Σχέσεις και χρήμα!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    168

    Σχέσεις και χρήμα!

    Καλησπερα σε όλους κι όλες!
    Το χρήμα πάντα έπαιζε τον ρόλο του αλλα σημερα με Ολα όσα μας συμβαίνουν,ίσως και να παίζει το πιο σημαντικο κ όχι άδικα.
    Όμως,στις σχέσεις μας τι ρόλο παίζει?Ακουω τρέλα πράματα,βιώνω κι όχι μόνο εγω,ακόμα πιο τρελές καταστάσεις.
    Στα ζευγάρια υπάρχει γκρίνια,στις δουλειές επικρατεί το ρητό ο θάνατος σου η ζωη μου.
    Όλοι Εδω τι λέτε?Τι πιστεύετε?Τι έχετε βιώσει?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Σαν τι ακους δηλαδη?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Quote Originally Posted by Τάρια View Post
    Καλησπερα σε όλους κι όλες!
    Το χρήμα πάντα έπαιζε τον ρόλο του αλλα σημερα με Ολα όσα μας συμβαίνουν,ίσως και να παίζει το πιο σημαντικο κ όχι άδικα.
    Όμως,στις σχέσεις μας τι ρόλο παίζει?Ακουω τρέλα πράματα,βιώνω κι όχι μόνο εγω,ακόμα πιο τρελές καταστάσεις.
    Στα ζευγάρια υπάρχει γκρίνια,στις δουλειές επικρατεί το ρητό ο θάνατος σου η ζωη μου.
    Όλοι Εδω τι λέτε?Τι πιστεύετε?Τι έχετε βιώσει?
    Εχω βιωσει πολυ ασχημα πραγματα και προδοσια...Δυστυχως και ο λογος που εχω απογοητευθει απο τη ζωη μου ειναι οτι ολες οι σχεσεις καθε ειδους πλεον γινονται με γνωμονα το συμφερον και το χρημα. Δεν υπαρχει αγαπη ουτε καλοσυνη τουλαχιστον για εμενα. Εσυ τι τρελα δηλαδη ακους και τι σου συνεβη?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Για τα ζευγάρια που δεν είναι married, γνώμη μου είναι ο καθένας τα δικά του!
    Για τους παντρεμένους πάλι ο καθένας τα δικά του αλλά ένα ποσό από τον καθένα για το σπίτι, τα παιδιά, τις υποχρεώσεις. Μάλλον ό,τι μείνει από το μισθό για τον καθένα...
    Στις περισσότερες δουλειές πιστεύω ότι αυτός ο μονόδρομος του τύπου "ο θάνατος σου η ζωή μου" είναι πλασματικό και ως ένα βαθμό μεγαλοποιημένο. Αν σε θέλει ο εργοδότης, θα σε ρίξει ο συνάδελφος? ελιγμούς θέλει, ευελιξία και προσαρμοστικότητα.
    Σίγουρα δεν ισχύει για το δημόσιο, οι προαγωγές είναι παγωμένες προ πολλού.
    Αλλά το ρητό αυτό σίγουρα ισχύει για μεγαλοθεσίτες όπου ο ανταγωνισμός μαίνεται σε τρελό βαθμό...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by unlucky View Post
    Εχω βιωσει πολυ ασχημα πραγματα και προδοσια...Δυστυχως και ο λογος που εχω απογοητευθει απο τη ζωη μου ειναι οτι ολες οι σχεσεις καθε ειδους πλεον γινονται με γνωμονα το συμφερον και το χρημα. Δεν υπαρχει αγαπη ουτε καλοσυνη τουλαχιστον για εμενα.
    Συμφωνώ...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    168
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Σαν τι ακους δηλαδη?
    Χωρισμοι κι ο πατέρας παίρνει όλες τι οικονομίες και καλοπερνα με την γκομενα.Κι αλλα τέτοια ωραια

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    197
    Εγω ξέρω οτι οταν ειχα προβλημα υγειας ο τοτε γκόμενος μου σκέφτηκε την βενζίνη που θα καψει για να ερθει να με δει και οχι εμενα...(χωρισα φυσικα) Απο κει κ υστερα δεν μπορούμε να παραβλέψουμε το πόσο σημαντικά ειναι τα χρήματα αλλά δεν πρέπει να κατευθύνουν τα συναισθηματα μας. Παν μετρον αριστον

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by feggari View Post
    Εγω ξέρω οτι οταν ειχα προβλημα υγειας ο τοτε γκόμενος μου σκέφτηκε την βενζίνη που θα καψει για να ερθει να με δει και οχι εμενα...
    Aν ενδιαφερόταν, θα ερχόταν με ποδήλατο ή ακόμα και με τα πόδια...
    αλλά άμα κανείς θέλει δικαιολογίες....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Quote Originally Posted by Τάρια View Post
    Χωρισμοι κι ο πατέρας παίρνει όλες τι οικονομίες και καλοπερνα με την γκομενα.Κι αλλα τέτοια ωραια
    Αυτες ειναι πολυ ασχημες καταστασεις και μενα ο πατερας μου μου το εκανε το ιδιο πραγμα και χειροτερα...Με το να ψαχνουμε το γιατι και πως, κανουμε κακο μονο σε εμας και οι αλλοι περνουν καλα οπως το συνειδητοποιεις και το εγραψες και η ιδια, ειναι αναισθητοι!
    Το να σε παρατησει και να σου φερθει ασχημα ο ο "γκομενος" δεν ειναι το ιδιο σοβαρο με την προδοσια του γονιου...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Quote Originally Posted by feggari View Post
    Εγω ξέρω οτι οταν ειχα προβλημα υγειας ο τοτε γκόμενος μου σκέφτηκε την βενζίνη που θα καψει για να ερθει να με δει και οχι εμενα...(χωρισα φυσικα) Απο κει κ υστερα δεν μπορούμε να παραβλέψουμε το πόσο σημαντικά ειναι τα χρήματα αλλά δεν πρέπει να κατευθύνουν τα συναισθηματα μας. Παν μετρον αριστον
    Εδω φεγγαρι δε μιλαμε για θεμα χρηματων, μιλαμε για τελειως γαιδουρια και αναισθησια. Οταν ηθελε ομως να κανετε κατι αλλο να το πω και ευγενικα δεν τα υπολογιζε τα χρηματα να υποθεσω?
    Ε ρε κατι χυδαιοι αλητες που κυκλοφορουν! Ειναι ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ και ας ακουστει τετριμμενο. Μονο η παρτη τους τους νοιαζει

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    197
    Quote Originally Posted by unlucky View Post
    Εδω φεγγαρι δε μιλαμε για θεμα χρηματων, μιλαμε για τελειως γαιδουρια και αναισθησια. Οταν ηθελε ομως να κανετε κατι αλλο να το πω και ευγενικα δεν τα υπολογιζε τα χρηματα να υποθεσω?
    Ε ρε κατι χυδαιοι αλητες που κυκλοφορουν! Ειναι ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ και ας ακουστει τετριμμενο. Μονο η παρτη τους τους νοιαζει
    Η αληθεια πως οταν ειχε συμβει ειχα πέσει απο τα σύννεφα και ειχα στεναχωρηθει πολυ. Μετα μου γυρισε το κεφάλι και συνήλθα εντελως!!! Τα λεφτα ειναι σημαντικά,αλλά οι ανθρώπνες ψυχες ειναι πολύτιμες.

Similar Threads

  1. Χρήμα και Ευτυχία.
    By Gothly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 14-09-2011, 22:41
  2. Εύκολο χρήμα πατώντας επί πτωμάτων (Ντοκιμαντέρ)
    By TasosAthens in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 10-02-2011, 14:44
  3. Χρήμα & ο Θεός από την έναρξη του πολιτισμού της ανθρωπότητας
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 24-12-2010, 14:34
  4. Ψέματα, χρήμα και Seroxat: Ένα νέο ιατρικό σκάνδαλο;
    By decipher in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 11-01-2008, 04:36
  5. Replies: 19
    Last Post: 12-11-2007, 18:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •