Μπορώ να ξεπεράσω την κατάθλιψη;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    24

    Μπορώ να ξεπεράσω την κατάθλιψη;

    Καλησπέρα σας,

    Προσπαθώ να πάρω την πιο δύσκολη απόφαση της ζωής μου και θα ήθελα να ρωτήσω όποιον μπορεί να απαντήσει...μπορείς πραγματικά να νικήσεις την κατάθλιψη?να νικήσεις τον ίδιο σου τον εαυτό?μπορώ να βγω από την μαύρη θάλασσα που βυθίζομαι?γιατί αν δεν μπορώ αν δεν υπάρχει ελπίδα τότε απλά να αφεθώ μέχρι να με καταπιεί αυτή η μαύρη θάλασσα...

    Υ.Γ. Σας παρακαλώ μην μπείτε στην διαδικασία να μου πείτε γιατί να παλέψω και οτι η ζωή είναι ωραία κλπ...θέλω να μου πείτε απλά αν κάποιος ποτέ κατάφερε να νικήσει την κατάθλιψη χωρίς αυτή να επιστρέψει.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου Χαρά. Για ποιο λόγο έπαθες κατάθλιψη πιστεύεις?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    to ξεπερασα δε μπορω να πω εντελως αλλα ειμαι σχετικα καλυτερα απο παλια.. αυτο το πετυχα κανοντας φιλους που αυτο μου ελειπε απο τη τοτε ζωη μου σχεση αργοτερα που με εκανε να αισθανθω καλυτερα επισης καθησα κ διαβασα βιβλια κ αυτο με βοηθησε κ ολα αυτα μαζι σε συνδιασμο με βοηθησαν.. μηπως το προβλημα σου ειναι οτι δεν επικοινωνεις με τους ανθρωπους γυρω σου?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    24
    Γιατί έφτασα στα όρια μου και λύγισα...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    to ξεπερασα δε μπορω να πω εντελως αλλα ειμαι σχετικα καλυτερα απο παλια.. αυτο το πετυχα κανοντας φιλους που αυτο μου ελειπε απο τη τοτε ζωη μου σχεση αργοτερα που με εκανε να αισθανθω καλυτερα επισης καθησα κ διαβασα βιβλια κ αυτο με βοηθησε κ ολα αυτα μαζι σε συνδιασμο με βοηθησαν.. μηπως το προβλημα σου ειναι οτι δεν επικοινωνεις με τους ανθρωπους γυρω σου?
    Έχω πολύ καλή επικοινωνία με τους γύρους μου...όταν αφορά καθημερινά πράγματα και τα προβλήματα τους...η άληθεια είναι οτι για τα δικά μου δεν μου είναι εύκολο να μιλήσω ούτε στον ψυχολόγο μου...

    είσαι καλύτερα άρα δεν το ξεπέρασες...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ε κοιτα να δεις οταν λεω οτι ειμαι καλυτερα δεν ενοω οτι ειμαι θεος ουτε οτι εχω ολες τις λυσεις στο τσεπακι μου απλα προσπαθω να βελτιωθω το θεμα ειναι ομως τι επικοινωνια ειναι αυτη που εχεις οταν δε μπορεις να πεις τα προβληματα σου στους γυρω σου? αρα ειναι απλο γιατι επαθες καταθλιψη επιδη κουραστικες μη λεγοντας σε κανενα τι εχεις

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ε κοιτα να δεις οταν λεω οτι ειμαι καλυτερα δεν ενοω οτι ειμαι θεος ουτε οτι εχω ολες τις λυσεις στο τσεπακι μου απλα προσπαθω να βελτιωθω το θεμα ειναι ομως τι επικοινωνια ειναι αυτη που εχεις οταν δε μπορεις να πεις τα προβληματα σου στους γυρω σου? αρα ειναι απλο γιατι επαθες καταθλιψη επιδη κουραστικες μη λεγοντας σε κανενα τι εχεις
    Ίσως...και ο ψυχολόγος μου πιστεύει ότι ένα μεγάλο κομμάτι αν οχι το μεγαλύτερο είναι αυτό...το θέμα όμως δεν είναι γιατι έπαθα κατάθλιψη...αλλά αν μπορώ να το ξεπεράσω και ας πούμε οτι κάνω ένα γκαλοπ...εκτός από την κατάθλιψη έχω να αντιμετωπίσω και δυο χρόνιες παθήσεις που δεν έχω βρει θεράπεια και μάλλον δεν θα βρω... και έχω να παλέψω και με την κατάθλιψη και απλά δεν αντέχω άλλο...πνίγομαι...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω το ξεπερασα και κανοντας κουβεντα για οτι με πειραζε κ υποχωρισε κατα 80% με ολα αυτα μαζι

  9. #9
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    62
    αμα ξεκινας με αμφιβολιες, δεν υπαρχει περιπτωση να το ξεπερασεις ποτε. Το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να πιστεψεις στον εαυτο σου. Εγω δεν το εχω ξεπερασει τελειως, αλλα βρισκομαι σε καλο δρομο πιστευω. Το γκαλοπ δεν σου χρειαζεται σε τιποτα. Θες να το ξεπερασεις; Αν ναι, τοτε μπορεις αν οχι, δεν θα μπορεσεις ποτε. Το θεμα ειναι να το παρεις εσυ αποφαση κ να κανεις το βημα. Μεχρι τοτε δεν μπορει να σε βοηθησει κανενας αλλος. Μην ξεκινας παντως λεγοντας οτι θα αφεθεις σε αυτη τη μαυρη θαλασσα. Δειχνει εξαρχης παραιτηση. Κ κριμα που δεν θελεις να ακουσεις οτι η ζωη ειναι ωραια. Γιατι πραγματικα ειναι, κ οποιοι στο λενε εχουν δικιο.
    http://www.youtube.com/watch?v=rEXhAMtbaec

  10. #10
    Quote Originally Posted by onomaxrhsth View Post
    αμα ξεκινας με αμφιβολιες, δεν υπαρχει περιπτωση να το ξεπερασεις ποτε. Το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να πιστεψεις στον εαυτο σου. Εγω δεν το εχω ξεπερασει τελειως, αλλα βρισκομαι σε καλο δρομο πιστευω. Το γκαλοπ δεν σου χρειαζεται σε τιποτα. Θες να το ξεπερασεις; Αν ναι, τοτε μπορεις αν οχι, δεν θα μπορεσεις ποτε. Το θεμα ειναι να το παρεις εσυ αποφαση κ να κανεις το βημα. Μεχρι τοτε δεν μπορει να σε βοηθησει κανενας αλλος. Μην ξεκινας παντως λεγοντας οτι θα αφεθεις σε αυτη τη μαυρη θαλασσα. Δειχνει εξαρχης παραιτηση. Κ κριμα που δεν θελεις να ακουσεις οτι η ζωη ειναι ωραια. Γιατι πραγματικα ειναι, κ οποιοι στο λενε εχουν δικιο.
    έχεις απόλυτο δίκιο!!!!!θα θέλες να μου πεις τι πιστεύεις ότι σε οδήγησε σε όλη αυτή τη κατάσταση;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    24
    νομίζω οτι μάζευα πολλά τόσα χρόνια μέσα μου και απλά έσπασα...δεν ξέρω καν αν είναι κατάθλιψη αυτό που έχω ή απλά ονομάζω έτσι την ανικανότητα μου να αντιμετωπίσω πράγματα που έκρυβα για χρόνια...ο ψυχολόγος πάντως το ονομάζει επεισόδιο κατάθλιψης...η ψυχοθεραπεία που ξεκίνησα πριν από χρόνια άνοιξε τον ασκό του αιόλου ανακάλυψα πράγματα που είχα θαμένα χρόνια, ήμουν η δυνατή η ψύχραιμη αυτή που δεν την αγκήζει τίποτα...ένα ρομποτ...ξαφνικά ένιωσα συναισθήματα που δεν ήξερα καν οτι μπορεί να νιώσει ο άνθρωπος...
    ξεκίνησα την ψυχοθεραπεία πριν από περίπου 3 χρόνια απο μια εν μέρη λανθασμένη διάγνωση ρευματολόγου...εν μέρη γιατί όντως είχα ένα καταθλιπτικό πλαίσιο, αλλά παράλληλα είχα και σπονδυλοαθρίτιδα και ινομυαλγία δυο παθήσεις σοβαρές η οποίες καθσστέρησαν να διαγνωστούν, και ξεκινώντας την ψυχοθεραπεία άρχισαν όλα...βγήκαν συναισθήματα...είχα τον πατέρα μου 1 χρόνο άρωστο πριν πεθάνει και μέσα σε αυτόν τον χρόνο είχα παρατήσει την ζωή μου και ήμουν δίπλα του, έζησα τρελές καταστάσεις αλλά δεν πένθησα ποτέ για την αρώστια του ούτε και για τον θάνατο του και μάλλον τα ζω τώρα, μια άτυχη στιγμή με ένα γυναικολόγο (έτσι θέλω να το ονομάζω αυτό που έζησα) που δεν είχα αντιμετωπίσει αλλά πάντα είχα μέσα μου....και σε συνδυασμό με τους πόνους που έχω σε όλο μου το σώμα που κάθε μέρα γίνονται και πιο έντονοι...νομίζω οτι απλά έφτασα στα όρια μου και λύγισα...η αλήθεια είναι οτι πέρα του ψυχολόγου μου είναι η πρώτη φορά που τα σηζητάω με κάποιον άλλον...

  12. #12
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    62
    Quote Originally Posted by nikitin View Post
    έχεις απόλυτο δίκιο!!!!!θα θέλες να μου πεις τι πιστεύεις ότι σε οδήγησε σε όλη αυτή τη κατάσταση;
    nikitin εχω ανοιξει δικο μου θεμα που τα περιγραφω αναλυτικα..αμα θες δες το κ πες μου κ την αποψη σου.
    http://www.youtube.com/watch?v=rEXhAMtbaec

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by xara86 View Post
    Καλησπέρα σας,

    Προσπαθώ να πάρω την πιο δύσκολη απόφαση της ζωής μου και θα ήθελα να ρωτήσω όποιον μπορεί να απαντήσει...μπορείς πραγματικά να νικήσεις την κατάθλιψη?να νικήσεις τον ίδιο σου τον εαυτό?μπορώ να βγω από την μαύρη θάλασσα που βυθίζομαι?γιατί αν δεν μπορώ αν δεν υπάρχει ελπίδα τότε απλά να αφεθώ μέχρι να με καταπιεί αυτή η μαύρη θάλασσα...

    Υ.Γ. Σας παρακαλώ μην μπείτε στην διαδικασία να μου πείτε γιατί να παλέψω και οτι η ζωή είναι ωραία κλπ...θέλω να μου πείτε απλά αν κάποιος ποτέ κατάφερε να νικήσει την κατάθλιψη χωρίς αυτή να επιστρέψει.

    Ευχαριστώ
    Ναι,εγώ προσωπικά είχα κατάθλιψη και τώρα πια δεν έχω.

  14. #14
    χαρα, μόνη σου δίνεις τις απαντήσεις στον εαυτό σου
    Όπως είπε κάποιος πιο πάνω, δεν σου χρειάζεται το γκάλοπ.
    Υπάρχουν τόσο διαφορετικοί άνθρωποι/χαρακτήρες και πάρα πολλά πρόσωπα αυτής της ασθένειας.
    Ολα ξεκινούν από σένα και τη δύναμη σου. Η ερώτηση που πρέπει να κάνεις στον εαυτό σου, είναι η εξής: προχωράω ή βουλιάζω?
    Χωρίς προσωπική προσπάθεια, δεν αλλάζει τίποτα.
    Ο Χάρυ Πότερ δεν υπάρχει και δεν πρόκειται να περάσει με ένα μαγικό ραβδάκι να σου πάρει τη μαυρίλα.
    Πρέπει να το θες και να το θες πολύ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    Μπράβο Θεοφανία τα λες τέλεια.
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    χαρα, μόνη σου δίνεις τις απαντήσεις στον εαυτό σου
    Όπως είπε κάποιος πιο πάνω, δεν σου χρειάζεται το γκάλοπ.
    Υπάρχουν τόσο διαφορετικοί άνθρωποι/χαρακτήρες και πάρα πολλά πρόσωπα αυτής της ασθένειας.
    Ολα ξεκινούν από σένα και τη δύναμη σου. Η ερώτηση που πρέπει να κάνεις στον εαυτό σου, είναι η εξής: προχωράω ή βουλιάζω?
    Χωρίς προσωπική προσπάθεια, δεν αλλάζει τίποτα.
    Ο Χάρυ Πότερ δεν υπάρχει και δεν πρόκειται να περάσει με ένα μαγικό ραβδάκι να σου πάρει τη μαυρίλα.
    Πρέπει να το θες και να το θες πολύ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να ξεπεράσω το χωρισμό και δεν μπορώ!
    By anniw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 30-06-2018, 00:48
  2. Δε μπορώ να ξεπεράσω το χωρισμό μου
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 16-05-2014, 11:41
  3. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΜΟΝΗ?
    By Greca in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 27-07-2012, 14:05
  4. Δε μπορω να ξεπερασω το παρελθον του.
    By persefoni78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 24-05-2012, 11:17
  5. δεν μπορω να ξεπερασω τους γονεις μου
    By researcher in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 158
    Last Post: 14-03-2011, 16:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •