Υπερευαισθητο ατομο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Υπερευαισθητο ατομο

    Θα μπορουσε καποιος παρακαλω να μου πει πως ειναι ενα υπερευαισθητο ατομο ? απο οσα εχει διαβασει η τι πιστευει ο καθενας η αν καποιος εχει γνωρισει ενα τετοιο ατομο , πως ηταν ?

  2. #2
    Ξερω οτι θα μπορουσα να ψαξω να βρω μονη μου ομως θα ηθελα αποψεις .
    Οποιος θελησει να απαντησει θα χαρω να ακουσω καποια αποψη .

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    θα ηταν απλα σαν εμενα θα ειχε τα πανω του τα κατω του θα ειχε καλλιτεχνικες ανυσιχιες κ θα ηταν διαφορετικος απο τους αλλους κ αυτοι που δεν ηταν ετσι σαν κ αυτον δε θα τον καταλαβαιναν καν ετσι ειμουν απο παιδι ιδιαιτερος σε ολα

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    απο μικρος ειμουν πολυ ευαισθητος ειχα κλιση προς τη τεχνη απο μικρο παιδι σα να ειχα βγει απο μια αλλη ρατσα πολες φορες αναρωτηθηκα γιατι βγηκα τοσο ευαισθητος μεχρι που διαπιστωσα οτι μερικοι αυτο το εκμεταλευοντουσαν κ αυτο με εκανε να παρω αναποδες να βρω τροπους να μιλω σε αυτους που ηταν φτιαγμενοι για μενα στους υπολυπους αναισθητοποιηθηκα ως ενα μηχανησμο αυτοπροστασιας http://www.youtube.com/watch?v=q5pJyeiTKh8

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Πως είναι?
    Μάλλον κυριευμένο απο ανασφάλειες καθώς ότι ακούει και ότι βλέπει νιώθει οτι το αγγίζουν και το επιρρεάζουν περισσότερο απο ότι τους άλλους.
    Απλά πράγματα στα οποία ισως δεν θα έπρεπε να δώσει βάση του δημιουργούν σκέψεις που το απασχολούν και κατ'επεκταση διαμορφώνουν την συμπεριφορά του προς το περιβάλλον.
    Χαζομάρες όπως η έκφραση συναισθημάτων μπορεί να αποτελέσουν πρόβλημα καθώς η συμπεριφορά του ίσως θεωρηθεί υπερβολική και αυτό ειναι μια σκέψη που μάλλον θα κάνει πρώτος εκείνος οπότε και ίσως επιλέξει να τα καταπιέσει ή να αποφύγει να βάλει τον εαυτό του σε μια τέτοια θέση...και το ένα αλλά και το άλλο προφανώς επίσης επιρρεάζουν την συμπεριφόρα, τις συνήθειες του κλπ.
    Αν ένιωθες τα πάντα να απλώνουν και μια καρφίτσα προς τα εσένα, απο πόσες μερίες θα προσπαθούσες να φυλαχτείς? και με τι χώρο θα είχες μείνει μετά για τον εαυτό σου? Προσέχοντας κιόλας παράλληλα να μην απλώσεις τις δικές σου απο φόβο?
    Μάλλον η πρώτη μου φράση συνοψίζει καλύτερα τα πράγματα.

    Η υπερευαισθησία δεν νομίζω οτι σχετίζεται άμεσα με τις τέχνες. Ίσως υπερευαίσθητα άτομα καταλήγουν να αναζητούν ασχολίες μακρυά απο το περιβάλλον που νιώθουν οτι τους "απειλεί" και οπότε επιλέγουν ενδεχομένως πιο μοναχικές δραστηριότες μέσω των οποίων φυσικά προκύπτει η τέχνη.
    Άτομο σκληρόπετσο, άρα μη ευάλωτο, άρα εύκολο στην αλληλεπίδραση του με τους άλλους, άρα πολύ κοινωνικό μάλλον έχει λιγότερες πιθανότητες να επιλέξει να κλειστεί και έτσι να προκύψει "τέχνη".

    Απο την άλλη όμως....βρες μου κάποιον που δεν θα πει "κατα βάθος είμαι πολύ ευαίσθητος" ... ^^
    Έχει γεμισει ο τόπος ευαισθησίες.

  6. #6
    βασικά πιστεύω οτι η υπερευαισθησία,δεν είναι ένα γενικό χαρακτηριστικό που προσδιορίζει την ταυτότητά σου.
    θεωρώ ότι είμαστε υπερευαίσθητοι μερικές φορές με συγκεκριμένα θέματα ή καταστάσεις.
    πολύ δύσκολα θα βρεις ανθρώπους που θα λυπούνται και θα στενοχωριούνται (περισσότερο απ το συνηθισμένο) για τα πάντα γύρω τους. (ακόμα και για κάτι καλό)
    όμως, μπορεί απλά να υπάρχουν αλλά να μην τους καταλαβαίνω εγώ.

    κατα τη γνώμη μου κάποιος που θεωρεί ότι είναι υπερευαίσθητος,πρέπει να το μετριάσει ,όχι όμως να γίνει απαθής.
    είναι καλό να είσαι ευαίσθητος αλλά όχι σε βαθμό που θα σε εκμεταλλευτούν.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Yπερευαίσθητο άτομο.... γεμάτο ανασφάλειες, φόβο - σχεδόν τρόμο ότι όλα θα πάνε στραβά, βαθια μειονεκτικό, με οδύνη για ό,τι προσπαθεί να κάνει, ανίκανο για πρωτοβουλίες και με ένα μόνιμο αίσθημα βαθιάς λύπης.

  8. #8
    Διαβάζοντας το θέμα, αυτο που με προβληματίζει είναι κατά πόσο η υπερευαισθησία (ή γενικα το ναι κανεις ευαισθητο ατομο) είναι αποτελεσμα/εκδήλωση του φόβου ή μήπως κάτι άλλο (πχ τραυματικες εμπειριες που όποτε συμβει κάτι παρόμοιο τους ξυπνα το αίσθημα το οποίο προκάλεσε η τραυματική εμπειρια ή πρόκειται για γνωρισμα χαρακτηρα που έφερε μαζι του στη ζωη το άτομο).
    γιάννης

  9. #9
    Ευχαριστω οσους απαντησαν , μερικες φορες σκεφτομαι αν ειμαι η οχι .
    Δε το θεωρω καλο να εισαι υπερβολικα ευαισθητος γιατι υπαρχουν ατομα που σε εκμεταλευονται αλλα προτιμω τα υπερευαισθητα απο τους σκληρα ατομα .

Similar Threads

  1. Ενοχικό Ατομο
    By ΝΙΚΙ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 31-07-2015, 09:47
  2. ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ
    By panos7wwe in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 09-08-2013, 00:56
  3. ατομο με hiv
    By ΧΑΝΙΩΤΗΣ81 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 16-05-2013, 17:49
  4. σχεση με οροθετικο ατομο
    By ΧΑΝΙΩΤΗΣ81 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 24-08-2012, 22:26
  5. Βοήθεια με υποχόνδριο άτομο
    By Neronas in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 22-12-2006, 02:39

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •