Να παρατησω το σχολειο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1

    Να παρατησω το σχολειο;

    Γεια σας. Ειμαι μαθητης της β΄λυκειου ο οποιος ανεκαθεν δεν τα πηγαινε καλα με το διαβασμα. Ωστοσο φετος πηρα την αποφαση να διαβασω, οπως και εκανα. Παρ' ολα αυτα ομως τα κενα που εχω εξακολουθουν να ειναι τεραστια σε καποια μαθηματα με αποτελεσμα, παρα την προσπαθεια που καταβαλλω, να πατωνω σε πολλα τεστ. Επισης δεν βρισκω καποιο λογο να συνεχισω το λυκειο διοτι δεν με ενδιαφερει καποια σχολη πανεπιστημιου. Αυτο που σκεφτηκα και μ αρεσει σαν ιδεα αλλα και ερασιτεχνικα που την εξασκω σπιτι ειναι η μαγειρικη. Μαλιστα το καλοκαιρι δεν σκοπευα να συνεχισω το γενικο λυκειο αλλα να παω στον ΟΤΕΚ(=τουριστικα), αλλα ο λογος που δεν το εκανα ηταν το οτι δεν ημουν σιγουρος και οτι ηθελα να δω το αν θα τα καταφερω στο γενικο. Ομως οι αιτησεις για την εισοδο καποιου μαθητη σ αυτο το λυκειο εχουν κλεισει για φετος και μεταγραφες δεν γινονται. Ετσι μεσα απ ολο αυτο εχω σκασει διοτι αναρωτιεμαι αν αξιζει το να "καψω" μια χρονια ωστε να παω στη μαγειρικη την επομενη ή αν θα πρεπει να συνεχισω στο γενικο και στο διαβασμα μήπως βρω καποια σχολη ή καποιο επαγγελμα που να μ αρεσει , αλλα και για να ειμαι και ειλικρινης, να αρεσει και στους δικους μου γιατι δυστηχως ετσι ειναι τα πραγματα... :confused:

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    και εγω καπος ετσι ειμουν διαβαζα οτι μου αρεσε κ σε αλλα μαθηματα ειμουν ασχετος κ σε αλλα φαινομενο δεν υπαρχει κατι που να σου αρεσει περισσσοτερο?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    να κάνεις αυτό που όταν το σκέφτεσαι αισθάνεσαι καλά μέσα σου..η προσωπική μου άποψη είναι πως η γνώση είναι το παν και θα σου πρότεινα να τελειώσεις το λύκειο..εσύ αποφασίζεις!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Everywhere...
    Posts
    60
    Είτε το πιστεύεις είτε όχι....το απολυτήριο λυκείου είναι πάρα πολύ σημαντικό! Και μην κοιτάς αν θα το χρειαστείς σχετικά με την επαγγελματική σου αποκατάσταση....έχει να κάνει καθαρά με την μόρφωση σου και με το κατά πόσο ο καθένας μας εκπληρώνει τους στόχους που βάζει. Αν δεν τελειώσεις το λύκειο, θα έρθει κάποια στιγμή στην ζωή σου που θα νιώσεις μειονεκτικά και απ' ότι καταλαβαίνω από τα γραφόμενα σου, μιλάμε για έναν απόλυτα σωστό και δομημένο χαρακτήρα ατόμου. Όποια λοιπόν κι αν είναι η απόφαση σου πρόσεχε μόνο ένα πράγμα. ΜΗΝ αδικήσεις τον εαυτό σου! Αυτά από εμένα....εντελώς φιλικά!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Tα μαθήματα στα οποία πατώνεις είναι πολλά? αν προσπαθήσεις να καλύψεις τα κενά? αν ξαναπιάσεις τα βιβλία των προηγούμενων ετών και ρωτάς τους καθηγητές σε απορίες σου? σε πολλούς δήμους υπάρχουν δωρεάν φροντιστήρια για μαθητές. Μπορείς ακόμη να βρεις τεράστιο υλικό ψάχνοντας και στο ίντερνετ.

    Η γνώμη μου είναι να μην το παρατήσεις το σχολείο σε καμία περίπτωση! 17 είσαι, και είσαι πάρα πολύ μικρός για να σκέφτεσαι αν θα κάψεις ή όχι μια χρονιά... Που δεν την καις στοχεύοντας στο απολυτήριο του λυκείου σε καμία περίπτωση.
    Τη μαγειρική μπορείς να εξασκείς άνετα στο σπίτι προς το παρόν, διαβάζοντας από το ίντερνετ. Μάθε καμιά γλώσσα καλά επίσης.
    Καλή επιτυχία!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    μπράβο Lena01 πολύ καλά τα λες!
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    Tα μαθήματα στα οποία πατώνεις είναι πολλά? αν προσπαθήσεις να καλύψεις τα κενά? αν ξαναπιάσεις τα βιβλία των προηγούμενων ετών και ρωτάς τους καθηγητές σε απορίες σου? σε πολλούς δήμους υπάρχουν δωρεάν φροντιστήρια για μαθητές. Μπορείς ακόμη να βρεις τεράστιο υλικό ψάχνοντας και στο ίντερνετ.

    Η γνώμη μου είναι να μην το παρατήσεις το σχολείο σε καμία περίπτωση! 17 είσαι, και είσαι πάρα πολύ μικρός για να σκέφτεσαι αν θα κάψεις ή όχι μια χρονιά... Που δεν την καις στοχεύοντας στο απολυτήριο του λυκείου σε καμία περίπτωση.
    Τη μαγειρική μπορείς να εξασκείς άνετα στο σπίτι προς το παρόν, διαβάζοντας από το ίντερνετ. Μάθε καμιά γλώσσα καλά επίσης.
    Καλή επιτυχία!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Μπιλ, το απολυτήριο λυκείου ίσως δε θα το χρειαστείς ποτέ, ίσως όμως τα φέρει έτσι η ζωή και σου χρειαστεί. Και τότε θα εύχεσαι να το είχες πάρει..

    Ετσι κι αλλιώς έχεις χρόνο μέχρι να σπουδάσεις μαγειρική. Αγχος δεν έχεις, αφού δε σκοπεύεις να δώσεις εξετάσεις για κάποια σχολή. Δες το λοιπόν σαν προπόνηση ζωής, ένα στοίχημα που θα βάλεις με τον εαυτό σου πως θα τα καταφέρεις να το πάρεις το απολυτήριο, πως δεν θα τα παρατήσεις στην πρώτη δυσκολία. Δες το σαν εμπειρία που θα σου φανεί σίγουρα χρήσιμη στο μέλλον, με ότι και αν ασχοληθείς...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Βγαλε το Λυκειο και μετα ακολουθησε οτι θελεις..Μην τα παρατησεις,θα χτυπας το κεφαλι σου οταν μεγαλωσεις.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,149
    Συμφωνώ με τις προλαλήσασες μην αφήσεις μία τάξη και στερηθείς το απολυτήριο Λυκείου,θα είναι η μεγαλύτερη ανοησία που θα έχεις κάνει ΠΟΤΕ σου.!
    Μετά μπορείς ν'ασχοληθείς με ΟΤΙ θέλεις...εξάλλου βλέπω ένα παιδί με ολοκληρωμένη σκέψη,δομημένο λόγο και πολύ καλή ορθογραφία,άρα δεν πρέπει να είσαι και τόσο κακός-όσο νομίζουμε...
    Επειδή κάπως έτσι ήμουν και εγώ,το να συμπληρώσεις κενά όπως λέει η Lena01 είναι η χειρότερη συμβουλή γιατί θα σε φέρει ακόμα πιο πίσω...προσπάθησε να καταλάβεις τα μαθήματα αυτά που κάνετε έστω και λίγο ωστε να μπορέσεις να τελειώσεις το σχολείο,το απολυτήριο του Λυκείου θα το χρειαστείς ΠΑΝΤΟΥ και πάνω απ'όλα θα νιώθεις καλά αργότερα....

    Μετά έχεις όλο τον καιρό ελεύθερο να κάνεις ΟΤΙ θέλεις.!

  10. #10
    ....Αλοχα,για να μπω κατευθειαν στο θεμα. Αν παρατησεις το σχολειο,θα μετανειωσεις πικρα μετα!Ειναι μονο μια ταξη,παλεψε λιγακι απολυτηριο θα παρεις θες δε θες ¨).Αν το παλεψεις λιγακι θα το παρεις και με ενα αξιοπρεπες βαθμο,αλλα ειναι μειζονος σημασιας ετσι οπως ειναι τα πραγματα.Τωρα για το τι θα κανεις μετα ειναι καθαρα δικο σου θεμα!Ετσι ημουν και εγω,οχι απο τους καλυτερους μαθητες,αλλα καπου τελικα περασα χωρις μεγαλη προσπαθεια!!Τελος,στην αρχη ηθελα στρατο μετα ηθελα ναυτικο,μετα λογιστικη και κατελειξα.....Εντελως αλλου...Για να μην πολυλογω το λυκειο να κατσεις να το τελειωσεις,μετα βαλε τα πραγματα σε μια σειρα,δες τι θες και σου αρεσει και ακολουθησε το!!! Καλη επιτυχια σου ευχομαι,καλη σταδιοδρομια και μην αγχωνεσαι ¨)

  11. #11
    Συμφωνώ με τους απο πάνω.
    Ούτε για πλάκα μη σκέφτεσαι να παρατήσεις το Λύκειο.
    Όποια δουλειά και να θες να κάνεις στη ζωή σου, χρειάζεται.
    Θα συμπληρώνεις αιτήσεις για δουλειά, ή βιογραφικό και θα γράφεις ότι είσαι ...απόφοιτος γυμνασίου?
    (λολ)

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Συμφωνώ με τους απο πάνω.
    Ούτε για πλάκα μη σκέφτεσαι να παρατήσεις το Λύκειο.
    Όποια δουλειά και να θες να κάνεις στη ζωή σου, χρειάζεται.
    Θα συμπληρώνεις αιτήσεις για δουλειά, ή βιογραφικό και θα γράφεις ότι είσαι ...απόφοιτος γυμνασίου?
    (λολ)
    ελεος τι καθεστε κ λετε στο παιδι το καταγχωσατε θα μπορουσε να βγαλει καπια τεχνικη σχολη πχ αν δε του καθετε το λυκειο η να ακολουθησει ελευθερο επαγγελμα

  13. #13
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ελεος τι καθεστε κ λετε στο παιδι το καταγχωσατε θα μπορουσε να βγαλει καπια τεχνικη σχολη πχ αν δε του καθετε το λυκειο η να ακολουθησει ελευθερο επαγγελμα
    ...ή να βγάλει αυτή που έβγαλες εσύ και να μη ξέρει να συντάξει ουτε μια πρόταση αν δεν έχει δέκα ορθογραφικά μέσα, επίσης.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...ή να βγάλει αυτή που έβγαλες εσύ και να μη ξέρει να συντάξει ουτε μια πρόταση αν δεν έχει δέκα ορθογραφικά μέσα, επίσης.
    πριν πεις οτιδηποτε διαβασε αυτο http://www.newsbomb.gr/prionokordela...ta-kai-symfona

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    η Θεοφανία έχει απόλυτο δίκαιο..επιστήμονες δεν θα γίνουμε όλοι φυσικά αλλά μια βασική μόρφωση κ παιδεία πρέπει να την έχουμε..το 2014 μπαίνει έλεος...
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...ή να βγάλει αυτή που έβγαλες εσύ και να μη ξέρει να συντάξει ουτε μια πρόταση αν δεν έχει δέκα ορθογραφικά μέσα, επίσης.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μετα το σχολειο......Τι;;
    By Μητσάκος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 28-05-2013, 21:35
  2. Σχολειο και κουραση- wtf?-.-
    By ChrisaSecret in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 19-09-2012, 21:49
  3. Κακοποίηση στο σχολείο
    By whitecandle in forum Κακοποίηση
    Replies: 22
    Last Post: 12-07-2012, 17:16
  4. τι να κανω να τη παρατησω
    By hornet in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 27-02-2010, 03:09
  5. σχολείο
    By niko in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 24-10-2008, 14:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •