Δυσκολευομαι να παω παρακατω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Δυσκολευομαι να παω παρακατω

    Καλησπερα! το προβλημα μου ειναι οτι εδω και μισο χρονο εχω βγει απο μια σχεση! η σχεση κρατησε εναμιση χρονο... εγω τη κοπελα και αργοτερα την ηθελα τρελα, εκανα χαζομαρες με το να τη πριζω να ξαναγυρισει,μεχρι που καποια στιγμη το πηρα αποφαση οτι ειχα τελειωσει για εκεινη και προσπαθησα να το ξεπερασω! δε το κρυβω οτι ειναι μερες που τη σκεφτομαι αλλα οχι γιατι μου λειπει ακριβως, απλα γιατι νιωθω να με πνιγει ενα μεγαλο "γιατι"!! δε νομιζω οτι μου αξιζε η ολη συμπεριφορα της απεναντι μου..αλλα στη προκειμενη περιπτωση δεν ειναι αυτο το θεμα μου! γενικα εχω ενα θεματακι να βρω κοπελα..το ψαχνω αρκετα,δε τη "πεφτω" ακριβως σε κοπελες απλα με τη κουβεντα κτλπ βλεπω αν παει προς τα κει το πραγμα ή οχι! δε το χω πολυ με τις γνωριμιες, μπορει να ειμαι ντροπαλος ή οτιδηποτε! τις τελευταιες μερες εμφανιστηκε κατι τελειως απροσμενο! μια κοπελα που μου αρεσε αλλα παλιοτερα λεγαμε απλα ενα γεια αρχισε να μου μιλαει απο το φεισμπουκ και ολα δειχνουν πως και εκεινης της αρεσω... της ειπα να παμε για καφε μου ειπε αμεσως ναι και να κανονισω εγω το ποτε! περασε μια βδομαδα λιγο οτι να ναι γιατι ειχαμε κατι τρεξιματα κ οι δυο και προχθες ξαναμιλησαμε και μ ειπε οτι περιμενει τη προσκληση μου... εγω ακομα το σκεφτομαι ομως...αυτο ειναι το προβλημα μου! οτι δυσκολευομαι να παω παρακατω... ενω η κοπελα ειναι πολυ ομορφη κτλπ και αν μου λεγε καποιος οτι θα με ψιλοφλερταρε η συγκεκριμενη θα λεγα "μακαρι"!! κατι με τραβαει πισω...ηρεμησα πολυ μετα τη πρωην μου αλλα μου ελειπε παντα μια σχεση,ενας ανθρωπος διπλα μου...και βλεπω οτι με αυτη τη κοπελα μου δινετε μια ευκαιρια ισως για κατι καλο.. γιατι κολλαω? γιατι δε μπορω να αρπαξω αυτη την ευκαιρια και το σκεφτομαι απο δω,το σκεφτομαι απο κει και τελικα δε καταληγω πουθενα? μου ειναι δυσκολο ακομα και να πω αυτο το "παμε για ενα καφε αυριο"! απλα το εχω αφησει να αιωρειται οτι καποια στιγμη θα παμε για ενα καφε... να πω οτι δε μου αρεσε οκ! αλλα ειναι ομορφη,ειναι συμπαθητικη και καλη κοπελα... τι μου συμβαινει? γιατι εχω σκαλωσει τοσο?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    62
    τιποτα δεν σου συμβαινει! Απλως φοβασαι μην ξαναπληγωθεις. Η πρωην προφανως δεν σου εδωσε και πολλες εξηγησεις για το χωρισμο κ υποσυνειδητα αυτο ακομα σε ταλαιπωρει κ σε ενοχλει. Το θεμα ομως ειναι οτι πια εχει περασει μισος χρονος. Πρεπει να προχωρησεις, δεν υπαρχει αλλη λυση. Δεν θα ξυπνησεις μια μερα κ θα την εχεις διαγραψει/ξεχασει τελειως απο τη ζωη σου. Πρεπει να κανεις κ συ προσπαθειες για να την ξεχασεις. Κ το μεγαλυτερο βημα ειναι να προχωρησεις παρακατω. Κανενας δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι μια καινουργια σχεση θα παει καλα. Μονο αμα προσπαθησεις θα μαθεις. Μπορεις λοιπον ειτε να στειλεις μηνυμα σε αυτη την καινουργια κοπελα κ να της πεις "συγγνωμη για την καθυστερηση, ποτε θες να βγουμε" και να δεις που θα βγει η μπορεις να καθεσαι να κλαις την μοιρα σου κ να μεινεις κολλημενος μια ζωη στο παρελθον. Με την πρωην εντωμεταξυ τι ακριβως εγινε;;Γιατι χωρισατε;; Εξαιτιας σου, εκανες κατι εσυ, η αυτη δεν ηθελε αλλο;;
    http://www.youtube.com/watch?v=rEXhAMtbaec

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    ονομα τι κινησεις προτεινεις στο θεματοθετη για να ξεπερασει?

  4. #4
    onoma η πρωην απλα μαλλον βαρεθηκε και την εκανε με ελαφρα...εξηγηση συγκεκριμενη δεν εδωσε ποτε οσες φορες και να τη ζητησα εγω... νομιζω οτι απλα μεσα της ειχε τελειωσει το θεμα με μενα... απογοητευτηκα γιατι απο τη συγκεκριμενη δε το περιμενα ποτε... αλλα καπως ετσι ερχονται τα πραγματα απο κει που δε το περιμενεις! τελοσπαντων δε τη σκεφτομαι ακομα... απλα στη σκεψη οτι θα ξεκινησω κατι καινουριο νιωθω να κουραζομαι... απ την αλλη ομως ξερω πως ετσι προχωραω και επισης ισως γινει κατι πολυ ομορφο και δε θελω να πεταξω την ευκαιρια στα σκουπιδια... τελικα θα παω για καφε με τη κοπελα,κανονισαμε! απλα δε ξερω κατα ποσο αυτο ειναι σωστο οσο εγω ειμαι ετσι... αμα ειναι να το κανω με μιση καρδια γιατι το κανω? δε λεω μπορει να προκυψει κατι καλο αλλα αν οχι? δεν ειμαι ο τυπος που θα πει σε καποια "α δε περασα καλα μαζι σου δε γουσταρω να ξαναβγουμε"

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    62
    Κοιτα θα δεις πως θα παει το ραντεβου με την κοπελα και αναλογως θα πραξεις... Την πρωην σου θεωρω απο αυτα που λες οτι την εχεις ξεπερασει, απλως σου εχει μεινει ενας φοβος κ εισαι διστακτικος να ξεκινησεις κατι καινουργιο επειδη υπαρχει κ η περιπτωση να εξελιχθει ασχημα. Η πρωην προφανως σε πληγωσε κ δεν περιμενες κατι τετοιο απο εκεινη κ τωρα φοβασαι απλως να επενδυσεις συναισθηματικα καπου οταν ξερεις οτι υπαρχει κ μια πιθανοτητα να συμπεριφερθει ασχημα. Κ το καταλαβαινω απολυτα αυτο το συναισθημα, κατα καποιο τροπο προσπαθεις να προστατευσεις τον εαυτο σου, βρισκεσαι σε αμυνα. Ειναι τελειως φυσιολογικη αντιδραση, αλλα απο την αλλη δεν μπορει κανενας να σου εγγυηθει για τον αλλον. Ολες μας οι σχεσεις ειναι ρισκα που περνουμε. Μπορει να δεθεις με αυτη την κοπελα κ ν προκυψει κατι πολυ καλο που να μην μετανοιωσεις, μπορει κ το αντιθετο. Επισης υπαρχει κ η περιπτωση, να ξενερωσεις εσυ αυτη τη φορα κ να μην θες εσυ να συνεχιστει...Οποτε ουτε εσυ μπορεις να εγυηθεις για τον εαυτο σου. τιποτα δεν ειναι σιγουρο οταν ξεκιναει κατι καινουργιο. Το θεμα ειναι να εχουμε την δυναμη να το προσπαθησουμε, να μην αφηνουμε τον φοβο μας για μια τυχον απορριψη, η μια τυχον κακουχια που μπορει να υπαρξει στην σχεση να νικησει. Γιατι τοτε μια ζωη θα κρυβεσαι απο ολους κ απο ολα κ δεν θα ζεις ουσιαστικα! Κ μην πας με μιση καρδια να πας ενθουσιασμενος που μπορεσες κ ξεπερασες μια κοπελα που δεν συμπεριφερθηκε με τον καλυτερο τροπο κ με διαθεση ν ξεκινησει κατι ωραιοτερο κ καλυτερο. Μην πας μιζερος κ στεναχωρημενος. Γιατι τοτε δεν θα εχει καν νοημα να προσπαθησεις αμα εχεις ηδη σχηματισει μια ασχημη ιδεα στο μυαλο σου. Τεσπα... οπως και να χει, κοιταξε να εισαι ειλικρινης απεναντι σε αυτη την κοπελα, προφανως θελει να βγει γιατι της αρεσεις η της φανηκες ενδιαφερον ατομο. Οτι κ να αποφασισεις να κανεις, ειτε θες να το συνεχισεις ειτε οχι, να φροντισεις να το φερεις ευγενικα και να εισαι σωστος.
    http://www.youtube.com/watch?v=rEXhAMtbaec

Similar Threads

  1. Δυσκολεύομαι να βρώ νόημα στη ζωή...
    By loxagos_snake in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 23-12-2012, 18:08
  2. δυσκολεύομαι να ξεχάσω
    By αν? in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 299
    Last Post: 11-03-2012, 03:49
  3. δυσκολεύομαι να διαχειριστώ τον ΙΔΨ του συντρόφου μου
    By agapimeg in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 05-09-2011, 16:39
  4. Δυσκολεύομαι να χωρίσω!
    By dream! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 20-04-2011, 00:51
  5. Oποιος ξερει που μπορω να βρω το παρακατω βιβλιο ασ βοηθησει
    By dolce_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 15-03-2011, 21:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •