Πιστεύετε πως ο καθένας μας παίρνει αυτό που του αξίζει; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 146
  1. #31
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Θα συμφωνήσω με τον νικ. Βλέπουμε μόνο ένα στιγμιότυπο, δεν έχουμε τη συνολική εικόνα. Επίσης, ίσως αξίζει ν' αναρωτηθούμε όχι αν οι άλλοι είναι 'λίγοι', αλλά μήπως εμείς νιώθουμε λίγοι και δεν επιδιώκουμε κάτι που λογικά πιστεύουμε / ξέρουμε πως μας αξίζει.
    Δεν ειναι απλα ενα στιγμιοτυπο αυτο που βλεπουμε Μαρίνα, αλλά αυτο που λεμε γενική εικόνα.
    Μπορεί να λέμε για καποιον δεν του αξιζε να ειναι εκει ή να εχει αυτο ή το άλλο επειδη εχουμε στο νου μας, κι αυτο μπορει να ειναι όντως σωστο, ότι τα καταφερνει λόγω απατης, διπλωματίας, δολου, γνωριμιων και διασυνδεσεων κλπ, μεθοδων τις οποιες εμεις ενεκα του χαρακτηρα μας καταδικάζουμε, με τα οποια αυτος δρα σε οτιδήποτε θελει να αποκτησει. Όμως σαν ανθρωπος, ασχετως του ότι ειναι τετοιος χαρακτηρας, μπορει να διαθετει την ευστροφία και τις ικανότητες να ανταποκριθει στις απαιτησεις αυτου το οποιο κατεκτησε και να ειναι σε θεση να το χειριστει αποτελεσματικά. Αν ήταν όντως ανικανος, ήτοι δεν του αξιζε, συντομα θα τον εδιωχναν, θα αποτυγχανε παταγωδως ή θα ειχε στα χερια απλα προσωρινα αυτο που κατεκτησε. Μήπως ειναι η δικη μας αδυναμια να δρασουμε με αυτον τον τροπο και το ότι δεν κατορθωσαμε να φτασουμε εκει που εφτασε αυτος που μας κανουν να μιλουμε για ατομα που δεν τους αξιζε?
    Καποιοι αλλοι έχουν μεινει πίσω παρά το ότι άξιζαν και ειχαν τις ικανοτητες επειδη ειχαν πεσμενη ψυχολογια και ουτε καποιους να τους στηριξουν όταν τους παρουσιαστηκαν οι καταλληλες συγκυρίες.
    γιάννης

  2. #32
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Everywhere...
    Posts
    60
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Βλέπουμε μόνο ένα στιγμιότυπο, δεν έχουμε τη συνολική εικόνα.
    Προφανώς και δεν μπορούμε να έχουμε συνολική εικόνα αλλά σε πολλές περιπτώσεις όμως μπορείς να καταλάβεις.



    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Αν ήταν όντως ανικανος, ήτοι δεν του αξιζε, συντομα θα τον εδιωχναν, θα αποτυγχανε παταγωδως ή θα ειχε στα χερια απλα προσωρινα αυτο που κατεκτησε.
    Χμμμμμμ......πάντως σε πολλές περιπτώσεις, η ιστορία έχει δείξει πως πάρα πολλοί έχουν πατήσει επί πτωμάτων για να φτάσουν στην κορυφή και παραμένουν εκεί για πάαααααρα πολύ καιρό! Συμφωνώ πάντως απόλυτα πως είναι και θέμα ψυχολογίας....αλλά....μήπως είναι και κάτι άλλο;

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    [QUOTE=smigol;462055]Ρε συ φίλος; Κι αυτό πάλι δεν είναι πολύ ισοπεδωτικό; Είναι δυνατόν να βασίζεται όλη μας η ζωή στην τύχη και μόνο;

    Αν δεν βασίζεται στην τύχη, ή συγκυρίες όπως το είπε το mnimonio τότε ....αν εγώ δηλαδή περιμένω να κερδίσω 10000000000 ευρώ και παίζω κάθε μέρα lotto σημαίνει οτι θα τα κερδίσω?
    Ή μήπως αν πιστεύω πως κάθε μέρα της ζωής μου θα γνωρίσω τον έρωτα της ζωής μου θα συμβεί αυτό? ή μήπως αν βγω έξω και πάρω σβάρνα τους περαστικούς θα το καταφέρω?
    Ή μήπως αν θέλω να γίνει rock star αυτό σημαίνει πως θα συμβεί?
    Ή και πιο μικρά πράγματα..πες οτι θες να δεις μια ταινία υπο συγκεκριμένες συνθηκες...η επιθυμία σου δεν σημαίνει απαραίτητα και επίτευξη του στόχου. Μπορεί να συμβούν χίλια δυο πράγματα.

    Παραδείγματα υπάρχουν για τα πάντα...
    Αυτός που δεν προσπάθησε αλλά κέρδισε το σύμπαν...αυτός που προσπάθησε για κάτι πολύ μικρό αλλά δεν το απέκτησε ποτέ. Αυτός που προσπάθησε και κατάφερε αυτό που ήθελε...κλπ. Αυτό σε οδηγεί στο συμπέρασμα πως υπάρχει "τακτική" που μπορείς να ακολουθήσεις για να πετύχεις αυτό που ονειρεύεσαι ή το οτι μπορείς να κινηθείς προς τα εκεί και ΙΣΩΣ το πετύχεις?
    Εμένα τουλάχιστον με οδηγεί στο δευτερο...
    Μπορεί να πιστεύω πως με την σκέψη θα μετακινήσω τον τοίχο και να αφιερώσω την ζωή μου στο να το καταφέρω... δεν σημαίνει πως θα συμβεί κιόλας.
    Αυτό που έχει όμως σημασία ειναι το οτι θα είμαι "εκεινος που προσπαθεί να μετακινήσει τον τοίχο" με ότι συμπεριλαμβάνει αυτό.... μπορει να είμαι δηλαδή ονειροπόλος, μπορεί να είμαι απλά χαζός, μπορεί να καταλήξω δυστυχισμένος ή μπορεί να χαρακτηρίζομαι απο αισιοδοξία οτι θα το καταφέρω...
    Αυτό θα είναι "η ζωή" μου και όχι το αν θα πετύχω τον στόχο μου.

  4. #34
    λοιπόν εγώ θα πω ένα παράδειγμα που ίσως έχει σχέση με αυτό...
    πριν απο λίγο (διάβασα και δεν το ξερα)... οτι ο ηθοποιός , ρόμπερτ ντε νι ρο είχε πάει σε οντισιόν για το νονος 1, αλλά δεν πήρε τον ρόλο....μετά απο καιρό...όχι μόνο πήρε πρωταγωνιστικό ρόλο...αλλά και όσκαρ...στη συνέχεια της ίδιας ταινίας...
    αυτό μου λέει ότι η κάθε είδους απόρριψη ή κακοτυχία πάντα βγαίνει σε καλό. (αν είχε πάρει τότε το ρόλο, δεν θα χε το όσκαρ στη συνεχεια ) :)
    το θέμα είναι να μην παρατάμε κάθε είδους προσπάθεια, να δουλεύουμε,να δυναμώσουμε τον χαρακτήρα μας και μετά να γίνουμε καλύτεροι.(και μετά έρχεται η μοίρα -το πεπρωμένο ή όπως αλλιώς το λένε)

    πιστεύω ότι όλα είναι ένας συνδυασμός μοίρας-τύχης και ατομικής προσπάθειας

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Το οτι ο ντε νίρο δεν πήρε με την πρώτη τον ρόλο αλλά τον πήρε με την δευτερη σίγουρα δεν είναι απόδειξη για το οτι "κάθε είδους απόρριψη ή κακοτυχία πάντα βγαίνει σε καλό" :P.....
    Μπορεί πολύ απλά να είχε ξαναπάει και να ειχε ξαναπάει και να συνέχιζε να πηγαίνει μέχρις ώτου έπειτα απο 25 χρόνια να παίξει έναν ρόλο σε μια ταινία με ή χωρίς όσκαρ...
    Γιατί? γιατί στην προκειμένη περίπτωση η συμμετοχή σε ταινία σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί στοιχείο ουσιαστικής "αξίας" κάποιου ηθοποιού (υπάρχουν απειροι κακιστοι ηθοποιοί που παίζουν σε υπερπαραγωγές) και φυσικά το όσκαρ ειναι αποτέλεσμα του ίδιου συστήματος.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Μεχρι στιγμης για να μιλησω προσωπικα δεν εχω δει κατι τετοιο, εχω φτασει σε σημειο να πιστευω οτι ακομη και ο Θεος με μισει αλλα ενταξει ας με μισει και ο Θεος αφου ετσι ειναι το θελημα του.
    Πιστευω ομως απο την αλλη οτι οι ανθρωποι ειναι τρομερα επιφανειακοι σε μεγαλο ποσοστο και το τι αξιζει τελικα ειναι μεγαλη συζητηση.

    Στις προσωπικες σχεσεις συγκεκριμενα δεν ειναι ολα οπως φαινονται σιγουρα! Για παραδειγμα εμενα πρωην φιλη μου απο την οποια ξεκοψα πια ( η οποια ειναι αντικειμενικα ομορφη κοπελα) εχει σχεση με ενα παιδι το οποιο εχει μια οικονομικη επιφανεια αλλα δεν τρελαινεται, τον εχει χιλιοκερατωσει, οταν βγαιναμε εξω φιλες μονο μας ελεγε οτι θα τον κερατωνει συνεχεια αν τον παντρευτει γιατι ηδη εχει βαρεθει και οταν την επαιρνε τηλ την ιδια στιγμη τον δουλευε κανονικα αγαπουλα μου και υποκρισια στο φουλ. Που θελω να καταληξω?

    ο φιλος της νομιζει οτι εχει αυτο που του αξιζει, ομως δεν συμβαινει αυτο γιατι δε νομιζω να υπαρχει ανθρωπος που να θελει η κοπελα του να τον κερατωνει ( ακομη και με γνωστους του και να τον κανει ρεζιλι)? Εκεινος της φερεται πολυ καλα και οταν το εβλεπα το παιδι ντρεπομουν να τον αντικρισω ειδικα οταν μου ελεγε στα πλαισια αστεισμων αν ειναι φρονιμη η φιλη μου και γω αναγκαζομουν να πω ψεμματα και να "κοροιδεψω" για να μην προδωσω τη φιλη μου ενω εκεινη με κοιτουσε με νοημα για να με επιβραβευσει που τον εξαπατησαμε...
    Η ιδια παλι οπως και παρα πολλοι, εβγαλε ολο το πανεπιστημιο με σκονακια σε ολα μα ολα τα μαθηματα ακομη και στις πανελληνιες εκανε οπως μου ειχε πει γιατι λεει δεν ειναι κοροιδο να κουραστει να τα μαθει απεξω..
    Εμενα αντιθετως γενικα με εφαγε η περηφανεια, η αξιοκρατια, η ηθικη και η ιδεα της αληθινης αγαπης και απετυχα μεχρι στιγμης σε αρκετους τομεις...
    Δεν ξερω αν αξιζω σαν ατομο αλλα η συμπεριφορα μου και η σταση μου απεναντι στους αλλους ηταν παντα σωστη και με αγαπη ενω εισεπραξα το αντιθετο υποκρισια, κοροιδια, κακια σε υπερμετρο βαθμο.
    Νομιζω οτι για να μην πληγωθουμε τουλαχιστον οφειλουμε να επιλεγουμε τα καταλληλα ατομα στη ζωη μας και μην εθελοτυφλουμε αφηνοντας τους αλλους να μας εκμεταλλευονται.
    Αν εχεις λιγη εμπειρια παντως μαθαινεις να ξεχωριζεις αυτους που τους αξιζεις και σου αξιζουν αρκει να μας βοηθησει και η τυχη να συναντηθουμε.

    Στον επαγγελματικο τομεα και της μορφωσης αμφιβαλλω αν υπαρχει ισοτητα ευκαιριων ωστε να οδηγηθουμε δικαια στην επιθυμητη ανισοτητα που θα αποτυπωσει τη διαφορετικη αξιοσυνη καθε ατομου.
    Ωστοσο αυτη η ευκολια καποιων στην επιτευξη των στοχων τους με αθεμιτα μεσα αρκετες φορες δεν πρεπει να μας οδηγει σε παραιτηση στοχων και σε αρνητικη ψυχολογια, πρεπει να διαχειριζομαστε την αδικια και να πεισμωνουμε εποικοδομητικα ωστε να πετυχουμε και να διαπρεψουμε.

  7. #37
    unlucky, ...υπάρχει και η άλλη ρήση που λεει, όποιον αγαπά παιδεύει ο Κύριος, ... για να σκεφτομαστε θετικα. ισως εσυ ν ανηκεις σ αυτην την κατηγορία!....
    Η μη επιδίωξη στόχων λόγω αρνητικής ψυχολογίας, στην ουσία ψυχικής κατάπτωσης, και μάλιστα όταν οι συγκυρίες ήταν με το μέρος μου, με οδήγησε σημερα να ειμαι στο ίδιο επίπεδο με άτομα αντικειμενικα κατωτερα μου, επειδη εγω φερθηκα κάποτε κατώτερος του εαυτου μου.
    Δεν θα ελεγα απολυτα ότι δεν υπαρχει αξιοκρατία. Δεν τα καταφερες ή δεν τα καταφεραμε αρκετοι μας εδω όχι λόγω ελλειψης αξιοκρατίας ή ισότητας ευκαιριων αλλα λόγω άσχημης ψυχολογιας η οποια μας στερησε την δυνατοτητα να το προσπαθησουμε όταν οι συγκυριες μας εφερναν τις καλες ευκαιριες.
    Η απατη και ο δολιος τροπος ανελιξης καποιων πληγωνει εμας που μαθαμε να παλευουμε με κόπο και τιμιότητα. Και πληγωνει περισσοτερο αμα εχουμε τραυματικες εμπειριες στις διαπροσωπικες σχεσεις.

    Μεσα απο τα παθηματα της ζωης έχουμε αποκτησει την ικανότητα να ξεχωρίζουμε ποιοι ειναι για μας τα καταλληλα ατομα. Όμως, μπορει να μην αποκτησαμε την ικανότητα να κερδίζουμε τους αλλους, ακόμα και τους καταλληλους. Αυτο, και σε συνδυασμο με τη συνειδητοποιηση ότι στους δικους μας χωρους δεν υπαρχουν αυτα τα καταλληλα ατομα (η τυχη οπως λες δε μας βοηθησε να συναντηθουμε), για να μην μεινουμε μονοι και για να εχουμε καπου να μιλαμε και να βγαινουμε παρεα εξω, τροπον τινα συμβιβαστηκαμε συναναστρεφομενοι (και επιδιωκοντες αυτο) με ατομα με τα οποια δεν ταιριαζουμε, απλα για να καλύπτουμε το κενο και να μην ειμαστε μόνοι (το μη χειρον βελτιστον), όπως το παραδειγμα με την υποτιθεται φίλη σου και καποιους υποτιθεται φιλους μου.
    Τετοιοι χαρακτηρες δεν υπαρχουν μονο στις κοπελες αλλα και στους αντρες. Ξερουν τον τροπο να πουλαν παραμυθια κι αγαπες και να καλυπτουν το κερατωμα, κι αυτες πλάι τους να ειναι βεβαιες ότι ειναι ο πιστος αντρας της ζωης τους. Κι εσυ λόγω της υποτιθεται φιλιας να πρεπει να τους επιβεβαιωνεις ή τουλαχιστον να σιωπας όταν παριστανουν σ' αυτες τους σπουδαιους ή τους ερωτευμενους.

    Μας εκμεταλλευονται επειδη δεν αντιδρασμε, επειδη τους δωσαμε την εικονα οτι ειμαστε του χεριου τους, κι επειδη ως ηρεμοι μας εξελαβαν για βλακες. Αμα αντιδρασεις θα δεις πως αλλαζουν καταστασεις. Οι σχεσεις, για εμας, ειναι τελικα επιφανειακες, κι ο λογος, το ότι δεν βρηκαμε τα καταλληλα ατομα με τα οποια θα υπάρχει η σωστη ειλικρινης φιλία.
    γιάννης

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Unlucky,
    η φίλη σου είναι εξαιρετικά κακομαθημένη και έχει το ταλέντο να βρίσκει το αδύναμο σημείο των άλλων και φυσικά να το εκμεταλλεύεται. Από τα τρωτά του συστήματος εξετάσεων ως το γκόμενο της και τις φίλες της. Και τις συνέπειες να αφήσεις να λειτουργήσουν σαν μάθημα, αν κατάλαβα καλά, έχει το ταλέντο να τα στρέφει όλα υπέρ της. Λογικά όμως πρέπει να είναι πολύ ευέλικτη και καλός διπλωμάτης για να μπορεί να το εξισορροπεί όλο αυτό. Και φυσικά έτσι έμαθε από το σπίτι της, το καλλιέργησε και σαν χαρακτήρας οπότε έδεσε το γλυκό...

    Ioannis, συμφωνώ απόλυτα σε όλα! και συμπληρώνω ρωτώντας: πώς να αντιδράσεις? να τσακωθείς? θα γίνεις ο κακός της υπόθεσης! το έχω πάθει αυτό, να με εκμεταλλεύονται, να διαμαρτυρηθώ και να βγω και κακιά από πάνω. Να απομακρυνθείς?

  9. #39
    Unlucky, μου φαινεται πως δεν έχεις εναλλακτικες φιλίες, για τις οποιες αναλυσαμε πιο πανω μέχρι κορεσμού, γι αυτο κανεις παρεα μ αυτην.......


    Lena01, αν δεν βιωνες τετοια ή παρόμοια μ αυτα για τα οποία μιλώ δε θα συμφωνουσες απόλυτα μαζι μου...
    Σ αυτο που ρωτας δεν ξερω την απαντηση. Γινόμαστε ο κακος της υπόθεσης χωρίς πραγματικά να υπάρχει μέσα μας ίχνος κακίας. Απλα δεν μας βγαινει αλλιως. Η καλύτερη λύση, αμα η σχεση σου με καποιον ειναι για σενα ψυχοφθορα, ειναι το να απομακρυνθεις, κι αυτο δεν είναι ουτε δειλία ούτε σημαινει κατ αναγκη προβλημα σου στις σχεσεις. Το ζητημα ειναι αμα δεν ειναι ευκολο να απομακρυνθεις. Αυτοι που εκμεταλλευονται συνηθως δεν εχουν όρια, αρα δεν μπορεις να υπομενεις. Οσο μπορεις δινε τους να καταλαβουν πως εχουν να κανουν με ενα ευστροφο, έξυπνο ατομο παραπανω απ αυτους, κι οχι με τον βλακα που πιστεουν πως εχουν μπρος τους, και τουλαχιστον δειχνε πως δεν ανεχεσαι. Η εμπειρια μου λέει πως η σιωπή δεν ειναι η λύση απεναντι σε τετοιους. Κι οπως σου ξεκινησα την απαντηση μου, δεν ειμαι και τοσο σιγουρος γι αυτα που σου απανταω εδω, επειδη εχω αντιμετωπισει κι εγω προβληματα διαπροσωπικων σχεσεων και παντα ειχα την απορία αν τα χειριστικα σωστα. Πάντα να σαι καλα.....
    γιάννης

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Στην απομάκρυνση έχω καταλήξει. Αλλά έχει <<αλλά>> και εδώ...
    Αρχικά απομακρυνόμουν χωρίς να λέω τιποτα. Αλλά η σιωπή δεν είναι λύση, την εκμεταλλεύονται.
    Τώρα απομακρύνομαι αλλά λέω μερικά λογάκια σε αυτόν που με ενόχλησε με τη συμπεριφορά του.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Κουραφεξελα... αυτο μονο... δεν ειναι γαματη η λεξη?..ΚΟΥΡΑΦΕΞΕΛΑ.... χαχαχαχα

    Φυσικα και δεν ισχυει το ρητο.. παιρνει ο καθενας οτι του αξιζει...μονο που το διαβαζω .. με φερνει εμετο..(ισως να φταιει και ο καταξινος χυμος πορτοκαλι που ηπια πριν απο λιγο)..

    Λοιπον, ολα μεσα ειναι στη ζωη, οτι χαρτια κι αν σου δωσει, η ιδια η ζωη ειναι ενα μυστηριο, που δεν περιμενει να το λυσεις, αλλα να το ζησεις, μεχρι τελους!..

    Αλλα και παλι.... γκες γουατ?... Κουραφεξελα!...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    σορρυ.. χαχα κουραφεξΑλα...

  13. #43
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by σακης View Post
    Κουραφεξελα... αυτο μονο... δεν ειναι γαματη η λεξη?..ΚΟΥΡΑΦΕΞΕΛΑ.... χαχαχαχα

    Φυσικα και δεν ισχυει το ρητο.. παιρνει ο καθενας οτι του αξιζει...μονο που το διαβαζω .. με φερνει εμετο..(ισως να φταιει και ο καταξινος χυμος πορτοκαλι που ηπια πριν απο λιγο)..

    Λοιπον, ολα μεσα ειναι στη ζωη, οτι χαρτια κι αν σου δωσει, η ιδια η ζωη ειναι ενα μυστηριο, που δεν περιμενει να το λυσεις, αλλα να το ζησεις, μεχρι τελους!..

    Αλλα και παλι.... γκες γουατ?... Κουραφεξελα!...
    Like!!!!!!!!!!!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Like!!!!!!!!!!!
    φυσικα και ολα ειναι μεσα στη ζωη αλλα καποια πραγματα δεν ειναι καθαρα και μονο θεματα τυχης. Π.χ "επενδυεις" σε σπουδες χρονια διαβαζεις κτλ και στο τελος αναγκαζεσαι λογω συνθηκων να με μεταναστευεσεις χωρις να το θελεις. Δεν ειναι ολα τοσο ψυχραιμα αντιμετωπισιμα και ελα μωρε δεν τρεχει και τιποτα ετσι ειναι η ζωη!!!! Η αποψη αυτη του σακη μου βγαζει ενα υφος ωχαδερφισμου...αν και στις μερες αυτο μπορει να σε σωσει απο το να γινεις ενα ψυχολογικο ρακος, το παραδεχομαι.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Unlucky, μου φαινεται πως δεν έχεις εναλλακτικες φιλίες, για τις οποιες αναλυσαμε πιο πανω μέχρι κορεσμού, γι αυτο κανεις παρεα μ αυτην.......


    Lena01, αν δεν βιωνες τετοια ή παρόμοια μ αυτα για τα οποία μιλώ δε θα συμφωνουσες απόλυτα μαζι μου...
    Σ αυτο που ρωτας δεν ξερω την απαντηση. Γινόμαστε ο κακος της υπόθεσης χωρίς πραγματικά να υπάρχει μέσα μας ίχνος κακίας. Απλα δεν μας βγαινει αλλιως. Η καλύτερη λύση, αμα η σχεση σου με καποιον ειναι για σενα ψυχοφθορα, ειναι το να απομακρυνθεις, κι αυτο δεν είναι ουτε δειλία ούτε σημαινει κατ αναγκη προβλημα σου στις σχεσεις. Το ζητημα ειναι αμα δεν ειναι ευκολο να απομακρυνθεις. Αυτοι που εκμεταλλευονται συνηθως δεν εχουν όρια, αρα δεν μπορεις να υπομενεις. Οσο μπορεις δινε τους να καταλαβουν πως εχουν να κανουν με ενα ευστροφο, έξυπνο ατομο παραπανω απ αυτους, κι οχι με τον βλακα που πιστεουν πως εχουν μπρος τους, και τουλαχιστον δειχνε πως δεν ανεχεσαι. Η εμπειρια μου λέει πως η σιωπή δεν ειναι η λύση απεναντι σε τετοιους. Κι οπως σου ξεκινησα την απαντηση μου, δεν ειμαι και τοσο σιγουρος γι αυτα που σου απανταω εδω, επειδη εχω αντιμετωπισει κι εγω προβληματα διαπροσωπικων σχεσεων και παντα ειχα την απορία αν τα χειριστικα σωστα. Πάντα να σαι καλα.....
    Πλεον ξεκοψα σταδιακα γιατι ειδα πολλα που δε μου αρεσαν απο τις κοπελες που συναστρεφομουν, ομως στην αρχη εκανα παρεα μαζι τους γιατι οντως εχουμε κοινα οχι απο συμβιβασμο..Δεν μαλωσα..διατηρω μια τυπικη σχεση σε γιορτες κτλ αλλα μεχρι εκει..Δε με αποασχολει πια αν με θεωρουν βλαμμενη, χαζουλα, αγαθιαρα ή οτιδηποτε αλλο ( γιατι αυτο που ειμαι ειναι συνειδητη επιλογη μου) αλλα αν δε μπορουν να με εκτιμησουν σαν ατομο τουλαχιστον να με σεβονται αυτο ναι το απαιτω! Και αναρωτηθηκα ευλογα αφου φερεται ετσι στον φιλο της ανετα και εμενα θα με προδωσει στα πλαισια της φιλιας μας. Επαψα να εχω εμπιστοσυνη..και γενικα υστερα απο το χωρισμο μου το περυσινο καλοκαιρι καταλαβα παρα πολλα!

Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έρωτας,σεξ κορίτσια αγόρια πως το βλέπει ο καθένας??
    By petalouda3 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 27
    Last Post: 06-09-2012, 00:41
  2. Replies: 5
    Last Post: 24-08-2012, 21:07
  3. Replies: 2
    Last Post: 13-09-2011, 23:26
  4. Θα ηθελα να περιγραψει ο καθενας ενα τυπικο 24ωρο του.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 06-03-2011, 19:47
  5. Τελικά ποιός αξίζει σε αυτό το φόρουμ;
    By whitecandle in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 393
    Last Post: 02-07-2010, 15:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •