Αγχος για τα πάντα..Δεν ξέρω τι να κάνω.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Greece
    Posts
    9

    Exclamation Αγχος για τα πάντα..Δεν ξέρω τι να κάνω.

    Καταρχην καλησπερα σε ολους!
    Εχω να γραψω στο forum γυρω στα 3 χρονια..Ειμαι 22 ετων, οι γονεις μου χωρισμενοι και τον Ιουνιο τελειωσα τις σπουδες μου.
    Ανεργη φυσικα οπως οι περισσοτεροι στις μερες μας.
    Τον τελευταιο καιρο (1 μηνα περιπου) νιωθω ενα μεγαλο και εντονο αγχος για ολα. Φοβαμαι πολυ μηπως παθω κατι και το πως θα το αντιμετωπισουν
    οι δικοι μου ανθρωποι. Πηγα εκανα εξετασεις αιματος και ολα φυσιολογικα εκτος απο τον σιδηρο.
    Γενικα δεν εχω αλλα προβληματα εκτος απο την αναιμια και το ασθμα που ειχα απο μωρο..Ομως αυτα με τα φαρμακα μου τα ξεπερναω...
    Με αυτη την κατασταση που βιωνω εχω χασει τον υπνο μου, ολο νομιζω οτι καποιος δικος μου κατι θα παθει, εχω εντονη ανυσηχια για τα οικονομικα...
    γενικοτερα τα εχω στο μυαλο μου και δεν μπορω να κανω κατι για να ηρεμησω.. μου εχει κοπει η ορεξη,
    δεν θελω να βγαινω καθολου απο το σπιτι ουτε καν για να παω σουπερ μαρκετ...ολο κανω ασχημες σκεψεις για τα παντα..
    Αν ειχα την οικονομικη ανεση θα πηγαινα σιγουρα σε ψυχολογο για αρχη για να μπορεσω εστω με καποιο τροπο να κοιμαμαι το βραδυ..
    Αυτο που θελω να μου πειτε ειναι εαν εχετε παθει κατι παρομοιο και αν ναι τι σας βοηθησε να το ξεπερασετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    φοβάσαι πως θα πάθεις κάτι εσύ και ανησυχείς για την αντίδραση των δικών σου ή φοβάσαι μη πάθουν τπτ οι γονείς σου? ρωταω γτ τα αναφερεις κ τα 2 κ με μπερδεψαν.
    Υπάρχει κάποιο θέμα υγείας και τα φοβάσαι αυτά?

    μένεις μόνη ή με τους γονεις σ?
    επίσης το να μη τρως δε βοηθαει για την αναιμια, εχω κ γω (έπερνα για μηνες χαπια) και δε φτιάχνουν όλα μόνο με χαπια πρέπει κ συ να τρώς τροφές με σίδηρο. αλλά τεσπα αυτα σίγουρα τα ξέρεις, περιττο να στα πω εγω.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Greece
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    φοβάσαι πως θα πάθεις κάτι εσύ και ανησυχείς για την αντίδραση των δικών σου ή φοβάσαι μη πάθουν τπτ οι γονείς σου? ρωταω γτ τα αναφερεις κ τα 2 κ με μπερδεψαν.
    Υπάρχει κάποιο θέμα υγείας και τα φοβάσαι αυτά?

    μένεις μόνη ή με τους γονεις σ?
    επίσης το να μη τρως δε βοηθαει για την αναιμια, εχω κ γω (έπερνα για μηνες χαπια) και δε φτιάχνουν όλα μόνο με χαπια πρέπει κ συ να τρώς τροφές με σίδηρο. αλλά τεσπα αυτα σίγουρα τα ξέρεις, περιττο να στα πω εγω.


    Καλησπερα Gothly και σε ευχαριστω για το ενδιαφερον..
    Φοβαμαι και τα 2..απο προβληματα δικα μου εχω μονο την αναιμια και το ασθμα..Εκανα και εξετασεις αιματος και δεν εδειξαν κατι αλλο..
    Οσο για τους δικους μου φοβαμαι για την μητερα μου..Εχει κανει στο παρελθον καποιο χειρουργιο με αφαιρεση μητρας και χολης..Ομως εχει να κανει εξετασεις εδω και 1,5 χρονο..
    Πρεπει να κανει αλλα δεν υπαρχουν χρηματα και ετσι προσπαθω να μαζεψω απο τα χαρτζιλικια μου για να μπορεσει να κανει εστω μια αιματος μιας και ασφαλιση δεν υπαρχει
    και ζουμε με την συνταξη της γιαγιας...Μενω μονο με την μητερα μου εχω και ενα αδερφο αλλα μενει μονος του καθως ειναι μεγαλυτερος αλλα σπουδαζει ακομα..
    Τα γνωριζω αυτα για τον σιδηρο και σε ευχαριστω πολυ που μου τα επισημαινεις παλι...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    10
    staraki91 νιωθω ακριβως το ιδιο. ΣΕ καταλαβαινω απολυτα. κι εγω νιωθω τρομερη ανασφαλεια και φοβο για τα παντα. κυριως ομως για θεματα οικονομικα και υγειας. εχω παθει αρρωστοφοβια. δεν μπορω να ακουω τιποτα γενικα για αρρωστιες γιατι νομιζω οτι το εχω εγω η οι δικοι μου. μολις μου πει καποιος οτι δεν ειναι καλα μου κοβονται τα ποδια. σκεφτομαι τα χειροτερα. εκανα κι εγω εξετασεις αιματος και ειναι λιγο ανεβασμενα τα λευκα εδω κι ενα χρονο κι αυτο με εχει ητσακισει ψυχολογικα αν και οι γιατροι μου λενε οτι δεν ειναι κατι σοβαρο απλα υπαρχει καποια φλεγμονη. κι ετσι εχω συνεχεια σκαμπανευασματα. μια τελειωε ξχαλια και μια λιγο καλυτερα. δεν εχω καταφερει ομως ακομη να το αντιμετωπισω.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Greece
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by μελπω View Post
    staraki91 νιωθω ακριβως το ιδιο. ΣΕ καταλαβαινω απολυτα. κι εγω νιωθω τρομερη ανασφαλεια και φοβο για τα παντα. κυριως ομως για θεματα οικονομικα και υγειας. εχω παθει αρρωστοφοβια. δεν μπορω να ακουω τιποτα γενικα για αρρωστιες γιατι νομιζω οτι το εχω εγω η οι δικοι μου. μολις μου πει καποιος οτι δεν ειναι καλα μου κοβονται τα ποδια. σκεφτομαι τα χειροτερα. εκανα κι εγω εξετασεις αιματος και ειναι λιγο ανεβασμενα τα λευκα εδω κι ενα χρονο κι αυτο με εχει ητσακισει ψυχολογικα αν και οι γιατροι μου λενε οτι δεν ειναι κατι σοβαρο απλα υπαρχει καποια φλεγμονη. κι ετσι εχω συνεχεια σκαμπανευασματα. μια τελειωε ξχαλια και μια λιγο καλυτερα. δεν εχω καταφερει ομως ακομη να το αντιμετωπισω.
    Καλησπερα Μελπω!
    Σε ευχαριστω που θελησες να μοιραστεις μαζι μου το προβλημα που εχεις και εσυ..
    Καταλαβαινω πως περνας και εσυ δυσκολα..
    Πιστευω για τα λευκα αφου οι γιατροι σου ειπαν οτι δεν ειναι κατι σοβαρο τοτε θα εχουν δικιο...
    Καλο ειναι να μην χανεις την ελπιδα σου για να μπορεις να αντιπετωπιζεις οτι
    σου συμβαινει σε καποιο βαθμο..Οσο αυτο ειναι δυνατο να γινει φυσικα..Γιατι καταλαβαινω οτι σε αυτες τις καταστασεις
    που βιωνουμε ακομα και η ελπιδα δεν ειναι τοσο δυνατη σε καποιες στιγμες...
    Μακαρι και εσυ και εγω και ολοι οσοι εχουμε τετοια προβληματα να τα ξεπερασουμε..
    Τουλαχιστον να εχουμε την υγεια μας σαν ανθρωποι..!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    2
    καλησπερα σε ολους !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  7. #7
    Αλοχα staraki αρχικα καλα θα ηταν να χαλαρωσεις,να κανεις κατι δημιουργικο χωρις να μπεις σε εξοδα,να προσεξεις λιγο και τον ευατο σου μην τον παραμελεις!!!Τωρα με ολα αυτα που κουβαλας στο κεφαλι σου,το αγχος για τα παντα,ειναι σχεδον σιγουρο πως καποια στιγμη θα καταρευσεις εντελως!Εγω προτεινω,να λες τα προβληματα σου και σε εμας εδω αλλα και σε φιλους σου,να παιρνεις και απο εκει βοηθειες και γενικα να σου στεκονται σ οποιδηποτε δυσκλοη στιγμη!!Οσον αφορα τη Μητερα σου ειναι πολθ καλο αυτο που κανεις και κρατας τα χαρτζηλικια σου για να μπορεσει να κανει τη εξεταση!!Κανε μια συζητηση μαζι της,πες της οτι ανησυχεις,και καποια στιγμη που θα σταθειτε στα ποδια σας οικονομικος,να πατε να τη κανει!!!! Σε καταλαβαινω,πραγματικα ειναι πολυ δυσκολο ολο αυτο,αλλα προσπαθησε να βαλεις και λιγο γελακι στην ζωη σου! Προσπαθησε να σκεφτεσαι θετικα και ολα θα κινησουν ομαλα!!! Να ξερεις οτι εισαι πολυ μεγαλη ψυχη και καλος ανθρωπος! Το αγχος πρεπει να το νικησεις και σιγουρα θα μπορεσεις!!! Υ.Γ Νομιζω πως αν ερθεις ακομα πιο κοντα με τον αδερφο σου,θα εισαι ακομη πιο δυνατη και θα τα ξεπερασεις ολα! Κανε συζητησεις μαζι του¨)

Similar Threads

  1. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 15-06-2016, 00:21
  2. Δεν ξέρω τι να κάνω...
    By papakii in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 12-08-2013, 06:32
  3. εχω παρα πολυ αγχος,δεν ξερω τι να κανω.
    By ell in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 28-02-2013, 23:34
  4. Replies: 10
    Last Post: 15-08-2012, 16:03
  5. δεν ξέρω τι να κάνω
    By αν? in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 17-02-2011, 01:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •