Διαιτα ντουκαν
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    15

    Διαιτα ντουκαν

    εχει κανει καποιος την συγκεκριμενη διαιτα;;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Δεν ασχολουμαι με διαιτες..Τιποτα σε πιτογυρο εχεις?

  3. #3
    ...την έχω κάνει εγώ, (με μερικες δικές μου προσθήκες) και έχασα τα κιλά που ήθελα
    Αν θες πραγματικά να αδυνατίσεις θα τα χάσεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Πώς είναι η διατροφή σου τώρα? Μήπως το ρίχνεις στα γλυκά και στα φαστφουντ? Να γνωρίζεις οτι δεν υπάρχει κάποια αποτελεσματική δίαιτα, γιατι αν υπήρχε θα την έκαναν ολοι και θα τελείωνε το θέμα. Αντίθετα υπάρχουν εκατομμύρια δίαιτες, διατροφολόγοι, βιβλία, άρθρα κλπ. Η άποψη της Θεοδοσίας πιο πάνω θεωρώ οτι δεν ισχύει διοτι η δίαιτα δεν είναι θέμα willpower ουτε λογικής ουτε γνώσης. Τι είναι καλό να τρωει κάποιος ολος ο κόσμος το ξέρει και ολος ο κόσμος θα θελε να ναι υγιής και αδύνατος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εγω εδω και μια εβδομαδα κανω την διαιτα του γναθοχειρουργου και εχω δει τρελα αποτελεσματα ( χωρις πλακα) . . .

    Mπελλα αν θες να αδυνατισεις δυο πραγματα πρεπει να προσεξεις.
    Πρωτον η διαιτα να ειναι οσο το δυνατον ισορροπημενη , δηλαδη να μην αποκλειει ομαδες τρροφιμων , και δευτερον να μην ειναι εξαιρετικα υποθερμιδικη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    μπετελ η διαιτα του γναθοχειρούργου τι ειναι ?! δε κρύβω οτι γέλασα οταν το διάβασα :P
    αλλά την εχω την απορία.

  7. #7
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Πώς είναι η διατροφή σου τώρα? Μήπως το ρίχνεις στα γλυκά και στα φαστφουντ? Να γνωρίζεις οτι δεν υπάρχει κάποια αποτελεσματική δίαιτα, γιατι αν υπήρχε θα την έκαναν ολοι και θα τελείωνε το θέμα. Αντίθετα υπάρχουν εκατομμύρια δίαιτες, διατροφολόγοι, βιβλία, άρθρα κλπ. Η άποψη της Θεοδοσίας πιο πάνω θεωρώ οτι δεν ισχύει διοτι η δίαιτα δεν είναι θέμα willpower ουτε λογικής ουτε γνώσης. Τι είναι καλό να τρωει κάποιος ολος ο κόσμος το ξέρει και ολος ο κόσμος θα θελε να ναι υγιής και αδύνατος.
    ...ραπανακη, την έχω κάνει αυτή τη δίαιτα και μιλώ από προσωπική άποψη.
    Πριν καν ασχοληθώ μαζί της είδα πολύ σημαντικά αποτελέσματα σε ανθρώπους με παααααρα πολλά κιλά.
    Σε μένα λειτούργησε μια χαρά και τα κιλά που έχασα δεν τα ξανά πήρα. Ισα-ίσα με βοήθησε να αλλάξω τη διατροφη μου προς το καλυτερο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    μπετελ η διαιτα του γναθοχειρούργου τι ειναι ?! δε κρύβω οτι γέλασα οταν το διάβασα :P
    αλλά την εχω την απορία.
    Eβγαλα φρονιμητες , και επειδη ποναω και δεν μπορω να ανοιξω το στομα μου τρωω μονο λιωμενα φρουτακια χυμους κλπ . . .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    ντουκαν κανει ενας κολλητος του δικου μου και λεει οτι χανει..
    δεν τον εχουμε δει τον τελευταιο καιρο για να σου πω αν οντως χανει.
    ο συγκεκριμενος εχει μεγαλη αγαπη στις μονοφαγικες και ειδικα στις πρωτεινικες διαιτες και κανει αποκλειστικα τετοιες, με πολλη γυμναστικη. παλιοτερα ατκινς, τωρα ντουκαν, καποτε ετρωγε μια φορα την εβδομαδα και διαφορα αλλα ακραια..
    το προβλημα ειναι, οτι καθε 2-3 χρονια χανει περιπου 30 κιλα με τετοιες διαιτες και στο αμεσως επομενο διαστημα, σε 1-2 χρονια το πολυ,τα ξαναβαζει ολα..

    οι διαιτες αυτες σου προκαλουν τεραστια αισθηση ανεκπληρωτου λογω των τροφων που απαγορευονται, οποτε η τις παρατας για να φας σαν ανθρωπος, η μολις σταματησεις πεφτεις με τα μουτρα σε οσα απαγορευονται και βαζεις με φρενηρεις ρυθμους, κιλα.
    προσωπικα, οταν πριν 2 χρονια θελησα να χασω καποια κιλα, τα εχασα με υποθερμιδικη διατροφη και δεν εχω βαλει ουτε μισο κιλο εδω και 1.5 χρονο.
    η ισορροπημενη υποθερμιδικη διατροφη εχει το καλο οτι με λιγη τροφη και σωστους συνδυασμους, νοιωθεις ευκολα κορεσμο και επισης, οτι δεν χρειαζεται να αλλαξεις κατι μολις πετυχεις τον στοχο σου. απλα αυξομειωνεις ποσοτητες αναλογα με το αν εισαι στην συντηρηση η στην μειωση κιλων.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Eβγαλα φρονιμητες , και επειδη ποναω και δεν μπορω να ανοιξω το στομα μου τρωω μονο λιωμενα φρουτακια χυμους κλπ . . .
    καλό δεν ήξερα πως δε κανει να φας μετα, αλλά λογικό! ευτυχως (ή δυστυχώς :P ) δε χρειάστηκε ακόμη να τους βγάλω.

  11. #11
    δεν έχω κάνει αυτή! έχω κάνει την ατνικς! το μονο που καταφερα ηταν να χαλασω την υγεια μου και να κοπει η περιοδος!
    συμβουλη απο μια κοπελα που ειχε διατροφικη διαταραχη: κανε μια ισσοροπημενη διατροφη,υποθερμιδικη,μπορ εις να τρως και γλυκο με μετρο,π.χ εμενα μου ειχε βαλει η διαιτολογος μου μεχρι 200 θερμιδες γλυκισμα!,και υπομονη και θετικη ενεργεια! ετσι θα τα χασεις ,θα εχεις την υγεια σου,δεν θα λυσσας,και δεν θα τα ξαναπαρεις,αυταα!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    2
    Γεια σας...

    Λίγοι που έψαξα μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα η δίαιτα ντουκάν. Μήπως ξέρει καμιά φίλη/ος από που μπορώ να βρω το βιβλίο; Υπάρχει στα ελληνικά ;

  13. #13
    ....ελι μου δεν χρεειάζεται να πάρεις το βιβλίο, υπάρχει η δίαιτα σε όλο το διαδίκτυο, μέχρι και φόρουμ έχει γίνει.
    Αν πάλι θες οπωσδήποτε να το πάρεις, μπορείς να το παραγγείλεις απόνετ

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    1
    Καλησπερα σε ολους. Ειναι η πρωτη μου φορα που δημοσιευω σε φορουμ. Οσον αφορα την διαιτα ντουκαν μιας και ειμαι φαν του κρεατος δεν με ενοχλει η στερηση υδατανθρακα στην διατροφη μου. Την διαιτα την δοκιμασα και παλιοτερα και εχω να πω πως δουλευει πολυ καλα και σε γρηγορους ρυθμους. Ομως εχει καποια αρνητικα που θα ηθελα να τονισω σε οσους σκεφτονται να ξεκινησουν. Για αρχη μιας και δεν καταναλωνεται υδατανθρακες το πρωτο συμπτωμα ειναι κοπωση και αδυναμια, σε αυτο το σημειο καλο αυτο που βοηθησε εμενα ηταν η καταναλωση καφε και το να κανω πιο συχνα αλλα πιο μικρα σε μεριδες γευματα. Επισης εβαζα στο φαγητο μου λιγο παραπανω αλατι γιατι με την καταναλωση μεγαλων ποσοτητων νερου ειναι λογικο επακολουθο η ελειψη νατριου και συνεπως χαμηλη πιεση,ζαλαδα κτλ οποτε μην φοβαστε το αλατι. Καλο θα ηταν να παιρνεται καποιο ειδος mutlivitamins διοτι εδω που τα λεμε καλη η πρωτεινη αλλα το σωμα χρειαζεται και αλλα. Για οσους δεν αντεχουν χωρις γλυκο σας εχω την λυση. Μπορειτε να αγορασεται μια isolate protein [την χρησιμοποιουν οσοι γυμναζονται] σε γευση που σας αρεσει και ακολουθηστε την παρακατω συνταγη. ¨2 κουταλιες πιτουρο βρωμης ,2 scoop protein powder ,3-4 ασπαδια αυγου και απαχο γαλα τοσο οσο για να εχεται παχυ χυλο. με αυτο φτιαχνεται υπεροχα pancake ,crepes. και δεν ειναι εναντια στην διαιτα διοτι δεν περιεχει αλευρα. Ευχαριστω

  15. #15
    Nefeli28
    Guest
    Η συγκεκριμένη δίαιτα δεν ειναι ο,τι καλύτερο υπαρχει. Οσον αφορά την υγεία. Κιλα χάνεις, αλλα αποκλείει απο τη διατροφή πολυ σοβαρα και σημαντικά πράγματα.
    Τα συμπτώματα διαφοροποιούνται αναλογα με τον κάθε οργανισμό, αλλα τα κυρίαρχα ειναι κοπωση, αδυναμια , ζαλαδα, υποταση.
    Ειναι προτιμότερο να ακολουθησει καποιος μια σωστότερη διατροφή κι οχι ντουκαν.
    Έχει δεχτεί αυστηρη κριτικη απο πολλούς διατροφολογους κλπ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΔΙΑΙΤΑ ΕΧΡRESS !!!
    By Lacrymosa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 52
    Last Post: 29-09-2011, 23:58
  2. Η ΔΙΑΙΤΑ ΖΙΓΚ-ΖΑΓΚ
    By BrokeN_DoLL in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 15
    Last Post: 05-08-2011, 11:58
  3. Διαιτα
    By mixalakis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 46
    Last Post: 12-11-2007, 20:48
  4. Είναι τόσο κακή μια δίαιτα αστραπή;
    By sandra in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 21-01-2007, 09:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •