οχι στα φαρμακα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266

    οχι στα φαρμακα...

    Ηιιιιιιιι!!παιδια θελω να μου πειτε την γνωμη σας!εγω παντα ημουν κατα των
    φαρμακων..συγουρα ομως υπαρχουν περιπτωσεις που δεν πρεπει σε καμια περιπτωση
    να αποφευγονται..πρεπει ομως ο καθενας μας να προσπαθει με καθε τροπο πριν καταφυγει
    στην λυση των χαπιων να σωθει μονος του..υπαρχει καπιος που μπορεσε να ξεφυγει απο
    την καταθλιψη χωρις χαπια?
    Δεν ειναι τα χαπια η λυση για την ζωη που δεν εχουμε ..τα φαρμακα απλα καταλαγιαζουν τον
    πονο δεν λυνουν τα προβληματα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Dolores , o γιατρος μ , που εχουμε πλεον οικειοτητα , παραδεχθηκε οτι τα αντικαταθλιπτ. σε κανουν απαθη κ ειναι προς τιμην του η δε συνεισφορα τους στην κτθλψη ειναι εντελως επικουρικη . Επειδη εχω καποια ηλικια , καταλαβαινω πλεον , λογω της πολυετους κτθλψης τι μου κανει καλο κ τι οχι . Εχω κοψει αντκθλκα απο αρχες χρονου κ δεν εχω ΚΑΜΜΙΑ διαφορα . Βοηθαω τον εαυτο μ , ιδιαις δυναμεις , αντε παω κ καθε 1.5 μηνα στο γιατρο μ , ετσι για να αισθανομαι οτι εχω ενα στηριγμα ., κ παιρνω εδομαδιαιως 2-3 αντκτθλκα ,μικρες δοσεις , καθαρα για placebo . Νομιζω απαντησα πληρως στην ερωτηση σου .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Dolores , o γιατρος μ , που εχουμε πλεον οικειοτητα , παραδεχθηκε οτι τα αντικαταθλιπτ. σε κανουν απαθη κ ειναι προς τιμην του η δε συνεισφορα τους στην κτθλψη ειναι εντελως επικουρικη . Επειδη εχω καποια ηλικια , καταλαβαινω πλεον , λογω της πολυετους κτθλψης τι μου κανει καλο κ τι οχι . Εχω κοψει αντκθλκα απο αρχες χρονου κ δεν εχω ΚΑΜΜΙΑ διαφορα . Βοηθαω τον εαυτο μ , ιδιαις δυναμεις , αντε παω κ καθε 1.5 μηνα στο γιατρο μ , ετσι για να αισθανομαι οτι εχω ενα στηριγμα ., κ παιρνω εδομαδιαιως 2-3 αντκτθλκα ,μικρες δοσεις , καθαρα για placebo . Νομιζω απαντησα πληρως στην ερωτηση σου .
    Μπραβο μακρυβερ !!χαρηκα πολυ με το μην .σου ετσι οπως στα λει ο γιατρος
    σου ειναι!ελπιζω και αλλα παιδια απο εδω να το προσπαθησουν ετσι..
    Επισεις η η καλη παρεα κ ακομα καλητερα μια σψστη σχεση
    β
    πιστευω βοηθαει πολυ!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=Dolores L0lita;461617]Μπραβο μακρυβερ !!χαρηκα πολυ με το μην .σου ετσι οπως στα λει ο γιατρος
    σου ειναι!ελπιζω και αλλα παιδια απο εδω να το προσπαθησουν ετσι..


    Μπα , Ντολορες , δυστυχως τα παιδια προτιμουν το δεκανικι του γιατρου κ των φαρμακων . Εμενα ? δεν μακουει κανεις διοτι τρωνε πλυση εγεφαλου , απο διεφθαρμενους-κολλημενους γιατρους , κ ολο το συστημα γενικοτερα σου ψιθυριζει στ αυτακι ' ε, φιλε εχεις προβλημα ? παρε τα πολυχρωμα χαπακακια , κ πηγαινε κ στο γιατρο , αλλιως θα σε φαει ο μπαμπουλας ' και η αγελοποιηση καλα κρατει , ωστε μην τυχον κ εναντιωθει κανεις στο συστημα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Εχεις απολυτο δικιο!!φυσικα δεν μιλαμε για ανθρωπους που δεν γινετε να μην λαβουν αγωγη..
    Απλα οι περισοτεροι λειτουργουν ετσι θα παρω χαπια αφου μ λενε για να σωθω..μακαρι να ταν ετσι..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μιλαω μονο για κτθλψη , διοτι αγνοω τις αλλες ασθενειες , αυτες μπορει οντως να χρηζουν φαρμακων .....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Quote Originally Posted by Dolores L0lita View Post
    Ηιιιιιιιι!!παιδια θελω να μου πειτε την γνωμη σας!εγω παντα ημουν κατα των
    φαρμακων..συγουρα ομως υπαρχουν περιπτωσεις που δεν πρεπει σε καμια περιπτωση
    να αποφευγονται..πρεπει ομως ο καθενας μας να προσπαθει με καθε τροπο πριν καταφυγει
    στην λυση των χαπιων να σωθει μονος του..υπαρχει καπιος που μπορεσε να ξεφυγει απο
    την καταθλιψη χωρις χαπια?
    Δεν ειναι τα χαπια η λυση για την ζωη που δεν εχουμε ..τα φαρμακα απλα καταλαγιαζουν τον
    πονο δεν λυνουν τα προβληματα..
    Θα σταθώ στην τελευταία πρότασή σου
    Πιστεύω πως καταλαγιάζουν τον πόνο μέχρι να βρείς την λύση
    και μέχρι να μπει σφήνα ανάμεσα σε αυτό η λέξη ,,, αλλά ,,,

    Αναφέρομε αποκλειστικά σε προσωπικές εμπειρίες που απλά μοιράζομαι αυτήν την στιγμή,

    Πιστεύω πως το θέμα είναι τι σε φέρνει σε αυτήν την κατάσταση (κατάθλιψη) τι και ποια είναι αυτά που την προκαλούν, και φυσικά η κάθε περίπτωση είναι σαν τα δακτυλικά μας αποτυπώματα, μπορεί απο μακρυά να μοιάζουν αλλά κατά βάθος διαφέρουν, έχω ακούσει για λύτρωση αλλά και για εξάρτηση, για εμπόριο εκμετάλλευση αλλά και για λειτούργημα, (απο μεριά ειδικών) έγκαιρη διάγνωση αλλά και για λάθη και πάει λέγοντας

    Στο ερώτημα τι πιστεύει ο καθένας μας ??? προσωπικά αναζητώ συμμαχίες που θα με βοηθήσουν στην μάχη κατά τις κατάθλιψης, ποια όπλα θα χρησιμοποιήσεις ? εκείνα που μπορείς να μεταφέρεις εύκολα πετυχαίνοντας τους στόχους σου, αν είναι χάπια , αν είναι γιατρός αν είναι θεός, (η θεά) η αν -----Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος,. γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις-----

    Εσυ αποφασίζεις

  8. #8
    Η δυνάμη μας που χάθηκε, δεν θα επαναφερθεί με κανένα πολύχρωμο 'κουμπάκι'... Η δύναμη της ψυχής μας θα ανακτηθεί με τη θέληση και τη δίψα για τη ζωή... Όταν είμαστε ικανόι να αντιληφθούμε πως κάτι δεν πάει καλά με τον ευατό μας, είμαστε ικανοί και να το ξεπεράσουμε μόνοι μας, δίχως να αδρανοποιήσουμε τον εγκέφαλό μας με υποτιθέμενες συνταγές βοήθειας οι οποίες θα μας κανουν απλά απαθείς...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by nikitin View Post
    Η δυνάμη μας που χάθηκε, δεν θα επαναφερθεί με κανένα πολύχρωμο 'κουμπάκι'... Η δύναμη της ψυχής μας θα ανακτηθεί με τη θέληση και τη δίψα για τη ζωή... Όταν είμαστε ικανόι να αντιληφθούμε πως κάτι δεν πάει καλά με τον ευατό μας, είμαστε ικανοί και να το ξεπεράσουμε μόνοι μας, δίχως να αδρανοποιήσουμε τον εγκέφαλό μας με υποτιθέμενες συνταγές βοήθειας οι οποίες θα μας κανουν απλά απαθείς...
    Πολυ σωστα nikitin , εχω κ εγω την ιδια αποψη . Μακαρι να σκεφτονουσαν καλλοι ετσι . Φιλικα .

  10. #10
    Η δυνάμη μας που χάθηκε, δεν θα επαναφερθεί με κανένα πολύχρωμο 'κουμπάκι'... Η δύναμη της ψυχής μας θα ανακτηθεί με τη θέληση και τη δίψα για τη ζωή... Όταν είμαστε ικανόι να αντιληφθούμε πως κάτι δεν πάει καλά με τον ευατό μας, είμαστε ικανοί και να το ξεπεράσουμε μόνοι μας, δίχως να αδρανοποιήσουμε τον εγκέφαλό μας με υποτιθέμενες συνταγές βοήθειας οι οποίες θα μας κανουν απλά απαθείς...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Sumfono exei megali symasia ti prokalese tin katathlipsi giati einai polu diaforetiko na min exei symvei tipote asximo stin zoi sou k xanafnika na ta blepeis ola mayra..an yparxei logos poy sou prokakese tin katathlipsi pisteyo oti mporei na xeperastei xoris xapia..

Similar Threads

  1. Φαρμακα
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 14-12-2011, 17:42
  2. φαρμακα
    By ARIS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 23-07-2010, 03:52
  3. φαρμακα
    By ARIS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 06-06-2010, 10:30
  4. ΦΑΡΜΑΚΑ
    By ΧΑΒΙΑΡΟΠΟΥΛΟΣ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 12-11-2008, 03:34
  5. Φάρμακα
    By LOSTRE in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 10-05-2007, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •