μοναξια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    10

    μοναξια...

    Πως μπορει να αντιμετωπισεις τα ψυχολογικα σου σκαμπανευαματα και τους φοβους σου οταν νιωθεις πολυ μονος? νιωθω απογοητευμενη απο τους λιγους φιλους που θεωρουσα οτι εχω. το αγορι μου δουλευει πολλες ωρες και καθε μερα κι ακομη κι οταν ειμαστε πια μαζι ο χρονος που περναμε δεν ειναι ποιοτικος. Δεν συννενοουμαστε πια. Μενω πολλες ωρες μονη χωρια να περιμενω να χτυπησει ουτε το τηλεφωνο. και φυσικα βυθιζομαι ολο και πιο πολυ στις αρνητικες σκεψεις και στις κρισεις αγχους. ειμαι ανεργη κι ετσι δεν εχω με τιποτα αλλο να ασχολουμε περα απο τις δουλειες του σπιτιου. η μονη μου ευχαριστηση εχει γινει το φαγητο. νιωθω πολυ την ελλειψη ενος καλου φιλου. εχετε καποιες προτασεις για να περναω τις ωρες της μοναξιας μου χωρις να σκεφτομαι και χωρις να σπαταλαω χρηματα μιας και δεν εχω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,149
    Καλησπέρα Μέλπω....το γεγονός να βρεις μία οποιαδήποτε δουλειά;
    Το έχεις σκεφτεί καθόλου;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    o kαθε ανθρωπος πρεπει να δουλευει σε κανονικες ωρες αν ειναι καπιος να δουλευει 24 ωρες ψαξε ταυτοχρονα για αλλον χωρις να σταματησεις να του μιλας κ αν τον βρεις καπια μερα ισως θυμιθει οτι σε εχασε

    τωρα...
    κατα τη γνωμη μου κανενας δεν εχει απεριοριστα χρηματα εκτος απο οσους ζουν για να βγαζουν χρηματα αρα τα χρηματα καποτε τελειωνουν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γιατι δεν είναι ποιοτικός ο χρόνος με το φίλο σου? Και μήπως εκει που μένεις υπάρχει πανεπιστήμιο?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    10
    κοιταζω για δουλεια αλλα απογοητευομαι. καποιες φορες νομιζω ομως δεν εχω την αυτοπεποιθηση να παω και να τη ζητησω. σκεφτομαι σιγα μη διαλεξουν εμενα αναμεσα σε τοσους ανεργους. οσον αφορα το φιλο μου δεν το επιλεγει αυτος να δουλευει τοσες ωρες. ειναι ετσι η δουλεια του δεν το επιλεγει. εχει περιεργα ωραρια. οταν λεω οτι δεν περναμε ποιοτικα χρονο μαζι εννοω οτι δεν ειμαστε οπως παλια. ειναι ο καθενας χαμενος στα προβληματα του. κι οταν συζηταμε καταληγουμε να τσακωνομαστε.

  6. #6
    Καλησπέρα κι απο μένα... Δεν πρέπει να σκέφτεσαι πώς είναι τόση η άνεργοι και δεν θα διαλέξουν εσένα..αν δεν πας να ψαχτείς δεν θα ξέρεις αν τα κατάφερες ή οχι... Η δουλειά είναι πολύ βασικό κομμάτι για την ψυχική ισορροπία του κάθε ανθρώπου... Ξεκίνα ενεργά και ψάξε, τουλάχιστον να είσαι σε εγρήγορση και να λές ότι προσπάθησες... Επίσης, θα μπορούσες να γεμίσεις το χρόνο σου με το να ξεκινήσεις να διαβάζεις βιβλία... Τα βιβλία ανοίγουν το μυαλό του ανθρώπου...Η άσκηση επίσης θα σε βοηθήσει πάρα πολύ και δεν εννοώ να πας γυμνστηριο -λόγω των οικονομικών θα είναι ανεφυκτο πιστεύω- μπορείς απλά να καθιερώσεις έναν καθημερινό περίπατο η και τζοκιν, όπως επίσης και κάποιες ασκησούλες που μπορείς να τις κάνεις μόνη σου... Είναι πολύ πιο τονωτικό από το να κάθεσαι όλη μερα μπροστά στο λάπτοπ.. Άλλη επιλογή, αν δεν βρεις δουλειά είναι, να ψάξεις για εθελοντική εργασία...Δεν θα αμείβεσαι αλλά και θα γεμίζεις το χρόνο σου και θα προσφέρεις... παράλληλα θα το επισυνάψεις και στο βιογραφικό σου... Σκέψου το!!!! Υπάρχουν πολλά να κάνεις αν θές να ξεφύγεις από μια κατάσταση που σε ενοχλεί και θα σε βοηθήσουν να τις ξεκαθαρίσεις κάπως...Και γω δεν είμαι στη καλύετρη φάση μου, αλλά προσπαθώ να καταπιάνομαι με πράγματα που με κάνουν να νιώθω καλά... κάνε ακόμη και νέους φίλους, αν αυτοί δεν σε καλύπτουν.... Αυτά είχα να σου πω, ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Πάντως αν σε απασχολεί το θέμα της παρέας και των νέων γνωριμιων, μια σκέψη είναι να περάσεις σε μια δεύτερη σχολή, γιατι εκει συχνά γίνονται πολλές γνωριμίες. Να μη χρειαστεί να αλλάξεις πόλη βέβαια. Και δε χρειάζεται να ναι καμμιά υψηλόβαθμη, και μια μέτρια κάνει. Ισως αν πήγαινες και σε μια σχετική λίγο με την πρώτη, να αναγνωρίζονταν και μαθήματα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Και εγω νιωθω μοναξια μιας και δεν εχω καμια παρεα ουσιαστικα. Το τζογιγκ (συγκεκριμενα το κανω στη Θαλασσα) θα ελεγα οτι με βοηθαει αρκετα να νιωσω καλυτερα ψυχολογικα, να γυμναστω αλλα και να σκοτωσω το χρονο μου. Οσο χαλια και να μαι, παντα οταν γυριζω νιωθω αλλος ανθρωπος.
    Αν η φυσικη σου κατασταση δεν σου επιτρεπει τζογιγκ, ενα γρηγορο περπατημα (ή και ποδηλασια) σε καποιο παρκο ή τουλαχιστο καποιο χωρο στη πολη σου που προοριζεται για τετοιο σκοπο νομιζω πως θα βοηθουσε ιδιατερα. Ακομα και στο κεντρο. Ενα ζωακι ενδεχομενως να βοηθουσε την κατασταση σου, αλλα δεν θα στο προτεινα γιατι χρειαζονται χρηματα για τη φροντιδα του.
    Τελος γραψου σε καποιο συλλογο αναλογα με τα ενδιαφεροντα σου ή ξεκινα καποιο σπορ. Οι συνδρομες στους δημοσιους συλλογους ειναι αρκετα φθηνες, σε σχεση με καποιο ιδιωτικο ομιλο.

Similar Threads

  1. μοναξιά....
    By mina@@ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 20-08-2012, 03:46
  2. ΙΔΨ - Μοναξια
    By ds8 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 12-08-2012, 02:52
  3. Μοναξια
    By Alucard in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 09-08-2012, 01:22
  4. ΜΟΝΑΞΙΑ
    By frida in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 01-06-2009, 14:18
  5. μοναξιά
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 30-05-2009, 13:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •