Μπορούμε να κάνουμε υγιή παιδιά?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772

    Μπορούμε να κάνουμε υγιή παιδιά?

    Τι επιδράσεις έχουν αυτά τα φάρμακα στα νεογέννητα? Θα κάνουμε υγιής παιδιά?
    Θα κληρονομήσουν τα ψυχολογικά μας? Τα φάρμακα καταστρέφουν-μολύνουν το σπέρμα?
    Τις απόψεις σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Κωσταντινε εδω δεν νομιζω να μετραν οι αποψεις μας , αλλα τα δεδομενα.
    Μου κανει εντυπωση που ρωτας τι επιδρασεις εχουν τα φαρμακα στα νεογεννητα , δεδομενου οτι δεν υπαρχει μωρο που να παιρνει ψυχοφαρμακα , εκτος αν παιρνει η μητερα κατα την διαρκεια του θηλασμου ή της εγκυμοσυνης , αλλα εσυ εισαι αντρας ετσι δεν ειναι?

    Κατα τα αλλα στην βιολογια ειναι κανονας οτι η εκφραση ή μη ενος γονιδιου εξαρταται και απο το περιβαλλον , δεν αρκει δηλαδη να υπαρχει μονο το γονιδιο.

    Παντως αν σκεφτεσαι να κανεις παιδι και εχεις τετοιες ανησυχιες συζητησε το με τον γιατρο σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    [QUOTE=betelgeuse;462281]Κωσταντινε εδω δεν νομιζω να μετραν οι αποψεις μας , αλλα τα δεδομενα.
    Μου κανει εντυπωση που ρωτας τι επιδρασεις εχουν τα φαρμακα στα νεογεννητα , δεδομενου οτι δεν υπαρχει μωρο που να παιρνει ψυχοφαρμακα , εκτος αν παιρνει η μητερα κατα την διαρκεια του θηλασμου ή της εγκυμοσυνης , αλλα εσυ εισαι αντρας ετσι δεν ειναι?

    Κατα τα αλλα στην βιολογια ειναι κανονας οτι η εκφραση ή μη ενος γονιδιου εξαρταται και απο το περιβαλλον , δεν αρκει δηλαδη να υπαρχει μονο το γονιδιο.

    Παντως αν σκεφτεσαι να κανεις παιδι και εχεις τετοιες ανησυχιες συζητησε το με τον γιατρο σου.[/QUOTE


    Εντύπωση γιατί? Θέλω να κάνω παιδιά και με ενδιαφέρει το να ξέρω αν τα φάρμακα αυτά προκαλούν ανωμαλίες στο μωρό. Δηλαδή αν ο πατέρας παίρνει ψυχοφάρμακα δεν επηρεάζει το νεογνό?
    Θα το συζητήσω με τον γιατρό μου απλά είμαι πεπεισμένος πως θα μου πέι οτι δεν έχεις προβλημα, έτσι απλά για να με εμψυχώσει.. οι απορίες μου πιστεύω ανυσηχούν πολλούς, οπότε αν έχετε ήδη πάρει αποψέις απο γιατρούς και μή θα ήθελα να τις ακούσω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Πιστευω πως αυτο που θα επρεπε να σε απασχολει , ειναι το αν μπορεις να γινεις σωστος πατερας και αν μπορεις να προσφερεις στο παιδι αυτα που χρειαζεται ωστε να μεγαλωσει σωστα , τα υπολοιπα ειναι λεπτομερειες. Παντως απο μια μικρη ερευνα στο νετ δεν ειδα πουθενα επιπτωσεις στο εμβρυο επειδη ο πατερας κανει χρηση ψυχοφαρμακων , μονο καποιες ερευνες που συνδεουν τα ψυχοφαρμακα με την αντρικη γονιμοτητα και την ποιοτητα του σπερματος.

    Υ.Γ: Aν νομιζεις οτι ο ψυχιατρος δεν θα σου δωσει αντικειμενικες απαντησεις σε αυτο το θεμα , μπορει καλλιστα η συντροφος σου να το συζητησει με τον γυναικολογο της.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    115
    [QUOTE=Konstantinoss;462335]
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Κωσταντινε εδω δεν νομιζω να μετραν οι αποψεις μας , αλλα τα δεδομενα.
    Μου κανει εντυπωση που ρωτας τι επιδρασεις εχουν τα φαρμακα στα νεογεννητα , δεδομενου οτι δεν υπαρχει μωρο που να παιρνει ψυχοφαρμακα , εκτος αν παιρνει η μητερα κατα την διαρκεια του θηλασμου ή της εγκυμοσυνης , αλλα εσυ εισαι αντρας ετσι δεν ειναι?

    Κατα τα αλλα στην βιολογια ειναι κανονας οτι η εκφραση ή μη ενος γονιδιου εξαρταται και απο το περιβαλλον , δεν αρκει δηλαδη να υπαρχει μονο το γονιδιο.

    Παντως αν σκεφτεσαι να κανεις παιδι και εχεις τετοιες ανησυχιες συζητησε το με τον γιατρο σου.[/QUOTE


    Εντύπωση γιατί? Θέλω να κάνω παιδιά και με ενδιαφέρει το να ξέρω αν τα φάρμακα αυτά προκαλούν ανωμαλίες στο μωρό. Δηλαδή αν ο πατέρας παίρνει ψυχοφάρμακα δεν επηρεάζει το νεογνό?
    Θα το συζητήσω με τον γιατρό μου απλά είμαι πεπεισμένος πως θα μου πέι οτι δεν έχεις προβλημα, έτσι απλά για να με εμψυχώσει.. οι απορίες μου πιστεύω ανυσηχούν πολλούς, οπότε αν έχετε ήδη πάρει αποψέις απο γιατρούς και μή θα ήθελα να τις ακούσω.

    Γεια σου Κωσταντινε,για μενα πολυ καλα κανεις κ το ερευνας αυτο το θεμα,ομως καλο θα ειναι να μην βασιστεις 100% στα λεγομενα μας,να ρωτησεις κ γιατρους κ εαν δεν σε καλυψουν μπορεις να παρεις τηλ και στην φαρμακευτικη εταιρια(οσον αφορα τις επιδρασεις στο νεογνο απο την μαμα και για το σπερμα σου),για μενα, εχουν επιδρασεις.. μιας κ αν σκεφτουμε σε περιπτωση καισαρικης πως το μωρο το βγαζουν στα δευτερολεπτα για αυτο τον λογο(φαρμακα)!!!επιδη προσφατα κ εγω εγινα μητερα ξερω να σου πω οτι στην εγκυμοσυνη δεν επιτρεπονται φαρμακα παρα μονο σε ειδικες περιπτωσεις και το ξερω γιατι χρειαστηκε να παρω την αδεια του γιατρου μου για ενα κοινο παυσιπονο κ μου ειπε μονο στην ανακγη.
    τωρα για την κληρονομικοτητα που λες,σε ρωτανε τα παντα κ οι γιατροι, ομως αυτο ειναι λιγο στην τυχη του μιας κ παιζει ρολο αργοτερα οταν θα ερθει το μωρο και η προδιαθεση του!!!
    επισης μπορεις να μαθεις εαν υπαρχει Ανδρολογος στην πολη που ζεις κ να τον ρωτησεις!!!!
    η γυναικα σου-συντροφος σου περνει φαρμακα?
    Last edited by alex5; 20-11-2013 at 19:25.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλα κ εγω που ειμαι γυναικα κ θελουμε μαζι με το αγορι μου να κανουμε οικογενεια με απασχολει αυτο το θεμα,Εγω παιρνω φαρμακα το αγορι μου οχι,Πρεπει να τα διακοψω σε περιπτωση εγυμοσυνης?Επειδη εχω υποτροπη οταν δεν παιρνω απο καταθλιψη,Καπως λογικα επηρεαζει το εμβρυο αλλα δεν γνωριζω πως αυτο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλα κ εγω που ειμαι γυναικα κ θελουμε μαζι με το αγορι μου να κανουμε οικογενεια με απασχολει αυτο το θεμα,Εγω παιρνω φαρμακα το αγορι μου οχι,Πρεπει να τα διακοψω σε περιπτωση εγυμοσυνης?Επειδη εχω υποτροπη οταν δεν παιρνω απο καταθλιψη,Καπως λογικα επηρεαζει το εμβρυο αλλα δεν γνωριζω πως αυτο
    Σίγουρα επηρεάζουν μια εγκυμονούσα τα φάρμακα, εδώ ούτε κάν παυσίπονο συνιστούν στην εγκυμοσύνη.
    Εγώ για τον άντρα θέλω να μάθω αν επηρεάζει, η γυναίκα μου δεν έχει πάρει ποτέ τέτοιου είδους φάρμακα.

  8. #8
    Quote Originally Posted by Konstantinoss View Post
    Τι επιδράσεις έχουν αυτά τα φάρμακα στα νεογέννητα? Θα κάνουμε υγιής παιδιά?
    Θα κληρονομήσουν τα ψυχολογικά μας? Τα φάρμακα καταστρέφουν-μολύνουν το σπέρμα?
    Τις απόψεις σας
    Ανάμεσα στο σπέρμα και το αίμα υπάρχει ένας φραγμός λέγεται αιματοσπερμικός φραγμός.Τον έχει φτιάξει η φύση για να μη μολύνονται τα κύτταρα από τις χημικές ουσίες που είναι στο αίμα των γονέων.Βέβαια όμως ο ίδιος φραγμός που λέγεται αιματοεγκεφαλικός φραγμός υπάρχει και μεταξύ εγκεφάλου και αίματος.Τα ψυχοφάρμακα είναι τα μόνα που παιρνούν αυτό το φραγμό άρα δύνανται να περνούν και το σπέρμα.Καλό είναι αν θέλεις να κάνεις παιδί για να μη του περάσεις τις ουσίες αυτές να απέχεις για εύλογο χρονικό διάστημα από τα φάρμακα.Επίδραση σε μεταλλαξιακό επίπεδο δεν έχουν περισσότερες από όσο έχει ο καπνός το τσιγάρο και το ποτό.

    Πάμε τώρα στο άλλο επίπεδο.Οι ψυχιατρικές ασθένειες όντως έχουν κάποια βιολογική ή γενετική βάση αλλά δεν είναι τόσο απλή.Δεν υπάρχει δηλαδή ένα γονίδιο που τις προκαλεί.Με άλλα λόγια τα παιδιά ενός ασθενούς ίσως έχουν παραπάνω πιθανότητες να γίνουν ασθενείς αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα γίνουν.Για την σχιζοφρένεις είναι φερ ειπείν από 10-50% παραπάνω.σχεδόν τίποτα γενετικά.Νομίζω ότι περισσότερο κινδυνεύουν τα παιδιά μας από τη Δευτέρα Παρουσία που έρχεται οσονούπω και το Γ Παγκόσμιο Πόλεμο παρά από τα γονίδια και τα φάρμακα.


    Ότι ισχύει για τους άνδρες πριν ισχύει για τις γυναίκες μετά σε περίοδο γαλουχίας.Δηλαδή όσο θυλάζει το παιδί καλό είναι να απέχετε από τα φάρμακα και φυσικά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.Περισσότερα για το θέμα αν θέλετε με εργασίες επιστημονικές θα σας παραθέσω αύριο το πρωί.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by ταλαίπωρος View Post
    Ανάμεσα στο σπέρμα και το αίμα υπάρχει ένας φραγμός λέγεται αιματοσπερμικός φραγμός.Τον έχει φτιάξει η φύση για να μη μολύνονται τα κύτταρα από τις χημικές ουσίες που είναι στο αίμα των γονέων.Βέβαια όμως ο ίδιος φραγμός που λέγεται αιματοεγκεφαλικός φραγμός υπάρχει και μεταξύ εγκεφάλου και αίματος.Τα ψυχοφάρμακα είναι τα μόνα που παιρνούν αυτό το φραγμό άρα δύνανται να περνούν και το σπέρμα.Καλό είναι αν θέλεις να κάνεις παιδί για να μη του περάσεις τις ουσίες αυτές να απέχεις για εύλογο χρονικό διάστημα από τα φάρμακα.Επίδραση σε μεταλλαξιακό επίπεδο δεν έχουν περισσότερες από όσο έχει ο καπνός το τσιγάρο και το ποτό.

    Πάμε τώρα στο άλλο επίπεδο.Οι ψυχιατρικές ασθένειες όντως έχουν κάποια βιολογική ή γενετική βάση αλλά δεν είναι τόσο απλή.Δεν υπάρχει δηλαδή ένα γονίδιο που τις προκαλεί.Με άλλα λόγια τα παιδιά ενός ασθενούς ίσως έχουν παραπάνω πιθανότητες να γίνουν ασθενείς αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα γίνουν.Για την σχιζοφρένεις είναι φερ ειπείν από 10-50% παραπάνω.σχεδόν τίποτα γενετικά.Νομίζω ότι περισσότερο κινδυνεύουν τα παιδιά μας από τη Δευτέρα Παρουσία που έρχεται οσονούπω και το Γ Παγκόσμιο Πόλεμο παρά από τα γονίδια και τα φάρμακα.


    Ότι ισχύει για τους άνδρες πριν ισχύει για τις γυναίκες μετά σε περίοδο γαλουχίας.Δηλαδή όσο θυλάζει το παιδί καλό είναι να απέχετε από τα φάρμακα και φυσικά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.Περισσότερα για το θέμα αν θέλετε με εργασίες επιστημονικές θα σας παραθέσω αύριο το πρωί.
    Ευχαριστουμε ετσι κ θελεις να προσθεσεις κατι περισσοτερο πες μας

  10. #10
    Ρώτα έναν ειδικό .

Similar Threads

  1. Γιατί κάνουμε παιδιά;
    By RainAndWind in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 200
    Last Post: 30-01-2018, 21:42
  2. να τα βρουμε ρε παιδια κατι να κανουμε
    By elis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 28-06-2013, 02:07
  3. Replies: 70
    Last Post: 11-10-2011, 06:52
  4. Replies: 30
    Last Post: 07-02-2011, 19:19
  5. Replies: 7
    Last Post: 03-02-2011, 12:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •