Βοηθεια με ενα θεμα!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Exclamation Βοηθεια με ενα θεμα!!!

    Επειδη πραγματικα τελικα το να ψαχνω στο ιντερνετ για κατι που με απασχολει το μονο που κανει ειναι να χειροτερευει το πραγμα..σκεφτηκα να γραψω εδω.Ρε παιδια,δεν αντεχω αλλο την σκεψη οτι ισως δεν μπορεσω να κοιμηθω το βραδυ..με κουραζει απιστευτα πολυ..Αμα με πιασει νυστα θα σκεφτω οτι δεν κοιμαμαι καλα,εχω προβλημα κλπ..και θα μου περασουν απο τον νου ολα αυτα τα ασχημα βραδυα που δεν μπορουσα να κοιμηθω(και ολο αυτο καθαρα επειδη αγχωνομουν για το ποτε θα κοιμηθω και επειδη αναρωτιωμουν τι πρεπει να κανω για να κοιμηθω)..Αλλα ρε γαμωτο,αυτες οι σκεψεις δεν εχουν καν βαση..δηλαδη οκ ειναι μια 2 φορες που εχω χασει μεχρι και 2 ωρες απο τον υπνο μου επειδη αγχωνομουν για την επομενη μερα(σκεφτομουν οτι εχω σχολη αυριο ειναι 1 η ωρα αρα καλυτερα να πεσω να κοιμηθω γρηγορα κλπ)ή μπορει να με πιασει μια υπνηλια ή νυστα κατα την διαρκεια της ημερας και να σκεφτω παλι οτι πρεπει να οιμηθω,δεν κανω καλο υπνο κλπ...Και το σπαστικο ειναι οτι φταινε ΚΑΘΑΡΑ αυτες οι σκεψεις για αυτο που γινεται..Για να καταλαβετε,εκει που ειμαι ηρεμος και κοιμαμαι μια χαρα(χωρις κανα προβλημα)..μια φορα μονο θα σκεφτω ''μηπως με ξαναπιασει κατι παρομοιο τωρα που ειμαι ηρεμος''..και μετα αμα αρχισω να το αναλυω παλι..δεν θα κοιμηθω ευκολα..Εχετε να μου προτινετε κατι για να σταματησω να το κανω αυτο γιατι ειναι πραγματικα κουραστικο και ειναι κουραστικο επειδη αφου το βλεπω και εγω ο ιδιος οτι δεν χω προβλημα,προσπαθω εγω να το κανω προβλημα..και αυτο ειναι οτι χειροτερο!

    Α και κατι αλλο..Μια μικρη συμβουλη..αμα σας απασχολει εντονα κατι μην αρχισετε να το ψαχνετε στο ιντερνετ γιατι το μονο που θα πετυχετε ειναι να τρωτε ολο και περισσοτερα κολληματα και να μεγαλωνει το προβλημα.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ε τοτε απλα σκεψου κατι αλλο η κανε μια ασκηση χαλαρωσης για να σε παρει ο υπνος

  3. #3
    Μπορω να κοιμηθω.Αλλο ειναι το θεμα.Οτι αμα σκεφτω παλι τις φορες που με ειχε πιασει και καθομαι να τις αναλυσω(δηλαδη σκεφτομαι ''μηπως με ξαναπιασει αυτο το πραγμα και δεν κοιμηθω..τι με επιανε τοτε και δεν μπορουσα να κοιμηθω κλπ.)..τοτε μονο χανω τον υπνο μου..και μετα απο αυτο μου κολλαει παλι οτι εχω προβλημα,οτι ειμαι κουρασμενος κλπ..Κοιμαμαι,αλλα ειμαι κουρασμενος μετα..δεν ξερω αμα αυτο γινεται λογο κακης ποιοτητας υπνου ή λογο του οτι το σκεφτομαι (οτι ειμαι κουρασμενος και οτι πρεπει να κοιμηθω κλπ)..αλλα ειναι πραγματικα πολυ κουραστικο το να κοιμασαι 8μιση ωρες να ξυπνας ξεκουραστος και μετα το μεσημερι να σε πιανει νυστα και να νιωθεις κουρασμενος λετε να φταει το οτι σκεφτομαι και δεν κανω τιποτα αλλο και λογο αδρανειας να με πιανει νυστα;..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    197
    Ενα - δυο ποτηράκια Haig πάντα βοηθάνε
    Η αλήθεια οταν ημουν ανεργη αυτο ακριβως έκανα. Κοιμόμουν ωωωρες. Απολαυσε το τωρα που μπορείς καλε!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    Μπορω να κοιμηθω.Αλλο ειναι το θεμα.Οτι αμα σκεφτω παλι τις φορες που με ειχε πιασει και καθομαι να τις αναλυσω(δηλαδη σκεφτομαι ''μηπως με ξαναπιασει αυτο το πραγμα και δεν κοιμηθω..τι με επιανε τοτε και δεν μπορουσα να κοιμηθω κλπ.)..τοτε μονο χανω τον υπνο μου..και μετα απο αυτο μου κολλαει παλι οτι εχω προβλημα,οτι ειμαι κουρασμενος κλπ..Κοιμαμαι,αλλα ειμαι κουρασμενος μετα..δεν ξερω αμα αυτο γινεται λογο κακης ποιοτητας υπνου ή λογο του οτι το σκεφτομαι (οτι ειμαι κουρασμενος και οτι πρεπει να κοιμηθω κλπ)..αλλα ειναι πραγματικα πολυ κουραστικο το να κοιμασαι 8μιση ωρες να ξυπνας ξεκουραστος και μετα το μεσημερι να σε πιανει νυστα και να νιωθεις κουρασμενος λετε να φταει το οτι σκεφτομαι και δεν κανω τιποτα αλλο και λογο αδρανειας να με πιανει νυστα;..
    ξεκίνα να δουλεύεις όπου μπορείς και θα δεις πως θα λυθούν όλα τα προβλήματα.!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    ε βέβαια καλέ μου!δραστηριοποιήσου λίγο γιατί δε σε βλέπω καλά...θα κοιμάσαι όρθιος σε λίγο
    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    Μπορω να κοιμηθω.Αλλο ειναι το θεμα.Οτι αμα σκεφτω παλι τις φορες που με ειχε πιασει και καθομαι να τις αναλυσω(δηλαδη σκεφτομαι ''μηπως με ξαναπιασει αυτο το πραγμα και δεν κοιμηθω..τι με επιανε τοτε και δεν μπορουσα να κοιμηθω κλπ.)..τοτε μονο χανω τον υπνο μου..και μετα απο αυτο μου κολλαει παλι οτι εχω προβλημα,οτι ειμαι κουρασμενος κλπ..Κοιμαμαι,αλλα ειμαι κουρασμενος μετα..δεν ξερω αμα αυτο γινεται λογο κακης ποιοτητας υπνου ή λογο του οτι το σκεφτομαι (οτι ειμαι κουρασμενος και οτι πρεπει να κοιμηθω κλπ)..αλλα ειναι πραγματικα πολυ κουραστικο το να κοιμασαι 8μιση ωρες να ξυπνας ξεκουραστος και μετα το μεσημερι να σε πιανει νυστα και να νιωθεις κουρασμενος λετε να φταει το οτι σκεφτομαι και δεν κανω τιποτα αλλο και λογο αδρανειας να με πιανει νυστα;..

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    62
    Παρε βαλεριανα, ειναι φυτικο ηρεμιστικο κ ειναι αρκετα καλο. Ειχα παρει κ γω 2,3 φορες οταν ημουν τρομερα αγχωμενη με κατι εξετασεις που ειχα να δωσω κ κοιμομουν κατευθειαν. Δεν προλαβαινε να περασει ουτε μια σκεψη απο το μυαλο μου κ ειχα ηδη ξεκινησει το ροχαλητο:Ρ
    http://www.youtube.com/watch?v=rEXhAMtbaec

  8. #8
    Quote Originally Posted by Miss Despoina View Post
    ε βέβαια καλέ μου!δραστηριοποιήσου λίγο γιατί δε σε βλέπω καλά...θα κοιμάσαι όρθιος σε λίγο
    Σημερα κοιμηθηκα..σηκωθηκα και μετα απο λιγο αρχισα να ξανανιωθω κουρασμενος..Πρωτα θα κατηγορισω το γεγονος οτι ειμαι ζωον και τρωω τετοια ακυρα κολληματα..το ολο πραγμα δηλαδη ξεκινησε απο το κολλημα του ''μπορει να χω προβλημα σχετικα με αυπνια και για αυτο δυσκολευομαι να κοιμηθω κλπ''..και τωρα εχει παει στο ''κοιμαμαι αλλα δεν ξεκουραζομαι,για αυτο και νιωθω κουρασμενος κλπ''..Γ@@ω δηλαδη..ειναι και τωρα που εχω εππηρεαστει απο το πρωινο ξυπνημα και κατα τις 7-8 ξυπναω και μετα ξανακοιμαμαι(εκτος εαν εχω σχολη που σηκωνομαι και τελικα κοιμαμαι 5-6 ωρες)..Εχθες που δεν ειχα σχολη κοιμηθηκα 2 σηκωθηκα 8 και μετα ξανακοιμηθηκα μεχρι τις 11..αλλα παρολα αυτα..παλι τα ιδια :@..καλα δεν λεω μπορει να ναι απλα μια μ*****α που με εχει πιασει τωρα(3-4 μερες το χω) και να μου περασει συντομα..Αλλα οπως και να χει ειναι πολυ ενοχλητικο να σηκωνεσαι μετα απο συνολικα 8 ωρες υπνο και να σαι παλι πτωμα...Και δεν φτανει ολο αυτο..ερχοντε και οι σκεψεις του στυλ αμα κοιμαμαι και δεν ξεκουραζομαι ειναι σαν να μην κοιμαμαι,αρα μπορει να μου προκαλεσω καταθλιψη ή σοβαρες ασθενειες κλπ..Την τυχη μου μεσα δηλαδη..και μετα απο αυτο επειδη θελω καπου να στιριχτω να δω πως θα το αντιμετωπισω..μπαινω στο ιντερνετ και βλεπω ενα σορο αλλες μ******ες που μου προκαλουν εντονο φοβο..Τρελα..πρεπει να επισκεφτω ειδικο οπωςσδηποτε!

  9. #9
    Το αγχος ειναι στανταρ ενα απο τα κυρια προβληματα!!Καποτε τα ειχα και τα εχω και εγω ακομα...Οσον αφορα τον "τελειο" υπνο για να το πετυχεις θα πρεπει να "κοπιασεις" ας πουμε η δουλεια αν υπαρχει η στην τελικη ενα χαλαρο τρεξιματακι(4 ωρες πριν τον υπνο διοτι αν πας για τρεξιμο και μετα απο καμια ωρα για υπνο θα εχεις υπερενταση θα κοιμηθεις μεν αλλα θα εισαι παλι κουρασμενος.)Ενα τσαγακι,ενα ωραιο βιβλιαρακι ολα αυτα ισως σε βοηθησουν να ξεπερασεις τα καθημερινο αγχος και τοτε θα ανακουφιστεις,και θα κοιμηθεις! Το Γ@@@ το αγχος φταιει!! ¨(

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    11
    Το τελευταίο μήνυμα έχει πολλές σωστές συμβουλές...
    Εγώ θα προσθέσω: Δες τι σε χαλάει πριν τον ύπνο: Μήπως ψαχουλέυεις στο ίντερνετ από το κρεβάτι? Μήπως βλέπεις τίποτα έντονα πράγματα στην τηλεόραση?
    Δοκίμασε να πας απλά στο κρεβάτι και να πάρεις ένα πολύ βαρετό βιβλίο. Επίσης, προσπάθησε να κάνεις χαλαρωτικές σκέψεις στο κρεβάτι. Υπάρχει μια μεθοδολογία χαλάρωσης που βοηθάει (ψάξε σχετικά στο ίντερνετ - αλλά όχι πριν τον ύπνο, ε? )

Similar Threads

  1. Πως διαγραφω ενα θεμα?
    By Πηνελόπη Κονιτοπούλου in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 3
    Last Post: 12-11-2013, 14:47
  2. Το δικό μου θέμα
    By elpi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 23-07-2013, 22:44
  3. Χρειαζομαι βοηθεια σε αυτο το θεμα..(Αποπρωσοποποιηση ή κατι αλλο? )
    By Μητσάκος in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 7
    Last Post: 04-05-2013, 01:14
  4. Τί θέμα??
    By GreenPeyote in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 109
    Last Post: 08-10-2008, 03:27
  5. Εξαφανιστηκε θεμα?
    By keep_walking in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 6
    Last Post: 14-01-2008, 02:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •