seroxat ή anafranil
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    16

    seroxat ή anafranil

    Μετά από 3μηνη λήψη zoloft με διάγνωση ΙΔΨ&κατάθλιψη, διέκοψα λόγω παρενεργειών . Ο γιατρός μου έχει συστήσει να συνεχισω με seroxat ή anafranil. Παρόλα αυτά έχω ακούσει ότι τα δύο τελευταία είναι αρκετά πιο "βαριά" από το zoloft σε ότι αφορά τις παρενέργειες και το σκέφτομαι. Εχει κανείς κάποια άποψη? Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Cyprus
    Posts
    148
    το zoloft είναι ssri ενώ το αναφρανιλ είναι τρικυκλικό με πιο έντονες παρενέργειες. Εγω δοκίμασα σεροξατ χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    16
    Ευχαριστώ demetrios38. Με το Seroxat είδες βελτίωση? Είχε παρενεργειες?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    9th page
    Posts
    85
    Και το Seroxat SSRI είναι,όπως και τα Prozac/Paxil/Zoloft κλπ μα συχνά συνταγογραφείται πέραν από κατάθλιψη ή ιδεοψυχαναγκασμούς και για κρίσεις πανικού.

    Οι παρενέργειές του είναι αντίστοιχα μικρές με των υπόλοιπων SSRI,μιας και ως γνωστόν τα φάρμακα αυτά-σε νορμάλ δοσολογία-παίζουν μόνο με την σεροτονίνη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    104
    Πώς επιλέγει ένας ψυχίατρος πιο φάρμακο θα συνταγογραφήσει στον εκάστοτε ασθενή από την στιγμή που υπάρχουν διάφορα σκεύασματα για την ίδια νόσο? Από το πιο έχει τις λιγότερες παρενέργειες? Εμπειρικά? Από το πως αντιδρά ο οργανισμός του κάθε ασθενή σε κάθε φάρμακο? Πειραματικά δηλαδή? Πώς?

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    9th page
    Posts
    85
    Originally posted by melita
    Πώς επιλέγει ένας ψυχίατρος πιο φάρμακο θα συνταγογραφήσει στον εκάστοτε ασθενή από την στιγμή που υπάρχουν διάφορα σκεύασματα για την ίδια νόσο? Από το πιο έχει τις λιγότερες παρενέργειες? Εμπειρικά? Από το πως αντιδρά ο οργανισμός του κάθε ασθενή σε κάθε φάρμακο? Πειραματικά δηλαδή? Πώς?
    Πολύ καλή ερώτηση melita.Ισχύουν όλα όσα αναφέρεις μα επιπλέον και το τι θα δείξουν οι αιματολογικές εξετάσεις(κρεατινίνη και λοιποί μεταβολίτες του ήπατος,πιθανόν επίπεδα νατρίου ή/και μαγνησίου κ.ά.π.),το τι κυματογραφία θα δείξει το σπινθηρογράφημα(αυτό ισχύει για τους πραγματικά επαγγελματίες),και βεβαίως από ποια φαρμακοβιομηχανία θα τσιμπήσει το μεγαλύτερο \"δωράκι\".
    Όσον τουλάχιστον αφορά τις ΗΠΑ το τελευταίο έχει πλέον φθάσει να αποτελεί σχεδόν το μοναδικό..\"κριτήριο\".
    Εδώ ακόμη παίζει σε συνδυασμό με τα άλλα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    16
    Sharpedon, θα συμφωνήσω. Θα προσθεσω όμως και το πειραματικά. Δηλ. στηρίζονται σε στατιστικές. Π.χ. το zoloft πολλοί το έχουν πρώτο πρωτο στη λίστα γιατι βάσει στατιστικών συνδυάζει μεγάλη αποτελεσματικότητα με μικρες παρενέργειες. Εάν αυτό ο ασθενής δεν το \"δεχτεί\", προχωρούν στο επόμενο κτλ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    104
    Ωραίο κριτήριο αυτό για το \"δωράκι\".. Ο γιατρός είναι κάτι το ιερό, δεν καταλαβαίνω πως μπορούν και πράττουν έτσι. Πάντως στον φίλο μου δεν έκαναν εξετάσεις. Του δώσαν ladose και του το γυρίσαν σε seroxat. Μήπως ξέρει κανείς επίσης να μου πει αν είναι φυσιολογικό για κρίση πανικού να λαμβάνεις φάρμακα επί 1,5 χρόνο? Και όταν κοπούν τι παθαίνεις?

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    9th page
    Posts
    85
    Originally posted by melita
    Ο γιατρός είναι κάτι το ιερό, δεν καταλαβαίνω πως μπορούν και πράττουν έτσι.
    O γιατρός ήταν κάτι το ιερό στην εποχή του Ιπποκράτη και του Γαληνού.

    Το να πιστεύει κάποιος πως επικρατεί ακόμη ο ίδιος ιδεαλισμός το θεωρώ πολύ μεγάλη αφέλεια.

    Το ότι συνεχίζει να θεωρείται από αρκετούς πως το ιατρικό επάγγελμα είναι...λειτούργημα είναι κατ\'εμέ ακόμη πιο βλακώδες απ\'όσους δίνουν όλη την περιουσία τους στο παπαδαριό για να.....αγιάσει η ψυχούλα τους.

    Βεβαίως ένα ποσοστό 8-10% παραμένουν ιδεαλιστές μέχρι και να ολοκληρώσουν την καριέρα τους.

    Αυτοί είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    9th page
    Posts
    85
    Originally posted by km80
    Sharpedon, θα συμφωνήσω. Θα προσθεσω όμως και το πειραματικά. Δηλ. στηρίζονται σε στατιστικές. Π.χ. το zoloft πολλοί το έχουν πρώτο πρωτο στη λίστα γιατι βάσει στατιστικών συνδυάζει μεγάλη αποτελεσματικότητα με μικρες παρενέργειες. Εάν αυτό ο ασθενής δεν το \"δεχτεί\", προχωρούν στο επόμενο κτλ.
    Ασφαλώς,έχεις δίκιο.
    Από την άλλη βέβαια κανένας ψ-doc δεν έχει μόνο έναν \"χορηγό\"...

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    37
    εγω περνω cipralex 20mg ειναι καινουργιο μου πε η ψυχιατρος, το ξερει κανεις? παντος δεν εχει παρενεργειες

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    16
    Originally posted by Sharpedon
    Originally posted by km80
    Sharpedon, θα συμφωνήσω. Θα προσθεσω όμως και το πειραματικά. Δηλ. στηρίζονται σε στατιστικές. Π.χ. το zoloft πολλοί το έχουν πρώτο πρωτο στη λίστα γιατι βάσει στατιστικών συνδυάζει μεγάλη αποτελεσματικότητα με μικρες παρενέργειες. Εάν αυτό ο ασθενής δεν το \"δεχτεί\", προχωρούν στο επόμενο κτλ.
    Ασφαλώς,έχεις δίκιο.
    Από την άλλη βέβαια κανένας ψ-doc δεν έχει μόνο έναν \"χορηγό\"...
    Eννοείς ότι προωθούν εντελώς \"τυχαια\" φαρμακευτικά σκευάσματα της ίδιας εταιρείας αν καταλαβα καλά. Πολυ πιθανόν, δεν το έχω ψάξει τόσο. Εμείς όμως έχουμε άλλη επιλογή απο το να τους εμπιστευτούμε??

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    104
    Sharpedon αφελής και βλαμμένη δεν είμαι. Δεν θα κάτσω να αποδεχτώ όμως και την κατάσταση αυτή στωικά επειδή \"έτσι είναι η κοινωνιά μας τι να κάνουμε?\". Πολύ πιο βλακώδες θεωρώ αυτό που γίνεται και το ανεχόμαστε σαν ζώα παρά οτι για μένα ο γιατρός είναι και πρέπει να είναι κάτι ιερό. Τώρα όλη αυτή η επίθεση δεν καταλαβαίνω που αποσκοπεί!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Το αναφρανίλ το θεωρώ πιο αποτελεσματικό του Ζολόφτ στο κομμάτι ιδεοληψία...Τα φάρμακα όμως όπως μου είπε η γιατρός είναι ιδιοσυστασιακά...Δηλαδή αλλιώς δρουν σε εμένα αλλιώς σε εσένα κ.τ.λ.......Το αναφρανίλ λένε πως φέρνει υπερδιέγερση...Εμένα μου έφερνε νύστα.....Πάντως χάπι και δη ψυχοχάπι χωρίς παρενέργεια δεν πάει.....Προσπάθησε απλά να βρεις το χάπι με τις λιγότερες παρενέργειες...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Εγώ πάντως αυτό με την προώθηση συγκεκριμένων χαπιών δεν το συνάντησα σε κανένα από τους δύο μου γιατρούς....Άλλωστε όλα τα χάπια και αυτά που προωθούνται παραπάνω για την ίδια δουλειά είναι...Άσε που σε μακροχρόνια θεραπεία αναγκάζεσαι να αλλάξεις αρκετά χάπια για να βρεις το κατάλληλο οπότε δεν θα είναι πάντα της ίδιας φαρμακοβιομηχανίας.....Το μόνο ανησυχητικό σε αυτή την καμπάνια των ιατρικών επισκεπτών αντιπροσώπων των εταιρειών θα ήταν αν μάθαινα ότι το χάπι που προωθούν είναι λιγότερο αποτελεσματικό από τα άλλα για την ίδια ψυχική ασθένεια.....Τα φάρμακα που κυκλοφορούν στο εμπόριο είναι κυρίως απομιμήσεις παλαιότερων φαρμάκων με άλλο όνομα από άλλη εταιρεία..Οι πρώτες ύλες είναι πάνω κάτω ίδιες....Αυτό που νομίζω ισχύει είναι η διαφορά στην τιμή....Το καινούριο χάπι πουλιέται ο κούκος αηδόνι και είναι κακή απομίμηση του αρχικού...Κάπως έτσι πάει...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •