H χειρότερη μέρα της ζωής μου...!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    H χειρότερη μέρα της ζωής μου...!!!

    Καλησπερα σε ολους! Χθες ειχα την χειροτερη κριση πανικου στη ζωη μου, ισως ακομα πιο εντονα και απο την πρωτη πριν καμια 5ετία! Σε αυτο βεβαια φταιω εγω, ειχα παει να αγορασω ενα συπληρωμα διατροφης (πρωτεινη), επειδη κανω βαρη και γενικα αθλουμαι...μαζι με την αγορα ο υπαλληλος του μαγαζιου μου εδωσε ενα φακελακι (δειγμα), ενος αλλου συμπληρωματος για να το δοκιμασω. Το συγκεκριμενο ανηκει στα προεξασκητικα, δλδ το πινεις πριν την ασκηση και σου δινει συγκεντρωση και ενταση, λειτουργει ως αγγειοδυασταλτικο. Δεν προσεξα και ηταν δικο μου λαθος οτι το συγκεκριμενο δειγμα ειχε μεσα πολυ καφεινη...συγκεκριμενα 300mg! Το αποτελεσμα ηταν οτι στην αρχη ενιωθα πιο ορεξατος και με πιο ενεργεια η συνεχεια ηταν ομως εφιαλτικη...αρχισε να με πιανει μια υπερενταση, ιδρωνα και ενιωθα μυρμυγκιασματα σε ολο μου το σωμα...παραταω τα βαρη και φευγω αμεσως για το σπιτι! Στο δρομο αρχισε να με πιανει δυσπνοια και ταχυκαρδια ενω και τα συμπτωματα που ανεφερα πιο πανω εγιναν εντονοτερα, με επιασε τρομος...λεω θα μεινω στο δρομο. Αρχισα να τρεχω γρηγορα για να φτασω στο ΙΚΑ της περιοχης μου...η αναπνοες μου αρχισαν να γινονται πιο βαθιες και ακανονιστες, ζητησα βοηθεια απο εναν ανθρωπο και με πηγε με τη μηχανη του στο ΙΚΑ! Με βαλανε γρηγορα στον καρδιολογο (με ξερει ευτυχως και γνωριζει και το προβλημα με την διαταραχη πανικου που εχω), με ακροαστηκε μου πηρε πιεση, μετρησε οξυγονο και μου εκανε και ενα καρδιογραφημα. Ολα βγηκαν καλα, δεν ειχα τπτ...ολα οσα αισθανεσαι ειναι απο το αγχος σου και οχι απ την καρδια σου μου ειπε...μου εβαλε να ξαπλωσω για λιγο ωστε να ηρεμησω. Του ειπα βεβαια οτι ειχα δοκιμασει δειγμα απο ενα συμπληρωμα, και μου ειπε το πιο πιθανο ηταν οτι οφειλοταν στα διεγερτικα που ειχε μεσα. Το περιεργο σε ολη την ιστορια ειναι, οτι πριν παθω το χθεσινο...ειχα παει πριν 6 μερες για τριπλεξ και καρδιογραφημα σε ιδιωτικο καρδιολογο, ο οποιος μου εγραψε και βεβαιωση οτι ειμαι καρδιολογικα αριστος και μπορω να αθλουμαι! Ησυχασα για λιγες μερες με το θεμα της καρδιας και το ειχα ξεχασει μετα και τις καλες εξετασεις...μετα το χθεσινο βεβαια ολες οι φοβιες για εμφραγμα κτλ, ξαναβγηκαν στην επιφανεια. Τωρα εχω αρχισει και αναρρωτιεμαι, αν με ξαναπιασει καμια παρομοια κριση τι θα κανω?? Ευχομαι ακομα και στο χειροτερο εχθρο μου να μην ζησει ποτε του αυτα τα εφιαλτικα λεπτα που εζησα εγω.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    58
    Ο ψυχολόγος σου τι σου λέει; Είπες ότι έχεις κρίσεις εδώ και 5 χρόνια… Δε μπορώ να φανταστώ ότι δε ζήτησες τη βοήθεια κάποιου ειδικού.
    Η Διαταραχή πανικού (με ή χωρίς αγοραφοβία) είναι μία αγχώδης διαταραχή που μπορεί να αντιμετωπιστεί με πολύ μεγάλα ποσοστά επιτυχίας.
    Διάβασε σχετικά :
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    21
    Καλησπερα αγαπητε!Αρχικα πρεπει να χαλαρωσεις.Δεν εισαι ο μονος που περνας κρισεις πανικου.Νομιζω ομως οτι ειναι πιο σοβαρο το γεγονος οτι παιρνεις συμπληρωματα πρωτεινης...εφόσον γυμναζεσαι και εισαι απολυτα υγιης,γιατι μπαινεις σε μια τετοια διαδικασια?..πολλες φορες αυτα τα συμπληρωματα μπορει να αυξησουν την αρτηριακη σου πιεση η τα την ριξουν..κ με μια απλη ζαλαδα που θα νιωσεις να φοβηθεις και να προκληθουν ολα τα υπολοιπα συμπτωματα της κρισης πανικου.Αυτα σου τα λεω πραγματικα με καθε καλη προθεση,δεν θελω να σε κρινω για κατι.Παντως οταν παθαινεις κρισεις πανικου να κανεις το εξης : σταματα να σκεφτεσαι τι κανω και που ειμαι και τι μου συμβαινει,και απλα πες ''οκ,ηρθε!''...κατσε σε ενα σημειο που να μην εχει πολυ κοσμο και εστιασε καπου,χωρις ομως να κοιτας γυρω σου το πληθος που θα περναει γιατι ειναι δεδομενο οτι θα αγχωθεις.Μολις εστιασεις καπου θα αρχισεις να αναπνεεις πολυ αργα,οσο πιο αργα μπορεις μεσα στις παλαμες σου για να προσλαβεις διοξειδιο του ανθρακα.Δεν θα πας απο καρδια!αυτο που συμβαινει ειναι οτι απο την ταραχη σου ο οργανισμος σου παλευει για μια ενδεχομενη δυσκολη κατασταση (χωρις να υπαρχει λογος).Ετσι λοιπον προσπαθωντας να αναπνευσεις υπεροξυγονωνεσαι.Θα προσπαθεις να ελεγχεις τις αναπνοες σου και να σκεφτεσαι οτι δεν υπαρχει λογος να φοβασαι.Μολις καταφερεις να ριξεις τους παλμους σου να σηκωθεις και να προσπαθησεις να συνεχισεις να περπατας σκεπτομενος οτι δεν μπορει να σου συμβει τιποτα κακο,οτι δεν υπαρχει λογος να φοβασαι.Κριση θα σε ξαναπιασει αν το επιτρεψεις εσυ!εσυ την προκαλεις!Και αν ξανασυμβει θα ειναι γιατι υποσυνειδητα φοβασαι οτι θα το παθεις.Ειναι ο φοβος του φοβου..Συγνωμη αν σε κουρασα,αλλα εχω φαει κριση πανικου με το κουταλι και ετσι εμαθα να τις κοντρολαρω!Οταν βρεις το μκουμπι τους θα καταλαβεις τι ειναι αυτο που σε αγχωνει και τα προκαλει ολα αυτα και θα τα αντιμετωπισεις η θα τα αποφευγεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    trinity0 Συμπληρωματα διατροφης χρησιμοποιω απο τα 15 μου που αρχισα να ασχολουμαι σοβαρα με τον αθλητισμο, ειτε αυτο το συμπληρωμα λεγεται πρωτεινη, ειτε πολυβιταμινη...παντα διαβαζα τα συστατικα τους και παντα κοιταγα στη συσκευασια να αναγραφεται η εγκριση απο τον ΕΟΦ! Απλα δοκιμασα ενα δειγμα απο μια κατηγορια συμπληρωματων που δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει ποτε και σε μενα που εχω προβλημα με τη διαταραχη πανικου, ηρθε και μου τη φουντωσε για τα καλα...λογο του οτι περιειχε υψηλη ποσοτητα καφεινης. Ποτε δε τα πηγαινα καλα με τον καφε, παντα μου εφερνε αυπνια, μια μικρη υπερενταση και τωρα με τους πανικους ουτε λογος για καφε. Παντως αλλο να τα περιγραφεις και αλλο να τα ζεις εκεινη τη στιγμη...αυριο που εχω ραντεβου με τον ψυχιατρο μου θα το κουβεντιασουμε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    giannisfrank Mε παρακολουθει ψυχιατρος και ψυχολογος...ακολουθω φαρμακευτικη αγωγη. Αυτη τη στιγμη βρισκομαι σε σταδιο μειωσης των xanax, απο 6mg τη μερα το εχω μειωσει μεσα σε ενα 6μηνο στα 4 και απο τον αλλο μηνα αν ολα πανε καλα στα 3,5. Παραλληλα παιρνω seropram(40mg τη μερα) και lyrica(300mg τη μερα).

  6. #6
    ...μακριά γενικότερα από τέτοια σκευασματα μηνά, αν δεν μιλήσεις πρώτα με το γιατρό σου.
    Κάνε τη γυμναστική σου και τρώγε καλές τροφές για να σου δίνουν ενέργεια...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μηνα , επειδη εχω παρακολουθησει σχεδον ολα τα θεματα που εχεις ανοιξει , μου εχει κανει εντυπωση το εξης. Ενω ξερεις οτι αυτα που νιωθεις ειναι ψυχοσωματικα και οτι κατα τα αλλα χαιρεις ακρας υγειας , επιμενεις να τρεχεις σε γιατροους.
    Προσπαθησε να αντισταθεις σε αυτη σου την παρορμηση και οταν νιωθεις ασχημα να επαναλαμβανεις στον εαυτο σου πως ειναι απλα το αγχος σου και τιποτα χειροτερο.
    Οσο πηγαινεις σε γιατρους τοσο δινεις στον πανικο την δυναμη να σε νικαει.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Μηνα , επειδη εχω παρακολουθησει σχεδον ολα τα θεματα που εχεις ανοιξει , μου εχει κανει εντυπωση το εξης. Ενω ξερεις οτι αυτα που νιωθεις ειναι ψυχοσωματικα και οτι κατα τα αλλα χαιρεις ακρας υγειας , επιμενεις να τρεχεις σε γιατροους.
    Προσπαθησε να αντισταθεις σε αυτη σου την παρορμηση και οταν νιωθεις ασχημα να επαναλαμβανεις στον εαυτο σου πως ειναι απλα το αγχος σου και τιποτα χειροτερο.
    Οσο πηγαινεις σε γιατρους τοσο δινεις στον πανικο την δυναμη να σε νικαει.
    Πηγαινε δες ποσες φορες του το εχω πει αυτο...Επισης ειναι αδιανοητο μετα απο τοσα χρονια να βρισκεται ακομα σε αυτο το επιπεδο..Κατι δεν γινεται σωστα και δεν εννοω απο την πλευρα του.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    giannisfrank Mε παρακολουθει ψυχιατρος και ψυχολογος...ακολουθω φαρμακευτικη αγωγη. Αυτη τη στιγμη βρισκομαι σε σταδιο μειωσης των xanax, απο 6mg τη μερα το εχω μειωσει μεσα σε ενα 6μηνο στα 4 και απο τον αλλο μηνα αν ολα πανε καλα στα 3,5. Παραλληλα παιρνω seropram(40mg τη μερα) και lyrica(300mg τη μερα).
    Μιnaspap , εχουμε δυο κοινα , ειμαι κ εγω σε διαδικασια μειωσης ζαναξ ( μονος μ ) , κ γυμναζομαι με βαρη τα τελευταια 25 χρ. , κ εχω παρει του κοσμου τα συμπληρωματα . Ποιο συμπληρωμα πηρες κ σουφερε αυτην την υπερενταση ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,181
    Καλησπέρα Μηνά,για ποιό λόγο ξεκίνησαν οι κρίσεις πανικού;
    Ετσι ξαφνικά; Χωρίς καμία αιτία; Η μήπως υπήρχε κάποιο θεματάκι; Για θυμήσου...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Macgyver Το δειγμα ηταν απο το σκευασμα Raw Intensity της Αll Stars, ανηκει στην κατηγορεια των νιτρικων οξειδιων και τη συγκεκριμενη εταιρια τη φερνει μονο μια αλυσιδα συμπληρωματων στην Ελλαδα! Εχω παρει και γω του κοσμου τα συμπληρωματα τοσα χρονια, απλα ποτε αυτου του ειδους γιατι για μενα τετοιου ειδους συμπληρωμα το θεωρω ως πεταμενα λεφτα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Diana1982 Η πρωτη φορα που επαθα κριση πανικου ηταν στην αιθουσα αναμονης ενος ιατρειου. Θυμαμαι ειχα πανω απο 10 μερες ενα περιεργο καψιμο στο στερνο και λεω θα παω σε γιατρο να το κοιταξω! Καθως περιμενα να ερθει η σειρα μου, το καψιμο αυτο αρχησε να γινεται εντονοτερο και να εξαπλωνεται σε ολο το στηθος και την πλατη μου, οι παλμοι της καρδιας μου αρχισαν σιγα σιγα να ανεβαινουν ως που με επιασε ταχυκαρδια, επισης ξεκινησε μια δυσπνοια και μουδιασματα σε ολο το σωμα! Δεν ενιωθα καλα και ζητησα βοηθεια, περασα αμεσα στο ιατρειο και ξαπλωσα στο κρεβατι, ο γιατρος μου πηρε την πιεση η οποια ειχε φτασει 19 η μεγαλη, μου εκανε μια ενεση(μαλλον ηρεμιστικη) και μετα αρχισαν σιγα σιγα να υποχωρουν ολα τα συπτωματα! Δεν μπορω να εξηγησω απο που μπορει να προηλθε η κριση, διοτι περναγα την καλητερη περιοδο της ζωης μου ως εφηβος!

  13. #13
    Member
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    58
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    giannisfrank Mε παρακολουθει ψυχιατρος και ψυχολογος...ακολουθω φαρμακευτικη αγωγη. Αυτη τη στιγμη βρισκομαι σε σταδιο μειωσης των xanax, απο 6mg τη μερα το εχω μειωσει μεσα σε ενα 6μηνο στα 4 και απο τον αλλο μηνα αν ολα πανε καλα στα 3,5. Παραλληλα παιρνω seropram(40mg τη μερα) και lyrica(300mg τη μερα).
    Μηνά, χωρίς να ξέρω όλο το ιστορικό σου, μου φαίνετε πως η απάντηση στο πρόβλημα σου δεν είναι η χημεία. Δεν έχεις κάτι οργανικό… Ζήτησε από το θεραπευτή σου μία αλλαγή προσέγγισης. Με αγχολυτικά απλός κουκουλώνεις το πρόβλημα.
    Ιωάννης Φραγκιαδουλάκης
    Θεσσαλονίκη

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Macgyver Το δειγμα ηταν απο το σκευασμα Raw Intensity της Αll Stars, ανηκει στην κατηγορεια των νιτρικων οξειδιων και τη συγκεκριμενη εταιρια τη φερνει μονο μια αλυσιδα συμπληρωματων στην Ελλαδα! Εχω παρει και γω του κοσμου τα συμπληρωματα τοσα χρονια, απλα ποτε αυτου του ειδους γιατι για μενα τετοιου ειδους συμπληρωμα το θεωρω ως πεταμενα λεφτα!
    Μηνα , καλημερα . Αυτο το σκευασμα το NO , το εχω παρει κ εγω , κ μουφερε κ μενα μια απαισια υπερενταση , κ τα πεταξα . Τα μονα συμπληρωματα που παιρνω πλεον ειναι αμινοξεα κ βιταμινες , ιδιως Β complex , που βοηθαει στον μεταβολισμο των πρωτεινων/
    Last edited by Macgyver; 23-11-2013 at 11:22.

Similar Threads

  1. Η χειροτερη περιοδος στη ζωη μου...!!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 28-08-2013, 00:14
  2. πονοκεφαλος καθε μερα ολη μερα εδω και 5 μερες
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-06-2013, 20:41
  3. H χειρότερη βδομάδα της ζωής μου...!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 30-04-2013, 21:46
  4. Μέρα των ερωτευμένων και... μέρα των δυστυχισμένων....
    By aretiva in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 13-02-2009, 22:50
  5. χειροτερη ασθενεια
    By gamder11 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 30-11-2008, 00:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •