τι σχεση εχει το εγω με τη δυστυχια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042

    τι σχεση εχει το εγω με τη δυστυχια?

    γεια σας...

    θα ανοιξω ενα θεμα αρκετα εξηδικευμενο που με απασχολησε το τελευταιο καιρο.
    τι ειναι αυτο τελικα που προκαλει τα προβληματα στους ανθρωπους?
    γιατι οι ανθρωποι παθαινουν καταθλιψεις?
    η απαντηση σε ολα αυτα τα θεματα ειναι σχετικα μια..
    γιατι υποφερει το ΕΓΩ τους

    γιατι ομως το εγω τους υποφερει?

    γιατι προσπαθουν να το ανεβασουν στα υψη ενω αποδικνιεται πεσμενο κ τελικα αυτο τους κανει να υποφερουν
    τωρα το γιατι συμβαινει αυτο μπορω να πω οτι ετριξε αρκετα ο εγκεφαλος μου μεχρι να το κατανοησω...
    αν λαβει κανεις υποψη την εξελιξη του ανθρωπου το πως εξελισετε απο τη στιγμη που γεννηθηκε μεχρι το τελος της ζωης του θα παρατηρισει ενα πραγμα..
    οτι οσο περνανε τα χρονια το σωμα του κ ο εγκεφαλος του φθειρετε λογο της φυσικης φθορας που φθειρει τα παντα σε αυτη τη ζωη
    αρα τι σημαινει αυτο????

    οτι οταν ενας ανθρωπος προσπαθει με καθε τροπο να αυξησει το εγω του να το ενισχησει κ να το φουσκωσει τελικα το μονο που θα πετυχει ειναι να στενοχοριεται συνεχεια βλεποντας τον εαυτο του με τα χρονια να εξασθενει λογο της φθορας του χρονου.

    αρα αυτο τι σημαινει??

    οτι οταν ενας ανθρωπος ξεπερνα τον εγωκεντρισμο του σταματα να θελει να τον αναδιξει οσο κατι το τελειο ριχνει το εγω του με αυτα που λεει και αναγνωριζει οτι το νοημα της ζωης του ειναι να προσφερει στους αλλους ετσι θα ειναι και χαρουμενος
    αυτο σημαινει οτι η ευτυχια ερχεται μεσα απο τη προσφορα στους αλλους

    ας φερω ενα παραδειγμα απο ΕΜΕΝΑ πληρως προσωποποιημενο κ αναγνωρισμενο.
    οσο εβλεπα ως κενρο του κοσμου τον εαυτο μου συνεχως στεναχωριομουν συνεχεια αφου με πειραζαν τα παντα με πειραζε ο εαυτος μου με πειραζαν οι γωνεις μου με πειραζε η ζωη μου αφου συνεχως ΦΑΝΤΑΖΟΜΟΥΝ ενα θρονο που ηθελα να βαλω τον εαυτο μου χωρις αυτο να ειναι τελικα δυνατο.

    το νοημα της ζωης μου το βρηκα οταν εκανα φιλους κ σχεση γιατι ομως? γιατι σταματησα να τρογωμαι με το εγω μου κ αρχισα να σκεφτομαι τους αλλους.
    μαζι με αλλους διασκεδασα πηγα εκδρομες μηλισα το φιλοσοφησα κ εκανα τη ζωη μου εντυπωσιακη αυτο σημαινει οτι οπιος μπορει να ζησει μονος του ειναι η θηριο η θεος..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    115
    το video αυτο εχει πολλες ερμηνειες,εχει ομως κ απαντησεις σε αυτο που ρωτας!!!
    κ για μενα ο χειροτερος εχθρος της ''ευτυχιας'' ειναι οι υψηλες προσδοκιες!!!

    http://www.youtube.com/watch?v=_gprGCEZWns

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    O ανθρωπος δεν επιφερει μονος του τη δυστυχια στον εαυτο του κ τα μαρτυρια ειναι πραγματι θελημα Θεου , αν κ γιατι Εκεινος τη βρισκει τοσο με κατι τετοιο δεν ειμαι σε θεση να εξηγησω..........

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    197
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    O ανθρωπος δεν επιφερει μονος του τη δυστυχια στον εαυτο του κ τα μαρτυρια ειναι πραγματι θελημα Θεου , αν κ γιατι Εκεινος τη βρισκει τοσο με κατι τετοιο δεν ειμαι σε θεση να εξηγησω..........
    Διαφωνώ.κοιτα http://www.youtube.com/watch?v=PYxP0xQzV8E

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Γεια σου φεγγαρι , το ειδα. Φυσικα ως συνηθως αστειευομαι . Φυσικα κ υπαρχει Θεος , αν κ υπαρχει μεγας αριθμος θεματων που Εκεινος προς το παρον , προτιμα να μην ασχοληθει....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω τι εννοεις με το "ΕΓΩ" αλλα συνηθως φταιμε εμεις για την δυστυχια λογω του οτι ισως ακολουθησαμε διαφορετικο μονοπατι αθελα μας , απο το ζητουμενο , διαφορετικη ροη σκεψεων. Αλλα οχι παντα. Πολλες φορες φταιει και το περιβαλλον και αλλες φορες η "κακοτυχια" , οπως ασθενειες διαφορων ειδων κλπ.

    Δεν υπαρχει ακριβως ισως καποιος "σωστος" δρομος ή τροπος για να κανεις τα πραγματα ωστε να γινεις πιο ευτυχισμενος , αλλα πολλα διαφορετικα μονοπατια που μπορει οι ιδιοι να μην μπορουμε να τα διανοηθουμε καν γιατι βρισκονται στο μυαλο καποιας αλλης προσωπικοτητας ξενης απο τη δικη μας:)

    Σιγουρα ομως υπαρχουν μοτιβα σκεψεων που συνηθως οδηγουν σε καταθλιψη και σε δυστυχια και καλο ειναι να ζηταμε βοηθεια οταν βρεθουμε σε αδιεξοδο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Δεν ξερω τι εννοεις με το "ΕΓΩ"
    εγωισμο , υπερηφανεια

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    αλεξανδρε σου εστειλα dm

Similar Threads

  1. η σχέση που είχα.....(βλέπε τι έχει ο πρώην μου)
    By κοπέλα93 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 64
    Last Post: 30-03-2017, 10:21
  2. Ερωτεύτηκα κάποια που έχει σχέση
    By Χρίστος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 15-06-2013, 00:57
  3. Πως συνεχίζει κανείς όταν έχει χάσει και τα "ρέστα" και τα δανεικά σε μια σχέση ;
    By MakeItSo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 15-04-2012, 13:23
  4. Σχέση με κοπέλα που έχει αρχες κατάθλιψης..!
    By kostakis7 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 12-07-2011, 03:19
  5. Δυστυχια
    By *Ghost* in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 16-06-2011, 16:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •