Κοινωνικη φοβια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Κοινωνικη φοβια?

    Γεια σας παιδια ονομαζομαι θανασης ειμαι 18 χρονων και με βαραινει ενα προβλημα..Λοιπον ας αρχισω..Οταν βγαινω με ανθρωπους εξω νιωθω οτι κατι δεν θα παει καλα.Αισθανομαι αμηχανα,ντρεπομαι,εχω αγχος και νιωθω πως ολα τα βλεματα ειναι καρφωμενα πανω μου!Εχω φτασει σε σημειο πριν βγω για καφε η κατι τετοιο να σκεφτομαι τι θα πω στους αλλους,να ειμαι δλδ ομιλητικος,και αν δεν μου δινουν σημασια τι θα κανω..Εχω αγανακτισει παιδια βγαινω εξω ξενυχταω μα ποτε δεν μοπρω να πω οτι περασα καλα!Δεν μπορω αλλο η επομενη κινηση μου ειναι ο ψυχολογος σας παρακαλω βοηθηστε με!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Quote Originally Posted by Isol View Post
    Γεια σας παιδια ονομαζομαι θανασης ειμαι 18 χρονων και με βαραινει ενα προβλημα..Λοιπον ας αρχισω..Οταν βγαινω με ανθρωπους εξω νιωθω οτι κατι δεν θα παει καλα.Αισθανομαι αμηχανα,ντρεπομαι,εχω αγχος και νιωθω πως ολα τα βλεματα ειναι καρφωμενα πανω μου!Εχω φτασει σε σημειο πριν βγω για καφε η κατι τετοιο να σκεφτομαι τι θα πω στους αλλους,να ειμαι δλδ ομιλητικος,και αν δεν μου δινουν σημασια τι θα κανω..Εχω αγανακτισει παιδια βγαινω εξω ξενυχταω μα ποτε δεν μοπρω να πω οτι περασα καλα!Δεν μπορω αλλο η επομενη κινηση μου ειναι ο ψυχολογος σας παρακαλω βοηθηστε με!
    Λοιπόν θα σου πω εγώ τι θα κάνεις και θα είσαι super...!!!
    Δεν θα σκέφτεσαι ποτέ μα ποτέ τι θα πεις όταν βγαίνεις έξω με τους φίλους...θα είσαι άνετος με την πάρτη σου και χαλαρός και αν οι φίλοι σου είναι τέτοιοι που δεν σε αφήνουν να πολυμιλήσεις,γιατί μου 'χει συμβεί και μένα αυτό,όχι γιατί δεν είχα τι να πω,αλλά γιατί τους ήμουν πολύ καλύτερη-άλλαξε παρέα.!
    Οταν βγαίνουμε έξω με παρέα,το κάνουμε για να περνάμε καλά και όχι για να σκεφτόμαστε τι θα πούμε.....
    Εκτός και αν είσαι πολιτικός και ετοιμάζεις την ομιλία σου πριν βγεις....

    Μην ακούω χαζομάρες,τι πράγματα είναι αυτά; ''σκέφτομαι τι θα πω''
    κανείς δεν καρφώνει το βλέμμα του πάνω σου,ένα κοινωνικό άγχος είναι-γιατί δεν παίρνεις λίγο τα πάνω σου;
    κάνε πράγματα που σε χαλαρώνουν και βγαίνε έξω με ανθρώπους που σε κάνουν να αισθάνεσαι καλά!

  3. #3
    Σ ευχαριστω diana,θα το δοκιμασω,Α και μου εδωσες αρκετα θετικη ενεργεια...Μακαρι να...... Και παλι σ ευχαριστω παρα πολυ!!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Quote Originally Posted by Isol View Post
    Σ ευχαριστω diana,θα το δοκιμασω,Α και μου εδωσες αρκετα θετικη ενεργεια...Μακαρι να...... Και παλι σ ευχαριστω παρα πολυ!!!!!
    Φιλάκια και μην στεναχωριέσαι για σαχλαμάρες

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Isol View Post
    Σ ευχαριστω diana,θα το δοκιμασω,Α και μου εδωσες αρκετα θετικη ενεργεια...Μακαρι να...... Και παλι σ ευχαριστω παρα πολυ!!!!!
    λιγο ανυσιχος μου φαινεσε χαλαρωσε λιγο

  6. #6
    Ειμαι παρα πολυ αλεξ!!Εχω 10000000 προβληματα που ισως και να μην χρειαζεται καν να τα ονομαζω προβληματα και δεν μπορω να περασω καλα ποτε,και ας ειμαι καθημερινα εξω,με βασανιζουνοι σκεψεις,προσπαθω αλλα...... Υ.Γ Χθες εκανα ακαουντ εδω εχω ακομα να σας πω πολλα προβληματα ¨(....

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω εχω αλλο προβλημα στο τελος θα βγω εξω απο το σπιτι για να μπουν μεσα τα πραγματα πρεπει να βρω ενα τροπο να τα λιγοστεψω γιατι θα σαλταρω μεσα σε τοσα πραγματα..

    τωρα.. να σταματησεις να εισαι ανυσιχος γιατι η ανυσιχια δεν εκτιμαται στην εποχη μας μην εισαι στη πριζα βες απο αυτη κ μην επιμενεις οταν δε βλεπεις ανταποκριση

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    2
    Μα ποσο σ καταλαβαινω .το ιδιο θεματακι εχω κι εγω..το μονο που μπορουμε να κανουμε εμεις φοβιτσιαριδες,να σταματησουμε να σκεφτομαστε συνεχως αρνητικα,να παρατηρησουμε τον ευατο μας πως αντιδρα οταν το διακατεχει ο φοβος,το αγχος και ο πανικος,να μην απασχολουμε το μυαλουδακι μας με ανοησιες,να βρουμε καποιο hobby να βγαινουμε απο το σπιτι..το προβλημα μας εχει ν κανει κι μ την αυτοπεποιθηση μας κι την αγαπη προς τον ευατο μας,δεν πρεπει ν τον θεωρουμε υποδιεστερο.κι στο κατω κατω δεν χρειαζεται να σκεφτομαστε κι το παραμικρο να αφησουμε τα πραγματα ν εξελιχθουν αυθορμητα .εγω εχω αρχισει να τα κανω ολα αυτα κι πραγματικα νιωθω οτι βρλτιωνομαι μερα με την μερα.κι ας μην ξεχναμε η παραδοχη του προβληματος ειναι ενα μικρο λιθαρακι προς τον δρομο της επιλυσης του.θελει πολυ προσπαθεια κι υπομονη κι ολα θα βελτιωθουν...ειμαι σιγουρη. :-)

  9. #9
    Αx....Μακαρι ρε Αναστασια,ξερεις ποσες φορες εχω πει οτι θα τα καταφερω,ξεκιναω με πολυ διαθεση νιωθω ετοιμος μα παντα κατι παει στραβα!!Μεχρι που πειρα ηρεμιστικο για ν βγω εξω ρε γαμωτο δηλαδη ελεος...Βγαινω και βγαινω,μα δεν περναω καλα πως γινεται??? Θελω να σταματησω να σκεφτομαι!!!!Εχω χασει τα εφηβικα χρονια,δεν θελω να χασω και τα φοιτητηκα!!! Χαιρομαι που με καταλαβαινεις,και ελπιζω να το ξεπερασουμε!!¨)

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    2
    Απλα πρεπει ν χαλαρωσεις,δεν χρειαζεται ν ειμαστε επιτηδευμενοι για ν αρεσουμε,ουτε να ειμαστε πιστα αντιγραφα του ενος κι του αλλου,να αρχισεις ν εισαι αυθορμητος μην σκεφτεσαι τι θα πρεπει ν πεις να κανεις για ν εισαι αρεστος στην παρεα..παρατηρω οτι εχεις θεληση για αλλαγη κι αυτο ειναι μια καλη αρχη..

  11. #11
    Να σ καλα ρε Αναστασια με βοηθησες και εσυ αρκετα,θα προσπαθησω να το αποβαλω αυτο απο πανω μου..Ευχομαι και εσυ να κανεις το ιδιο... Σε ευχαριστω πολυ για ολα ¨)

Similar Threads

  1. Κοινωνική φοβία
    By hope. in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 2
    Last Post: 20-12-2011, 18:56
  2. Κοινωνική Φοβία
    By monaxikos88 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 25
    Last Post: 30-08-2011, 21:58
  3. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  4. κοινωνικη φοβια 2
    By afrula in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2009, 08:23
  5. κοινωνικη φοβια
    By κρυσταλλια in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 17
    Last Post: 01-01-2009, 03:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •