Γιατί δεν μπορώ να συνάψω σχέση;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 119
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,266

    Γιατί δεν μπορώ να συνάψω σχέση;

    Καλησπέρα σε όλους σας...
    Ο προβληματισμός μου είναι, γιατί δεν μπορώ να συνάψω σχέση με κάποιον που μου αρέσει...
    Συνήθως κάνω σχέση με ανθρώπους που δεν μου αρέσουν πολύ και όταν κάποιος μου αρέσει πολύ,αδυνατώ να τον προσεγγίσω...
    μήπως φταίει το γεγονός ότι δεν θέλω να δεσμευτώ με κάποιον;
    πρόσφατα σε μία ψυχολόγο που πήγα μου είπε ότι ίσως φταίει αυτό....
    επίσης να επισημάνω ότι τα τελευταία χρόνια της ζωής μου,έχω βασανιστεί πολύ και έχω μείνει λίγο πίσω σαν άνθρωπος...μήπως φταίει και αυτό;
    Νομίζω ότι πρώτα θέλω να τα βρω με τον εαυτό μου,και μετά με τους άλλους....αλλά είμαι κ 31 χρονών,μήπως αργότερα το μετανιώσω; σε 5 χρόνια οι ευκαιρίες θα έχουν λιγοστέψει πολύ,μήπως κάνω κακό στον εαυτό μου;
    Θα πρέπει να λάβω τουλάχιστον 3 απαντήσεις ολοκληρωμένες για να νιώσω ότι βοηθήθηκα κάπως....
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Ωραίο αυτό, δεν το είχα ξαναδεί.
    Έχουμε και απαιτήσεις με πλαφόν.
    Χαρά μας να σε ικανοποιήσουμε diana...εγώ πάντως διαβάζοντας το κείμενο σου θα έλεγα οτι δεν θα μπορούσα να έκανα σχέση μαζί σου γιατί θεωρώ το post αυτό ανούσιο.
    Που να ξέρουμε γιατί δεν μπορείς να συνάψεις σχέση? οτι και αν σημαινει αυτο...
    Που να ξέρουμε αν φταιει το γεγονος οτι δεν θες να δεσμευτεις απο καποιον? οτι και αν σημαινει αυτο...
    Που να ξερουμε αν φταιει το οτι εχεις βασανιστει και εχεις μεινει πισω σαν ανθρωπος? οτι και αν σημαινει αυτο...
    Που να ξερουμε αν αργοτερα θα το μετανιώσεις που δεν θα τα εχεις βρει πρωτα με τον εαυτο σου? οτι και αν σημαινει αυτο...
    Που να ξερουμε αν θα κανεις κακο στον εαυτο σου? οτι και αν σημαινει αυτο...
    Κάνεις ερωτήσεις προσωπικές....για τον εαυτό σου....δεν νομίζω κανείς εδω μέσα να σε γνωρίζει....
    Ξέρεις εσύ γιατί είχα τώρα ξαφνική όρεξη για δρακουλίνια?
    Μήπως είναι γιατί τα έτρωγα μικρός?
    Μήπως είναι γιατί είναι 12:35?
    Μήπως αν φάω το μετανιώσω μετά?
    Μήπως είναι απωθημένο επειδή προχτες δεν έφαγα απο τα κανελόνια που είχε φτιάξει η μανα μου?
    Ελπίζω να σε βοήθησα...παρακαλώ.

  3. #3
    Για να λες ότι εισαι 31 και ότι οι ευκαιριες σιγα σιγα θα αρχισουν να λιγοστευουν παει να πεις πως ξερεις τι θελεις, θελεις δλδ να δεσμευτεις. Απλα δεν εχεις πεσει πάνω στον καταλληλο. Η αγωνία σου σε κανει να μιλας εδω μ αυτο τον τροπο σε συνδυασμο με απογοητευσεις σου που πηγαζουν ειτε απο σενα ειτε απ τους αλλους. Κατα βαθος ξερεις τι θελεις.
    Αδυνατεις να προσεγγισεις ειτε επειδη κολώνεις ειτε επειδη κατα βαθος δεν εισαι σιγουρη στο βαθμο που θα θελες ότι αυτα τα ατομα, τα οποια λες πως σ αρεσουν, ειναι τα καταλληλα για σενα. Το οτι εχει μεινει κανεις πισω στη ζωη επειδη περασε ασχημες καταστασεις σιγουρα επιδρα αρνητικα στο κεφαλαιο σχεσεις στη ζωη του, δεν αποκλειει όμως στο ατομο το ενδεχομενο να φτιαξει μια ωραια σχεση, νοουμενου οτι το ατομο ξερει τι θελει απο μια σχεση και επιδιιωξει να το επιτυχει.
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Γιατί να ισχύουν όλα αυτά Γιάννη και να μην ισχύει κάτι άλλο?
    Μπορεί να είναι ένας άνθρωπος με κάκιστο χαρακτήρα που κάνει σχέσεις μόνο όταν την πλησιάζουν οι άλλοι και η σχέση ουσιαστικά στέκεται μέχρι να δει ο άλλος τον κακό αυτό χαρακτήρα και μετά τα πάντα γκρεμίζονται και περιμένει τον επόμενο.
    Δεν μπορεί να πλησιάσει κάποιον εκείνη γιατί λόγω του κακού αυτού χαρακτήρα δεν ξέρει πως να λειτουργήσει έτσι ώστε να την δεχτεί κάποιος χωρίς να έχει κάνει εκείνος την πρώτη κίνηση.
    Μπορεί...μπορεί...μπορεί....
    Γιατί πρέπει πάντα να ωραιοποιούμε μια κατάσταση χωρίς κάποιο στοιχείο?
    Εκτός και αν γνωρίζεις την diana1982 προσωπικά οπότε πάω πάσο.
    Δεν αναφέρει στοιχεία του χαρακτήρα της, πάρα μόνο κάνει ερωτήματα....τι λόγο έχεις να λες πως "θελει να δεσμευτεί", "απλα δεν εχει πεσει στον καταλληλο", "απογοητευσεις που εχει ζησει", πως "κατα βάθος ξέρει τι θελει", "αδυνατει να προσεγγισει γιατι κατα βαθος ξερει..." κλπ ?

  5. #5
    Ξεκίνα πετώντας όοοολα αυτά τα κλισέ και παλιομοδίτικα που σε κατακλύζουν τύπου: "συνάψω σχέση", "είμαι 31 και μειώνονται οι ευκαιρίες", "όλοι ήταν κατώτεροι", "στις τρεις απαντήσεις σωνομαι".

    Καταρχήν οι επιλογές μας δεν χωρίζοναι σε ανώτερες και κατώτερες, αλλα εξυπηρετούν βαθύτερες ανάγκες μας.
    Οι ευκαιρίες μειώνονται ή εξαφανίζονται, όταν ένας άνθρωπος δεν έχει να πει ή να δώσει τίποτα στους άλλους οπότε μπαίνει στο περιθώριο.
    Τα μέλη του φόρουμ δεν παίρνουν μισθό ώστε να έχουν υποχρέωση απάντησης.
    Και το κυριότερο? Χαλάρωσε. Ακόμη και από τον τίτλο που έβαλες δείχνεις άνθρωπος σφιγμένος που θέλει να λύσει το θέμα του ορθολογιστικά.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το πιο πιθανο ειναι να μην εχεις καταλαβει τη διαφορα του σεξ απο της σχεσης.. για παραδειγμα λες οτι κανεις σχεση με ανθρωπους που δε σου αρεσουν αρα ο σκοπος ολοι αυτου πιος ειναι το σεξ? τωρα αν δε θες να δεσμευτεις με καπιον απλα δε θα δεσμευτεις... πολες φορες ο ανθρωπος βρισκει λυση για ενα απλο λογο γιατι απλως το θελει τωρα.. αν πιστευεις οτι το προβλημα σου ειναι οτι δε θελεις να συναψεις σχεση ανεβασε κ αλλο θεμα για να μας πεις πως μεγαλωσες ακριβως κ τι θεματα ειχες με αυτο... (ολο κ καπιο θεμα θα εμφανιστει κ κει..)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,266
    Quote Originally Posted by Tomhet View Post
    Γιατί να ισχύουν όλα αυτά Γιάννη και να μην ισχύει κάτι άλλο?
    Μπορεί να είναι ένας άνθρωπος με κάκιστο χαρακτήρα που κάνει σχέσεις μόνο όταν την πλησιάζουν οι άλλοι και η σχέση ουσιαστικά στέκεται μέχρι να δει ο άλλος τον κακό αυτό χαρακτήρα και μετά τα πάντα γκρεμίζονται και περιμένει τον επόμενο.
    Δεν μπορεί να πλησιάσει κάποιον εκείνη γιατί λόγω του κακού αυτού χαρακτήρα δεν ξέρει πως να λειτουργήσει έτσι ώστε να την δεχτεί κάποιος χωρίς να έχει κάνει εκείνος την πρώτη κίνηση.
    Μπορεί...μπορεί...μπορεί....
    Γιατί πρέπει πάντα να ωραιοποιούμε μια κατάσταση χωρίς κάποιο στοιχείο?
    Εκτός και αν γνωρίζεις την diana1982 προσωπικά οπότε πάω πάσο.
    Δεν αναφέρει στοιχεία του χαρακτήρα της, πάρα μόνο κάνει ερωτήματα....τι λόγο έχεις να λες πως "θελει να δεσμευτεί", "απλα δεν εχει πεσει στον καταλληλο", "απογοητευσεις που εχει ζησει", πως "κατα βάθος ξέρει τι θελει", "αδυνατει να προσεγγισει γιατι κατα βαθος ξερει..." κλπ ?
    Tomhet,είναι σίγουρο ότι έχεις ψυχολογικά προβλήματα και τα ξεσπας ανωνύμως σε ένα φόρουμ.

    Και η πρώτη σου απάντηση εχθες το βράδυ,αυτό ακριβώς δείχνει...αν δεν θέλεις να βοηθήσεις,έστω με μια καλή κουβέντα,μην απαντάς καθόλου.

    Τα νεύρα σου είναι τσιτωμένα,αλλά κράτα τα για τον εαυτό σου....δεν μπορώ να σου αποδείξω το αντίθετο από αυτό που υποθέτεις για μένα,αλλά αν όντως ήμουν παλιοχαρακτήρας,θα κράταγα τον παλιοχαρακτήρα μου για πάρτη μου και θα έκανα το κομμάτι μου-γιατί όλοι οι παλιοχαρακτήρες,έτσι συμπεριφέρονται...θα μπορούσα άνετα να σου αποδείξω για την αρτιότητα του χαρακτήρα μου-αλλά δεν σε γνωρίζω και δεν με νοιάζει-αν με γνώριζες δεν θα τολμούσες να απαντήσεις με αυτόν τον τρόπο.

    Σε παρακαλώ πολύ λοιπόν αν και η επόμενη απάντηση σε αυτό το μήνυμα,είναι του ίδιου περιεχομένου-κράτα την για τον εαυτό σου-αυτό το φόρουμ έχει σκοπό την αλληλοβοήθεια και την αλληλεγγύη και όχι συμπεράσματα-τα οποία πατάνε στον δικό μας κακό και ''παθολογικό''ενδεχομένως χαρακτήρα...καλή σου ημέρα,αλλά σε παρακαλώ πολύ μην ξαναεπέμβεις στην ευγενική διάθεση των υπόλοιπων συμμετεχόντων για βοήθεια.!

  8. #8
    Quote Originally Posted by Tomhet View Post
    .
    Δεν αναφέρει στοιχεία του χαρακτήρα της, πάρα μόνο κάνει ερωτήματα....τι λόγο έχεις να λες πως "θελει να δεσμευτεί", "απλα δεν εχει πεσει στον καταλληλο", "απογοητευσεις που εχει ζησει", πως "κατα βάθος ξέρει τι θελει", "αδυνατει να προσεγγισει γιατι κατα βαθος ξερει..." κλπ ?
    Επειδη μ' αυτο τον τροπο θελησα να προσεγγίσω αυτα που εχει πει. Έχεις πρόβλημα μ' αυτο? Μπορει της ίδιας να της ειναι υποβοηθητικά και χρήσιμα! Το προηγουμενο μηνυμα μου δεν αγγιζει το θεμα χαρακτηρας της. Ούτε επέκρινα ούτε επικρότησα τα όσα ειπε. Αυτα που παραθετεις σε εισαγωγικα απο το μηνυμα μου δεν αποκλειεται να ταιριαζουν, αμα το καλοσκευτεις, σε οποιοδηποτε ειδος χαρακτηρα. Ας μη κανουμε υποθεσεις για το τι χρακτηρας ειναι αν δεν την ακουσουμε πρώτα. Εσυ με καποιες ενδειξεις, έστω σε καποιο βαθμο βασιμες έβγαλες συμπερασμτα για το χαρακτηρα της τα οποιας ισως τελικα να ναι αυθαιρετα. Δεν ξερουμε κατ' αρχην σε τι ψυχολογικη κατασταση ειναι καποιος κατα τις στιγμες που εναποθετει τις σκεψεις του εδω.

    Θεοφανία, το "συνάψω σχέση", θα λεγα και σε καποιο βαθμο το "είμαι 31 και μειώνονται οι ευκαιρίες", ειναι κλισε και παλιομοδίτικα? Γιατί?...
    γιάννης

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,266
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Για να λες ότι εισαι 31 και ότι οι ευκαιριες σιγα σιγα θα αρχισουν να λιγοστευουν παει να πεις πως ξερεις τι θελεις, θελεις δλδ να δεσμευτεις. Απλα δεν εχεις πεσει πάνω στον καταλληλο. Η αγωνία σου σε κανει να μιλας εδω μ αυτο τον τροπο σε συνδυασμο με απογοητευσεις σου που πηγαζουν ειτε απο σενα ειτε απ τους αλλους. Κατα βαθος ξερεις τι θελεις.
    Αδυνατεις να προσεγγισεις ειτε επειδη κολώνεις ειτε επειδη κατα βαθος δεν εισαι σιγουρη στο βαθμο που θα θελες ότι αυτα τα ατομα, τα οποια λες πως σ αρεσουν, ειναι τα καταλληλα για σενα. Το οτι εχει μεινει κανεις πισω στη ζωη επειδη περασε ασχημες καταστασεις σιγουρα επιδρα αρνητικα στο κεφαλαιο σχεσεις στη ζωη του, δεν αποκλειει όμως στο ατομο το ενδεχομενο να φτιαξει μια ωραια σχεση, νοουμενου οτι το ατομο ξερει τι θελει απο μια σχεση και επιδιιωξει να το επιτυχει.
    Ευχαριστώ Ιωάννη,για την απάντηση,ο τρόπος που απαντά δείχνει άτομο εκπαιδευμένο και ικανό να βοηθήσει....μία πρόσφατη περίπτωση για να σου δώσω να καταλάβεις τι εννοώ,είναι η περίπτωση που επισκέφθηκα έναν γιατρό και υπήρξε χημεία αμέσως.Εκείνος έδειξε άμεσα το ενδιαφέρον και εγώ τη β' φορά που πήγα να πάρω τις εξετάσεις,αποφάσισα να δω τον ίδιο για να μου τις δώσει,επειδή ήθελα και εγώ να του δείξω το ενδιαφέρον μου.

    Μόλις πήγα στο γραφείο του,έτρεμαν τα πόδια μου και δεν μπορούσα να μιλήσω καλά-καλά.Εκείνος κατάλαβε την αμηχανία μου και χαμογέλασε.Εκτοτε και αφού ενδιαφέρθηκε να μάθει που μένω ήρθε να με συναντήσει 2 φορές,αλλά για κάποιον λόγο δεν ανταποκρίθηκα καθόλου...οπότε και αυτός δεν ξαναπροσπάθησε-λογικό.

    Το ερώτημα μου είναι γιατί συμπεριφέρθηκα έτσι,ενώ ήταν ένας άντρας που μου άρεσε πολύ και σαν χαρακτήρας-γιατί παίζει και αυτό πολύ σημαντικό ρόλο.!
    Δεν μπορώ να καταλάβω τον εαυτό μου-γιατί συμπεριφέρομαι έτσι...
    Last edited by Diana1982; 06-11-2013 at 13:05.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,266
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Ξεκίνα πετώντας όοοολα αυτά τα κλισέ και παλιομοδίτικα που σε κατακλύζουν τύπου: "συνάψω σχέση", "είμαι 31 και μειώνονται οι ευκαιρίες", "όλοι ήταν κατώτεροι", "στις τρεις απαντήσεις σωνομαι".

    Καταρχήν οι επιλογές μας δεν χωρίζοναι σε ανώτερες και κατώτερες, αλλα εξυπηρετούν βαθύτερες ανάγκες μας.
    Οι ευκαιρίες μειώνονται ή εξαφανίζονται, όταν ένας άνθρωπος δεν έχει να πει ή να δώσει τίποτα στους άλλους οπότε μπαίνει στο περιθώριο.
    Τα μέλη του φόρουμ δεν παίρνουν μισθό ώστε να έχουν υποχρέωση απάντησης.
    Και το κυριότερο? Χαλάρωσε. Ακόμη και από τον τίτλο που έβαλες δείχνεις άνθρωπος σφιγμένος που θέλει να λύσει το θέμα του ορθολογιστικά.
    Θεοφανία,αρχικά να σ'ευχαριστήσω για την διάθεση να απαντήσεις...
    Κλισέ μπορεί να ακούγεται τα τύπου:''συνάψω σχέση'' ''είμαι 31 και μειώνονται οι ευκαιρίες'' αλλά είναι μια απόλυτη πραγματικότητα και αδιαμφισβήτη.
    σήμερα στα 31 μπορώ ακόμα να φλερτάρω άνετα και να μην με νοιάζει που οι περισσότερες συνομήλικες μου είναι παντρεμένες,στα 40 όμως που θα ζω μόνη μου,γιατί όλοι οι άλλοι θα έχουν τις οικογένειές τους και οι άντρες θα είναι ελάχιστοι για να κάνω σχέση,γιατί ακόμα και οι χωρισμένοι θα έχουν ένα παιδί,αυτή η εκδοχή που είναι πέρα για πέρα αληθινη δεν είναι καθόλου κλισέ,αλλά θα αποτελεί την σκληρή αλήθεια.!

    Στο τέλος που αναφέρθηκα για τις 3 απαντήσεις,δεν ήταν επειδή θεωρώ ότι πληρώνεστε,αλλά σε κάποιο άλλο ποστ δεν πήρα καμία απάντηση και απογοητεύτηκα...
    Ας μην το κάνουμε θέμα μία απλή κουβέντα. Και πάλι ευχαριστώ.!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    Αγαπητή diana1982 τότε το πιο πιθανό είναι ότι έχεις μειωμένη αυτοεκτίμηση και θεωρείς πως δεν μπορείς να κάνεις σχέση με έναν όμορφο άντρα(γι αυτό και έγραψες πως οι περισσότερες σχέσεις σου ήταν με άτομα που δεν σου άρεσαν).
    Δεν υπάρχει κατα τη δική μου άποψη μεγαλύτερο μειονέκτημα στη γυναίκα απο την χαμηλή αυτοεκτίμηση!
    Αναννέωσε λιγο την εμφάνιση σου,τα μαλλάκια σου,περπάτα με την πλάτη ίσια και το βλέμμα λίγο πιο χαμηλά και δες τη διαφορά στον αέρα που θα αποπνέεις όταν θα περνάς δίπλα απο άλλους ανθρώπους κ ιδιαίτερα άντρες.
    Δεν θέλω να μκρυγορήσω τη συζήτηση,ούτε να το παίξω ειδική στο φλερτ αλλά θα σου πω ένα πράγμα.Εγώ είμαι ένα κανονικό κορίτσι και ο άντρας μου είναι μοντέλο σε πασαρέλες επώνυμων σχεδιαστών στο μιλάνο.
    όταν ενώθηκαν τα βλέμματα μας σε ένα γνωστό club στην Ελλάδα(διότι είναι Ελληνας) εγώ προσωπικά τον ερωτεύτικα κεραυνοβόλα!!!
    Δεν έκανα καμμία απολύτως κίνηση να τον προσεγγίσω,όμως φρόντισα να τον κάνω να με προσεγγίσει εκείνος...αν το πιασες το νόημα και κατάλαβες τι εννοώ..τότε θα αναθεωρήσεις για τις ερωτικές σχέσεις..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    To χαρακτηρα του γιατρου που τον καταλαβες τοσο γρηγορα? Περαν αυτου ομως, το να νιωθεις αμηχανια ή στρες οταν σ αρεσει καποιος το χουν ολοι οι ανθρωποι. Αμα ο γιατρος ηταν μεγαλος σε ηλικια και δε σ αρεσε ερωτικα, παω στοιχημα οτι δε θα ενιωθες τιποτε απ αυτα. Αλλες σχεσεις εχεις κανει ως τωρα?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,266
    Αλέξανδρε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,θεωρώ ότι με βοηθάει πολύ στους προβληματισμούς μου πραγματικά.!!!
    Νομίζω έχεις απόλυτο δίκιο έτσι όπως απαντάς....παραθέτω παρακάτω λίγα στοιχεία για την ζωή μου,όπως είχαν αναφερθεί σε κάποιο άλλο ποστ,αλλά επειδή δεν είχα καταλάβει πως λειτουργεί το φόρουμ,δεν πήρα ουσιαστικές απαντήσεις.

    Αρχικά να σας πω ότι μένω σε επαρχία και είμαι 31 ετών.Οταν γεννήθηκε η αδερφή μου,μεγαλύτερη από μένα δόθηκε για υιοθεσία σε μία κυρία,το ίδιο όταν γεννήθηκα και εγώ λίγο αργότερα,στην ίδια κυρία(όπου ήταν ήδη μεγάλης ηλικίας τότε-η κυρία) στο σπίτι δεν υπήρχε πατέρας ποτέ παρά μόνο η γιαγιά(η μάνα της θετής μας μάνας) που δεν μας συμπεριφέρονταν και ιδιαίτερα καλά.!
    Στα 16 μου η γιαγιά έφυγε από το σπίτι και 2 χρόνια αργότερα πέθανε...Νωρίτερα η αδερφή μου,σε ηλικία 13 ετών,έπαθε επιληπτικό επεισόδιο και κατόπιν ακολούθησαν ιδιαίτερα βίαιες συμπεριφορές από μέρους της,μέχρι πριν λίγα χρόνια να καταλάβω αφού μου το παραδέχτηκε ότι πάσχει από διπολική διαταραχή(μία ψυχική ασθένεια) που φυσικά μόνο εύκολο δεν είναι για μία οικογένεια να ζει μ'ένα τέτοιο άτομο...εγώ στα 18 μου και μετά από ένα τροχαίο,εκδήλωσα σακχαρώδη διαβήτη 1.
    Από εκείνη την στιγμή και μετά όλα άλλαξαν άρδην στη ζωή μου.Η ποιότητα της ζωής μου εξασθένησε,όπως συμβαίνει κ με όλους τους ανθρώπους με χρόνια νοσήματα...ένα χρόνο αργότερα πήγα να σπουδάσω....ένιωθα μεγάλη μοναξιά και κανείς δεν μπορούσε να με καταλάβει,αφού η μάνα μου ήταν ήδη ηλικιωμένη και η αδερφή μου ''τρελή''.

    Επρεπε να τρώω συγκεκριμένες ώρες,να μην πίνω,να προσέχω το σάκχαρο μου και κάθε πρωί ξεκινούσε το ίδιο μαρτύριο....ενέσεις-μετρήσεις και όλο πάλι από την αρχή....

    Η σχολή που τελείωσα δεν μου άρεσε,το οικογενειακό μου περιβάλλον δεν μου άρεσε,η υγεία μου δεν μου άρεσε,αφού μέχρι σήμερα μου έχει στερήσει πολλά κ σημαντικά πράγματα στην ζωή μου...μου δημιούργησε μία τεράστια ανασφάλεια όλο αυτό το πακέτο σε συνδυασμό με την απουσία πατέρα-που έπαιξε σε μεγάλο βαθμό ρόλο...και ερχόμενη στο σήμερα,με κάποιες ώρες σε ψυχολόγους και ψυχιάτρους κ μ'έναν νευρικό κλονισμό στο ενεργητικό μου,θα έλεγα ότι έχω κλειστεί στον εαυτό μου,έχω κρίσεις άγχους και είμαι πολύ μπερδεμένη με το αύριο,σ'ένα κλίμα φυσικά βαθιάς αβεβαιότητας όπως και για πολύ κόσμο...πρόσφατα πήγα σε μία ψυχολόγο αλλά δεν μπορούσα να βγάλω άκρη και διέκοψα...

    Αυτό είναι ένα δείγμα της ζωής μου-μία σύντομη περίληψη,ελπίζω να μην κούρασα..περιμένω τις απόψεις σας....

    Να προσθέσω ότι η μάνα μου έχει γίνει μαρτύριο μεσα στο σπίτι και όχι μόνο δεν καταλαβαίνει τις ανάγκες μας,αλλά μας κάνει και κακό.!
    Είναι 80 χρονών σήμερα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,266
    Quote Originally Posted by Miss Despoina View Post
    Αγαπητή diana1982 τότε το πιο πιθανό είναι ότι έχεις μειωμένη αυτοεκτίμηση και θεωρείς πως δεν μπορείς να κάνεις σχέση με έναν όμορφο άντρα(γι αυτό και έγραψες πως οι περισσότερες σχέσεις σου ήταν με άτομα που δεν σου άρεσαν).
    Δεν υπάρχει κατα τη δική μου άποψη μεγαλύτερο μειονέκτημα στη γυναίκα απο την χαμηλή αυτοεκτίμηση!
    Αναννέωσε λιγο την εμφάνιση σου,τα μαλλάκια σου,περπάτα με την πλάτη ίσια και το βλέμμα λίγο πιο χαμηλά και δες τη διαφορά στον αέρα που θα αποπνέεις όταν θα περνάς δίπλα απο άλλους ανθρώπους κ ιδιαίτερα άντρες.
    Δεν θέλω να μκρυγορήσω τη συζήτηση,ούτε να το παίξω ειδική στο φλερτ αλλά θα σου πω ένα πράγμα.Εγώ είμαι ένα κανονικό κορίτσι και ο άντρας μου είναι μοντέλο σε πασαρέλες επώνυμων σχεδιαστών στο μιλάνο.
    όταν ενώθηκαν τα βλέμματα μας σε ένα γνωστό club στην Ελλάδα(διότι είναι Ελληνας) εγώ προσωπικά τον ερωτεύτικα κεραυνοβόλα!!!
    Δεν έκανα καμμία απολύτως κίνηση να τον προσεγγίσω,όμως φρόντισα να τον κάνω να με προσεγγίσει εκείνος...αν το πιασες το νόημα και κατάλαβες τι εννοώ..τότε θα αναθεωρήσεις για τις ερωτικές σχέσεις..
    Και εγώ νομίζω ότι πιο πολύ αυτό φταίει Δέσποινα,σε πληροφορώ ότι είμαι πολύ όμορφο κορίτσι και με θέλουν πολύ εύκολα άντρες...
    Οταν με φλερτάρουν άντρες όπως γιατροί,δικηγόροι κτλ δεν μπορώ να ανταποκριθώ,ενώ πρόσφατα είχα σχέση με έναν φορτηγατζή και εκεί ένιωθα άνετα,αλλά όπως καταλαβαίνεις ούτε και εκεί ένιωθα ότι ήμουν σ'αυτό που έπρεπε..!
    Αν θέλεις διάβασε και το ιστορικό μου στο τέλος της σελίδας,αν θέλεις να ξαναπαντήσεις.! ευχαριστώ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,266
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    To χαρακτηρα του γιατρου που τον καταλαβες τοσο γρηγορα? Περαν αυτου ομως, το να νιωθεις αμηχανια ή στρες οταν σ αρεσει καποιος το χουν ολοι οι ανθρωποι. Αμα ο γιατρος ηταν μεγαλος σε ηλικια και δε σ αρεσε ερωτικα, παω στοιχημα οτι δε θα ενιωθες τιποτε απ αυτα. Αλλες σχεσεις εχεις κανει ως τωρα?
    Καλησπέρα kerasi και ευχαριστώ.
    Για να πω την αλήθεια ,δεν κατάλαβα τόσο γρήγορα τον χαρακτήρα του γιατρού,απλά μου φάνηκε ευγενικός και ανθρώπινος.!
    Από κει και πέρα τα πράγματα μπορεί να είναι εντελώς διαφορετικά.!

    Πολλές φορές μπορεί και η διαίσθησή μας,να μας καθοδηγεί.!
    Ισως αυτό να σκέφτηκες...και ναι είναι λογικό να έχουμε τρακ όταν κάποιος μας αρέσει πολύ,αλλά όταν αυτός κάνει κίνηση κατ'εξακολούθηση και εγώ δεν ανταποκρίνομαι,τότε υπάρχει πρόβλημα...δεν ξέρω τι να σκεφτώ και πως να πράξω.!

    Εχω κάνει μία ουσιαστική σχέση τον καιρό που ήμουν στο σχολείο,έκτοτε και αφότου παρουσιάστηκε το πρόβλημα της υγείας μου,καμία ουσιαστική σχέση,κάποιες επιπόλαιες θα έλεγα που συνοδεύονταν από κακή δικιά μου ψυχολογία.Σήμερα είμαι πολύ καλύτερα ψυχολογικά,αφού πέρνω και κάποια αντικαταθλιπτικά που μου έχει προτείνει ο ψυχίατρος.
    Last edited by Diana1982; 06-11-2013 at 15:09.

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Γιατί να μην μπορώ να την έχω;
    By soldier4 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 73
    Last Post: 09-05-2013, 11:29
  2. γιατι δεν μπορω να προχωρησω??
    By eleonwra in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 16-01-2011, 01:47
  3. Γιατι δε μπορω να στειλω u2u???????
    By afrula in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 18
    Last Post: 13-07-2009, 00:35
  4. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 17:58
  5. γιατι δεν μπορω να προχωρησω??
    By pennoula_v in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 24-08-2008, 21:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •