υπερφαγια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    10

    υπερφαγια

    καλησπερα σας,
    ειμαι καινουρια στο φορουμ και αποφασισα να γραψω γιατι τον τελευταιο καιρο νιωθω χαλια. ειμαι 21 ετων και κανω προσπαθειες να ξεπερασω το προβλημα μου αλλα δεν γινεται. Ημουν παντα καπως σταθερη στα κιλα μου 50 με 52. Μεσα στις πανελληνιες πηρα καποια κιλα αλλα δεν με πειραξε ιδιαιτερα. Τον πρωτο χρονο της σχολης συνεχισα να παιρνω μεχρι που εφτασα 58 κιλα. Εκει αποφασισα οτι επρεπε να μαζευτω. Ξεκινησα να τρωω λιγοτερο χωρις να ακολουθω καποια διαιτα και σε ενα χρονο πηγα 45 κιλα. Ολοι μου ελεγαν οτι εχω αδυνατησει πολυ και πρεπει να παχυνω λιγο αλλα εμενα μαρεσαν αυτα τα κιλα. Μεχρι που εξαφανιστηκε η περιοδος. Εκανα πολλες εξετασεις και τελικα ο γυναικολογος μου ειπε οτι πρεπει να παχυνω για να επανελθει. Ξεκινησα και τα αντισσυληπτικα οποτε ανοιξε και η ορεξη και πηγα 50 κιλα. Δεν ενιωθα κ πολυ καλα σε αυτα τα κιλα αλλα τουλαχιστον αδιθετουσα. Δυστυχως ομως λογω αυξημενου κινδυνου θρομβωσης αναγκαστηκα να κοψω το χαπι και μαζι μαυτο να χαθει και η περιοδος. Απο τοτε ειμαι χαλια. Αρχισα να αγχωνομαι για το ποτε θα μου ερθει και για το οτι εχω παχυνει. Ξεκινησα να ξεσπαω στο φαγητο και να τρωω πολλα πραγματα το βραδυ και ολα παχυντικα κ τελικα πηγα 55 κιλα. Παιρνω και ορμονες για να αδιαθετησω υποτιθεται αλλα τιποτα. Τρωω οτι εχουμε στο σπιτι και απεξω τα παντα. Δεν ξερω αν ειναι γιατι εχουν τρελαθει οι ορμονες μου και με τα χαπια αλλα και με την απουσια περιοδου η αν ειναι ψυχολογικο επειδη αγχωνομαι που εχω παχυνει. Θελω να σταματησω να τρωω ετσι και να παω παλι 50 με 52 κιλα. Μπορει καποιος να με βοηθησει?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,193
    Για τί υψος μιλάμε;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    10
    Ειμαι 1,59.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Τι υψος εχεις?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ουπς δεν ειδα τα αλλα μηνυματα . . .
    Κοιτα 55 κιλα εισαι μια χαρα , δεν εισαι χοντρη. Αποδεξου το σωμα σου και προσεχε μην κανεις χειροτερη ζημια στον εαυτο σου.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    10
    το και παραπανω οτι ειμαι 1,59.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,193
    Quote Originally Posted by bee100 View Post
    το και παραπανω οτι ειμαι 1,59.
    Νομίζω εχεις νευρική ανορεξία...εγώ με 1,63 είμαι 63 κιλά και φαίνομαι κανονική-ΠΡΟΣΕΧΕ

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    10
    το ξερω οτι τα κιλα μου θεωρουνται καλα για το υψος μου απλα εγω δεν νιωθω καλα σε αυτα. Επειδη παχαινω κυριως στην περιφερεια και τα ποδια μονο δεν μαρεσει καθολου η εικονα μου. Προσπαθω λοιπον να μαζευτω και να αδυνατησω αλλα οσο το σκεφτομαι τοσο περισσοτερο τρωω μου εχει γινει εμμονη ιδεα.και ειναι κ η περιοδος μου ενω εχω παχυνει τοσο δεν ερχεται. το κακο ειναι οτι κανω συνεχεια αρνητικες σκεψεις κ δεν ξερω πως να σταματησω. Νομιζω οτι το μυαλο μου φταιει για ολα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    10
    πως μπορω να σταματησω να σκεφτομαι ετσι και να τρωω φυσιολογικα παλι?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Νομίζω εχεις νευρική ανορεξία...εγώ με 1,63 είμαι 63 κιλά και φαίνομαι κανονική-ΠΡΟΣΕΧΕ
    Μη λέμε έτσι αυθερετα πράγματα που μπορεί να επηρεάσουν τη θεματοθέτρια!
    Η ανορεξία δε βγαίνει ώς συμπέρασμα απο κιλά και ύψος , ελεος !
    το κανονική-αδύνατη-ανορεκτική ειναι σχετικά και εξαρτώνται απο πολλά πράγματα που καλύτερα να τα πει κάποιος γιατρός στη κοπέλα.

    Το θέμα bee ειναι γιατί ξεσπάς στο φαγητό αυτό πρέπει να φτιάξεις, αν κ λογικά το ξερεις.

  11. #11
    Quote Originally Posted by bee100 View Post
    πως μπορω να σταματησω να σκεφτομαι ετσι και να τρωω φυσιολογικα παλι?

    Πιστευω κι εγω οτι το μυαλο σου φταιει γιατι κανεις αρνητικες σκεψεις .
    Καλο ειναι να τρως φυσιολογικα , οι γονεισ σου δε σου λενε να μη τρως πολυ ? ακομη και αδυνατη να εισαι δεν ειναι σωστο να τρως πολυ .
    Υγιεινα καλυτερα πρεπει , αν τρως πολυ ανθυγιεινα καλυτερα να τρως πολυ και υγιεινα θα σου κανει καλο .
    Για να συγκρατιεσαι πρεπει η θεληση σου να αδυνατησεις να ειναι μεγαλυτερη απο την επιθυμια σου να φας πολυ .
    Σκεψου οτι αν δε φας πολυ θα εχεις ομορφο σωμα και θα εισαι ομορφη ενω αν φας πολυ να παχυνεις κι αλλο και να στεναχωριεσαι περισσοτερο .
    Προσπαθησε να σου φυγει η εμμονη με το σωμα σου δεν ειναι κι τοσο καλο .
    Μη καταπιεζεις τον εαυτο σου απλα να εχεις μεγαλη θεληση.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    10
    Tο θεμα ειναι οτι ειμαι τοσο απελπισμενη που δεν βρισκω πουθενα τη δυναμη να κρατηθω. Οι γονεις μου μου λενε συνεχεια να τρωω και να μην χασω γραμμαριο γιατι δεν επανελθει αλλιως η περιοδος. Εγω ομως δεν νιωθω καλα σαυτη την κατασταση που ειμαι. Παντως και σε αυτα τα κιλα που ειμαι δεν μου ερχεται και αγχωνομαι ακομα περισσοτερο. Οταν αγχωνομαι και στεναχωριεμαι τρωω ακομα πιο πολυ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,193
    Quote Originally Posted by bee100 View Post
    Tο θεμα ειναι οτι ειμαι τοσο απελπισμενη που δεν βρισκω πουθενα τη δυναμη να κρατηθω. Οι γονεις μου μου λενε συνεχεια να τρωω και να μην χασω γραμμαριο γιατι δεν επανελθει αλλιως η περιοδος. Εγω ομως δεν νιωθω καλα σαυτη την κατασταση που ειμαι. Παντως και σε αυτα τα κιλα που ειμαι δεν μου ερχεται και αγχωνομαι ακομα περισσοτερο. Οταν αγχωνομαι και στεναχωριεμαι τρωω ακομα πιο πολυ.
    Πρέπει να σταματήσεις ν'ασχολείσαι τόσο πολύ με το σώμα σου,από τη στιγμή που μας λες ότι έχεις φυσιολογικά κιλά για το ύψος σου.
    Τα έχεις λύσει όλα τα υπόλοιπα πράγματα στη ζωή σου και ασχολείσαι με τα κιλά σου που είναι φυσιολογικά;
    Μήπως σου φταίει κάτι άλλο και ξεσπάς στο σώμα σου;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by bee100 View Post
    το ξερω οτι τα κιλα μου θεωρουνται καλα για το υψος μου απλα εγω δεν νιωθω καλα σε αυτα. Επειδη παχαινω κυριως στην περιφερεια και τα ποδια μονο δεν μαρεσει καθολου η εικονα μου. Προσπαθω λοιπον να μαζευτω και να αδυνατησω αλλα οσο το σκεφτομαι τοσο περισσοτερο τρωω μου εχει γινει εμμονη ιδεα.και ειναι κ η περιοδος μου ενω εχω παχυνει τοσο δεν ερχεται. το κακο ειναι οτι κανω συνεχεια αρνητικες σκεψεις κ δεν ξερω πως να σταματησω. Νομιζω οτι το μυαλο μου φταιει για ολα.

    Γεια σου bee..
    αυτο γινεται κυριως απο τον μεταβολισμο σου που με ολο το συμπαθειο τον εχεις τσακισει λιγο κ σου διχνει σημαδια,σου λεει οτι κατι χρειαζεται να κανεις,γιαυτο σταματησε η περιοδου σου..

    λοιπον σου προτεινω να κανεις το εξης:σταματα να σκεφτεσαι τα κιλα,κρυψε την ζυγαρια σου στην αναγκη,μαθε να καταλαβαινεις το σωμα σου διαφορετικα γιατι η ζυγαρια σου διχνει ενα συνολο, δεν σου λεει οτι το λυπος που ολοι χρειαζομαστε παει τοπικα σε εσενα κτλ.ξεκινα ασκηση σωματικη στα σημεια που παει τοπικα,ειτε σε γυμναστηριο, ειτε μονη σου ωστε να βοηθησεις το σωμα σου στις σωστες καυσεις..(υπαρχουν κ κακιες καυσεις)ειμαι σιγουρη οτι μερικες φορες ξεχνας να φας στο συνολο της μερας και μετα τα τρως μαζεμενα..

    τρωγε μικρα γευματα τακτικα μεσα στην ημερα (περα απο τα κυριως πρωινο,μεσημεριανο,βραδινο )αυτο βοηθαει παλι στις καυσεις κ δουλευει συνεχεια το στομαχι σου,φροντισε στο συνολο της εβδομαδας να εχεις ενα πληρη διατροφολογιο(φρουτα,λαχαν ικα,κρεας,ψαρι κτλ).

    υγ.ο μεταβολισμος για να σταθεροποιηθει χρειαζεται χρονο,δες το σαν τροπος ζωης οχι οταν χασεις 5 κιλα να σταματησεις!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,193
    Τέλιες συμβουλές alex5 μπράβο!!!!!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Υπερφαγια η Βουλιμια??
    By minaspap in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 1
    Last Post: 25-09-2012, 20:29
  2. Υπερφαγία
    By whitecandle in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 85
    Last Post: 20-07-2012, 11:59
  3. Υπερφαγια-Βουλιμια
    By minaspap in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 14-05-2012, 18:58
  4. ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ
    By minaspap in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 12
    Last Post: 02-09-2011, 15:21
  5. Υπερφαγία
    By natasaxaxi in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 17
    Last Post: 08-04-2011, 19:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •