Αγχος και φοβιες χωρις εμφανη αιτια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Αγχος και φοβιες χωρις εμφανη αιτια

    ]καλησπερα,ειμαι 26 χρ. και εδω και ενα χρονο υποφερω απο αυτο που το λενε αγχωδη διαταραχη και οτι αλλο συμπεριλαμβανει αυτο
    (ταχυκαρδιες,ζαλαδες,μουδι� �� �σμα,φοβος,αποπροσωποποιη� �� �,αισθημα πνιγμου κτλ).
    εκδηλωθηκε με μια κριση πανικου και απο τοτε αρχισαν ολα. το εχω ψαξει πολυ
    το θεμα και εχω καταφερει να το χειριζομαι πολυ καλα. εκανα συνεδριες με
    ψυχολογο,αρχισα ομοιοπαθητικη η οποια με βοηθησε παρα πολυ.
    ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος που το εχει ξεπερασει εντελως!!!!,και γενικα να ανταλλαξω αποψεις σε αυτο το θεμα.....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by Νατασουκο View Post
    ]καλησπερα,ειμαι 26 χρ. και εδω και ενα χρονο υποφερω απο αυτο που το λενε αγχωδη διαταραχη και οτι αλλο συμπεριλαμβανει αυτο
    (ταχυκαρδιες , ζαλαδες , μουδιaσμα , φοβος , αποπροσωποποιηση , αισθημα πνιγμου κτλ).
    εκδηλωθηκε με μια κριση πανικου και απο τοτε αρχισαν ολα . το εχω ψαξει πολυ
    το θεμα και εχω καταφερει να το χειριζομαι πολυ καλα. εκανα συνεδριες με
    ψυχολογο,αρχισα ομοιοπαθητικη η οποια με βοηθησε παρα πολυ.
    ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος που το εχει ξεπερασει εντελως! ! ! ! και γενικα να ανταλλαξω αποψεις σε αυτο το θεμα.....
    Kαλησπερα και καλως ηρθες στο φορουμ.
    Εφτιαξα λιγο το μηνυμα για να φαινεται ολοκληρο.



    Το αν θα το ξεπερασεις εξαρταται φανταζομαι απο πολλους παραγοντες π.χ ποια ειναι η αιτια , υπαρχει καποια ασθενεια απο πισω κλπ κλπ.
    Νομιζω ομως οτι εσυ βρισκεσαι σε καλο δρομο απο την στιγμη που μπηκες γρηγορα σε θεραπεια και μεσα σε ενα χρονο εμαθες να το διαχειριζεσαι , εμενα μου πηρε χρονια...

  3. #3
    betel σε ευχαριστω που το διορθωσες.

  4. #4
    τι εννοεις σου πηρε χρονια; αργησες να καταλαβεις τι εχεις;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ναι και αργησα να καταλαβω τι εχω , αλλα και απο την στιγμη που καταλαβα οτι ειναι ψυχολογικο αργησα να ζητησω βοηθεια ειδικου.
    Οταν ξεκινησα να παθαινω κρισεις πανικου (στα 16) δεν μπορουσα με τιποτα να το συνδυασω με αγχος και νομιζα οτι ειναι καθαρα παθολογικο , πηγαινα σε γιατρους οι οποιοι δεν μου εβρισκαν τιποτα και εντελει στα 19 εμαθα οτι ηταν κρισεις πανικου και πρωτη φορα σε ψυχιατρο πηγα στα 21...
    Για να αρχισω συστηματικη θεραπεια εφτασα 26 λολ.
    Για αυτο σου λεω εισαι τυχερη που σε ενα χρονο ξερεις περι τινος προκειται και το ψαχνεις . . .


    θα ηθελα να σε ρωτησω τι εννοεις οταν λες αν υπαρχει καποιος που να το ξεπερασε εντελως?
    Eννοεις να μην εχει κανενα ψυχοσωματικο συμπτωμα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Πώς ξεκίνησε ολο αυτό νατάσα?

  7. #7
    να σου πω πως και εγω εκανα εξετασεις πρωτα γιατι αρχισα να φοβαμαι οτι εχω κατι παθολογικο και πιστεψε με το ευχομουν να ειναι παθολογικο και οχι ψυχολογικο γιατι δε θα ηξερα πως να το αντιμετωπισω. τωρα βεβαια λεω πως ημουν πολυ χαζη που ευχομουν κατι τετοιο. λοιπον ναι αυτο εννοω αν τελικα το ξεπερνας εντελως και δε σε απασχολει ποτε πια αυτο το θεμα,δηλαδη να αγχωνεσαι σαν ανθρωπος στα φυσιολογικα επιπεδα ; ;
    τωρα εσυ πως εισαι; ποσα χρονια εχουν περασει δηλαδη που εισαι σε αυτη τη κατασταση ;

  8. #8
    κερασι ξεκινησε απο μια κριση πανικου και μετα σιγα σιγα ηρθαν και ολα τα αλλα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    H κριση αυτη γιατι σε επιασε? Μηπως αντιμετωπισες καποιο προβλημα? Μηπως ενιωσες ασχημα για κατι? ή σε επιασε στα καλα καθουμενα ενω ειχες την τελεια ζωη?

  10. #10
    αχχααχχα ε καλα τελεια ζωη δεν ειχα. ημουν πολυ πιεσμενη εκεινο το διαστημα γενικα με πολλα. το θεμα ειναι πως δε σταματησε σε μια κριση, συνεχισε με πολλα πολλα αλλα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εχουν περασει εντεκα χρονια μετα την πρωτη κριση πανικου , και σε γενικες γραμμες ειμαι καλα. Βεβαια σε εμενα το προβλημα ειναι αλλο ( ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη , καταθλιψη κ.α) οι κρισεις πανικου ηταν απλα συμπληρωματικες . Κριση πανικου κανονικη εχω να παθω χρονια , εμενα αυτο που με ταλαιπωρει ειναι οτι εχω παντα στο πισω μερος του μυαλου μου οτι θα αρχισουν παλι ολα απο την αρχη.

    Νομιζω πως γινεται να μην εχεις τα ψυχοσωματικα συμμπτωματα και να αγχωνεσαι σε φυσιολογικο επιπεδο , αρκει να το θελεις πολυ και να δουλεψεις αρκετα με τον εαυτο σου .

    Δεν ξερω τι συνεδριες εκανες αλλα η γνωσιακη συμπεριφορικη θεραπεια πιστευω πως ειναι η πιο καταλληλη μεθοδος θεραπειας για αυτο που θες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ποια ειναι λοιπον αυτα τα επιμερους θεματα που σε απασχολουν?

  13. #13
    και εγω κριση πανικου κανονικη εχω παθει μονο 2 φορες. αυτο ειναι betel ,και εγω φοβαμαι παρα πολυ μηπως μου ξανασυμβουν ολα αυτα και μερικες φορες τα προκαλω και μονη μου . αυτο ομως πρεπει να το ξεπερασουμε . εδω ξεπερασαμε ολα τα αλλα και τωρα σ αυτο θα κολλησουμε ; απλα ειναι ενας φοβος μας γιατι μας ταλαιπωρεισαι πολυ αυτο που περαασαμε.
    εγω ενα ξερω οτι το αγχος φερνει καταθλιψη και το αντιθετο. ολοι αυτοι που εχουν εντονο αγχος εχουν και μια μινι θλιψη. και ειναι και λογικο. εγω ετσι το σκεφτομαι , γιατι , οταν ημουν στα πολυ πολυ χαλια με ολα τα συμπτωματα μαζι ελεγα στον εαυτο μου οτι δεν αξιζει να ζεις ετσι . και με επαιρνε απο κατω.
    να εισαι θετικη αυτο πρεπει τελικα.
    το γνωριζω για τη συμπεριφορικη θεραπεια,περιπου αυτο εκανα αλλα οχι για πολυ καιρο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163
    ΕΓΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΝΩΣΙΑΚΗ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΑΓΧΩΝΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΦΕΡΝΕΙ ΑΓΧΟΣ!
    παντα μετα την βροχη βγαινει το ουρανιο τοξο!

Similar Threads

  1. Φοβερο αγχος χωρις ουσιαστικη αιτια
    By Rainy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 30-04-2015, 17:23
  2. Σας κοροϊδεύουν στο δρόμο χωρίς εμφανή λόγο;
    By skata in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 44
    Last Post: 01-04-2014, 14:25
  3. Αγχος και φοβιες χωρις εμφανη αιτια
    By Νατασουκο in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 19-11-2013, 22:23
  4. XRICTOC ANECTI-KALO PASXA ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΙΕΣ
    By Remedy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 04-04-2010, 17:13
  5. Καλο καιλοκαιρι χωρις φοβιες
    By ntini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 28-07-2009, 22:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •