Πιστεύετε πως ο καθένας μας παίρνει αυτό που του αξίζει;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 146
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Everywhere...
    Posts
    60

    Πιστεύετε πως ο καθένας μας παίρνει αυτό που του αξίζει;

    Πάρα, μα πάρα πολλές φορές όλοι μας έχουμε βρεθεί σε δύσκολες καταστάσεις και έχουμε αναρωτηθεί: μα γιατί να σου συμβαίνει σε εμένα αυτό.
    Τελικά τι; Έχει ο καθένας μας ότι του αξίζει; Παίρνει ο καθένας από εμάς αυτό που του αξίζει; Είτε αυτό αφορά πρόσωπα, αντικείμενα ή ακόμα και υπηρεσίες και εργασία αλλά και αμοιβές γενικότερα!
    Ξέρω πως είναι πολύ ουτοπικό να πιστεύω πως εμείς οι ίδιοι προκαλούμε την τύχη μας αλλά ρίχνοντας μια ματιά τριγύρω, πιστεύω πως δεν είναι απλά "μοίρα" η πορεία της ζωής του καθενός αλλά ίσως είναι κάτι παραπάνω.....κάτι κι εγώ δεν ξέρω τι!!!

    Αλήθεια τι πιστεύετε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    εγώ προσωπικά πιστεύω πως ο καθένας παίρνει αυτό που του αξίζει!

  3. #3
    Δέσποινα, υπάρχει και η αντίθετη άποψη που λέει πως στη ζωή δεν παίρνεις ότι αξίζεις αλλά ότι ζητήσεις. Γι αυτο διερωτασε πως ειναι δυνατο κάποιοι να κατέχουν πολλά ή πχ να ναι σε αξιωματα και καλες θεσεις τη στιγμη που η αξία τους ειναι κατωτερη για τετοια (όποιος δεν ντρεπεται ο κόσμος ειναι δικός του λεει μια παροιμια). Όμως θα λεγα και το εξης, το τουβλο όπου κι αν το βάλεις απλά θα το βολέψεις και τούβλο θα παραμείνει. Ο καλός απ την άλλη δε χανεται, απλά θα ταλαιπωρηθεί μέχρι να τα καταφέρει.
    γιάννης

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Everywhere...
    Posts
    60
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Δέσποινα, υπάρχει και η αντίθετη άποψη που λέει πως στη ζωή δεν παίρνεις ότι αξίζεις αλλά ότι ζητήσεις. Γι αυτο διερωτασε πως ειναι δυνατο κάποιοι να κατέχουν πολλά ή πχ να ναι σε αξιωματα και καλες θεσεις τη στιγμη που η αξία τους ειναι κατωτερη για τετοια (όποιος δεν ντρεπεται ο κόσμος ειναι δικός του λεει μια παροιμια). Όμως θα λεγα και το εξης, το τουβλο όπου κι αν το βάλεις απλά θα το βολέψεις και τούβλο θα παραμείνει. Ο καλός απ την άλλη δε χανεται, απλά θα ταλαιπωρηθεί μέχρι να τα καταφέρει.

    Ακριβώς αυτό εννοώ!!! Με έπιασες Γιάννη!!! Βλέπω ανθρώπους, που κατά την γνώμη μου δεν αξίζουν, να κατέχουν πλούτο, αξιώματα οικογένειες και φίλους και απορώ. Φυσικά είναι πολύ σχετικό το πως κρίνω εγώ τους ανθρώπους αλλά είμαι σίγουρος πως όλοι μας κατά καιρούς, έχουμε σκεφτεί κάτι αντίστοιχο για κάποιον άλλον άνθρωπο! Και δεν σημαίνει απαραίτητα πως σκέφτεσαι με κακία.....απλά είναι τόσο εμφανή κάποια πράγματα που σου δημιουργούνται απορίες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    είναι ακριβώς όπως το είπες αγαπητέ μου..έχουμε μάθει να κρίνουμε με τα δικά μας κριτήρια κ πιστεύω και να βγάζουμε συμπεράσματα,δεν αμφισβητώ πως ίσως η ζωή κάποια στιγμή γίνεται λίγο άδικη για κάποιους αλλά αν αξίζουν σίγουρα θα έρθουν και τα καλά.επίσης και εκείνοι που εμείς θεωρητικά νομίζουμε ότι κατέχουν πράγματα που δεν αξίζουν,μπορεί να δοκιμάζονται για να αλλάξουν αργότερα προς το καλύτερο.
    Quote Originally Posted by smigol View Post
    Ακριβώς αυτό εννοώ!!! Με έπιασες Γιάννη!!! Βλέπω ανθρώπους, που κατά την γνώμη μου δεν αξίζουν, να κατέχουν πλούτο, αξιώματα οικογένειες και φίλους και απορώ. Φυσικά είναι πολύ σχετικό το πως κρίνω εγώ τους ανθρώπους αλλά είμαι σίγουρος πως όλοι μας κατά καιρούς, έχουμε σκεφτεί κάτι αντίστοιχο για κάποιον άλλον άνθρωπο! Και δεν σημαίνει απαραίτητα πως σκέφτεσαι με κακία.....απλά είναι τόσο εμφανή κάποια πράγματα που σου δημιουργούνται απορίες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Ποιός κρίνει πόσο αξίζει ο καθένας και αν αυτό που παίρνει του αξίζει...
    Γιατί να μην αξίζουν όλοι την ευτυχία...
    <πιστεύω πως ο καθένας παίρνει αυτό που επιλέγει να πάρει. Για κάποιον η ζωή φαίνεται άδικη επειδή του δινει βάσανα, για κάποιον άλλο τα βάσανα είναι ευκαιρίες να μάθει και να εξελιχθεί.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    μπράβο σου!έχεις απόλυτο δίκαιο.
    Quote Originally Posted by nick cave View Post
    Ποιός κρίνει πόσο αξίζει ο καθένας και αν αυτό που παίρνει του αξίζει...
    Γιατί να μην αξίζουν όλοι την ευτυχία...
    <πιστεύω πως ο καθένας παίρνει αυτό που επιλέγει να πάρει. Για κάποιον η ζωή φαίνεται άδικη επειδή του δινει βάσανα, για κάποιον άλλο τα βάσανα είναι ευκαιρίες να μάθει και να εξελιχθεί.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Everywhere...
    Posts
    60
    Quote Originally Posted by nick cave View Post
    Ποιός κρίνει πόσο αξίζει ο καθένας και αν αυτό που παίρνει του αξίζει...
    Γιατί να μην αξίζουν όλοι την ευτυχία...
    <πιστεύω πως ο καθένας παίρνει αυτό που επιλέγει να πάρει. Για κάποιον η ζωή φαίνεται άδικη επειδή του δινει βάσανα, για κάποιον άλλο τα βάσανα είναι ευκαιρίες να μάθει και να εξελιχθεί.
    Προφανώς και αξίζουν όλοι την ευτυχία! Άλλωστε δε νομίζω πως θα βρεις κάποιον να σου πει το αντίθετο!
    Αλλά τι θέλεις να μου πεις; Πως όταν βλέπεις έναν άντρα κάτω του μετρίου, πάμφτωχο, να κυκλοφορεί με μια γυναικάρα δεν σου δημιουργούνται απορίες; Πως όταν βλέπεις τον Γιωργάκη να προσπαθεί να βάλει την αλυσίδα στο ποδήλατό του εν κινήσει, δεν σου δημιουργούνται απορίες; Πως όταν βλέπεις την φάτσα του Μίστερ Facebook σε φωτογραφίες, δεν σου δημιουργούνται απορίες;
    Για τέτοια παραδείγματα μιλάω και θεωρώ πως βλέπουμε δεκάδες παρόμοια σε καθημερινή βάση όλοι μας.
    Ειλικρινά τώρα....δεν το βλέπω με καμιά κακία το θέμα....αλλά δεν μπορούν και να μην μου δημιουργούνται απορίες για το πως μερικοί άνθρωποι, που κατά την γνώμη μου πάντα, είναι πολύ "λίγοι", πως λοιπόν μπορούν και καταφέρνουν τόσα πολλά!

    ΥΓ : Εσκεμμένα χρησιμοποίησα το παράδειγμα του Γιωργάκη για να μην νομίζει κάποιος ότι χρησιμοποιώ παραδείγματα ανθρώπων που ζηλεύω! :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Παίρνει αυτό που του αξίζει όσο λειτουργούν οι συνέπειες. Αλλά δεν είναι απόλυτο.
    Υπάρχουν άνθρωποι που με ελάχιστη ή καθόλου προσπάθεια χτυπάνε άριστους στόχους και άλλοι παλεύουν σκληρά για χρόνια για ψίχουλα.
    Αλλά νομίζω τελικά έχει να κάνει και με πόσο νερό στο κρασί του είναι διατεθειμένος να βάλει ο καθένας μας.
    Σίγουρα το να είσαι διεκδικητικός βοηθάει πάρα πολύ. Αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Everywhere...
    Posts
    60
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    Υπάρχουν άνθρωποι που με ελάχιστη ή καθόλου προσπάθεια χτυπάνε άριστους στόχους και άλλοι παλεύουν σκληρά για χρόνια για ψίχουλα.
    Και αυτό ονομάζεται μοίρα; Ή μήπως ονομάζεται τύχη; Χμμμμ.....μήπως είναι απλά αδικία και αυτό είναι όλο;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by smigol View Post
    Πως όταν βλέπεις έναν άντρα κάτω του μετρίου, πάμφτωχο, να κυκλοφορεί με μια γυναικάρα δεν σου δημιουργούνται απορίες; Πως όταν βλέπεις τον Γιωργάκη να προσπαθεί να βάλει την αλυσίδα στο ποδήλατό του εν κινήσει, δεν σου δημιουργούνται απορίες; Πως όταν βλέπεις την φάτσα του Μίστερ Facebook σε φωτογραφίες, δεν σου δημιουργούνται απορίες;
    Smigol μου μη με παρεξηγήσεις αλλά ποιοί είμαστε εμείς για να κρίνουμε αν κάποιος είναι λίγος ή πολύς για αυτά που έχει? και το λέω χωρίς να βασίζομαι στα παραδείγματα που ανέφερες!!!
    Θα σου πω το εξής: έχω συγγενείς που ακόμη και τώρα αναρωτιούνται πώς κατάφερα να πάρω πτυχίο, γιατί με θεωρούν εντελώς άχρηστη. Επειδή αυτοί με κρίνουν λίγη, σημαίνει ότι όντως είμαι λίγη? δεν έχω προοπτικές? δεν έχω δικαίωμα στην επιλογή, στην επιτυχια ή ακόμα και στην αποτυχία?
    Το να κρίνουμε αν κάποιος είναι λίγος ή πολύς συντηρεί μια νοοτροπία συγκρίσεων, ένα ανταγωνιστικό πνεύμα, που τελικά δεν οδηγεί πουθενά.

    Είμαστε ελεύθεροι να επιλέγουμε τη ζωή που θέλουμε να ζήσουμε και από εκεί και πέρα παλεύουμε ενάντια στους περιορισμούς.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    [QUOTE=smigol;462028]Προφανώς και αξίζουν όλοι την ευτυχία! Άλλωστε δε νομίζω πως θα βρεις κάποιον να σου πει το αντίθετο!
    Αλλά τι θέλεις να μου πεις; Πως όταν βλέπεις έναν άντρα κάτω του μετρίου, πάμφτωχο, να κυκλοφορεί με μια γυναικάρα δεν σου δημιουργούνται απορίες; Πως όταν βλέπεις τον Γιωργάκη να προσπαθεί να βάλει την αλυσίδα στο ποδήλατό του εν κινήσει, δεν σου δημιουργούνται απορίες; Πως όταν βλέπεις την φάτσα του Μίστερ Facebook σε φωτογραφίες, δεν σου δημιουργούνται απορίες;
    Για τέτοια παραδείγματα μιλάω και θεωρώ πως βλέπουμε δεκάδες παρόμοια σε καθημερινή βάση όλοι μας.
    Ειλικρινά τώρα....δεν το βλέπω με καμιά κακία το θέμα....αλλά δεν μπορούν και να μην μου δημιουργούνται απορίες για το πως μερικοί άνθρωποι, που κατά την γνώμη μου πάντα, είναι πολύ "λίγοι", πως λοιπόν μπορούν και καταφέρνουν τόσα πολλά!

    Καλό και χρήσιμο είναι να μη βλέπουμε τι κάνουν οι άλλοι, αλλά εμείς. Γιατί το λέω αυτό? Οταν κρίνουμε την τύχη (ή την ατυχία) κάποιου, το κάνουμε με βάση αυτά που βλέπουμε. Δε γνωρίζουμε τι έχει περάσει ο καθένας μέχρι σήμερα ση ζωή του, ούτε τι του επιφυλάσσει η ζωή στο μέλλον. Δε γνωρίζουμε επίσης ούτε τι άνθρωπος είναι ούτε τι δυνατότητες έχει. Μπορεί ο σημερινός Γιωργάκης να εξελιχθεί σε αυριανό Αινστάιν. Μπορεί ο πλούσιος που "δεν αξίζει τα λεφτά του" να τα χάσει όλα σε μιά στιγμή.

    Ας αποφεύγουμε τέτοιου είδους συγκρίσεις γιατί και άκυρες είναι και δε μας βοηθούν να γίνουμε οι ίδιοι καλύτεροι...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by smigol View Post
    Και αυτό ονομάζεται μοίρα; Ή μήπως ονομάζεται τύχη; Χμμμμ.....μήπως είναι απλά αδικία και αυτό είναι όλο;
    Θα το έλεγα "άλλες εποχές", τουλάχιστον εκεί αναφερομαι.
    Η γιαγιά μου πχ έζησε πιο δύσκολα σε σχέση με τη μαμά μου και εγώ ζω πιο άνετα σε σχέση με αυτές.
    Από εκεί και πέρα όταν βλέπεις ότι κάτι δεν αποδίδει, αλλάζεις πλεύση, δεν περιμένεις με το σταυρό στο χέρι να αλλάξουν οι συνθήκες.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Everywhere...
    Posts
    60
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    Θα σου πω το εξής: έχω συγγενείς που ακόμη και τώρα αναρωτιούνται πώς κατάφερα να πάρω πτυχίο, γιατί με θεωρούν εντελώς άχρηστη. Επειδή αυτοί με κρίνουν λίγη, σημαίνει ότι όντως είμαι λίγη? δεν έχω προοπτικές? δεν έχω δικαίωμα στην επιλογή, στην επιτυχια ή ακόμα και στην αποτυχία?
    Το να κρίνουμε αν κάποιος είναι λίγος ή πολύς συντηρεί μια νοοτροπία συγκρίσεων, ένα ανταγωνιστικό πνεύμα, που τελικά δεν οδηγεί πουθενά.
    Καταλαβαίνω απόλυτα το σκεπτικό σου! Δεν έχω κάτι να πω για να αντικρούσω το προσωπικό σου παράδειγμα! Εσύ πίστεψες στον εαυτό σου και αυτό ήταν αρκετό. ΄
    Στο μόνο που θα διαφωνήσω είναι πως το ανταγωνιστικό πνεύμα, όχι μόνο δεν μας οδηγεί πουθενά όπως είπες, αλλά αντίθετα είναι αυτό που μας βοηθά να γινόμαστε ολοένα και καλύτεροι!
    Σκέψου πως μια ζωή χωρίς ανταγωνισμό θα ήταν ανούσια αφού δεν θα είχες στόχους. Και σκέψου επίσης πως εσύ "ανταγωνίστηκες" τους συγγενείς σου και τους κέρδισες.

  15. #15
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    .....
    Υπάρχουν άνθρωποι που με ελάχιστη ή καθόλου προσπάθεια χτυπάνε άριστους στόχους και άλλοι παλεύουν σκληρά για χρόνια για ψίχουλα.
    Αλλά νομίζω τελικά έχει να κάνει και με πόσο νερό στο κρασί του είναι διατεθειμένος να βάλει ο καθένας μας.
    Σίγουρα το να είσαι διεκδικητικός βοηθάει πάρα πολύ. Αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό...
    Αυτό που λες στην πρωτη πρόταση σου δεν αποκλείεται και μάλιστα να ναι καθαρά με την αξία τους κι αυτο να οφείλεται στο ότι, είτε ήξεραν το σωστό τρόπο για να το επιτυχουν, είτε επειδη διέθεταν υψηλή ευστροφία (επίπεδο νόησης) και επίπεδο γνώσεων.
    Στη δευτερη πρόταση σου, αυτο που περιγραφεις το ονομάζω συμβιβασμό, όταν οι προσπάθειες δεν φτάνουν τους επιδιωκόμενους στόχους. Φτάνει όταν κανεις αυτο το συμβιβασμό να μενεις αξιοπρεπης αλλά κυρίως να σαι καλα με τη συνεδειση σου και να μη σε τρωει το μαραζι που δεν τα καταφερες.
    Στην τριτη συμφωνώ επίσης. Για αρκετα πραγματα δεν αρκει η διεκδίκηση από μονη της. Χρειζονται και τα αλλα που λεω πιο πάνω (σωστος τροπος, ευστροφία και γνώσεις) για να τα καταφερεις.
    γιάννης

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έρωτας,σεξ κορίτσια αγόρια πως το βλέπει ο καθένας??
    By petalouda3 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 27
    Last Post: 06-09-2012, 01:41
  2. Replies: 5
    Last Post: 24-08-2012, 22:07
  3. Replies: 2
    Last Post: 14-09-2011, 00:26
  4. Θα ηθελα να περιγραψει ο καθενας ενα τυπικο 24ωρο του.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 06-03-2011, 20:47
  5. Τελικά ποιός αξίζει σε αυτό το φόρουμ;
    By whitecandle in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 393
    Last Post: 02-07-2010, 16:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •