Ψυχολογικο η οχι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    9

    Ψυχολογικο η οχι?

    Καλησπερα σε ολα τα μελη ελπιζω να γραφω στο σωστο θεμα. Ειμαι 18 χρονων.
    Θελω να κανω μερικες ερωτησης εδω και 3 μηνες αντιμετοπιζω κατι πονους στην πλατη η οποιη αντανακλανε μπροστα στο στηθος στην περιοχη του συκωτιου κυριως πηγα να κανω εξετασεις στο νοσοκομειο μιας και οι πονοι ηταν αφορητοι μεχρι που με ξυπνησαν το βραδυ και οι εξετασεις μου ηταν καθαρες εκτως απο το διαφραγμα μου που μου ειπανε να παω σε εναν γαστρεντερολογο να κοιταξω το ενδεχομενο διαφραγματοκυλης λογο οτι κατι προσεξανε στην ακτινογραφια... Ο Ορθοπεδικος που ψιλαφησε την περιοχη που ποναω μου ειπε οτι προκειτε για πιασιμο και οτι αν συνεχηση να κοιταξουμε το ενδεχομενο της μαγνητηκης. την παρασκευη θα κανω γαστροσκοπηση. Εχω την εντυπωση οτι οι πονοι μπορει ναναι μυικη η ναχει πιαστει καποιο νευρο αλλα τον τελεφταιο καιρο μου φενετε οτι ειναι ψυχολογικο το θεμα... και καθε βραδυ χανω τον υπνο μου πονοντας μεχρι που εξαντλουμε και κοιμαμε... Εχω σκεφτει να παρω μισο λεξοτανιλ για να ηρεμησω αλλα το προτεινετε? Να τονισω οτι εχω κανει σοβαρο χειρουργειο στο μεσοθωρακειο. Σιγουρα κατι εχω αλλα εχω και την σκεψη που με βασανηζη μηπως ειναι ψυχολογικο... τι να κανω τι προτεινετε? Να σειμειωσω οτι περασα μια δυσκολη εφηβεια σε θεμα ψυχολογιας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    115
    καλησπερα mariko,καταρχην ηρεμισε μπορει και να ειναι υποσυνειδητα ψυχολογικο μιας κ ειχες ενα σοβαρο χειρουργιο ή μπορει να ειναι ψυχοσωματικο καλυτερα ομως καλο θα ειναι να περιμενεις και τις αλλες εξετασεις που σου ειπαν να κανεις,επισης θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι απο την στιγμη που εισαι 18 χρονων δεν περασες την εφηβεια αλλα την περνας ακομα!!!
    μια ερωτηση μηπως κρυωσες πριν σου συμβει αυτο το γεγονος???
    περασες καποιο εντονο γεγονος τελευταια?
    συμβουλη:κανε θετικες σκεψεις κ καλυτερα οταν πας να σκεφτεις αυτο το γεγονος αρπαψε την κ βγαλε την απο το μυαλο σου σκεφτοντας κατι αλλο που να μην εχει να κανει με το θεμα!!!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    9
    Σε ευχαριστω φιλε αλεξ. Και εγω αυτο πιστευω. Ναι και ειμαι ακομα κρυομενος :P Θα προσπαθησω ηδη το τελεφταιο καιρο προσπαθω να μην το σκεφτομαι βλεπω ταινειες να ξεχνιεμε η μιλαω με την αδερφη μου... ο πονος παραμενει βεβαια καθε βραδυ αλλα προφανως θα δειξουν και οι εξετασεις και αμα δω οτι δεν βγαζω ακρη θα παω σε ψυχολογο .

  4. #4
    μαρικο, τα λεξοτανιλ δεν είναι ντεπόν.

    Αν είναι να πάρεις κάτι, είναι τηλ κανένα ψυχολογο αν δεις ότι δεν σου βρίσκουν τίποτα παθολογικό.
    Σε αυτή την περίπτωση μόνο ο γιατρός θα κρίνει αν χρειάζεσαι κάτι ή όχι.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    9
    Καλησπερα ξανα... Πηγα τελικα σημερα για την γαστροσκοπηση αλλα τελικα δεν τα καταφερα... Ολοι την ωρα απο την ωρα που ξυπνησα το πρωι ειχα τρομερο αγχος και φοβο(δεν φοβαμαι τους γιατρους αλλα οτι εχει να κανει με γαστρεντερικα δεν τα μπορω) Παω λοιπον στο ιατρειο με βαζει φλεβα μου ριχνει ξυλοκαινη στον λεμο και μου βαζει μεθυ Αλλα η εξεταση δν εγινε και εγω τρολαρισα οταν το ακουσα τι μια στιγμη θυμαμαι π ειπα ζαλιζομαι και την αλλη που ξυπνησα και ρωτησα αμα εγινε επιτυχης η εξεταση... Και ο γιατρος μου ειπε οτι δεν τους αφησα και οτι εκανε μια προσπαθεια και οτι τραβηξα τον σωληνα και οτι λογικο να μη τα θυμαμαι γιατι ημουν υπο επηρεια μεθυς... τελικα την αλλη παρασκευη θα με κανουν ολικη ναρκωση μικρης διαρκειας.. Μπορειτε να μου πειτε τι στο καλο εγινε? Απτο αγχος μου και το φοβο μου ο οργανισμος αντεδρασε ειχα σκεψεις οτι μιας και δν εχω ξανακανει αυτην την εξετασει οτι θα με παραλυσουν και οτι θα τα καταλαβενω ολα και γενικα πηγα με φοβους και ιστοριες συνομοσιας στο μιαλο μου? με προβλεπω σε ψυχολογο... αν και δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα παθενω ολα αυτα ενω σκεφτομαι λογικα δεν λενε αυτες οι ανοητες σκεψεις να φευγουν απτο μιαλο μου ποιο παλια ειχα κατι τετοια αλλα τα ξεπερναγα μονος μου τωρα παλυ τα ιδια γενικα στην εφηβεια μου πολλα τετοια μου εχουν συμβει... τι να κανω? να παω σε ψυχολογο η εφηβεια ειναι θα περασουν μονα τους? δεν θελω να φτασω σε ορια τρελας για αυτο το λεω.

Similar Threads

  1. Ψυχολογικό σκαμπανέβασμα
    By Gothly in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 21-04-2012, 21:35
  2. Ψυχολογικό αδιέξοδο!
    By KKz in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2012, 21:39
  3. σωματικό ή ψυχολογικό;
    By stilvie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 24-09-2010, 23:31
  4. ψυχολογικο και στρατος
    By christosx in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 1
    Last Post: 13-08-2007, 21:57
  5. Ι4 ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ
    By dinosm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 03-07-2005, 09:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •