυτη η γυναικα, ναι ειμαι σιγουρη γιατι τον εχω δει με τα ματια μου. Και ντρεπομαι γι αυτο αλλα εχω στο παρελθον ψαξει το κινητο του πατερα μου για να σιγουρευτω. Δεν εχω σκοπο να μιλησω στην μητερα μου, δεν θα το εκανα ποτε, δικια του υποθεση ειναι. Φυσικα και γνωριζω τις ευθυνες του πατερα μου και οτι εκεινος ειναι ο κυριος υπευθυνος για το γεγονος αυτο. Ωστοσο, πως μπορω να κρατησω κακια στον ιδιο μου τον πατερα? Δεν μπορω. Δεν ειναι σωστο. Νιωθω απογοητευμενη,ναι, γιατι ηταν παντα το προτυπο μου, παντα μου μιλουσε για αρχες και αξιες και τωρα ολα εχουν γκρεμιστει.
    Α και ακομα κατι που αναφερατε στις απαντησεις σας, οτι δεν γνωριζω αν η μητερα μου το ξερει η αν εχει χαθει η σχεση μεταξυ τους και μενουν μαζι μονο για τα παιδια τους. Για την μητερα μου ειμαι 100% σιγουρη οτι αυτο δεν ισχυει. Κανει κυριολεκτικα τα παντα για να τον ευχαριστησει και υπαρχουν και φορες που τον εχει βαλει πανω και απο εμας τα παιδια της.
    Το προβλημα μου εμενα τη δεδομενη στιγμη ειναι οτι αναγκαζομαι να ερχομαι σε επαφη με αυτη τη γυναικα καθημερινα, η οποια χωρις ο πατερας μου να το γνωριζει μου φαιρεται με το χειριστο τροπο. Στο σχολειο καλως η κακως, θεωρουμαι μια απο τις καλυτερες μαθητριες και αναμενουν πολυ υψηλα αποτελεσματα απο μενα φετος. Ειναι η πρωτη φορα στη σχολικη μου ζωη που εχω παρει ωριαια αποβολη απο εκεινη, χωρις καποιο συγκεκριμενο λογο. Και με "ενημερωσε" αυτη η "καθηγητρια" να μην περιμενω μεγαλο βαθμο απο εκεινη γιατι δεν της αρεσει ο τροπος που την κοιταω. Και δεν μπορω να μιλησω σε κανεναν αλλο στο σχολειο γιατι θα μαθευτει η κοντρα μας και υπαρχει πιθανοτητα να μαθει η μητερα μου τι συμβαινει!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    κάτι δεν πιάνω... το λογικό θα ήταν να σε καλοπιάνει, όχι να δημιουργεί συγκρούσεις μαζί σου...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Quote Originally Posted by thecimorellisisters View Post
    Καταρχας θελω να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας. Ειδικα φετος που βρισκομαι στην πιο δυσκολη περιοδο της εφηβειας μου, το γεγονος αυτο με εχει βαλει σε πολλες σκεψεις. Πιο μικρη δεν μπορουσα να το δεχτω, ειχα φτασει σε σημειο αντι να στεναχωριεμαι για τις δικες μου προσωπικες σχεσεις, να κλαιω για το τι συμβαινει στην οικογενεια μου. Πλεον το εχω παραδεχτει μεσα μου. Για να απαντησω στην ερωτηση του αν ειμαι σιγουρη οτι συμβαινει αυτο και οτι ειναι σιγουρα αυτη η γυναικα, ναι ειμαι σιγουρη γιατι τον εχω δει με τα ματια μου. Και ντρεπομαι γι αυτο αλλα εχω στο παρελθον ψαξει το κινητο του πατερα μου για να σιγουρευτω. Δεν εχω σκοπο να μιλησω στην μητερα μου, δεν θα το εκανα ποτε, δικια του υποθεση ειναι. Φυσικα και γνωριζω τις ευθυνες του πατερα μου και οτι εκεινος ειναι ο κυριος υπευθυνος για το γεγονος αυτο. Ωστοσο, πως μπορω να κρατησω κακια στον ιδιο μου τον πατερα? Δεν μπορω. Δεν ειναι σωστο. Νιωθω απογοητευμενη,ναι, γιατι ηταν παντα το προτυπο μου, παντα μου μιλουσε για αρχες και αξιες και τωρα ολα εχουν γκρεμιστει.
    Α και ακομα κατι που αναφερατε στις απαντησεις σας, οτι δεν γνωριζω αν η μητερα μου το ξερει η αν εχει χαθει η σχεση μεταξυ τους και μενουν μαζι μονο για τα παιδια τους. Για την μητερα μου ειμαι 100% σιγουρη οτι αυτο δεν ισχυει. Κανει κυριολεκτικα τα παντα για να τον ευχαριστησει και υπαρχουν και φορες που τον εχει βαλει πανω και απο εμας τα παιδια της.
    Το προβλημα μου εμενα τη δεδομενη στιγμη ειναι οτι αναγκαζομαι να ερχομαι σε επαφη με αυτη τη γυναικα καθημερινα, η οποια χωρις ο πατερας μου να το γνωριζει μου φαιρεται με το χειριστο τροπο. Στο σχολειο καλως η κακως, θεωρουμαι μια απο τις καλυτερες μαθητριες και αναμενουν πολυ υψηλα αποτελεσματα απο μενα φετος. Ειναι η πρωτη φορα στη σχολικη μου ζωη που εχω παρει ωριαια αποβολη απο εκεινη, χωρις καποιο συγκεκριμενο λογο. Και με "ενημερωσε" αυτη η "καθηγητρια" να μην περιμενω μεγαλο βαθμο απο εκεινη γιατι δεν της αρεσει ο τροπος που την κοιταω. Και δεν μπορω να μιλησω σε κανεναν αλλο στο σχολειο γιατι θα μαθευτει η κοντρα μας και υπαρχει πιθανοτητα να μαθει η μητερα μου τι συμβαινει!

    Λοιπον μην στενοχωριεσαι αρχικα ολοι σχεδον οι αντρες ας ειναι πατεραδες μας ειναι απιστοι και κερατωνουν. Αν ο πατερας σου ηταν σωστος ανθρωπος δεν θα εκανε κατι τετοιο και μαλιστα με την καθηγητρια. Μην τον εξιδανικευεις επειδη ειναι πατερας σου, εσαι μικρη ακομη αλλα οι "αντρες" μονο την παρτη τους κοιτανε. Επειδη ομως οπως λες εισαι σε κρισιμη χρονια και αν ο πατερας σου ειναι αυτος που στηριζει οικονομικα φροντιστηρια κτλ μην πεις τιποτα και αφοσιωσου στα μαθηματα ωστε να περασεις στο πανεπιστημιο αφου λες οτι εισαι και αριστη μαθητρια. κανε υπομονη και μολις δωσεις εξετασεις να κανεις μια συζητηση με τη μητερα σου και να της το πεις ευθεως. Οσο για την καθηγητρια φερσου διπλωματικα και αντιμετωπισε την "φιλικα" και με τυπικη ευγενια ως καθηγητρια...Στη ζωη αυτη αν δεν φερθεις υπουλα δυστυχως και αφησεις τον παρορμητισμο να σε κυριευσει χανεις και το δικιο σου. Ψυχραιμια κοπελα μου και ωριμοτητα. Προσπαθησε να υποκριθεις για λιγο καιρο..οχι επιπολαιες βεβιασμενες συμπεριφορες. Α και επειδη σε νιωθω μην νομιζεις οτι ο πατερας σου "αγαπαει" αυτη τη γυναικα και οχι τη μαμα σου...Κατα πασα πιθανοτητα την ωρα του περναει..Μην τους δινει αξια, κοιτα τα μαθηματα σου!!!

  10. #10
    Καταρχην να σου πω οτι διαφωνω με τη Unlucky, Δεν ειναι σχεδον ολοι οι αντρες απιστοι και δεν κερατωνουν...Αυτοι ειναι μυθοι που μας αρεσουν να επαναλαμβανουμε.
    Ολα ειναι θεμα χαρακτηρα και εμπειριων. Λοιπον ο μπαμπας σου ειναι απο τους χαρακτηρες που εχουν διπλη ζωη. Εγω στη θεση σου θα του μιλαγα. ΟΧΙ στην καθηγητρια , ΟΥΤΕ στη μητερα σου μην πεις τιποτα. Η καθηγητρια δεν εχει καμμια ευθυνη. Η μαμα σου επισης δεν πρεπει να μαθει κατι απο σενα. Μιλα στον πατερα σου και πες του πως νιωθεις...
    Μια συνομιλια μαζι του θα σε κανει να νιωσεις καλυτερα πιστευω. Και μην του επιτεθεις απλα πες του πως νιωθεις, γιατι να το περνας ολο αυτο μονη σου ας εχει κι αυτος καποιες συνεπειες της πραξης του

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by thecimorellisisters View Post
    Καταρχας θελω να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας. Ειδικα φετος που βρισκομαι στην πιο δυσκολη περιοδο της εφηβειας μου, το γεγονος αυτο με εχει βαλει σε πολλες σκεψεις. Πιο μικρη δεν μπορουσα να το δεχτω, ειχα φτασει σε σημειο αντι να στεναχωριεμαι για τις δικες μου προσωπικες σχεσεις, να κλαιω για το τι συμβαινει στην οικογενεια μου. Πλεον το εχω παραδεχτει μεσα μου. Για να απαντησω στην ερωτηση του αν ειμαι σιγουρη οτι συμβαινει αυτο και οτι ειναι σιγουρα αυτη η γυναικα, ναι ειμαι σιγουρη γιατι τον εχω δει με τα ματια μου. Και ντρεπομαι γι αυτο αλλα εχω στο παρελθον ψαξει το κινητο του πατερα μου για να σιγουρευτω. Δεν εχω σκοπο να μιλησω στην μητερα μου, δεν θα το εκανα ποτε, δικια του υποθεση ειναι. Φυσικα και γνωριζω τις ευθυνες του πατερα μου και οτι εκεινος ειναι ο κυριος υπευθυνος για το γεγονος αυτο. Ωστοσο, πως μπορω να κρατησω κακια στον ιδιο μου τον πατερα? Δεν μπορω. Δεν ειναι σωστο. Νιωθω απογοητευμενη,ναι, γιατι ηταν παντα το προτυπο μου, παντα μου μιλουσε για αρχες και αξιες και τωρα ολα εχουν γκρεμιστει.
    Α και ακομα κατι που αναφερατε στις απαντησεις σας, οτι δεν γνωριζω αν η μητερα μου το ξερει η αν εχει χαθει η σχεση μεταξυ τους και μενουν μαζι μονο για τα παιδια τους. Για την μητερα μου ειμαι 100% σιγουρη οτι αυτο δεν ισχυει. Κανει κυριολεκτικα τα παντα για να τον ευχαριστησει και υπαρχουν και φορες που τον εχει βαλει πανω και απο εμας τα παιδια της.
    Το προβλημα μου εμενα τη δεδομενη στιγμη ειναι οτι αναγκαζομαι να ερχομαι σε επαφη με αυτη τη γυναικα καθημερινα, η οποια χωρις ο πατερας μου να το γνωριζει μου φαιρεται με το χειριστο τροπο. Στο σχολειο καλως η κακως, θεωρουμαι μια απο τις καλυτερες μαθητριες και αναμενουν πολυ υψηλα αποτελεσματα απο μενα φετος. Ειναι η πρωτη φορα στη σχολικη μου ζωη που εχω παρει ωριαια αποβολη απο εκεινη, χωρις καποιο συγκεκριμενο λογο. Και με "ενημερωσε" αυτη η "καθηγητρια" να μην περιμενω μεγαλο βαθμο απο εκεινη γιατι δεν της αρεσει ο τροπος που την κοιταω. Και δεν μπορω να μιλησω σε κανεναν αλλο στο σχολειο γιατι θα μαθευτει η κοντρα μας και υπαρχει πιθανοτητα να μαθει η μητερα μου τι συμβαινει!

    ο πατερας σου το ξερει αυτο?εαν ναι τι λεει?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by mirsini View Post
    Καταρχην να σου πω οτι διαφωνω με τη Unlucky, Δεν ειναι σχεδον ολοι οι αντρες απιστοι και δεν κερατωνουν...Αυτοι ειναι μυθοι που μας αρεσουν να επαναλαμβανουμε.
    Ολα ειναι θεμα χαρακτηρα και εμπειριων. Λοιπον ο μπαμπας σου ειναι απο τους χαρακτηρες που εχουν διπλη ζωη. Εγω στη θεση σου θα του μιλαγα. ΟΧΙ στην καθηγητρια , ΟΥΤΕ στη μητερα σου μην πεις τιποτα. Η καθηγητρια δεν εχει καμμια ευθυνη. Η μαμα σου επισης δεν πρεπει να μαθει κατι απο σενα. Μιλα στον πατερα σου και πες του πως νιωθεις...
    Μια συνομιλια μαζι του θα σε κανει να νιωσεις καλυτερα πιστευω. Και μην του επιτεθεις απλα πες του πως νιωθεις
    εχει ευθυνη κ μεγαλη η καθηγητρια κ ο πατερας της,δεν φτανει που εχει παραλληλη σχεση εχει κ με την καθηγητρια της κορης του κ για να εχει σχεση παει να πει οτι το αποδεχτηκε κ η ιδια!!! απο τα γραπτα της κορης του επιβαρυνει και την προοδο της, ειτε επιδη η κορη τα ξερει ολα, ειτε γιατι εχει ασχημη συμπεριφορα για τους δικους της λογους!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    Σιγουρα συμφωνω στα εξης: οτι δεν ειναι σωστο η εξωσυζυγικη σχεση του πατερα σου, οτι τυπικα εσενα δεν θα επρεπε να σε απασχολει η σχεση μεταξυ των γονιων σου και στο οτι φταινε απο κοινου καθηγητρια-πατερας.

    Εσενα πως σε επιρρεαζει: Με την καθηγητρια δεν τα πας καλα, ουτως ή αλλιως. Απορρεις λοιπον πως διαολο ο πατερας σου συναπτει σχεσεις με αυτην ενω κανονικα σαν πατερας θα επρεπε να σε υπερασπιστει, ενω τωρα τι να πας να του πεις? Αφου εχει σχεση μαζι της, σιγα μην της κανει παρατηρηση για τον τροπο που σου φερεται... Καπως ετσι σκεφτεσαι και μπλοκαρεις, αντι να δεις την πιο ξεκαθαρη εικονα του να δωσεις το μαθημα να ξεμπερδευεις.

    Τι θα εκανα αν ημουν στην θεση σου, θα εκμεταλευομουν το γεγονως γραφοντας ενα ανωνυμο γραμμα στην καθηγητρια (καταπροτημιση απο υπολογιστη για να μην αναγνωριστει ο γραφικος μου χαρακτηρας) το οποιο να λεει οτι ετσι και δεν περασεις την Ταδε μαθητρια με αριστα θα δημοσιευσω την ιστορια σου με τον Ταδε σε ολο το σχολειο και στην γειτονια που μενεις.(ολο αυτο αν Οντως ημουν σιγουρη για το τι συμβαινει μεταξυ τους, και αν Οντως εξακολουθει να συμβαινει. Μπορει τωρα που μιλαμε να εχουν χωρισει.)


    Εναλλακτικα θα σκεφτομουν, οτι μπορει αυτη μια μερα να γινει η μητρια μου οποτε: Δεδομενου οτι ο καθε ανθρωπος ζει την ζωη του, αλλιως συμπεριφερεται στην δουλεια του, αλλιως στο κρεβατι του, αλλιως στους φιλους του, αλλιως στην οικογενεια. Δεν σημαινει λοιπον οτι η καθηγητρια σου, εφοσον και ειναι παρανομη στην προσωπικη της ζωη, θα ειναι και παρανομη στην επαγγελματικη της. Μπορει λοιπον να σου συμπεριφερεται οπως σε ολες/ους τους μαθητες.
    Ομοιως και ο πατερας σου. Αλλιως λοιπον στην οικογενεια μεσα, αλλιως εξω απο αυτην...
    Θα φροντιζα εν κατακλειδι να δω πως μπορω να εξελιχθω και να περασω το ριμαδομαθημα για να μην την ξαναδω μπροστα μου.
    Στην τελικη δεν ξερουμε αν ξερει ποιανου κορη εισαι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Οπως καταλαβαινεις η σχεση των γονιων σου εχει φθαρει προ πολλου. Η γνωμη μου ειναι να πεις στη μαμα τι γνωριζεις γιατι δεν εχει δικαιωμα να την κοροιδευει. Να συναψει αλλη σχεση οντας παντρεμενος εχει το δικαιωμα ο φαδερ, δεν εχει ομως να σας κοροιδευει. Αυτο ειναι το προβλημα, η ελλειψη παντελονιων απο τον φαδερ που ειναι τοσο εγωισταρος που τα θελει ολα δικα του. Και την εξωθεν καλη μαρτυρια, την εικονα του καλου οικογενειαρχη, την τζαμπα υπηρετρια-νοσοκομα-νοικοκυρα κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ και το πηδηματακι του και τις περιπετειες με την καθηγητρια. Με 2 λογια ειναι ενας τελειωμενος απατεωνας. Πες στο στη μαμα λοιπον κ ρωτα την, τι θελει, να χωρισει, να τον συγχωρεσει, να του δωσει συγχαρητηρια, να το ανεχτει σαν συμφωνια? Και αναλογως ας πραξετε. Εσυ αν σε κερατωνε ο αντρας σου, δε θα θελες να το μαθεις?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Πώς είναι δυνατόν να σου εδωσε οριαια αποβολή δίχως να κανεις τπτ? Δε θελω να δωσω αλοθι στη καθηγητρια αλλά ενας καθηγητης σε μια αριστη μαθητρια δε τη βγαζει ετσι απ΄την αιθουσα και δε τη προειδοποιει οτι θα εχει χαμηλη βαθμολογια. Μου φαίνεται too much.
    Βασικά ξέρει οτι εσύ ξέρεις για τη σχέση που εχει με τον πατερα σου?
    Γενικά κ γω λεω να μη της πας κοντρα, δλδ μη τη κοιτας-μιλάς ειρωνικά, γιατί αν θες το βαθμο ετσι λιγο δυσκολο να το παρεις. Και βασικά δε ξερω αν θα ηταν καλο να το πεις στο πατερα σου. Γιατι αυτος θα το πει στη καθηγητρια σου λογικά και μετά μπορει αυτη να σε αμφισβητησει και να γινει χειροτερο το θεμα.
    Άρα όσο πιο πολύ ignore κανεις στο όλο θέμα τόσο πιο αλώβητη θα βγεις. να εισαι χαμηλων τονων στο μαθημα της για να μην εισαι στοχος γιατί εσυ βγαινεις ζημιωμενη απο τις ωριαιες κ τα αλλα.

    Α, και κατι αλλο, το πως βλεπεις να συμπεριφερονται οι γονεις σου μπροστά σου δε σημαινει οτι ειναι ευτυχισμενοι και οτι η μητερα σου τον κανει ευτυχισμενο. Αυτο δε το ξερεις. Εκτος απο μια οικογενεια που ειστε οι γονεις σου ειναι ζευγαρι και δε σας τα λενε όλα, ειδικά τα προβληματα που εχουν μεταξύ τους.

Similar Threads

  1. ΑΓΑΠΗ, ΓΑΜΟΣ, ΑΠΙΣΤΙΑ, ΠΑΘΟΣ, ΑΠΙΣΤΙΑ
    By dnikola in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 11-09-2013, 14:13
  2. Πως να το αντιμετωπισω....
    By jennyjuly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 16-09-2012, 19:28
  3. πως ν αντιμετωπισω την αθελητη προκλητικοτητα....
    By πιεσμενη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 27-09-2011, 04:17
  4. Αυπνία!Πως να την αντιμετωπίσω?
    By EU.MaGReGo in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 9
    Last Post: 03-09-2011, 05:36
  5. Πώς να το αντιμετωπίσω;;
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 28-05-2010, 13:09

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •