Ποτε χαλαρός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    142

    Ποτε χαλαρός

    Σήμερα μιλούσα με μια φίλη μου και μου τόνισε 1 πρόβλημα μου που γνωρίζω ότι το έχω αλλά ποτέ δεν έκανα κάτι ουσιαστικό για αυτό.Απλα τώρα που μου το θύμισε
    το σκέφτομαι διαρκώς και είπα να γραψω εδώ και να ψάξω και στο ιντερνετ μήπως βρω τη λύση.
    Βασικα πάντα όλοι μου λένε ότι είμαι σφιγμένος ότι και να κάνω.Πχ απο το πως κρατάω τα μαχαίρια στη δουλεια(ειμαι μάγειρας),πως οδηγω,πως μιλάω σε 1 κοπέλα,πως σφυρίζω όταν παίζω σε αγώνες.Όλα αγχωμενα...Χαλαρώνω μόνο οταν είμαι μόνος ξαπλώνω ακουω μουσική κτλ
    Δοκίμασα να κάνω και ασκήσεις χαλάρωσης πιάνουν μεν αλλά για λίγο αφού τις κάνεις.Φοβάμαι για την υγεία μήπως το τόσο σφίξιμο δνε μου βγει σε καλό...
    Ξέρω ότι μπορεί να έχετε διαβάσει πολλές φορες για αυτο το θέμα και διάβασα και αντιστοιχα topics αλλά δνε βρήκα ακριβως ίδια κατάσταση με εμενα..

    Ευχαριστω!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by andy87 View Post
    Σήμερα μιλούσα με μια φίλη μου και μου τόνισε 1 πρόβλημα μου που γνωρίζω ότι το έχω αλλά ποτέ δεν έκανα κάτι ουσιαστικό για αυτό.Απλα τώρα που μου το θύμισε
    το σκέφτομαι διαρκώς και είπα να γραψω εδώ και να ψάξω και στο ιντερνετ μήπως βρω τη λύση.
    Βασικα πάντα όλοι μου λένε ότι είμαι σφιγμένος ότι και να κάνω.Πχ απο το πως κρατάω τα μαχαίρια στη δουλεια(ειμαι μάγειρας),πως οδηγω,πως μιλάω σε 1 κοπέλα,πως σφυρίζω όταν παίζω σε αγώνες.Όλα αγχωμενα...Χαλαρώνω μόνο οταν είμαι μόνος ξαπλώνω ακουω μουσική κτλ
    Δοκίμασα να κάνω και ασκήσεις χαλάρωσης πιάνουν μεν αλλά για λίγο αφού τις κάνεις.Φοβάμαι για την υγεία μήπως το τόσο σφίξιμο δνε μου βγει σε καλό...
    Ξέρω ότι μπορεί να έχετε διαβάσει πολλές φορες για αυτο το θέμα και διάβασα και αντιστοιχα topics αλλά δνε βρήκα ακριβως ίδια κατάσταση με εμενα..

    Ευχαριστω!!!
    Καλησπέρα Andy,
    έχεις σκεφτεί ποτέ για ποιό λόγο είσαι τόσο σφιγμένος;..
    Σου συμβαίνει κάτι μήπως,σκέφτεσαι ίσως κάτι διαρκώς;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    11
    Εσύ αν δεν σου το έλεγαν οτι "ξέρεις φίλε εισαι πάντα σφιγμένος, χαλάρωσε λίγο" θα σε πειραζε; Θέλω να πω οτι αν δεν ειναι κάτι που σε πειράζει και σε ενοχλεί γιατί να ειναι πρόβλημα...Μπορει έτσι να είσαι, πιο το κακό;;;...Αλλοι μπορει να ειναι πολύ χαλαροί, άλλοι να είναι άλλοτε χαλαροι και άλλοτε σφιγμένοι....Ολοι ίδιοι θα ειμαστε.;
    Αν δεν θεωρείς οτι σου δημιουργει κάποιο πρόβλημα στην προσωπική σου ζωή για μένα δεν ειναι πρόβλημα.Αν ειναι κάτι που σε καίει και σου καταστέφει την ζωή , ε τότε χαλάρωσε λίγο.

  4. #4
    Γιατι δεν εκπαιδευεις τη σκεψη σου να εκλογικεύει το αχρειαστο άγχος? Να αντικριζεις αντικειμενικα μια κατασταση. Να ξεχωριζεις την υπερβολή, το φανταστικό, το παραλογο, στο πως αντικριζεις με τη σκεψη σου κατι και να τα αποβαλλεις ώστε αυτο που θα εχει η σκεψη σου μπροστα της θα ναι στις πραγματικες του διαστασεις.
    γιάννης

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    142
    @Dianna προσπαθω να σκεφτώ που οφείλεται αυτό αλλά δεν μπορω να το εντοπίσω.Το γεγονός ότι σκέφτομαι συνέχεια για το οτιδήποτε μπορεί αν είναι λόγος.Δηλαδή σκέφτομαι πάντα την επόμενη κίνηση μου και το τι θα γίνει αν κάνω το 1 ή το άλλο ακόμα και όταν δουλέυω αλλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτο.

    @κάποια Ναι ξέρω ότι το έχω αυτο αλλα ξεχνιέμαι και δεν το σκέφτομαι συνήθως όμως όταν μου το λέει κάποιος το ξαναθυμάμαι και αγχόνωμαι ακόμα παραπάνω

    @ioannis πολυ ενδιαφέρον αυτο που μου λες.Πως μπορώ να το καταφέρω??Δηλαδή να εκπαιδεύσω τη σκέψη μου.Γιατί ακόμα και όταν προσπαθώ να μην σκέφτομαι κάποια σκέψη μου καρφώνεται...

    Ευχαριστώ και πάλ ιγια τις απαντήσεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    καθαρό άγχος και βαθιά ριζωμένο μέσα σου..αντιμετώπισε το με διάφορους τρόπους όπως yoga,αερόβια γυμναστική,βόλτες στη θάλασσα, ή οτιδήποτε άλλο σε χαλαρώνει.
    Για να μην χρειαστεί αργότερα να το αντιμετωπισεις με χρωματιστά δισκία..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by andy87 View Post
    @Dianna προσπαθω να σκεφτώ που οφείλεται αυτό αλλά δεν μπορω να το εντοπίσω.Το γεγονός ότι σκέφτομαι συνέχεια για το οτιδήποτε μπορεί αν είναι λόγος.Δηλαδή σκέφτομαι πάντα την επόμενη κίνηση μου και το τι θα γίνει αν κάνω το 1 ή το άλλο ακόμα και όταν δουλέυω αλλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτο.

    @κάποια Ναι ξέρω ότι το έχω αυτο αλλα ξεχνιέμαι και δεν το σκέφτομαι συνήθως όμως όταν μου το λέει κάποιος το ξαναθυμάμαι και αγχόνωμαι ακόμα παραπάνω

    @ioannis πολυ ενδιαφέρον αυτο που μου λες.Πως μπορώ να το καταφέρω??Δηλαδή να εκπαιδεύσω τη σκέψη μου.Γιατί ακόμα και όταν προσπαθώ να μην σκέφτομαι κάποια σκέψη μου καρφώνεται...

    Ευχαριστώ και πάλ ιγια τις απαντήσεις

    Καλησπερα andy ετσι οπως το διαβαζω μου βγαζει ανασφαλεια κ εχεις βρει αυτο τον τροπο να αμυνεσαι δλδ το καλυπτεις με το να σκεφτεσαι την επομενη κινηση σου,αυτο εχει τα καλα του και τα αρνητικα του, δλδ:τα καλα ειναι οτι σε ενδιαφερει να τα καταφερνεις και σε ενδιαφερει ο θαυμασμος απο τους αλλους,τα αρνητικα του ειναι οτι εχεις χασει τον αυθορμητισμο σου κ εχεις αγχος(αυτο προκυπτει κατα την γνωμη μου απο το γεγονος οτι στο ειπε μια φιλη σου κ μετα απο αυτο θελησες να το αλλαξεις κ απο το γεγονος οπως λες οτι οταν εισαι σπιτι σου εισαι ποιο χαλαρος.)
    Φροντισε να τα απενοχοποιησεις μεσα σου ολα αυτα,εκει βρισκεται η λυση....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    142
    Πραγματικά alex δεν το είχα σκεφτεί ποτε έτσι...Τώρα που το λες και το ψάχνω λίγο στο Internet πιστεύω ότι ισχύει σε μένα σχετικά με την αυτοπεποίθηση και ότι όντως λειτουργώ καλύτερα με άτομα που με αποδέχονται και εκτιμούν αυτο που κάνω.Και ότι διαρκώς αναζητώ την αναγνώριση.δεν ξέρω πάνως να όντως είναι αυτο ή επηρεάζομαι απλα και μόνο επειδη διαβάζω διάφορα απλα δνε ε΄χω κα΄τ ιαν χάσω συμβουλές που θα βρω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    115
    χαιρομαι που σου δειχνω κ μια αλλη πλευρα κ εχω να σου δωσω κ αλλη σε συνδιασμο με τα παραπανω λεγομενα μου,γιατι δεν ψαχνεις για την αυθυποβολή???ειναι πολυ δημιουργικη!!!!
    θα συμφωνήσω κ με αυτα που σου εγραψε ο giannis 2!!!

Similar Threads

  1. Ποτε, ποτε, ποτε μην το βαζετε κατω
    By Madlylove in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 52
    Last Post: 05-12-2012, 19:29
  2. ως ποτε..
    By tsita in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 12-01-2011, 15:11
  3. ΩΣ ΠΟΤΕ ΠΙΑ......
    By gerginio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 30-05-2009, 15:40
  4. Ποτε το εγω γινεται μοναξια;και ποτε το σημπαν ολοκληρο
    By pikos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 02-08-2008, 02:03
  5. Ως πότε...
    By Andrew in forum Κακοποίηση
    Replies: 105
    Last Post: 22-05-2008, 20:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •