koinoniko anxos
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33

Thread: koinoniko anxos

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    27

    koinoniko anxos

    geia sas eimai o xristos eixa koinoniko anxos eksetias paidikon traumaton (peiragmata sto sxoleio, )ta opoia den me afhnan na proxoriso se kanena tomea ths zohs mou , tora pairno seroxat 30 mg kai to anxos exei perasei alla akoma diskoleuomai sths sinanastrofes (agnoia) mou kai nomizo oti xreiazomai thn bohtheia sas

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    15
    καλημερα χρηστο. το οτι εχεις ξεπερασει το θεμα κατα πολυ ειναι καλο.
    ενταξει δεν ξεπερνιουνται δια μαγειας τα προβληματα θελει προσπαθεια και λιγο χρονο.ετσι τουλαχιστον νομιζω. οσο για βοηθεια ειμαστε εδω για να σε ακουσουμε.περιμενουμε να σε ακουσουμε.φιλια

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    27
    to problhma einai oti exo sinithisei se enan tropo zohs kai den gnorizo pos tha kano neous filous

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    αρχινα απο το να γραφεις ελληνικα.

    :P

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    37
    Φιλε αμα εισαι καλα ολα γινονται, εγω δεν ειμαι καλα εχω αγοραφοβια γι αφτο δεν μπορω να κανω νεους φιλους εσυ γιατι να μι μπορεις?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    27
    ta farmaka me exoun allaksei polh alla akoma thelo douleia

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    27
    TO PROBLHMA EINAI OTI H XAMHLH AUTOEKTIMHSH POU EXO APOKTHSEI EKSETIAS TON ARNHTIKON EMPEIRION (KAKOMETAXIRISH,RATSISTIKH ANTIMETOPISH) ME EXOUN KANEI UPERBOLIKA NA MHN AGAPO TON EAUTO MOU

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    104
    Αν μιλήσεις στον εαυτό σου θα ακούσεις έναν άνθρωπο με πολλά θετικά στοιχειά και μεγάλη ευαισθησία, λίγο φοβισμένο και αποστασιοποιημένο (δεν κάνω ψυχολογικό προφίλ προς θεού, τι είμαι να το κάνω?). Απλά προσπαθώ να σου πω να δεις τον εαυτό σου μέσα από τα μάτια \"του άλλου εαυτού σου\", ανηπερέαστος από την άσχημη εικόνα που έχεις αναπτύξει για σένα.

    Μια πολύ καλή αρχή είναι που ανοίχτηκες εδώ, σιγά-σιγά θα ανοίγεσαι και όταν κοιτάς κάποιον στα μάτια, απλά θέλει το χρόνο του..


    PS: Αν δεν κατάλαβες τι είπα, αναμενόμενο έτσι όπως το έγραψα, θα προσπαθήσω να βρω καλύτερο τρόπο να το διατυπώσω

  9. #9
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    69
    Originally posted by xmark
    geia sas eimai o xristos eixa koinoniko anxos eksetias paidikon traumaton (peiragmata sto sxoleio, )ta opoia den me afhnan na proxoriso se kanena tomea ths zohs mou , tora pairno seroxat 30 mg kai to anxos exei perasei alla akoma diskoleuomai sths sinanastrofes (agnoia) mou kai nomizo oti xreiazomai thn bohtheia sas

    Κι εγώ είχα μια μετρίου βαθμου κοινωνική φοβία την οποία κατάφερα να μετριάσω με πολλή προσπάθεια στο να ντρέπομαι μόνο να μιλήσω σε καταστάσεις όπως αμφιθέατρο.Η όλη κατάσταση όμως ήταν δυστυχώς αρκετή ώστε να μην κοινωνικοποιηθώ τα περασμένα χρόνια.Δεν έκανα φίλους ούτε βρήκα καμιά κοπέλα και πλέον κατέληξα στην απομόνωση με ελάχιστες και ενίοτε προβληματικές διαπροσωπικές σχέσεις.Κι εγώ όταν ήμουν στο Γυμνάσιο ήμουν ο περίγελος της τάξης και ένιωθα πως δε με αποδέχονταν ή με χρησιμοποιούσαν για να βγάλουν τα κόμπλεξ τους.Το εξιλαστήριο θύμα για να περάσει ο κάθε σκατόψυχος την εφηβεία του νιώθοντας καλύτερα.
    Χαίρομαι που βελτιώθηκες στο θέμα του άγχους και πιστεύω πως θα μπορείς κι εσύ να τα πας ακόμα καλύτερα.Ίσως όμως πρέπει να μάθεις εκ νέου πώς να είσαι επικοινωνιακός γιατί το άγχος ίσως σε εμπόδιζε να αναπτύξεις τις κοινωνικές σου δεξιότητες.Σε αυτό φαντάζομαι θα σε βοηθήσει ένας καλός και κατάλληλος ψυχολόγος (νομίζω πως το γκρουπ therapy ενδείκνυται σε τέτοιες περιπτώσεις) και να διαβάσεις κάποια βιβλία αυτοβοήθειας.Ελπίζω να βοήθησα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    27
    ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΠΙΠΕΔΟ (ΦΛΕΡΤ) ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ !!!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    27
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ ΠΙΣΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΕΝΑ ΦΑΥΛΟ ΚΥΚΛΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΜΙΑ ΚΑΚΙΑ ,ΜΙΣΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΑΝ ΚΑΙ ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΝΟΜΑΙ ΤΟΣΟ ΑΥΤΟ ΦΟΥΝΤΩΝΕΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ

  12. #12
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    69
    Originally posted by xmark
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ ΠΙΣΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΕΝΑ ΦΑΥΛΟ ΚΥΚΛΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΜΙΑ ΚΑΚΙΑ ,ΜΙΣΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΑΝ ΚΑΙ ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΝΟΜΑΙ ΤΟΣΟ ΑΥΤΟ ΦΟΥΝΤΩΝΕΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ

    Κι εγώ στην αρχή ένιωθα μίσος αλλά με τα χρόνια το ξεπέρασα.Ήδη στα 18 το είχα ξεχάσει.Δεν αξίζει να αναλώνεις καθόλου τη σκέψη σου σε ανάλγητα , φασιστοειδή καρακομπλεξικά άτομα.Κι εμένα με πήγε πίσω σε όλους τους τομείς της ζωής , σε καταλαβαίνω.Ό,τι έγινε , έγινε όμως , από δω και πέρα τι κάνεις.Επικεντρώσου στο παρόν και στη βελτίωση του προβλήματος.Προσπάθησε να σκεφτείς θετικά.Το ότι \"γίνεσαι καλύτερος\" έχει πολύ μεγάλη σημασία !
    Τώρα πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται ;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    27
    24 megalos gia fititis kai auto me stenaxorei giati xrostao polla mathimata

  14. #14
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    xmark, σε αυτό το φόρουμ δεν χρησιμοποιούμε greeklish.
    http://www.e-psychology.gr/index.php?option=com_content&task=view&id= 219&Itemid=

    ευχαριστώ.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Αν και το γεγονός ότι αυτοί που σε κοροϊδεύουν είναι κατώτεροί σου το έχω σαν μόνιμη καραμέλα στο μυαλό μου δυστυχώς αυτό δεν μπορεί να επουλώσει τις πληγές του παρελθόντος και πως εκεί που άνοιξα την ψυχή μου και έδειξα το καλό μου προφίλ ανταμείφθηκα με ειρωνία,σαρκασμό και κοροϊδία...Το θέμα λοιπόν είναι να μάθεις να βάζεις στην θέση τους όλους αυτούς..Εκεί κάτω κάτω που τους αξίζει......Γιατί σε παραλλαγή αυτών που έλεγε το Κρίνο άλλο το σουτιέν και η κιλότα και άλλο το περιδέραιο.....Προσοχή γιατί τυγχάνει να είμαστε ευαίσθητοι και άτομα κατώτερα από εμάς και κομπλεξικά αλλά πιο υπούλα να τα αφήνουμε να μας πληγώνουν και να μας κλέβουν τα ηνία της ίδιας μας της ζωής....Θέλει λοιπόν φίλε Χρήστο αρκετή ψυχοθεραπεία το θέμα....Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι η ανασφάλειά μας μάς κάνει να πέφτουμε σε άτομα που έχουν πρόθεση να μας εκμεταλλευτούν και όχι με άτομα όμοιά μας.....Η αυτοπεποίθηση δεν είναι εύκολη υπόθεση...

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •