AΠΟΠΕΙΡΑ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 11 FirstFirst ... 91011
Results 151 to 159 of 159
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    \"οι γονείς παίζουν σημαντικό ρόλο στην μετέπειτα ζωή του ανθρώπου..Και η απόρριψή τους στιγματίζει όσο τίποτα άλλο....\"
    Συμφωνώ και επαυξάνω Kassi μου! Και ισχύει και για τη δική μου ζωή 100%!

    Απλά δε συμφωνώ με αυτό καλή μου:
    \"Αν ο πατέρας σου ήθελε να σε σκοτώσει τότε τι θα θέλουν οι άλλοι άντρες από εσένα;;; \"

    Γιατί όπως είπαν και τα αλλα παιδιά είμαστε όλοι διαφορετικοί!

    \"Και ας πάρει και επιτέλους κάποιος τις ευθύνες και ας μην καταπίνει όλες τις αναποδιές για όλους και όλα η Ίντερ..Αυτή φταίει που πέθανε ο άντρας της,που δεν ήταν καλή σύζυγος,που δεν ήταν καλή κόρη,που δεν είναι η καλύτερη μάνα που που που......Ε έλεος...... \"

    Εννοείται ότι η Ίντερ δεν έχει την ευθύνη των κακών πράξεων των γονιών της. Όπως και κανένας από εμάς.

    Το πιο άσχημο αντίκτυπο που έχει ένα κακό μοντέλο οικογένειας στα παιδιά ξέρεις πιο νομίζω ότι είναι;
    Ότι οι επιλογές των ενηλίκων πια παιδιών είναι τέτοιες που υποσυνείδητα προσπαθούν να αναπαράγουν τον ίδιο πόνο που βίωσαν στην παιδική τους ηλικία... Γιατί αυτό έχουν μάθει... Γιατί αυτό νομίζουν ότι είναι το \"φυσιολογικό\". Και γιατί προσπαθούν μέσα από από αυτόν τον πόνο να εξηλεωθούν, να τον μετατρέψουν σε χαρά... Έτσι μπορεί να διαλέξουν λάθος άνθρωπο, λάθος φίλους κτλ. Αλλά ακόμα και σωστό άνθρωπο να επιλέξουν που να τους αγαπά πραγματικά, θα τους φανεί τόσο άνοστο και άνευ ενδιαφέροντος το πράγμα που θα νιώθουν δυστυχείς. Όταν τα διάβασα αυτά σε ένα βιβλίο \"Γυναίκες που αγαπούν πολύ\" συγκλονίστηκα! Σαν να έγραφε για μένα...

    Η λύση; Απλή μα και τόσο δύσκολη γιατί θέλει πολύ πολύ δουλειά...
    Την είπες ήδη Ίντερ:
    \"να απεγκλωβιστεις απο τα ψυχολογικα των πρωτων παιδικων χρονων
    ως ενηλικας απλα τα καταλαβαινεις κ προσπαθεις το περισσοτερο δυνατον να ζεις χωρις τα οσα σκατα σε γεμισαν \"
    Πως; Αγαπώντας πραγματικά τους εαυτούς μας!
    Και όπως σε πολλές απόψεις μου συμπληρώνω:
    Τα λέω για να τα ακούω και εγώ η ίδια!
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by anwnimi
    \"οι γονείς παίζουν σημαντικό ρόλο στην μετέπειτα ζωή του ανθρώπου..Και η απόρριψή τους στιγματίζει όσο τίποτα άλλο....\"
    Συμφωνώ και επαυξάνω Kassi μου! Και ισχύει και για τη δική μου ζωή 100%!

    Απλά δε συμφωνώ με αυτό καλή μου:
    \"Αν ο πατέρας σου ήθελε να σε σκοτώσει τότε τι θα θέλουν οι άλλοι άντρες από εσένα;;; \"

    το θέμα εδώ είναι πως το βιώνει ο άνθρωπος..Σαν λογική σκέψη συμφωνώ μαζί σου αλλά το βίωμα είναι πιο σημαντικό για την διαμόρφωση του χαρακτήρα μας...Ναι όλοι οι άντρες δεν είναι φονιάδες αλλά αυτό δεν με βοηθάει όταν ξέρω ότι ο πατέρας μου πήγε να με σκοτώσει και με έσπαγε στο ξύλο κάθε φορά που του έδειχνα την γυναικεία-ευαίσθητη πλευρά μου......

    Γιατί όπως είπαν και τα αλλα παιδιά είμαστε όλοι διαφορετικοί!

    \"Και ας πάρει και επιτέλους κάποιος τις ευθύνες και ας μην καταπίνει όλες τις αναποδιές για όλους και όλα η Ίντερ..Αυτή φταίει που πέθανε ο άντρας της,που δεν ήταν καλή σύζυγος,που δεν ήταν καλή κόρη,που δεν είναι η καλύτερη μάνα που που που......Ε έλεος...... \"

    Εννοείται ότι η Ίντερ δεν έχει την ευθύνη των κακών πράξεων των γονιών της. Όπως και κανένας από εμάς.
    και πάλι..Άλλο το τι εννοείται και άλλο το πως το βίωσες...

    Το πιο άσχημο αντίκτυπο που έχει ένα κακό μοντέλο οικογένειας στα παιδιά ξέρεις πιο νομίζω ότι είναι;
    Ότι οι επιλογές των ενηλίκων πια παιδιών είναι τέτοιες που υποσυνείδητα προσπαθούν να αναπαράγουν τον ίδιο πόνο που βίωσαν στην παιδική τους ηλικία... Γιατί αυτό έχουν μάθει... Γιατί αυτό νομίζουν ότι είναι το \"φυσιολογικό\". Και γιατί προσπαθούν μέσα από από αυτόν τον πόνο να εξηλεωθούν, να τον μετατρέψουν σε χαρά... Έτσι μπορεί να διαλέξουν λάθος άνθρωπο, λάθος φίλους κτλ. Αλλά ακόμα και σωστό άνθρωπο να επιλέξουν που να τους αγαπά πραγματικά, θα τους φανεί τόσο άνοστο και άνευ ενδιαφέροντος το πράγμα που θα νιώθουν δυστυχείς. Όταν τα διάβασα αυτά σε ένα βιβλίο \"Γυναίκες που αγαπούν πολύ\" συγκλονίστηκα! Σαν να έγραφε για μένα... Το πιστεύω απόλυτα αυτό το σκεπτικό...

    Η λύση; Απλή μα και τόσο δύσκολη γιατί θέλει πολύ πολύ δουλειά...
    Την είπες ήδη Ίντερ:
    \"να απεγκλωβιστεις απο τα ψυχολογικα των πρωτων παιδικων χρονων
    ως ενηλικας απλα τα καταλαβαινεις κ προσπαθεις το περισσοτερο δυνατον να ζεις χωρις τα οσα σκατα σε γεμισαν \"
    Πως; Αγαπώντας πραγματικά τους εαυτούς μας!
    Και όπως σε πολλές απόψεις μου συμπληρώνω:
    Τα λέω για να τα ακούω και εγώ η ίδια!

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by interappted


    kassi μου δεν προκειται να ριχνεις λαδι στη φωτια καταρχην εχει καει ηδη το λαδι κ καταδευτερον καταλαβαινω πως το λες
    για τους γονεις δυτυχως ειναι πολυ δυσκολο να απεγκλωβιστεις απο τα ψυχολογικα των πρωτων παιδικων χρονων
    ως ενηλικας απλα τα καταλαβαινεις κ προσπαθεις το περισσοτερο δυνατον να ζεις χωρις τα οσα σκατα σε γεμισαν
    Με ηρεμείς γιατί αισθάνθηκα πάλι η κακιά της υπόθεσης...Το θέμα είναι πιστεύω να καταλάβει ή μάλλον να νιώσει πως δεν καταστρέφει τους γύρω της για να μην αισθάνεται η κακιά και στο τέλος να πράττει σαν να είναι γιατί είτε καλά φέρθηκε είτε κακά ήταν το ίδιο και τω αυτώ για τους άλλους....

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    ή οπως λεει ο δρ μου..για να εκπληρωσει την \"προφητεια\"οτι ειναι ετσι ειναι ετσι κτλ κτλ
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    Originally posted by anwnimi
    \"οι γονείς παίζουν σημαντικό ρόλο στην μετέπειτα ζωή του ανθρώπου..Και η απόρριψή τους στιγματίζει όσο τίποτα άλλο....\"
    Συμφωνώ και επαυξάνω Kassi μου! Και ισχύει και για τη δική μου ζωή 100%!

    Απλά δε συμφωνώ με αυτό καλή μου:
    \"Αν ο πατέρας σου ήθελε να σε σκοτώσει τότε τι θα θέλουν οι άλλοι άντρες από εσένα;;; \"

    Γιατί όπως είπαν και τα αλλα παιδιά είμαστε όλοι διαφορετικοί!

    \"Και ας πάρει και επιτέλους κάποιος τις ευθύνες και ας μην καταπίνει όλες τις αναποδιές για όλους και όλα η Ίντερ..Αυτή φταίει που πέθανε ο άντρας της,που δεν ήταν καλή σύζυγος,που δεν ήταν καλή κόρη,που δεν είναι η καλύτερη μάνα που που που......Ε έλεος...... \"

    Εννοείται ότι η Ίντερ δεν έχει την ευθύνη των κακών πράξεων των γονιών της. Όπως και κανένας από εμάς.

    Το πιο άσχημο αντίκτυπο που έχει ένα κακό μοντέλο οικογένειας στα παιδιά ξέρεις πιο νομίζω ότι είναι;
    Ότι οι επιλογές των ενηλίκων πια παιδιών είναι τέτοιες που υποσυνείδητα προσπαθούν να αναπαράγουν τον ίδιο πόνο που βίωσαν στην παιδική τους ηλικία... Γιατί αυτό έχουν μάθει... Γιατί αυτό νομίζουν ότι είναι το \"φυσιολογικό\". Και γιατί προσπαθούν μέσα από από αυτόν τον πόνο να εξηλεωθούν, να τον μετατρέψουν σε χαρά... Έτσι μπορεί να διαλέξουν λάθος άνθρωπο, λάθος φίλους κτλ. Αλλά ακόμα και σωστό άνθρωπο να επιλέξουν που να τους αγαπά πραγματικά, θα τους φανεί τόσο άνοστο και άνευ ενδιαφέροντος το πράγμα που θα νιώθουν δυστυχείς. Όταν τα διάβασα αυτά σε ένα βιβλίο \"Γυναίκες που αγαπούν πολύ\" συγκλονίστηκα! Σαν να έγραφε για μένα...

    Η λύση; Απλή μα και τόσο δύσκολη γιατί θέλει πολύ πολύ δουλειά...
    Την είπες ήδη Ίντερ:
    \"να απεγκλωβιστεις απο τα ψυχολογικα των πρωτων παιδικων χρονων
    ως ενηλικας απλα τα καταλαβαινεις κ προσπαθεις το περισσοτερο δυνατον να ζεις χωρις τα οσα σκατα σε γεμισαν \"
    Πως; Αγαπώντας πραγματικά τους εαυτούς μας!
    Και όπως σε πολλές απόψεις μου συμπληρώνω:
    Τα λέω για να τα ακούω και εγώ η ίδια!
    πες πες πες ισως γινει κ κατι
    γιατι τα παιδικα χρονια οσο σημαντικα κ να ειναι ειναι παρελθον
    δεν μπορουμε να αλλαξουμε τιποτα
    το μελλον παλι ειναι αβεβαιο
    η δικη μου η ζωη φροντισε πολυ καλα να με κανει να το καταλαβω αρα κ κει δεν μπορουμε να επεμβουμε
    μενει ενα παρων...σε εμενα μοιαζει να εγκλωβιζεται μεσα στο παρελθον
    κι ομως αν μπορει κατι να επιρεαστει απο τις σκεψεις μου ειναι το παρον κ μονο

    ο,τι εγινε εγινε ποτέ δεν θα ειναι σαν να μην ειχε γινει κ ποτε δεν θα ξαναγινει
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by interappted

    ο,τι εγινε εγινε ποτέ δεν θα ειναι σαν να μην ειχε γινει κ ποτε δεν θα ξαναγινει
    Με \'αγγιξε πολύ αυτό

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    αρκει να το χαμπαριασει το συνειδητο να το κανει μια καλη επεξεργασια τωρα αν ειναι ο κωδικος αποδεκτος προχωραμε αν οχι προσπαθουμε να τον σπασουμε με τον τσαμπουκα!!!
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  8. #158
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 27-12-2017 at 16:14.

  9. #159
    Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    41
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχειριση
    Last edited by Aeon; 27-12-2017 at 16:14.

Page 11 of 11 FirstFirst ... 91011

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •