ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΔΕΙΛΟΣ.... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    αρχικά δεν είσαι σκύλος για να πεθάνεις με τέτοιο τρόπο.πραγματικά ούτε τον σκύλο μου δεν θα άφηνα να πεθάνει έτσι...
    δεν θα ξαναπώ ότι λες βλακείες...γιατί σίγουρα τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις είναι σοβαρά...αλλά μην τα παρατάς

    προσπάθησε να βρεις διέξοδο και στήριγμα κάπου (δεν εννοώ καταχρήσεις)

    φτιάξε την σχέση σ με τον πατέρα σου....η οικογένεια είναι πολύ σημαντική και πιο σπουδαία απο τον οποιονδήποτε.
    αυτός μπορεί να σε στηρίξει.

    βασικά άρχισε λίγο περισσότερο να πιστεύεις σε κάτι...σε μια θρησκεία για παράδειγμα...

    αν δεν σε εμπνεει ο χριστιανισμός...βρες κάτι άλλο....

    όλες οι θρησκείες τον ίδιο ρόλο παίζουν...
    προσπαθούν να ερμηνεύσουν τη ζωή και τον θάνατο... θα σε βοηθήσει αυτό

    τέλος...έχεις όνειρα?κυνήγησε τα. (σιγά σιγά όμως)

    βάλε στόχους να κάνεις αυτά που το μυαλό σου δεν σ αφήνει ... πήγαινε ένα κοντινό ταξίδι μεχρι την χαλκίδα και την επόμενη φορά λίγο πιο μακριά.

    είναι λίγο κοινότυπο...αλλά στη ζωή ερχόμαστε για κάποιο λόγο...για να αφήσουμε το σημάδι μας κάπου...αυτό της δίνει αξιά. και είμαι σίγουρη ότι εσύ δεν το χεις βρει ακόμα.

    α!! όσο αναφορά για τα χρέη...μην απελπίζεσαι!έχεις δουλειά! μπορείς να τα βάλεις όλα κάτω και να προγραμματίσεις τα έξοδά σου!
    αυτό θα βοηθήσει!
    και μην χαλιέσαι για την κοπελιά ....όλες οι γκόμενες είμαστε αχάριστες

  2. #17
    Quote Originally Posted by SpyroKo View Post
    Αγαπητέ, σε συγχαίρω που μπόρεσες μέχρι τώρα να ανταπεξέλθεις με τον Α, Β τρόπο σε όλες αυτές τις δύσκολες καταστάσεις. Τα έχω περάσει κι εγώ λίγο πολύ. Η κοπέλα μου όχι μόνο με παράτησε αλλά με είχε κερατώσει μετά από 4 χρόνια σχέση. Φοβόμουνα και εγώ για την γιαγιά μου αλλά η διάφορα μας είναι ότι η δικιά μου όντος "έφυγε". Και στρατό πήγα και στην τελική καλά ήταν.. Σαν κατασκήνωση. Αλλά αυτή είναι η ζωή. Έχω περάσει κι εγώ μια περίοδο διαταραχής πανικού και έχω χάσει και την δουλειά μου και αυτή την στιγμή σου μιλάω από το εξωτερικό μακριά από την οικογένεια μου. Όλοι μας έχουμε περάσει δύσκολα αλλά όλα αυτά δεν πρέπει να μας προτρέπουν να βάλουμε ένα τέλος στην ζωή μας αλλά το ακριβώς αντίθετο. Να μάθουμε να ζούμε με αυτά και να γίνουμε ανεξάρτητοι και πιο δυνατοί! Το ξέρω πως τα οικονομικά προβλήματα οδηγούν πολλές φορές σε αδιέξοδο αλλά μπροστά σε αυτούς μας αγαπάνε να τα χέσω τα λεφτά. Καλλίτερα να πεθάνω από την πείνα αλλά τουλάχιστον να ξέρω ότι προσπάθησα να κάνω κάτι για να μην πεινάσω παρά απλά να βάλω ένα τέλος στην ζωή μου. Και να σου πω κάτι? πες ότι το κανείς. Έτσι θέλεις να σε θυμούνται τα άτομα που σε αγαπάνε? Βάλε τον εαυτό σου στην θέση του πατέρα σου. Πες ότι είχες έναν γιο που έβαλε ένα τέλος στην ζωή του πως θα αισθανόσουνα? Όταν πλέον φτάσει η ώρα σου και θα είσαι γεράκος με τις εμπειρίες σου όλοι θα σε θυμούνται σαν τον άνθρωπο που πάλεψε στην ζωή του παρά της δυσκολίες του. Γιατί στην τελική εκεί βρίσκεται η αθανασία! Να μην τα παρατάς και να ρίχνεις το φταίξιμο οπουδήποτε. Πρέπει να αποδεχτείς τα λάθη σου και τον εαυτό σου όπως είναι και πάρεις τα όπλα σου και να παλέψεις. Εκεί βρίσκεται η αληθινή δύναμη και τότε όλοι αυτοί που στέκονται δίπλα σου θα σε βλέπουνε και θα χαμογελάνε και θα λένε πως ακόμα και αν αποτύχεις τουλάχιστον προσπάθησες! Εμείς εδώ σε στηρίζουμε και ξέρουμε πως θα τα καταφέρεις! Μην χαλάσ την ψυχική σου υγεία για μια κοπέλα η για καταστάσεις που φαντάζεσαι που μπορεί να γίνουν... Ξέρεις πολύ καλά πως στην ζωή μπορείς να περάσεις υπέροχα. Και στην τελική ένα ταξίδι είναι. Κάποια στιγμή θα τελειώσει από μόνο του. Μέχρι τότε μάζεψε εμπειρίες και κάνε το παιχνίδι σου. Έχεις να περάσεις τόσες λύπες και τόσες χαρές ακόμα.. Μην το βάζεις κάτω αδερφέ.. Πολλοί από μας σε αυτό το φόρουμ έχουμε περάσει παρά πολύ δύσκολα σαν και σένα αλλά παλεύουμε! Γίνε λοιπών ένα με εμάς και θα δεις σιγά σιγά θα την βρούμε την λύση. Είμαι πολύ αισιόδοξος πως μετά από κάθε δύσκολη στιγμή υπάρχει μια ανταμοιβή. Στην ζωή πάντα να ξέρεις πως θα υπάρχουν δυσκολίες αλλά αυτά είναι που σε κάνουν να ζεις με δέος.
    Ξεκίνα να χαλαρώνεις με μια παγωμένη μπίρα
    Θέλω να εκφράσω το θαυμασμό μου ως προς εσένα για όλα όσα εγραψες, είσαι αξιέπαινος που κατάφερες να βγεις απο την δυσκολη κατάσταση σου και να μην αφήσεις τον ευατο σου να παραιτηθει για κανέναν και για τίποτα.... (Κ33 ακολουθησε το παράδειγμα του SpyroKo...!!!!!)

  3. #18
    κ33 παλι αρχισες τα δικα σου βλεπω.. οπως βλεπεις υπαρχουν πολλες περιπτωσεις σαν τις δικιες και ολοι το παλευουν. ολοι εχουν χρεη σημερα και πιστευω πως θα τα καταφερεις και με αυτο . οσον αφορα τη πρωην κοπελα σου το βλεπεις και μονος σου πως αυτη δεν ηταν για σενα , εσυ θελεις εναν ανθρωπο κοντα σου να παιρνεις και να δινεις , οχι εναν ανθρωπο που να σε εκμεταλευεται ειμαι σιγουρη πως θα γνωρισεις εναν τετοιο ανθρωπο και εγω σ αυτο ελπιζω ακομα . . .και ειμαι πεπεισμενη οτι ειναι καπου εκει εξω και με περιμενει . αλλα για να τον αναγνωρισουμε θα πρεπει να ειμαστε εκει και να ανοιξουμε την καρδια μας οταν θα ερθει , να ειμαστε εκει και οχι αλλου ! ! δε θα αλλαξει ο κοσμος απο μονος του πρωτα θα αλλαξουμε εμεις τον εαυτο μας. . .

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    94
    Κ33 συμφωνω απολυτα με το νατασουκο εισαι πολυ αξιαιπενος ανθρωπος,αποτι βλεπω σου εχει πεσει πολυ βαρις ο χωρισμος αυτος..γτ κανεις βρε αυτες τις αρνητικες σκεψεις?εγω θα σε συμβουλευα να αρχησεις ανα ασχολεισαι με κατι αλλο εκτις τη δουλεια σου ετσι ωστε να μην σκεφτεσαι ετσι και οταν σκεφτεσαι με αυτο τον τροπο θα σου συνηστουυσανα αλλαξεις τη σκεψη σου με μια ευχαριστη αναμνηση(οχι της κοπελας αυτης),μαθε να ξεχωριζεις τις σκεψεις σου στις αρνητικες και τιε θετικες ,εσυ ο ιδιος το εχεις δημιοθργησει αυτο στον εαυτο σου και πρεπει αντιθετα να τον προσεχεις και να τον αγαπας,ασχολειδου περισσοτερο μρ τον εαυτο σου την ψυχικη και σωματικη σου υγεια!!!

  5. #20
    Επισκέψου ΑΜΕΣΑ ενα γιατρό. Αν σου προτεινει ο γιατρος και φαρμακευτική αγωγή μη διστασεις να την παρεις. Ο οργανισμός σου εχει μπλοκάρει.

    Τα παιδιά εχουνε δίκιο σε οτι σου λένε!

    Εχω κι εγώ ενα φιλο που τρακαρε κι εμεινε σε κωμα μηνες. Μετα ενα χρονο πατερίτσες, χειρουργεία, εχασε δουλεια, σχολή, τρεχει σε δικαστηρια, παρακολουθείται απο ψυχολόγους, ακόμα δεν περπαταει καλα κιόλας αλλα φίλε μου ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΙ.

    ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΔΕΙΛΟΣ. Δειλός θα είσαι εάν βουτήξεις κι άλλο σε αυτές τις μαύρες σκέψεις της αυτοκτονίας.... Η αφαίρεση της ζωής μας είναι η δειλία του να ζήσουμε.

    Φίλε καποια στιγμή μας καταπίνει το σκοτάδι σε αυτή τη ζωή. Αλλά εκείνη βρίσκεται στην ακρη του. Εμεις χρειαζεται να προχωρήσουμε με πόνο μέχρι να αντικρίσουμε το φως. Μην τα παρατας. Μην γινεσαι δειλός.

    Βρες το θαρρος να αντικρίσεις το φως!!!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    Σκέψου πόσοι νοιάζονται για σενα εδώ μέσα και πόσοι μπαινουν στη διαδικασία να σε βοηθήσουν με το δικό τους τρόπο και να φανταστείς δεν σε ξέρουν καν!!!
    Λυπάμαι πολύ που διαβάζω αυτά που γράφεις,εσύ νέο παληκάρι και να σκέφτεσαι ότι θα είσαι καποτε παλιόγερος και μαλακίες (μετα συγχωρήσεως) αντί να διασκεδάζεις και να περνάς όμορφα κάθε σου στιγμή?
    Και τι έγινε δηλαδή αμα χρωστάς?σιγά το πράγμα!και ποιος δε χρωστάει?και όχι 20000 αλλα πολύ πολύ περισσότερα!
    Εχεις μιλήσει στον πατέρα σου που είναι ιερέας?Αν όχι μίλησε επειγόντως μαζί του και εξομολογήσου!θα σε βοηθήσει ο πατερούλης σου,ένα παιδάκι εχει κι αυτός...
    Quote Originally Posted by k33 View Post
    σας ευχαριστω ολους κι ολες στο forum για τις πολυτιμες συμβουλες σας. ημουν στη δουλεια ως αργα και με την εργασια ξεχνιεμαι καπως. το πρωι μαλιστα ειχα σηκωθει με ευχαριστη διαθεση κι ενιωθα δυνατος... το βραδυ ομως που σχολασα αρχισα να ξανασκεφτομαι τον θανατο πως θα ειμαι στο ουρανο ειτε "φυγω" μονος μου, ειτε οχι. οσο ζει η γιαγια πιστευω οτι το παλευω γιατι αν φυγω οπως θα φυγω ξερω οτι θα πεθανει αμεσως μετα. εχω παρει αποφαση ομως πως μετα τον χαμο της θα φυγω κι εγω. Ας παρακαλατε ολοι να της δινει λιγα χρονια ο Θεος να παιρνω παραταση κι εγω. οσο για μενα 2 ειναι τα βασικα προβληματα μου που αν ελυνα θα κανα τα παντα να τα ξεπερασω ολα. 1. η κοπελα που ειχα δωσει τα παντα για αυτην κι ηταν η μονη απο τις σχεσεις της ζωης μου που ηθελα να κανω μια ευτυχισμενη οικογενεια και 2. καποια συσσωρευμενα χρεη υψους 20000 ευρω που οφειλονται εν μερη και σε αυτην τα οποια δε δινουν πια οι τραπεζες δανειο και με μισθο 700 ευρω ζω ισα ισα και δεν περισσευει τιποτα. και νιωθω ηλιθιος γιατι και χρεωθηκα για αυτην και με αφησε... τουλαχιστον ας την ειχα διπλα μου να ελεγα χαλαλι. και 3. δε θελω να γερασω δεν εχω αδερφια, στενους συγγενεις εκτος του πατερα και της γιαγιας θαμαι ενας παλιογερος μονος να αντιμετωπισω ολους τους λογαριασμους και τις αρρωστιες μου. μετα το τροχαιο σε οτιδηποτε γιατρο η νοσοκομειο παω με πιανει κριση πανικου. δεν μπορω να το αντιμετωπισω αυτο. και δε μπορωνα παρω το αμαξι να παω ουτε στη Χαλκιδα η παω και μολις φτασω γυρναω πισω.... κι αν εχω και παρεα ειμαι ακομα χειροτερα.... οσο για τον Θεο εχω προσευχηθει και παρακαλεσει πολλες φορες να με φωτισει αλλα μαλλον εχω πολλες αμαρτιες για να με συγχωρεσει... Υ.Γ. ο πατερας μου ειναι ιερεας ξερω οτι ο Θεος του το κανει για να τον δοκιμασει η αντιστροφα ο "διαβολος" αν υπαρχει για να τον τιμωρησει για τον κοσμο που εχει βοηθησει. Θα του παρει το παιδι του για να υποφερει.. καπου ακουσα για ευθανασια σκυλου με ενεση οτι σε 15 δευτερολεπτα εφυγε.... Θα ψαξω περισσοτερες πληροφοριες να ειμαι ετοιμος οταν ερθει η ωρα... δε θα αργησει το νιωθω... εμενα θα με ξεχασετε συντομα και θα πειτε να αλλος ενας... σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας ειλικρινα αλλα ειμαι χαμενος....

  7. #22
    Να ψάξεις μεσα σου να βρεις τις δυναμεις αν δεν υπάρχουν γυρω σου ανθρωποι να σου δωσουν θαρρος. Επεδίωκε να απασχολείσαι συνέχεια με κατι, η αδρανεια, η απομονωση και το να κλεινεται κανεις στις σκεψεις του ειναι ο καλύτερος συμμαχος των σκεψεων απελπισίας. Το ζητημα ειναι να βρεις τον τροπο να ξεκινησεις δηλα δηλα από καπου ωστε σταδιακα να βρεις τα πόδια σου και να προχωρησεις στη ζωη. Τα περι αυτοκτονιας ειναι απλα παροδικες σκεψεις επειδη βιωνεις εντονα το αισθημα απελπισίας. Κι ομως διαβαζοντας κανεις τα μηνυματα σου βρισκει οτι δινεις στον ευατο σου ελπίδες.
    γιάννης

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    156
    το πιο άσχημο πράγμα είναι η απελπισία μου είχε πει πριν κάποια χρόνια ο πνευματικός μου και είχε απόλυτο δίκιο. γιατί να απελπιζόμαστε;. επειδή χρωστάμε; όλος ο κόσμος χρωστάει. για την κοπελιά που έφυγε; γιατί να είναι η ζωή σου εξαρτημένη από ένα άνθρωπο; να είσαι καλά μόνο όταν είναι δίπλα σου και να θες να πεθάνεις γιατί δεν έμεινε; σκέφτηκες ότι αυτό είναι λάθος δικό σου; έχεις και άλλους ανθρώπους που σε αγαπούν και σε έχουν ανάγκη να υπάρχεις στη ζωή τους. γιατί σκέφτεσαι μόνο τον εαυτό σου; ο πατέρας σου είναι ιερέας. σου έμαθε να πιστεύεις στο Θεό υποθέτω και να έχεις σαν οδηγό σου ότι και αν σε απογοητεύσουν οι άνθρωποι ο Θεός δεν θα σε απογοητεύσει ποτέ. όλο αυτό είναι μια δοκιμασία για σένα και το περιβάλλον σου. για να βγείτε πιο δυνατοί και να τεστάρετε την αντοχή σας και την πίστη σας.
    είσαι ένας νέος άνθρωπος που έχει όλη τη ζωή μπροστά του. να ζήσει, να χαρεί, να δημιουργήσει. μπορείς να δώσεις πολλά στον εαυτό σου και στον κόσμο αρκεί να το αποφασίσεις. σκέψου ότι όπως εσύ θες αυτή την κοπέλα στη ζωή σου, έτσι και σένα κάποιος σε χρειάζεται στη δική του ζωή. μην του το στερήσεις αυτό!
    μην ξεχνάς να είσαι άνθρωπος!!!!!!

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    11
    εχθες υστερα απο αυτα που εγραψα εδω με βρηκαν απο την διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος. βγηκε εντολη εισαγγελεα να με πανε αστυνομικοι για εξεταση στο δρομοκαιτιο. ευτυχως επεσα σε 2 ευγενεστατα παιδια με απιστευτη κατανοηση και μου συμπαρασταθηκαν οσο δε φανταζεστε στην μεταφορα που με ειχε πιασει κριση αγχους. ολη η διαδικασια απο τη διωξη που με βρηκε και με εσωσε και της ειμαι ευγνωμων μεχρι την μεταφορα και οσα ειδα στο νοσοκομειο ηταν ενα σοκ για μενα. ταρακουνηθηκα αποτομα και καταλαβα πολλα. ηταν ενα λαθος της στιγμης ενας λογισμος που μπορει να ερθει στον καθενα μας... ηταν λαθος και ζητω συγνωμη απο ολους που αναστατωσα και την οικογενεια και τους φιλους μου καθως και απο τον κ. Σφακιανακη προισταμενο της διωξης ηλεκτρονικου εγληματος για την αναστατωση που αθελα μου προξενησα. παραλληλα τον ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση του στο προβλημα μου. ξερω οτι εχει σωσει πολλα παιδια σαν εμενα και απο δω και περα και εμενα... θα τον ευγνωμωνω παντα....

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,191
    Φιλε k33 αυτά που γράφονται στο φόρουμ..διαβάζονται από τους διαχειριστές και αν δεν παρενέβαιναν αυτοί με την δίωξη θα το έκανε κάποιος από μας,να είσαι σίγουρος.
    Ολοι τραβάμε ζόρια φίλος,η αυτοκτονία δεν είναι λύση,αν παίρνεις λάθος φάρμακα-που σε κάνουν χειρότερα,άλλαξε τα,στο είπα και προχθές...
    Αν έχεις πέσει σε κατάθλιψη-μίλα σε κάποιο γιατρό θα σε βοηθήσει και βρες και πάλι νόημα στη ζωή σου.!

    Πάλι καλά γιατί είχα αρχίσει να αγχώνομαι με την πάρτη σου!
    Καλό βράδυ και ήρεμα.!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Replies: 11
    Last Post: 02-01-2013, 13:42
  2. μενω Αθήνα αλλά είμαι από νησί νιώθω πως πρέπει να γυρίσω αλλά δεν είμαι σίγουρη
    By elirene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 03-11-2011, 03:21
  3. Ειμαι ΔΕΙΛΟΣ
    By krino in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 48
    Last Post: 02-04-2009, 04:45
  4. Σκέφτομαι να χωρίσω αλλά κολάω?! ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
    By kapatosg in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 14-02-2009, 00:08
  5. χωρισα αλλα οσο περναει ο καιρος ποναω περισσοτερο
    By arxigos? in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 27-07-2007, 20:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •