Δεν μπορώ να σταματήσω να τρώω...please help!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Δεν μπορώ να σταματήσω να τρώω...please help!!!

    Καλησπερα σε ολα τα μελη! Εδω και 1,5 χρονο προσπαθω να αδυνατισω αλλα αποτυγχανω παταγωδως...ειμαι 1,78 94 κιλα και πρεπει να χασω το λιγοτερο 15. Και ενω ξεκιναω διατροφη και γυμναστηριο και χανω 5-6 κιλα, μετα απο 10-12 μερες παντα κατι συμβαινει και χαλαω τι διατροφη μου, αρχιζω και τρωω ανεξελενκτα και ασυναισθητα μεγαλες ποσοτητες φαγητου σε ολη τη διαρκεια τις μερας(αυτο μπορει και να κρατησει και 5 μερες), νιωθω μια συνεχης πεινα. Ετσι οτι κιλα εχασα τα ξαναπερνω πισω...για παραδειγμα πριν μια βδομαδα ημουν 89 κιλα και τωρα ειμαι 94 καθως ολη την ωρα τρωω! Ειμαι απογοητευμενος και απελπισμενος...εχω σκεφτει απο το να αυτοκτονησω μεχρι να παω να κλειστω σε μια κλινικη! Δεν ξερω που μπορει να οφειλεται ολη αυτη η υπερφαγια...εκανα εξετασεις αιματας, και θυροειδη και ολα ηταν φυσιολογικα! Παιρνω βεβαια αντικαταθληπτικα και αγχολυτικα για το αγχος και τις κρισεις πανικου που εχω εδω και 5 χρονια(seropram και xanax), δεν ξερω αν οφειλεται σε αυτα. Παντως μου κανει εντυπωση πως δε μπορω να ελεγξω τον εαυτο μου, παλια εχανα και επαιρνα κιλα οτι ωρα ηθελα χωρις καμια δυσκολια...τωρα εδω και ενα χρονο μια παω 90 και μια 95...εξαιτιας της υπερφαγιας! Δεν κανω εμετους, ουτε χρησιμοποιω καθαρτικα, απλα νιωθω ενοχες μετα απο το πολυ φαι και απογοητευση οταν βλεπω τον εαυτο μου στον καθρεφτη! Βλεπω τον εαυτο μου πως ηταν παλια σε φωτογραφιες και πως ειμαι τωρα και πολλες φορες βαζω τα κλαμματα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    197
    Καλησπέρα. Καταρχήν θα πρέπει να επισκεφτείς εναν ειδικό διατοφολόγο.Επίσης συνήθως τρώμε λόγω συναισθηματικής ανεπάρκειας. Ειτε για να καλύψουμε κενά,ειτε λόγω αγχους ειτε..ειτε...Το θέμα λοιπόν είναι πως θα μπορέσεις να ελέγξεις τον εαυτό σου αι να του βάλεις όρια,όχι μόνο στο φαγητό αλλάγενικά στη ζωή σου.Ζήτησε ψυχολογική υποστήριξη απο κάποιον ειδικό. Αν ενδυναμώσεις την αυτοπεποιθησή σου και την αυτοεκτίμηση σου η σωστή διατροφή θα έρθει απο μόνη της. Κλάμματα και υστερίες δεν αδυνατισαν ποτέ άνεναν ούτε και βοηθησαν.Παρε τη ζωή στα χέρια σου και πάλεψε

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μου φαινετε πολυ απλη σαν συμβουλη αυτη επισκεψου σε διατροφολογο κλπκλπ εγω νομιζει οτι πρεπει να βρεις το λογο που τρως παραπανω παντως δεν ειναι παρα πολα τα κιλα γιατι εισαι ψηλος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες...
    Ψαξε το στην ψυχολογία σου...
    Μόλις λυθούν τα ψυχολογικά σου θέματα,θα αρχίσεις να χάνεις κιλά και να μειώνεις τα αντικαταθλιπτικά.

  5. #5
    Quote Originally Posted by feggari View Post
    Καλησπέρα. Καταρχήν θα πρέπει να επισκεφτείς εναν ειδικό διατοφολόγο.Επίσης συνήθως τρώμε λόγω συναισθηματικής ανεπάρκειας. Ειτε για να καλύψουμε κενά,ειτε λόγω αγχους ειτε..ειτε...Το θέμα λοιπόν είναι πως θα μπορέσεις να ελέγξεις τον εαυτό σου αι να του βάλεις όρια,όχι μόνο στο φαγητό αλλάγενικά στη ζωή σου.Ζήτησε ψυχολογική υποστήριξη απο κάποιον ειδικό. Αν ενδυναμώσεις την αυτοπεποιθησή σου και την αυτοεκτίμηση σου η σωστή διατροφή θα έρθει απο μόνη της. Κλάμματα και υστερίες δεν αδυνατισαν ποτέ άνεναν ούτε και βοηθησαν.Παρε τη ζωή στα χέρια σου και πάλεψε
    ...+ 1000
    Μόνο ένας ειδικός θα σε βοηθήσει να καταλάβεις γιατί σκάβεις το λάκο στον εαυτό σου ;)

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    62
    ε οχι να σκεφτεσαι κ την αυτοκτονια επειδη εχεις παραπανω κιλα!!! Δεν κ τον αρκουδουλη στην τελικη(κοντοπιδης). Σουξε εχει κανει κ εχει μια κοιλιτσα σαν μαξιλαρακι:D
    οτι κ αν ειναι, σιγουρα μπορεις να το ξεπερασεις. Πηγαινε μιλα με διατροφολογο, μπορει ισως να σε βοηθησει στην τελικη. Ποτε δεν ξερεις. Αν κ γω πιστευω οτι πιο πιθανον να ειναι ψυχολογικο κ απο το αγχος ολο αυτο.. Παντως ψυχραιμια κ relax don't do it.
    http://www.youtube.com/watch?v=rEXhAMtbaec

  7. #7
    favvel
    Guest
    γεια σου minaspap!!μήπως η υπερφαγία οφείλεται στο ότι δεν έχεις άλλα ενδιαφέροντα για να γεμίσεις το χρόνο σου?
    Το λέω αυτό γιατί το ίδιο πρόβλημα με το φαγητό έχω κι εγώ..τρώω ανεξέλεγκτα όλη μέρα και μετά προσπαθώ να κάνω δίαιτα να χάσω τα κιλά που πήρα μέσα σε λίγες μέρες..
    Αλλά τις τελευταίες μέρες είμαι καλύτερα από άποψη φαγητού κι αυτό γιατί αποφάσισα προς το παρόν επειδή κουράστηκα με αυτήν την τακτική να τρώω δλδ υπερβολικά και μετά να μπαίνω σε στέρηση,κουράστηκα με τα δύο άκρα,είπα στον εαυτό μου,θα κάνω ένα διάλειμμα απ'αυτό και θα προσπαθήσω τουλάχιστον να διατηρηθώ στα κιλά που είμαι αφού αποτυγχάνω να χάσω.. θα τρώω κανονικά όταν πεινάω μόνο και δε θα στερούμαι ούτε τα γλυκά άμα τύχει και έχουμε ούτε κάτι απ'το μεσημεριανό φαγητό..ούτε το βραδινό άμα τύχει και πεινάσω..απλά δε θα τρώω υπερβολικά απ'όλα αυτά γιατί τότε δεν τα ευχαριστιέμαι κιόλας..δεν πιστεύω ότι όλα αυτά τα τρως επειδή πεινάς..προσπάθησε να τρως μόνο όταν πεινάς και σε πρώτη φάση να καταφέρεις να διατηρηθείς για ένα διάστημα στο βάρος που είσαι,να μην πάρεις άλλα κιλά δλδ..
    Και αφού το καταφέρεις αυτό πιστεύω θα σου είναι πιο εύκολο μετά να αρχίσεις να χάνεις κιόλας..
    Και όπως σου είπα στην αρχή νομίζω ότι η υπερφαγία σου οφείλεται στο ότι δεν έχεις πώς αλλιώς να γεμίσεις το χρόνο σου..άμα κάνω λάθος διόρθωσέ με πάντως σε μένα αυτό συμβαίνει..Γιατί άμα αφοσιωνόσουνα σε κάτι άλλο δε θα σ'ένοιαζε μετά το φαγητό..και θα ερχόταν πιο φυσικά η απώλεια βάρους ή έστω η διατήρηση σε αυτά που είσαι..
    Σε καταλαβαίνω πάντως απόλυτα με αυτό που περνάς γιατί ούτε εγώ μπορώ να αφοσιωθώ σε τπτ και έχω πρόβλημα και με το φαγητό και με τη βαρεμάρα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    τα κιλα σου τα πηρες αποτομα η σε βαθος χρονου?
    οταν λες, "διατροφη", τι διατροφη ακριβως ακολουθουσες?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Οχι δεν τα πηρα αποτομα αλλα σε βαθος χρονου! Για παραδειγμα στα κιλα που ειμαι τωρα ειχα φτασει οταν απολυθηκα απο φανταρος πριν 3 χρονια...και μεσα σε 3,5 μηνες τα εχασα ολα και πηγα στα 75 που ημουν πριν μπω στρατο...απλα δεν μπορω να καταλαβω πως τοτε ειχα την πειθαρχια και τον ελεγχο και τωρα δε μπορω να ελεγξω τον εαυτο μου...ενω και τοτε επαιρνα αντικαταθληπτικα και δεν ημουν και στα καλυτερα μου! Διατροφη εννοω οτι ετρωγα ξεχωριστα απο τους αλλους σπιτι, εκανα 6 γευματα τη μερα! 4 φαγητο και 2 σεικ πρωτεινης, η διατροφη μου ηταν υψηλη σε πρωτεινες-φυτικες ινες και χαμηλη εως μετρια σε λιπαρα και υδατανθρακες...οταν ηθελα να χασω βαρος. Ετρωγα που και που και γλυκα και φαστ φουντ αλλα δεν ξεφευγα...ημουν καθε μερα γυμναστηριο, 5 φορες τη βδομαδα...διπλες προπονησεις, πρωι-βραδυ.

  10. #10
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Οχι δεν τα πηρα αποτομα αλλα σε βαθος χρονου! Για παραδειγμα στα κιλα που ειμαι τωρα ειχα φτασει οταν απολυθηκα απο φανταρος πριν 3 χρονια...και μεσα σε 3,5 μηνες τα εχασα ολα και πηγα στα 75 που ημουν πριν μπω στρατο...απλα δεν μπορω να καταλαβω πως τοτε ειχα την πειθαρχια και τον ελεγχο και τωρα δε μπορω να ελεγξω τον εαυτο μου...ενω και τοτε επαιρνα αντικαταθληπτικα και δεν ημουν και στα καλυτερα μου! Διατροφη εννοω οτι ετρωγα ξεχωριστα απο τους αλλους σπιτι, εκανα 6 γευματα τη μερα! 4 φαγητο και 2 σεικ πρωτεινης, η διατροφη μου ηταν υψηλη σε πρωτεινες-φυτικες ινες και χαμηλη εως μετρια σε λιπαρα και υδατανθρακες...οταν ηθελα να χασω βαρος. Ετρωγα που και που και γλυκα και φαστ φουντ αλλα δεν ξεφευγα...ημουν καθε μερα γυμναστηριο, 5 φορες τη βδομαδα...διπλες προπονησεις, πρωι-βραδυ.
    Αυτά τα κάνουμε όταν αγαπάμε τον εαυτό μας και θέλουμε να τον βλέπουμε όπως του αξίζει.
    Γι αυτό σου λέω να μιλήσεις με τον ειδικό σου, (απ όσο κατάλαβα έχεις αφού παίρνεις αντικαταθλιπτικά), ώστε να δεις γιατί σου φέρεσαι έτσι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Οχι δεν τα πηρα αποτομα αλλα σε βαθος χρονου! Για παραδειγμα στα κιλα που ειμαι τωρα ειχα φτασει οταν απολυθηκα απο φανταρος πριν 3 χρονια...και μεσα σε 3,5 μηνες τα εχασα ολα και πηγα στα 75 που ημουν πριν μπω στρατο...απλα δεν μπορω να καταλαβω πως τοτε ειχα την πειθαρχια και τον ελεγχο και τωρα δε μπορω να ελεγξω τον εαυτο μου...ενω και τοτε επαιρνα αντικαταθληπτικα και δεν ημουν και στα καλυτερα μου! Διατροφη εννοω οτι ετρωγα ξεχωριστα απο τους αλλους σπιτι, εκανα 6 γευματα τη μερα! 4 φαγητο και 2 σεικ πρωτεινης, η διατροφη μου ηταν υψηλη σε πρωτεινες-φυτικες ινες και χαμηλη εως μετρια σε λιπαρα και υδατανθρακες...οταν ηθελα να χασω βαρος. Ετρωγα που και που και γλυκα και φαστ φουντ αλλα δεν ξεφευγα...ημουν καθε μερα γυμναστηριο, 5 φορες τη βδομαδα...διπλες προπονησεις, πρωι-βραδυ.
    την γυμναστικη την εξακολουθεις? γιατι μια διατροφη σαν αυτη που περιγραφεις, χωρις γυμναστικη, μπορει και να σε παχαινει αντι να σε αδυνατιζει.
    αν δεν γυμναζεσαι, η γνωμη μου ειναι να βαλεις και υδατανθρακες μαζι με τις πρωτεινες γιατι ο συνδυασμος φερνει καλυτερο κορεσμο και βοηθαει στα υπερφαγικα, αλλα να μετρησεις σωστα τις συνολικες θερμιδες.
    νομιζω οτι ξερεις αρκετα απο διατροφη, λογω γυμναστικης. αν οχι, επισκεψου εναν διατροφολογο . ισως σε βοηθησει καλυτερα και στο να τηρεις το προγραμμα.
    ασχολιες εχεις? εργαζεσαι?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    115
    πολυ πιθανο να σου χει ανοιξει η ορεξη λογω αντικαταθλιπτικου.ρωτησε τον γιατρο σου.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    19
    δοκιμασες να αλλαξεις την διατροφη σου?? καμια φορα ο οργανισμος σταματα να ανταποκρινεται και χρειαζετε αλλαγη ! πηγαινε σε εναν διατροφολογο να σου δωσει την καταλληλη διατροφη για εσενα !! εγω παντως ειμαι της αποψης ( και πειστευω οτι και εσυ και οσοι γυμναζονται το πειστευουν αυτο ) οτι οταν ειμαστε πεσμενοι ψυχολογικα δεν ειναι δικαιολογια για να σταματησουμε να γυμναζομαστε και να προσεχουμε οταν εαυτο μας !! ισα ισα που ειναι αφορμη για να ξεκινησουμε εντατικα, για να αισθανομαστε καλα με τον εαυτο μας πανω απ ολα και να τονωθει το ιθικο μας ! αλλοστε δεν ειναι τυχαιο το "νους υγειης εν σωματι υγειη" ! ξαναπροσπαθησε και θα τα καταφερεις ! μου ρθε και ενα ρητο ακομα ! η αρχη ειναι το ημισυ του παντως ! καλη επιτυχια !

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    10
    Και εγώ σου προτείνω να επισκεφτείς έναν διατροφολόγο και να σου γράψει μια ειδική διατροφή για τα μέτρα σου. Το σημαντικότερο όμως είναι να πεισμώσεις και να συνεχίζεις τη δουλειά χωρίς σκαμπανεβάσματα μέχρι να φτάσεις στο επιθυμητό σημείο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Εξακολουθω τη γυμναστικη μου(τρεξιμο και βαρη), και επισκεφτηκα διατροφολογο. Μου εξηγεισε οτι ολο αυτο ειναι ψυχολογικο και πως φταινε και τα φαρμακα που παιρνω...μου εβγαλε μια διατροφη που να ανταποκρινεται στις αναγκες μου και ηδη ειμαι σχεδον 5 κιλα κατω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Βοηθεια..δεν αντεχω αλλο να ΖΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΩΩ..
    By Stella P. in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 28-03-2013, 23:53
  2. Πώς να σταματήσω τα φάρμακα?
    By Konstantinoss in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 01-12-2012, 13:12
  3. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΡΩΩ....!!!!!
    By Vaki in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 20
    Last Post: 18-08-2012, 04:36
  4. πως να σταματησω τα φαρμακα
    By feskana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-01-2009, 14:11
  5. βαρεθηκα να τρωω συνεχως!
    By angelinadance in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 31
    Last Post: 12-09-2008, 02:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •