Μπερδεμένη με την σεξουαλικότητά.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    11

    Μπερδεμένη με την σεξουαλικότητά.

    Γεια σε όλους.

    Θα γράψω για ένα θέμα που με απασχολεί τελευταία αρκετά, σε σημείο που να γίνομαι σχεδόν εμμονική και να σπαταλώ πολλές από τις ώρες μου διαβάζοντας άρθρα περί σεξουαλικότητας-ασεξουαλικότητας, ή "ψαχουλεύοντας" τις σκέψεις και την καρδιά μου. Είμαι 21 σχεδόν φοιτήτρια, κοινωνική και αρκετά δραστήρια. Το όλο αυτο μπέρδεμα ξεκινά από την μέχρι τώρα έλλειψη σύναψης σχέσεων με το άλλο φύλο και την εμφάνιση μιας κοπέλας του ίδιου φύλου στην ζωή μου 7 χρόνια μεγαλύτερη στην οποία αρέσω.

    Θα είμαι όσο πιο λακωνικότατη μπορώ:

    Σκέψεις οτι ειμαι straight και απλά είμαι μπερδεμένη:

    -Πάντα μου άρεσαν άτομα του αντίθετου φίλου. Συνήθως ερωτευόμουν από μακριά και δεν τους μιλούσα γιατί ντρεπόμουν.Ακόμα και στην περίπτωση που υπήρξε ενδιαφέρον αμφίδρομο (στα 17) το γύριζα σε φιλικό επίπεδο και δεν ξέρω γιατί, ή φοβόμουν ή δεν μου έβγαινε κάτι πιο ερωτικό. Συνήθως οι περισσότεροι "έρωτες" (όχι και πολλοι) ήταν πλατωνικοι και αφορουσαν διάσημους, κυριώς λόγο θαυμασμού. Δεν θα έλεγα οτι κοιτάω την εμφάνιση, όσο τον χαρακτήρα την προσωπικότητα, το χιουμορ και την διαφορετικότητα του άλλου ατόμου. Ελαβα το πρώτο μου φιλι από άτομο που μου άρεσε (στα 20 μου) καθαρά και μόνο για να δω πως ειναι και επειδή ειναι κάτι που όλοι το κάνουν.Αλλιώς θα παρέμενε στο πλατωνικό και στο ανεκπλήρωτο.

    -Σκέφτομαι οτι ίσως ειμαι ανασφαλής αρκετά και έχω εξωφρενικά υψηλά στανταρ και προς τον εαυτό μου και προς τους άλλους.

    - Λένε γενικά οτι ειμαι αρκετά αντιδραστικιά.Σκέφτομαι οτι το γεγονός ότι δεν μου αρέσει ο στερεοτυπικός ρόλος της γυναίκας στην κοινωνία( σεξισμός, ρόλος της γυναίκας ως αντικειμένου κτλ) να ειναι ένας παράγοντας που με οδηγει να αρνουμαι να ταυτοποιηθώ ως "γυναίκα" και συνακόλουθα, αυτή που έχει αυτά τα χαρακτηριστικά. Ετσι λόγω του ότι ειμαι αντιδραστικιά να μου βγαίνει πιο έυκολα να κάνω πράγματα όχι και τόσο συνηθισμένα.( Η εμφάνιση ο χαρακτήρας μου βέβαια ειναι πολύ συμβατικά)

    - Φόβος μην πληγωθώ, επειδή μπορει το άλλο άτομο να μην με αγαπήσει πραγματικά.Συνήθως οι άντρες παρουσιάζονται σαν να ειναι αυτοι που αναζητούν μόνο το σεξ και αυτο υποσυνέιδητα να με έχει σε στάση αμυνας και αποστασιοποίησης από τα αγόρια.

    -Η πιο καλή μου φίλη τώρα στο πανεπιστήμιο έχει μια αδερφή που ειναι λεσβία, οπότε συζητούσαμε αρκετά περί σεξουαλικότητας. Μπορει αυτο να με επηρέασε.



    Σκέψεις ότι τελικά μπορει να ειμαι λεσβία ή bi:

    -Οι φαντασιώσεις μου αφορούν γυναίκες. Οχι ομοφυλοφιλικές όμως, πάντα παρουσία άνδρα.Αλλά δεν εστιάζω σε τίποτα άλλο πέρα από το γυναικείο σώμα. Ο άνδρας ξέρω οτι υπάρχει αλλά δεν τον φαντάζομαι. Ερεθίζομαι όταν βλέπω γυναίκες να γδύνονται. Οι φαντασιώσεις μου αφορουν φανταστικά πρόσωπα.Το ανδρικό σώμα όμως το θαυμάζω, αλλά δεν το φαντασιώνομαι όταν ειναι να αυνανιστώ. Κανέναν από τους "έρωτές" μου δεν έχω φαντασιωθεί.

    -Οτι τελικά μπορει να μην μου αρέσουν τα αγόρια και απλά σε μία κοινωνία που οταν σε ρωτάνε από μικρή "εσένα ποιος σου αρέσει;" πείθεις τον εαυτό σου να σου αρέσουν αγόρια.Αλλά δεν ειμαι και σίγουρη. Συνήθως σνομπαρα σχέσεις γκομενικά, ρομαντισμούς στο δημοτικό και γυμνάσιο.Μου άρεσε απλά να παίζω παρά να γκομενιάζω.

    -Εχω αρκετά κοινά με λεσβίες.Εκανα πρωταθλητισμό στο στίβο. Μου άρεσαν όλα τα αθλήματα.Να παίζω και να παρακολουθώ ποδόσφαιρο, μπάσκετ.(θεωρούσα οτι όποιο αγόρι δεν παρακολουθει ποδόσφαιρο ειναι γκευ.Βέβαια δεν ειχα ανάλογη στερεοτυπική σκέψη για τα κοριτσια :Ρ) Να αρνούμαι τις φούστες. Το να βάφομαι. Να ντύνομαι θηλυκά. Να μην μου αρέσει να ειμαι σέξι.Να ντρέπομαι όταν με παρατηρούν αγόρια.(Αν και πλεόν θα έλεγα οτι ειμαι αρκετά θηλυκια .Σιγουρα όχι με τα πρότυπα και στερεότυπα της μόδας περί θηλυκότητας, αλλά γενικά και από την φύση μου και την σωματική δομή μου δεν ειμαι σε καμία περίπτωση αντρογυναίκα).

    -Οτι "προσπαθούσα" να κάνω παρέα με κοριτσια. Σύνηθως είχα μια κολλητή στο δημοτικό που ζήλευα αν έκανε με άλλες παρέα. Ηθελα να μιλάω για αθλήματα με αγόρια, αλλα επειδή ειμαι αρκετά "κοριτσάκι" εμφανισιακά νομίζω δεν με έπαιρναν στα σοβαρά και δεύτερον δεν ήθελα να με δουν και πολύ μη φιλικά, οπότε δεν τους μιλούσα.Τα κορίτσια όπως ειπα τα ψιλοβαριόμουνα γιατι μιλούσαν για πράγματα που δεν με ενδιέφεραν και πολύ.Γενικά αισθανόμουν ότι δεν "ανήκα" στα κορίτσια σύμφωνα με τις ασχολίες και τις συμπεριφορές τους αλλά ούτε και στα αγόρια που μου φαινόταν κυνικά και αναίσθητα πολλές φορές.Μου άρεσε να κάνω παρέα με κοπέλες που μετ έπειτα έμαθα οτι ειναι λεσβίες. Εκανα παρέα μαζί τους γιατί αισθανόμουνα οτι έχουμε κοινα (χωρις να ξέρω ακόμα για την σεξουαλικότητά τους)

    -Οταν φιλήθηκα με το άτομο που θεωρητικα μου "άρεσε" δεν αισθάνθηκα και πολλά.Και μετά κάναμε και κάτι άλλα(όχι κατι φοβερό) που ούτε και αυτά μου άρεσαν.Δεν αισθανόμουν και πολυ καλά μετά, αλλά σαν κάποια που προσποιούμουν. Οπότε έληξα την ιστορια αμέσως γιατί ήθελα ρομαντισμό (κάτι που τελικά δεν υπήρχε από αυτο το άτομο)

    -Η γνωριμία μου με την κοπέλα.Ηξερα οτι ειναι λεσβία.Κατάλαβα οτι μπορει να της αρέσω αλλά δεν απομακρύνθηκα αν και στην αρχή φοβήθηκα στην σκέψη οτι μπορει να της αρέσω. Την θεώρησα πολύ ενδιαφέρον άτομο. Κάναμε πολύ παρέα και δεθήκαμε.Δειλά δειλά θα μπορούσα να πω οτι τα "φτιάξαμε". Δεν μπορώ να πω οτι την έχω σκεφτει ερωτικά αλλά μου άρέσει να την αγγίζω και να της πιάνω το χέρι.Ακόμα και να φιλίομαστε "απαγορευμένα" έξω. Την αγαπώ. Εχουμε χωρίσει άτυπα πολλές φορές λέγοντας οτι δεν θα μιλάμε.(εγώ ειμαι αυτή που χωρίζει γιατι ειμαι μπερδεμένη) .Και μετά από 1-3 μέρες μου λείπει και της λείπω, οπότε πάλι μιλάμε.Στην σχέση αυτή υπάρχει ρομαντισμός και οικειότητα.Ταιριάζουμε. Περνάμε καλά , γελάμε και έχουμε χημεία.Ερωτικά έχουμε κάνει μαζί διάφορα, αλλά ούτε πάλι θα έλεγα οτι αισθάνθηκα κάτι το ιδιαίτερο.Απλά ήταν καλύτερα από οτι με τον άλλον που μου άρεσε, καθώς υπάρχει άλλο συναισθηματικό δέσιμο και οικειότητα.Μπορώ να με φανταστώ να ειμαι μαζί της, αλλά φοβάμαι οτι αυτό μπορει να σημαίνει οτι μπορει να ειμαι λεσβία.Δεν μου αρέσουν οι ταμπέλες.

    -Θαυμάζω τις δυναμικές γυναίκες που συνήθως είναι λεσβίες.

    Σκεψεις οτι μπορει να ειμαι ασεξουαλ:

    - Και τις 2 φορές που έκανα κάτι με άτομα δεν αισθάνθηκα κάτι το ιδιαίτερο.Με την κοπέλα μπορω να με φανταστώ να κάνουμε τα πάντα μαζί εκτός από σεξ

    - οσες φορές έχω ερωτευτεί άτομα ποτέ δεν τα σκεφτόμουν σεξουαλικά.

    -Δεν νομίζω ότι επιζητώ το σεξ.Θεωρώ οτι θα μπορούσα να ζήσω μια ολόκληρη ζωή χωρις να κάνω σεξ. ( χωρίς να ειμαι συντηρητική και να κρίνω τους άλλους ανθρώπους που "δεν ζουν χωρίς αυτό")

    -Στις φαντασιώσεις δεν συμμετέχω έγώ ούτε άτομα που γνωρίζω και μου "άρεσαν".

    -Αυτό που μου αρέσει σε μια σχέση ειναι τα διάφορα ρομαντικά πράγματα..Θέλω να αγαπήσω το μυαλό του άλλου ανθρώπου και αυτος το δικό μου.Μπορει να ειμαι biromantic asexual(= αγαπά με ρομαντικό τρόπο άτομα και των 2 φύλων, αλλά δεν επιθυμεί το σεξ γιατί δεν αισθάνεται σεξουαλική έλξη) και sapiosexoual (=αυτός που αγαπά το μυαλό του άλλου ανθρώπου). Θα μπορούσα να με φανταστώ να ζω είτε με άνδρα είτε με γυναίκα, κάνοντας πολλά πράγματα μαζί. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το σεξ ειναι ένα τόσο μεγάλο κομμάτι σε μια σχέση όταν μπορεις να κάνεις με τον άλλον τόσα ωραια πράγματα.

    -Το συζήτησα με την μητέρα μου και μου αποκάλυψε οτι και σε αυτην δεν αρέσει το σεξ τόσο πολύ και οτι αντίστοιχα στην σχέση αγαπά τα πιο ρομαντικά κομμάτια της.Οπότε σκέφτηκα οτι μπορει να ειναι γονιδιακό τελικά.


    Αυτές ειναι οι πολύ μπερδεμένες μου σκέψεις όσο πιο περιληπτικά θα μπορούσα να τις γράψω...Σας λέω έχω πάθει εμμονή..Μάλλον και εσείς δεν θα μπορέσατε να βγάλετε άκρη γιατί υπρεαναλύω ειναι η αλήθεια.Δεν ξέρω ποια από τις παραπάνω ταμπέλες θα ήθελα να βάλω.Μαλλον καμία.Ο χρόνος θα δείξει φαντάζομαι.Και γενικά έχω ακούσει οτι η σεξουαλικότητας της γυναίκας ειναι αρκετά ρευστή.Επίσης προβληματίζομαι αν το γεγονός ότι στα διάφορα ερωτικα΄πράγματα δεν αισθάνομαι τίποτα ειναι κάτι αυθόρμητο,ή για κάποιο λόγο ειναι μπλοκαρισμένος ο εαυτός μου και μέσα μου έχω το σεξ ως κάτι το ενοχικό.


    Υ.Γ Κάτι πολύ συγκεκριμένο...Με την κοπελιά που αισθάνομαι να μου λείπει,τι να κάνω;.Ειναι σωστό να ειμαι σε μία σχέση όντας μπερδεμένη; Η καλύτερα να την αφήσω; Την αγαπώ σαν άνθρωπο και δεν θα ήθελα να την πληγώσω και μέχρι τώρα αισθάνομαι να κάνω ακριβώς το αντίθετο..Οταν βρισκόμαστε καταλήγουμε πάντα σπίτι της, εκει συνειδητοποιώ οτι στα φιλιά και στο κάτι παραπάνω δεν αισθάνομαι κάτι το ιδιαίτερο(εννοείται οτι ειμαι παθητικη σε όλα αυτά) οπότε το λήγουμε και λέμε οτι δεν πρέπει να ξαναμιλήσουμε. Μετά όμως την σκέφτομαι μου λείπει και της λείπω και θέλω να της μιλάω κάθε μέρα.Και ξενυχτάω για να της μιλάω.Σκεφτόμουνα οτι ίσως θα ήταν καλύτερο να ξαναδοκιμάσω με αγόρι κάτι (αλλά αυτο το διάστημα δεν μου βγαινει κάτι με κανέναν) Είμαι δύσκολη παναθεμά με.Γιατί σε όλους τους ανθρώπους βγαίνουν φυσικά αυτά..Αν ειναι straight δεν έχουν θέμα.Αν ειναι gay το καταλαβαίνουν από νωρίς.Τι στο καλό συμβαίνει με εμένα;

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αν ειναι καλη κοπελα σαν χαρακτηρας και υπαρχει αγαπη, μπορειτε να μεινετε φιλες και να στηριζει η μια την αλλη. Πρεπει να πηδας καποιον για να τον αγαπας?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    24
    Για να αποφάσισεις συνήθως τι σου αρέσει πρέπει να το δοκιμάσεις, έτσι θα έχεις άποψη... επείδη όμως οι άνθρωποι δεν είναι αντικέιμενα να έχουν "στάνταρ προδιαγραφές", παίζει ρόλο ο άνθρωπος(άσχετα από το φύλο). Από τη μία θες να είσαι straight λόγω κοινωνίας.. από την άλλη όμως νιώθεις κάτι διαφορετικό. Να ξέρεις δεν είναι κακό να κάνουμε αυτό που νιώθουμε... τουλάχιστον θα ξέρουμε ότι προσπαθήσαμε. Όπως λέω, καλύτερα να μετανιώνω για κάτι που έκανα, παρά για κάτι που δεν έκανα!!

    Αυτά που σου έγραψα μπορεί να μην βοήθησαν και πολύ, έχουν μια βάση πιστεύω! :-)
    θα πέσω, θα σηκωθώ... Γιατί μπορώ!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    και ομως εγω μπορω να βγαλω ακρη... μηπως ειχες καπια κακη εμπιρεια απο αντρα στο παρελθον? (παρενοχληση σεξ χωρις τη θεληση σου) η κατι σχετικο με αυτο?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    επισης απο το τροπο που εγραψες αυτο το κειμενο μου κανει εντυπωση πως σκεφτηκες τοσες παραλαγες του εαυτου σου μηπως προσπαθεις να κανεις διαλογισμο με τον εαυτο σου? επισης μηπος ο λογος που δεν αισθανθηκες πολα ειναι οτι δε δινεις αρκετη προσοχη προς τους αλλους? μηπος το προβλημα σου δεν ειναι οτι εισαι αρκετα ανασφαλης αλλα εισαι στραμενη τοσο στον εαυτο σου που εχει ξεχασει να προσεξεις τι σου αρεσει στους αλλους?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    11
    Ναι θα συμφωνήσω γενικά. Εκεί έχουμε καταλήξει.Αλλά το γεγονός οτι μου λείπει αρκετά σκεφτόμουν οτι μπορει να σημαίνει κάτι άλλο.Από την άλλη όμως σκέφτομαι οτι προφανώς οταν αισθάνεσαι οτι ταιριάζεις με έναν άνθρωπο , περνάς καλά και σου δίνει την προσοχή που θες , είναι λογικό να σου λείπει, χωρίς να υπάρχει κάτι το ερωτικό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    αυτα που μας ειπες μεχρι τωρα, εμενα που δινουν την αισθηση οτι το προβλημα ειναι οτι για καποιους λογους δεν νοιωθεις καλα με την σεξουαλικοτητα σου και την αρνεισαι και οχι οτι δεν εχεις προσανατολισμο (στρειτ η γκει κλπ)

    μπορει να οφειλεται σε ενα συντηρητικο γονεικο περιβαλλον που σε εχει επηρρεασει ακομα και χωρις να το συνειδητοποιεις, και σου εχει υποβαλει οτι οι ανδρες θελουν να σε γελασουν, να σε εκμεταλλευτουν, οτι πρεπει να παντρευτεις παρθενα η και γω δεν ξερω τι αλλο σχετικο, η και σε δικους σου φοβους για το τι μπορει να σου συμβει οταν μπεις πραγματικα στην ενηλικη ζωη, που περιεχει ολοκληρωμενες σχεσεις, οποτε και απογοητευσεις, συγκρισεις, και πολλα αλλα.

    το παραπανω το αναφερεις σαν επιχειρημα στο περι στρειτ (οτι δηλαδη ισως φοβασαι οτι το αλλο ατομο μπορει να σε πληγωσει) μα και μια γυναικα μπορει να σε πληγωσει εξισου.
    δεν ειναι τυχαιο ομως το οτι το αναφερεις. πιστευω οτι στρεφεσαι προς τις γυναικες γιατι τις θεωρεις πιο κοντινους οργανισμους προς εσενα, οχι σαν συνειδητη επιλογη δηλαδη, αλλα με μια εννοια ..αυνανισμου....

    ολες οι περιγραφες για τις επιθυμιες τις πλατωνικες εκ του μακροθεν που περιγραφεις, ειναι πολυ φυσιολογικες και συμβαινουν στους περισσοτερους εφηβους. απλα για καποιο λογο εσυ παραμενεις σε μια ανωριμη σεξουαλικοτητα, αντι να προχωρησεις.

    την ασεξουαλ εκδοχη δεν την πιστευω, διοτι οπως αναφερεις αυνανιζεσαι. απλα αρνεισαι να περασεις σε ενηλικες σεξουαλικες σχεσεις, δηλαδη σε σεξουαλικες σχεσεις με αλλους...
    τους λογους τους ξερεις η θα τους βρεις εσυ, ειτε μονη ειτε με βοηθεια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    καπως ετσι ειμαι κι εγω..χωρις να εχω δοκιμασει κατι με κοπελα,αλλα εχοντας ερωτευθει μια πλατωνικα...με ελκουν οι ανδρες,εχω αγαπησει εναν,ομως δεν μπορω το ερωτικο κομματι...ομως θαυμαζω ατομα και των δυο φιλων,εως και ερωτευομαι πλατωνικα...το μπαιρομαντικ ασεξουαλ,αν και απλος χαρακτηρισμος,εχει ενδιαφερον..δεν ηξερα πως πανω στον πλανητη αυτο υπηρχαν κι αλλοι ανθρωποι να νιωθουν τοσο περιπλοκα με ολο αυτο το ερωτικο κομματι και μπερδεμενοι αναμεσα στα δυο φυλα..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    11
    Ναι θα συμφωνήσω γενικά. Εκεί έχουμε καταλήξει.Στην φιλία. Αλλά το γεγονός οτι μου λείπει αρκετά σκεφτόμουν οτι μπορει να σημαίνει κάτι άλλο.Από την άλλη όμως σκέφτομαι οτι προφανώς οταν αισθάνεσαι οτι ταιριάζεις με έναν άνθρωπο , περνάς καλά και σου δίνει την προσοχή που θες , είναι λογικό να σου λείπει, χωρίς να υπάρχει κάτι το ερωτικό. Οπότά πάλι δεν βγάζω συμπέρασμα.

    Μμμ για σεξουαλική παρενόχληση όχι.Με αυτόν που φιλήθηκα και κάναμε και κάτι (αγκαλιές και φιλιά=μάλλον φάσωμα?) μου άρεσε θεωρητικά σαν άτομο.Γενικά με αυτόν χορεύαμε μαζί.Ηταν καβαλιέρος.Οταν χορεύαμε αισθανόμουν πολύ ερωτευμένη.Αλλά το άλλο σαν να μου διέλυσε αυτη την μαγεία που αισθανόμουν εκείνη την στιγμή.Βέβαια δεν τον ήξερα πολύ καλα.Ετσι δεν αισθανόμουν οικειότητα.Νομίζω για να αισθανθώ οικεια με κάποιον πρέπει να υπάρξει πολύς καιρός.Η αλήθεια είναι οτι φιληθήκαμε καθαρά γιατί ήμουνα το μόνο άτομο που δεν είχα κάνει κάτι από τις φίλες μου και σκέφτηκα οτι πρέπει να το δοκιμάσω.Γενικά δεν ξέρω γιατί μου αρέσει να μένω στο πλατωνικό και φαντασιακό.Η φράση που πάντα έλεγα ήταν ''Εγώ δεν ειμαι για τέτοια".Στο δημοτικό και το γυμνάσιο σνόμπαρα τους έρωτες και τα λοιπά.Ημουν πολύ κακιά έως και αγενής στα αγόρια που με πλησίαζαν και ήξερα οτι τους αρέσω.Η αλήθεια ειναι οτι δεν μου άρεσαν κιόλας.Επειτα έβλεπα φίλες μου που σιγά σιγά έκαναν σχέσεις και σκεφτόμουν: "Εγώ γιατί δεν έχω ανάγκη από κάτι τέτοιο;Και στο κάτω κάτω γιατί είναι απαραίτητο;" Σκέφτομαι οτι μπορει να έχω συνδέσει τον έρωτα για άλλο άτομο, με την έλλειψη δυναμισμού και αυτοελέγχου και αυτο στην ουσια να με μπλοκάρει.Ομως δεν προέρχομαι απο συντηρητικό περιβάλλον.

    Μια φορά σε ένα πάρτυ καλοκαίρι 2ας λυκείου άρεσα σε εναν και νομίζω οτι άρεσε και σε εμένα.Στο τέλος μου έδωσε ένα απλό φιλι μεταξύ μάγουλου και λαιμού...Αγχώθηκα τρομερά.Με έπιασε ταχυπαλμία και έφυγα κακην κακώς απο το πάρτυ, όσο πιο γρήγορα μπορούσα σαν τρελή.Μετά δεν μπορούσα να φάω για 1 βδομάδα.Νομίζω οτι ήμουν ερωτευμένη.Βέβαια οταν ξαναείδα το ίδιο άτομο, απλά το αγνόησα και νομίζω οτι δεν ήθελα κάτι παραπάνω.Μου άρεσει να μένω ίσως με τις νοσταλγίες των στιγμών και την μελαγχολία του ανεκπλήρωτου η απλά είμαι φοβιτσιάρα όσο δεν παεί...Νομίζω οτι δεν μπορώ να ανταποκριθώ στον ρόλο που πρέπει να έχω σε μια σχέση.Μου αρέσει απλά το παιχνίδι και το φλερτ χωρίς δέσμευση.Είμαι ίσως αρκετά κρύος άνθρωπος

    Οσο για το άν εστιάζω πολύ στον εαυτό μου δεν ξέρω...Το σίγουρο ειναι ότι υπεραναλύω..Εξετάζω κάθε πλευρά και στο τέλος αισθάνομαι να μην καταλήγω πουθενά και να ακροβατώ πάνω στις 2 όψεις ενος νομίσματος..Αυτο ισχύει σε όσα θέματα και αν εξετάζω όχι μόνο σε ότι αφορά εμένα.

    Λες να μην δινω προσοχή στους άλλους; Οχι δίνω...Με την κοπέλα π.χ θυμάμαι τα πάντα που μου έχει πει.Οταν μου τα ξαναλέει της λέω "Το ξέρω μου το έχεις πει" και αυτη τρομάζει από το γεγονός οτι την έχω τόσο "καλά φακελωμένη" , ενώ αυτη δεν τα πάει και πολύ καλά με την μνήμη και οτι της έχω πει για μενα.:Ρ Ενδιαφέρομαι γι αυτήν.Αλλιώς για πιο λόγο να τη παίρνω κάθε μέρα τηλέφωνο;
    Βέβαια οτι δεν ειμαι άτομο της παρέας ισχύει...Μου αρέσει να ασχολούμαι με πολλά πράγματα (χορός, μουσική, συζητήσεις, εκδρομές, αθλητισμός κτλ) και αν σε κάποιο απο αυτά δεν θέλει να ακολουθήσει η παρέα, δεν έχω πρόβλημα.Δεν μου αρέσει να καταπιέζω και να καταπιέζομαι. Μπορει να πάω εκει που θέλω χωρίς παρέα, και είμαι αρκετά κοινωνική ώστε να δημιουργήσω άλλη παρέα. Βέβαια οι πολλές παρέες και οι γνωστοι έχουν σαν αποτέλεσμα να μην μπορώ να αφοσιωθώ όσο θα ήθελα σε συγκεκριμένα άτομα...Γενικα΄αν μπορούσα θα ήθελα να αφοσιοθώ σε όλους αυτούς που ξέρω, αλλά η μέρα ειναι μικρή. Ετσι πολλές φορές αισθανομαι οτι τελικά δεν ανήκω σε καμία παρέα και αυτό μου δημιουργει ένα αίσθημα μοναξιάς και οτι δεν με αγαπά κανείς και στο τέλος θα πεθάνω μόνη μου.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Remedy View Post

    την ασεξουαλ εκδοχη δεν την πιστευω, διοτι οπως αναφερεις αυνανιζεσαι. απλα αρνεισαι να περασεις σε ενηλικες σεξουαλικες σχεσεις, δηλαδη σε σεξουαλικες σχεσεις με αλλους...
    τους λογους τους ξερεις η θα τους βρεις εσυ, ειτε μονη ειτε με βοηθεια.
    Μμμ να διευκρινισω οτι ασεξουαλ δεν ειναι αυτός που δεν αυνανίζεται..Υπάρχουν αυτοι που αυνανίζονται και αυτοί που δεν κανουν ούτε αυτό.( Εχω σχετικό link παρακάτω) Ασέξουαλ ειναι αυτοί που δεν αισθάνονται σεξουαλικη έλξη για άλλο άτομο. Διαφέρει από το "sexual drive" και τον αυνανισμό που μπορει να γινεται για λόγους χαλάρωσης, εκτόνωσης της έντασης. κτλ.Αν θέλετε να μάθετε περισσότερα διαβάστε διάφορα άρθα στο site παρακάτω.Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που αισθάνονται λίγο περίεργα εκεί έξω.

    Quote Originally Posted by mpliki View Post
    καπως ετσι ειμαι κι εγω..χωρις να εχω δοκιμασει κατι με κοπελα,αλλα εχοντας ερωτευθει μια πλατωνικα...με ελκουν οι ανδρες,εχω αγαπησει εναν,ομως δεν μπορω το ερωτικο κομματι...ομως θαυμαζω ατομα και των δυο φιλων,εως και ερωτευομαι πλατωνικα...το μπαιρομαντικ ασεξουαλ,αν και απλος χαρακτηρισμος,εχει ενδιαφερον..δεν ηξερα πως πανω στον πλανητη αυτο υπηρχαν κι αλλοι ανθρωποι να νιωθουν τοσο περιπλοκα με ολο αυτο το ερωτικο κομματι και μπερδεμενοι αναμεσα στα δυο φυλα..
    http://www.asexuality.org/home/general.html Είναι πολλοί αυτοι που αισθάνονται λίγο περίεργα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Κάποια,
    πιστεύω ότι όλα αυτά που μας περιγράφεις είναι στο μετεφηβικό πλαίσιο της διαδικασίας ωρίμανσης που περνάς. Είσαι σε μια μετέωρη φάση, ούτε παιδί ούτε ενήλικας και ψάχνεσαι, θέτεις ερωτήματα, προτείνεις απαντήσεις κλπ.
    Αν λάβουμε υπόψιν και την ερωτομανία που υπάρχει σε αυτές τις ηλικίες, είναι απόλυτα δικαιολογημένο. Συμφωνώ με Remedy ότι για κάποιο λόγο δε νιώθεις καλά με τη σεξουαλικότητα σου.
    Γνώμη μου είναι να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό σε τέτοια θέματα, και να τα συζητήσεις όλα αυτά...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    τι να σας πω ρε παιδια..εγω που αισθανομαι ετσι ηδη καποια χρονια κι ειμαι 22,δεν το βρισκω προβλημα,ουτε και ειμαι σιγουρη πως σε μερικα χρονια,αφοτου ελθει η "ωριμανση" θα περασει,το χω αφησει ως εχει,το να υπαρχουν εμπειριες που ασυνειδητα ισως εχουν ενοχοποιησει το σεξ ειναι ενα ενδεχομενο,οπως ειναι και το αλλο,απλα να ειμαι ασεξουαλ,να προτιμω αγκαλιες,συζητησεις και αλλου ειδους εμπειριες με καποιο ταιρι..αλλα πραγματικα δε πιστευα,δε φανταζομουν βασικα πως υπαρχουν κι αλλοι που ναι μεν ερωτευονται και θαυμαζουν ατομα και των δυο φιλων,αλλα δεν ειναι ενδιαφερονται για το σεξ..μεχρι και σαιτ υπαρχει..
    @καποια σ'ευχαριστω για το σαιτ που παρεθεσες.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    Quote Originally Posted by κάποια View Post
    Μμμ να διευκρινισω οτι ασεξουαλ δεν ειναι αυτός που δεν αυνανίζεται..Υπάρχουν αυτοι που αυνανίζονται και αυτοί που δεν κανουν ούτε αυτό.( Εχω σχετικό link παρακάτω) Ασέξουαλ ειναι αυτοί που δεν αισθάνονται σεξουαλικη έλξη για άλλο άτομο. Διαφέρει από το "sexual drive" και τον αυνανισμό που μπορει να γινεται για λόγους χαλάρωσης, εκτόνωσης της έντασης. κτλ.Αν θέλετε να μάθετε περισσότερα διαβάστε διάφορα άρθα στο site παρακάτω.Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που αισθάνονται λίγο περίεργα εκεί έξω.



    http://www.asexuality.org/home/general.html Είναι πολλοί αυτοι που αισθάνονται λίγο περίεργα.
    μα εσυ αισθανεσαι σεξουαλικη ελξη, αφου μας μιλας για σεξουαλικες ελξεις, σεξουαλικες φαντασιωσεις με αλλα ατομα, οπως και για αυνανισμο. επομενως σεξουαλικοτητα ενεργη, υπαρχει. αυτο που δεν υπαρχει ειναι οι ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ σεξουαλικες σχεσεις με αλλους , διοτι και σεξουαλικες επαφες υπαρχουν, αλλα ανολοκληρωτες. ακριβως σαν κατι να φοβασαι δηλαδη...
    γι αυτο σου μιλησα για ανωριμη σεξουαλικοτητα και για αρνηση

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by mpliki View Post
    καπως ετσι ειμαι κι εγω..χωρις να εχω δοκιμασει κατι με κοπελα,αλλα εχοντας ερωτευθει μια πλατωνικα...με ελκουν οι ανδρες,εχω αγαπησει εναν,ομως δεν μπορω το ερωτικο κομματι...ομως θαυμαζω ατομα και των δυο φιλων,εως και ερωτευομαι πλατωνικα...το μπαιρομαντικ ασεξουαλ,αν και απλος χαρακτηρισμος,εχει ενδιαφερον..δεν ηξερα πως πανω στον πλανητη αυτο υπηρχαν κι αλλοι ανθρωποι να νιωθουν τοσο περιπλοκα με ολο αυτο το ερωτικο κομματι και μπερδεμενοι αναμεσα στα δυο φυλα..
    Περι ασεξουαλικότητας τα περιγράφει πολύ καλά εδώ http://www.asexuality.org/home/general.html....Είναι πάρα πολλοί άνθρωποι που αισθάνονται κάπως περίεργα

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by mpliki View Post
    τι να σας πω ρε παιδια..εγω που αισθανομαι ετσι ηδη καποια χρονια κι ειμαι 22,δεν το βρισκω προβλημα,ουτε και ειμαι σιγουρη πως σε μερικα χρονια,αφοτου ελθει η "ωριμανση" θα περασει,το χω αφησει ως εχει,το να υπαρχουν εμπειριες που ασυνειδητα ισως εχουν ενοχοποιησει το σεξ ειναι ενα ενδεχομενο,οπως ειναι και το αλλο,απλα να ειμαι ασεξουαλ,να προτιμω αγκαλιες,συζητησεις και αλλου ειδους εμπειριες με καποιο ταιρι..αλλα πραγματικα δε πιστευα,δε φανταζομουν βασικα πως υπαρχουν κι αλλοι που ναι μεν ερωτευονται και θαυμαζουν ατομα και των δυο φιλων,αλλα δεν ειναι ενδιαφερονται για το σεξ..μεχρι και σαιτ υπαρχει..
    @καποια σ'ευχαριστω για το σαιτ που παρεθεσες.
    Να ξέρεις πάντως ότι και εγώ διαφωνώ με την ταμπελοποίσηση της σεξουαλικότητας γιατί τελικά αυτή μπορει να ειναι που θα σου υποδεικνύει πως να σκέφτεσαι..Αν με ορίσω ασεξουαλ μπορει να αντιδρώ ως ασέξουαλ και να μην με αφήσω στην ουσια να είμαι και κάτι άλλο....Αλλά παρ όλα αυτά ειναι όμορφο να ξέρεις οτι υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που αισθάνονται σαν και εσένα...Θα σου πρότεινα να μην διάβάσεις και πολλά πάνω στο θέμα και καλύτερα να εισαι όπως σου βγαίνει τελικά.Και εγώ εκεί λέω να καταλήξω..Οτιδήποτε μας βγαίνει φυσικό και αυθόρμητο πρέπει να το αποδεχόμαστε....Η πλειοψηφία ειναι αυτή που μας κάνει να πιστεύουμε οτι δεν ειμαστε νορμαλ..Πως ορίζεται όμως το νορμαλ;

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Μπερδεμενη σεξουαλικοτητα - Απελπισμενος
    By jimmaster in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 329
    Last Post: 09-10-2012, 00:04
  2. Ας μιλησουμε για σεξουαλικοτητα
    By Donna Psychote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 63
    Last Post: 17-02-2012, 11:27
  3. Δυσμορφία και α-σεξουαλικότητα.
    By mruser in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 89
    Last Post: 13-08-2009, 01:42
  4. Γυναικεια σεξουαλικοτητα
    By πανος12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 23-07-2009, 20:41
  5. Σεξουαλικοτητα
    By πανος12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 20-07-2009, 13:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •