ο φιλος μου ειναι σε απεξαρτηση απο ναρκωτικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1

    ο φιλος μου ειναι σε απεξαρτηση απο ναρκωτικα

    καλησπερα!!! ειμαι με καποιον που εδω κ 3 μηνες προσπαθει να απεξαρτηθει απο τα ναρκωτικα,εχουν γινει πολλες προσπαθειες στο παρελθον αλλα καμια δεν ηταν με επιτυχια. Ενω εκοβε γυρνουσε στα υποκαταστατα κ ενω ισχυριζοταν πως ηταν καθαρος ανακαλυπταμε πως μας ελεγε ψεματα. Ειμαι κοντα του πανω απο ενα χρονο κ ακομα δεν ξερω πως να αντιμετωπισω την κατασταση. Η αλλαγες στην διαθεση του το οτι εξαφανιζεται για μερες λογο ψυχολογιας με τρομαζει...Αν καποιος εχει περασει κατι αντιστοιχο θα ηθελα πολυ να με βοηθησει. Ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Πρότεινέ του να πάει στην ομάδα αυτογνωσίας. Ποσο καιρό τα χετε?

  3. #3
    τον γνωριζω 10 χρονια,ηταν ο πρωτος μου ερωτας...τωρα ειμαστε μαζι 1 μισο χρονο,ηταν σε κλειστο 9 μηνες,συμμετεχει στους Ν.Α κ βλεπει κ ψυχολογο...προσπαθω τοσο πολυ να καταλαβω πως λειτουργει ολο αυτο που πραγματικα τα εχω χαμενα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κάνε μια επαφή με την αυτογνωσία διοτι έχουν πρόγραμμα και για τους οικείους. Πολλές φορές τα άτομα που είναι δίπλα παθαίνουν συνεξάρτηση. Η ομάδα αυτή εφαρμόζει το πρόγραμμα της μινεσότα και δεν έχει σχέση με υποκατάστατα. Να ξέρεις πάντως οτι δεν υπάρχει μέχρι στιγμής δια βίου θεραπεία ή εγγύηση μη υποτροπής. Αν θες ακολουθείς, αν οχι μπορείτε να μείνετε φίλοι.

  5. #5
    ειμαι συνεξαρτομενη κ το δουλευω. Η αυτογνωσια ειναι κλειστο προγραμμα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Απ οτι ξέρω οι επισκέψεις είναι περιορισμένες, απλα μ αρέσει η φιλοσοφία τους. Πιστεύω οτι ο κάθε άνθρωπος ισως θα πρεπε να περάσει απο τα 12 βήματα του προγράμματος. Καλύτερα ομως να μάθεις απο κει τις λεπτομέρειες. Σκέψου ομως οτι μπαίνεις σε μια πορεία που έχεις να φας πολλά σκατά ακόμα. Αν είναι να συνεχίσεις, να ναι με την επίγνωσή σου.

  7. #7
    δεν υπαρχει τροπος να ξερω κ αυτο με διαλυει....ξερω οτι ειναι ενα ρισκο,κανενας δεν θα μπορεσει να μου πει με σιγουρια οτι δεν θα υπαρξει αλλη υποτροπη ειτε τωρα ειτε σε 5 χρονια! εχεις περασει κατι παρομοιο?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ευτυχώς οχι. Λες ομως δεν υπάρχει τρόπος να ξέρεις και αυτο σε διαλύει. Τι να ξέρεις? Δεν κατάλαβα.

  9. #9
    δεν μπορω να ξερω οτι θα μεινει καθαρος...το ευχομαι αλλα βλεπω οτι ειναι δυσκολη η μαχη που δινουν!!! κ εδω ερχεται το συναισθημα απεναντι στη λογικη!!!! ευχομαι ποτε να μην βρεθεισ σε μια τετοια κατασταση

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Η αυτογνωσια ειναι μονο θεσ/κη. οσο για τα 12 βηματα, σχεδων ολα τα κετρα αποτοξινωσης με αυτο το τροπο δουλευουν,οσα δλδη ειναι χωρις υποκαταστατα.
    Οσο για εσενα φιλημου τζινα, ευχομαι μεσα απο τα βαθη της καρδιας να μπρεσεις να αγαπησεις τον ανθροπο σου!! χωρις κομπλεξ, προκαταλυψεις κι διαφορα κοληματα, δλδη αμα τα σπασεις με αυτον κι βρεις καποιον αυταρχικο μικροτσουτσουνο η "γρηγορακια" , που του εχει μεταφερει το κομπλεξ στη συμπερηφορα του, κι φερετε δυπροσοπα θα ειναι καλητερα? δλδη μετα τον γαμο δεις να γινετε ενατερας - οπως πολλες την εχουν πατησει κι κλενγοντε συνεχεια ε? η να βρεις κανα πλουσιοπεδο - το συγρονο ονειρο καθε ομορφης κοπελας - κι μολις σε εχει συγουρακι σε αρχιζει στις φαπες κι στς κλοτσες γτ. μια ζωη στα πεδικα του χρονια ετρωγε κλοτσες απο τους συμαθητες του! κι επειδη μονο σε κοπελα μπορει να κανει ον ανδρα θα εισαι ευτυχυσμενη? ε? γτ. πολλες καταλαβαινετε τι εχετε στην αλλη ακρη του κρεβατιου σας οταν κανετε παιδι!! γτ? αραγε? μημπος επειδη δεν φενετε στους γυρο? μημπος επειδη καποιες κοπελες ζουν με το τι φενετε σοτυς γυρο?
    Δε ξερω το αγορι σου αν θα γινει καλα, δεν ξερω τι χαραχτηρας ειναι! μπορει να ειναι ο πιο κακος ανθρωπος, μπορει ομως κι οχι ,το συγουρο ειναι οτι απο εναν χρηστη - ειδικα ηρωινης- αμα εχεις περασει καποιο χρονικο καιρο μαζι του ειναι ανοιχτο βιβλιο!! δεν περημενεις εκπληξεις δλδη μετατο γαμο!! δεν προκετε ξαφνηκα να σε αρχησει στι κλοτσιες οπως θα κανει ο γραβατομενος μικροτσουτσουνος μετην περηφερια , ουτε κι ο ξεφτομπρατσομενος απο φαρμακα φασηστας που μμολις σε κανουν συγουρακι θα σου βγαλουν το τζοκερ!! μετα ομως το κλαμα κι το κερατο παεισυννεφο ετσι?
    Σορρυ για το οργησμενο μηνυμα, σορρυ για τα επυθετα! σορρυ για τους χαραχτηρησμους, δεν παν σε εσενα τζινα! γτ. εσυ- αν ειναι αληθεια οσα διαβασα- εισαι μια μικρη ηρωιδα!! οπου ακους την καρδια σου!! ακους τα ΣΥΝαισθηματα σου κι οχι μονο τα δικα σου αισθηματα!!

  11. #11
    γιωργο καλησπερα... δεν περιμενω κανεναν πριγκιπα...ισα ισα νομιζω πως τον εχω βρει!!! υπαρχουν ομως φορες που αμφιβαλλω για τα αισθηματα του,δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται στο κεφαλι του κ οταν κλεινετε στον εαυτο του με τρομαζει! δεν ειχα ποτε σχεση με τα ναρκωτικα εμαθα ομως τα παντα γυρω απο αυτα μηπως κ μπορεσω να καταλαβω πως σκεφτονται αυτα τα ατομα,να μπορεσω να βοηθησω αλλα ειναι τοσο δυσκολο

  12. #12
    ...τζίνα από μένα ... γκουντ λακ.
    Τις απόψεις μου τις έχω γράψει στο θέμα της νικ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τι εννοείς αμφιβάλεις για τα αισθήματά του? Δε μας τα λες καλά τώρα τζίνα.

  14. #14
    ευχαριστω θεοφανια!!! ολοι οι ανθρωποι εχουμε ανασφαλειες ετσι δεν ειναι κερασι???? ξερω οτι οι αμφιβολιες μου δεν εχουν βαση,τον ξερω 10 χρονια κ παντα δηλωνει οτι μ'αγαπαει. απλα οι μερες σιωπης δεν παλευονται κ το μυαλο κανει διαφορα σεναρια,αυτο ειναι ολο

  15. #15
    Quote Originally Posted by τζινα View Post
    γιωργο καλησπερα... δεν περιμενω κανεναν πριγκιπα...ισα ισα νομιζω πως τον εχω βρει!!! υπαρχουν ομως φορες που αμφιβαλλω για τα αισθηματα του,δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται στο κεφαλι του κ οταν κλεινετε στον εαυτο του με τρομαζει! δεν ειχα ποτε σχεση με τα ναρκωτικα εμαθα ομως τα παντα γυρω απο αυτα μηπως κ μπορεσω να καταλαβω πως σκεφτονται αυτα τα ατομα,να μπορεσω να βοηθησω αλλα ειναι τοσο δυσκολο
    ...τζίνα, πρόσεξε (ψάξε βαθιά γι αυτό), μη τυχόν και έχεις μπλέξει σε έναν άτυπο ανταγωνισμό με τις ουσίες, αντιμετωπίζοντας τις ως αντίζηλο.
    Είναι τεράστια παγίδα και η μόνη που θα πέσει μέσα είσαι εσύ.
    Μια σκέψη μου, που προέκυψε από τα γραφομενα σου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 24-10-2010, 10:26
  2. Απεξαρτηση
    By Λιαδα in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 5
    Last Post: 27-01-2010, 01:22
  3. απεξαρτηση
    By nikos2009 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 13-03-2009, 17:02
  4. συνοσυροτητα και απεξαρτηση
    By ανησυχη in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 1
    Last Post: 31-10-2006, 19:12
  5. απεξάρτηση απο τα xanax
    By PAnick in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 10-01-2006, 16:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •