ψαχνω καλο ψυχολογο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    8

    ψαχνω καλο ψυχολογο

    Καλησπερα! Ψαχνω να βρω καλο ψυχολογο στην αθηνα (αττικη), για αντιμετωπιση εμμονων ιδεων. Εχω ακουσει για μια μεθοδο, τη γνωσιακη-συμπεριφορικη η οποια εχει αμεσα αποτελεσματα, οποτα θα προτιμουσα να ειναι αυτης της κατευθυνσης. ευχαριστω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    σε τι συνιστανται οι εμμονες αυτες ιδεες?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    σε τι συνιστανται οι εμμονες αυτες ιδεες?
    θα κανεις θεραπεια, κεραση? :p

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    8
    προκειται για κοντινο μου προσωπο. εχουν να κανουν με φοβο για απωλεια ελεγχου και κυρίως μηπως σκοτωσει καποιον.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    σε τι συνιστανται οι εμμονες αυτες ιδεες?
    προκειται για κοντινο μου προσωπο. εχουν να κανουν με φοβο για απωλεια ελεγχου και κυρίως μηπως σκοτωσει καποιον.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    8
    κανεις δεν εχει να μου προτεινει καποιον???? ειναι αμεση αναγκη..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by margarita43 View Post
    κανεις δεν εχει να μου προτεινει καποιον???? ειναι αμεση αναγκη..
    να προτιμας συστασεις απο ανθρωπους που γνωριζεις και εχουν ωφεληθει οι ιδιοι.
    αν δεν υπαρχουν τετοιοι και θελεις μια προταση απο εδω, απευθυνσου στον αντμιν (NikosD) που ειναι ειδικος, μηπως εχει να σου προτεινει καποιον αξιολογο στα μερη σου

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    8
    ναι, δεν εχω βρει καποιον απο το περιβαλλον μου που να εχει προσωπικη εμπειρια, γι αυτο απευθυνθηκα εδω. Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,194
    Quote Originally Posted by margarita43 View Post
    ναι, δεν εχω βρει καποιον απο το περιβαλλον μου που να εχει προσωπικη εμπειρια, γι αυτο απευθυνθηκα εδω. Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
    Ενας άνθρωπος που μπορεί να έχει απώλεια ελέγχου και να προβεί σε τέτοιες επικίνδυνες καταστάσεις δεν χρειάζεται ψυχολόγο,αλλά ψυχίατρο
    Ψάξε στο ίντερνετ τον κοντινότερο ψυχίατρο που θα βρεις,κλείσε άμεσα ένα ραντεβού και πες του τι συνέβη...

    Αν το άτομο που αναφέρεις είναι επικίνδυνο άμεσα -όπως λες- πήγαινε στα δικαστήρια,τα πιο κοντινά στην περιοχή σου λογικά,και ζήτα τον εισαγγελέα!
    Αυτός θα σε δεχθεί και πες του τι συνέβη....αυτός με τη σειρά του,θα προβεί στις ανάλογες νόμιμες διαδικασίες για να εξεταστεί από ψυχίατρο...τα άτομα που είναι σε τέτοιες καταστάσεις επικίνδυνες δεν συνεργάζονται γι'αυτό θα σου πρότεινα καλύτερα αν μπορείς να περιμένεις μέχρι τη Δευτέρα για να πας στον εισαγγελέα,αλλιώς στο πρώτο αστυνομικό τμήμα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Ενας άνθρωπος που μπορεί να έχει απώλεια ελέγχου και να προβεί σε τέτοιες επικίνδυνες καταστάσεις δεν χρειάζεται ψυχολόγο,αλλά ψυχίατρο
    Ψάξε στο ίντερνετ τον κοντινότερο ψυχίατρο που θα βρεις,κλείσε άμεσα ένα ραντεβού και πες του τι συνέβη...

    Αν το άτομο που αναφέρεις είναι επικίνδυνο άμεσα -όπως λες- πήγαινε στα δικαστήρια,τα πιο κοντινά στην περιοχή σου λογικά,και ζήτα τον εισαγγελέα!
    Αυτός θα σε δεχθεί και πες του τι συνέβη....αυτός με τη σειρά του,θα προβεί στις ανάλογες νόμιμες διαδικασίες για να εξεταστεί από ψυχίατρο...τα άτομα που είναι σε τέτοιες καταστάσεις επικίνδυνες δεν συνεργάζονται γι'αυτό θα σου πρότεινα καλύτερα αν μπορείς να περιμένεις μέχρι τη Δευτέρα για να πας στον εισαγγελέα,αλλιώς στο πρώτο αστυνομικό τμήμα.
    ευτυχως δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα. ειχα ανησυχησει κι εγω στη αρχη και πηγα σε ψυχιατρο αρχικα μονη μου και του μιλησα και μετα πηγαμε μαζι. το ατομο δεν ειναι επικινδυνο, εχει συναισθηση και ειναι συνεργασιμο. ειναι εμμονες ιδεες που απλα το βασανιζουν εδω και καιρο.ο ψυχιατρος δεν εδωσε καν φαρμακα, θεωρησε οτι δεν ειναι απαραιτητα και απλα πρεπει να χαλαρωσει και να διωξει αυτες τις ιδεες. ειναι αγχωδης διαταραχη και συνηθως το περιεχομενο των εμμονων ιδεων δεν παιζει τοσο ρολο (πολλες φορες η μαμαδες φοβουνται μηπως σκοτωσουν τα παιδια τους, η καποιες φορες καποιοι νομιζουν οτι θα κολλησουν μικροβια απο παντου κτλ.) δεν ειμαι ειδικη, αυτα απ οσο εχω ενημερωθει κι εγω και απ οσα μας ειπε ο ψυχιατρος. απλα με ενδιαφερει να βρω καποιον ειδικο της συγκεκριμενης μεθοδου που ανεφερα και οχι καποιον γενικα νευρολογο- ψυχιατρο. αυτα..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Πως εφτασε στο σημειο να εχει αυτες τις εμμονες? Εχει συμβει κατι αλλο πιο πριν? ή ηταν ολα τελεια και ενα πρωι που ξυπνησε ειχε αυτες τις σκεψεις?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    8
    ειναι γενικα σαν ανθρωπος αγχωδης, υπεραναλυτικος και τελειομανης, θελει να τα εχει ολα υπο ελεγχο. ειχε εμφανισει και στο παρελθον καποιου ειδους εμμονες αλλα σε πολυ μικροτερο βαθμο που ξεπεραστηκαν μονες τους. βρισκεται σε μια μεταβατικη φαση και μαλλον και συγκεκριμενα ερεθισματα- ακουσματα (δε θα ηθελα να αναφερθω περαιτερω), επιρρεασαν.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    304
    ΕΧΩ ΑΚΡΙΒΩς ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ - "ΑΣΘΕΝΕΙΑ".λεγεται ιδεοψυχαναγκαστικη δτρχη-(υποκατηγορια ελεγχου-δικος μου ορισμος!)(ειναι αγχωδης δτρχη και εχει αρκετες υποκατηγοριες)
    [ (αν καταλαβα καλα απ τα λιγα που περιεγραψες)(δεν ειμαι ειδικος γι αυτο και δεν κανω διαγνωση-αλλα πιστευω πως ειναι περιπτωση παρομοια με τη δικια μου) ] .
    δλδ καποιος πιστευει οτι κατι μπορει να γινει και να κανει αθελα του κατι κακο στον αλλον.εχω κανει γνωσιακη συμπεριφοριστικη θεραπεια - με βοηθησε.αλλα κυριως με βοηθησε το οτι καταλαβα τι εχω (διαβαζοντας πολλα βιβλια και αρθρα).αυτο ειναι το σημαντικοτερο.
    αν τελικα ειναι αυτη η περιπτωση τοτε:
    δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΠΙΚινδυνος για τους αλλους ουτε για τον εαυτο του(αλλα το κακο ειναι οτι νομιζει πως ειναι επικυνδινος κι αυτο μπορει να τον παραλυει!)
    απλα εχει εκπτωση στην λειτουργικοτητα του
    η λυση¨:ψυχιατρος(ειδικευμενος στην γνωσιακη συμπεριφοριστικη θεραπεια-γτ αυτη ειναι η ενδεδειγμενη-αυτο μπορει να το κανει κ ψυχολογος)+φαρμακα(εχω αλλαξει πολλα:P).
    εγω δεν ειμαι ψυχιατρος αλλα νομιζω μπορω να βοηθησω τον συγγενη σου -μιλωντας μαζι του(skype-τηλ) και προτρεποντας τον στην σωστη πορεια
    καταλαβαινοντας τον ως συνασθενης.
    ιδψ εχει το 2% των ανθρωπων αλλα η συγκεκριμενη υποκατηγορια ειναι πολυ μικροτερη
    δεν εξαλειφεται σχεδον ποτε αλλα μπορει να ελαχιστοποιηθει τοσο πολυ που δεν θα τον ενοχλει σχεδον ΚΑΘΟΛΟΥ(υπο προυποθεσεις και με προσπαθεια) και η λειτουργικοτητα να ειναι η μεγιστη δυνατη δλδ υγιης

    να σαι καλα
    ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    8
    Διογενη σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Θα μπορουσες να μου στειλεις σε προσωπικο μηνυμα, σε ποιον γιατρο εσυ πηγες (αθηνα μενεις?) και τι φαρμακα σου εδωσε? εχω ακουσει οτι δινουν αντικαταθλιπτικα σε αυτες τις περιπτωσεις. και γενικα οτι περισσοτερο μου πεις για το πως ακριβως το χειριστηκες θα ηταν βοηθητικο...

Similar Threads

  1. ψαχνω ψυχολογο
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 30-10-2013, 15:03
  2. Ψάχνω για ένα καλό μυθιστόρημα..
    By void in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 17-01-2012, 20:33
  3. Ψάχνω Ψυχολόγο για θέματα σχέσης!
    By x-ray in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 28-12-2010, 12:59
  4. Ψαχνω ψυχολογο
    By dimitristhess in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 25-09-2010, 16:07
  5. ψάχνω για ψυχολόγο
    By kaktos25 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 8
    Last Post: 19-06-2009, 16:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •