γεια σας μια μικρη βοηθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163

    Question γεια σας μια μικρη βοηθεια

    λοιπον εγω εχς ξαναγραψει το προβλημα μου ειναι και μενα το αγχος και ετσι ξεκινησα να πηεγαινς σε ψυχολογο εχω ενα εντονο αγχος ολη μερα και καποιεσ κρισεισ πανικου που οπως εχω ξαναπει πηγαινα σε μια ψυχολογο ποθ καναμε συστημικη ψυχοθεραπεια και τωρα προσφατα αλλαξα ψυχολογο γτ δεν εβλεπα αποτελεσματα το θεμα ειναι οτι εχουν γινει και τα σωματικα προβληματα χαλια ταχυκαρδιεσ τρεμοθλο και αλλα τετοια ασχημα επανω μου κια πραγματικα ωρες ωρες νιωθω οτι ξεπερναω τα ορια μου αλλα λεω μηπωσ δω αποτελεσμα απο την ψυχοθεραπεια αλλα απο την αλλη ειμαι σε διλημα να προσπαθησω και με τα φαρμακα μηπως μου μειωσει τα συμπτωματα τα σωματικα? επισης φοβαμια πολυ τα φαρμακα τοσα ακοθγονται και εχω ακουσει ως παρενεργεια και τασεις αυτοκτονια σε αντικαταθλιπτικο εσεις εχετε εμπειρια απο φαρμακα και αν ναι πειτε μου???????? ευχαριστω πολυ και συγγνωμη για τα λαθη αλλα τα γραφω συνηθως greeklish
    παντα μετα την βροχη βγαινει το ουρανιο τοξο!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Καλησπερα ...
    Το αν θα παρεις ή οχι φαρμακα εξαρταται απο πολλους παραγοντες. Αν μπορεις να ανταπεξερχεσαι στις υποχρεωσεις σου και εισαι λειτουργικη πιστευω πως θα μπορουσες να αντεξεις και χωρις φαρμακοθεραπεια.

    Α και μια ερωτηση , σε ψυχιατρο εχεις παει?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163
    ayto einai ot thema oti duskoleuomai se kathimerines upoxrewseis exw paei alla den exoume pei polla apla mou eixe grepsei ena antikatathliptiko alla den to pira....
    παντα μετα την βροχη βγαινει το ουρανιο τοξο!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Εαν εχει αρχισει να επηρεαζει δουλεια, σπουδες κτλ μαλλον θα χρειαστεις φαρμακευτικη αγωγη. Οπως ολα τα φαρμακα ετσι και αυτα εμφανιζουν παρενεργειες. Αν πραγματικα πιστευεις πως θα σε βοηθησουν, τοτε θα πρεπει να κανεις υπομονη με τις παρενεργειες. Οι τασεις αυτοκτονιας που λες ειναι παρενεργεια των SSRI αλλα γι'αυτο το λογο ενας γιατρος που θα στο χορηγησει θα σου ζητησει να ξαναπερασεις για να δει πως τα πας ή και να επικοινωνησεις μαζι του σε περιπτωση που εχεις περιεργες ιδεες. Η ψυχοθεραπεια θα σε φερει αντιμετωπο με τον στρεσογονο παραγοντα, οποτε αμα δεν βλεπεις αποτελεσματα συντομα, το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα δεις καθολου. Εγω π.χ που πασχω απο κοινωνικη φοβια και κρισεις πανικου, οσο και να εκτειθεμαι μπροστα σε πολυ κοσμο (που λενε πως βοηθαει) νομιζω πως χειροτερευω. Αρα θα επελεγα φαρμακευτικη αγωγη.

  5. #5
    καλημερα. εχω εκανα ομοιοπαθητικη για το αγχος περιπου ενα χρονο . με βοηθησε παρα πολυ . και ολα τα χαπια ειναι φυτικα χωρις καμια πρενεργεια . το θεμα ειναι βρεις εναν καλο ομοιοπαθητικο . αλλα μη περιμενεις οτι με το πρωτο χαπι ολα θα στρωσουν θελει χρονο .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163
    natasouko mporeris na mou peis perissotera me proswpiko minima?
    παντα μετα την βροχη βγαινει το ουρανιο τοξο!

Similar Threads

  1. μια μικρη βοηθεια.
    By darko in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 12
    Last Post: 20-12-2012, 22:23
  2. μια μικρη βοηθεια
    By tsounami1791 in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 1
    Last Post: 16-12-2012, 13:25
  3. Μικρή βοήθεια
    By vader in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 82
    Last Post: 29-01-2009, 12:17
  4. μια μικρη βοηθεια
    By virgo in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2
    Last Post: 22-08-2007, 01:33
  5. Μικρή βοήθεια
    By kompos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 29-12-2006, 01:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •