Καλησπέρα σε όλους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Καλησπέρα σε όλους

    Ήταν θυμάμαι αρχές του 2011.
    Τρομακτικές ιδεοληψίες , τρομερό άγχος , συνέχεια να ψάχνω για πληροφορίες σχετικά με το τι έχω.
    Μέχρι που μπήκα στο φορουμ αυτό. Έπαιρνα θάρρος και ευχαρίστηση από τις απαντήσεις , μετά από λίγη ώρα τα ίδια.

    Τον απρίλιο του 2011 αποφάσισα να πάω σε ψυχολόγο. Πήγα και στη 2η συνεδρία με έστειλε σε ψυχίατρο.
    ΙΨΔ , καταθλιπτικές τάσεις , γενικευμένη αγχώδης διαταραχή.
    Dumyrox , seroquel , effexor...
    4 φορές το μήνα ψυχολόγο, 1 φορά το εξάμηνο ψυχίατρο..Ένιωθα καλά τα έκοβα. Με το που ένιωθα χάλια τα ξανάρχιζα.
    Και πάλι τα ίδια.Να ξαναρχίσω νέο κύκλο..

    Σήμερα 9 μήνες περίπου από την τελευταία φορά που μπήκε χάπι στο στόμα μου ξέρω ότι δεν θα τα ξαναχρειαστώ. Μπορεί να έχω άγχος λόγω των καταστάσεων , των οικονομικών , άγχος με τα παιδιά. Ξέρω όμως ότι θα περάσει. Ξέρω ότι το άγχος πολλές φορές μου βγαίνει σε νεύρα.
    Δεν κατηγορώ πλέον τον εαυτό μου για τα νεύρα μου. Δεν έχω ιδεοληψίες. Μπορεί να έχω εμμονές αλλά για ασήμαντα πράγματα .Τα κόβω για λίγο καιρό και νιώθω καλύτερα. Ορισμένα δεν τα ξανάρχισα καν.

    Είμαι ιδεοψυχαναγκαστικός. Θέλω να έχω τον απόλυτο έλεγχο. Μαγκιά μου ..Θέλω να έχω πλήρη συνείδηση σε ότι κάνω. Μαγκιά μου . Θέλω να έχω νεύρα (σε λογικά πλαίσια)..Μαγκιά μου
    Θέλω να έχω άγχος. Μαγκιά μου
    Θα είμαι για πάντα...Αλλά πάντα θα προσπαθώ να μην αλλάξω. Γιατί είναι δώρο ζωής τελικά να έχεις αυτή την ασθένεια.. Ειδικά σε ότι αφορά την συνείδηση. Ξέρω ότι ποτέ δεν πρόκειται να κοροιδεψω κανέναν , να πληγώσω κανέναν.

    Σας χαιρετώ και να είστε όλοι καλά

  2. #2
    ...τι ωραίο αισιόδοξο μνμ :)
    Να σαι καλά εύχομαι και να μη κάνεις ποτέ πισωγύρισμα.
    Τα περισσότερα εξαρτώνται απ τη δύναμη που κρύβουμε μέσα μας και δεν την έχουμε ανακαλύψει.

  3. #3
    Σε ευχαριστώ Θεοφανία. Το εύχομαι και εγώ.

    Για όλους όσους ενδιαφέρονται μπορείτε να ψάξετε ένα μήνυμα μου το οποίο ήταν στις αρχές του 2011 με τίτλο " Δεν ξέρω τι έχω"

    Τώρα ξέρω τι έχω. Είναι απλά τρόπος ζωής

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Γεια σου μανωλη πολυ ωραιο το μην σου..ετσι πρεπει να βασιζομαστε κ λιγο στον εαυτο μας οσο δυσκολο κ να ειναι !!

  5. #5
    Καλησπέρα και πάλι.Διαβάζω αρκετούς τίτλους μηνυμάτων αλλά χωρίς να πιέζω ιδιαίτερα τον εαυτό μου δεν μπαίνω στον κόπο να κάνω κλικ.Διαπιστώνω ότι κάθε μέρα όλο και περισσότερα άτομα αναζητούν βοήθεια. Θέλω να τονίσω κάτι προς όλους που πάσχουν απο ΙΨΔ.Και ειδικά προς άτομα που έρχονται για πρώτη φορά αντιμέτωπα με αυτή την ασθένεια.

    Λόγω του εγωισμού που χαρακτηρίζει εμάς που πάσχουμε (είναι διαφορετικός εγωισμός από αυτό που ορίζει η λέξη αυτούσια) πιστεύουμε ακόμα και όταν μας παρουσιαστεί η ασθένεια η περίεργα σημάδια , ότι θα τα καταφέρουμε μόνοι μας. Εγώ όταν άρχισαν τα πρώτα σημάδια με ιδεοληψίες , κακές σκέψεις , πράξεις καταναγκασμού και φυσικά άγχος και απεριόριστη θλίψη από όλα αυτά το πρώτο πράγμα ήταν να ψάξω στο ιντερνετ.
    Περασαν 4 ολόκληροι μήνες πριν αποφασίσω ότι πρεπει να πιέσω τον εαυτό μου να πάει σε ψυχολόγο. Μέχρι τότε ζούσα ρομποτικα. Γύρναγα σπίτι και κοιμόμουν για να μην σκέφτομαι. Από τότε έχω ρίξει πολύ νερό στο κρασί μου, έχω περάσει από φάρμακα, αγχολυτικά και πριν 9 μήνες αποφάσισα ότι ο κύκλος πρέπει να κλείσει.
    Τρώω απογοητεύσεις κάθε μέρα,στενοχωριες , αγχη , αλλα καθε επόμενο πρωινό ξέρω ότι θα ξεκινήσω από την αρχή
    Εχω ενδείξεις ακόμα , έχω εμμονές (πριν λίγες μέρες σταμάτησα κάθε επαφή με το facebook γιατί μου προκαλούσε εμμονή με τα likes σε μια σελίδα που είχα). Την εμμονή αυτή την είχα ξανασυναντήσει και τον Απρίλιο και έκοψα πάλι τις επαφές. Αλλά τώρα ευελπιστώ ότι είναι για πάντα και για καλό δικό μου.
    Αυτή την στιγμή διατηρώ μια σελίδα στο ιντερνετ στην οποία απλά θέλω να είμαι ο εαυτός μου. Θέλω να βοηθήσω τον εαυτό μου και κάθε έναν που μπορεί να σκέφτεται έτσι. Και για πρώτη φορά γράφω ότι νιώθω. Χωρίς πρέπει και χωρίς να σκέφτομαι ότι γίνομαι κάτι άλλο μέσω της σελίδας.Η ότι γράφω η αναδημοσιεύω πράγματα απλά για να νιώσω καλά.Πάντα προσπαθούσα στην ζωή μου ακόμα και στις σελίδες που είχα στο ιντερνετ να προσφέρω κάτι καλό στον κόσμο. Αλλά δεν πρόσφερα στον εαυτο μου. Η διαφορά είναι ότι τώρα το κάνω
    [url]http://www.ulife.gr[/url] - Οι σκέψεις μου, το blog Μου

Similar Threads

  1. Καλησπέρα σε όλους!
    By STORM LORD2 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 15-11-2012, 19:53
  2. Καλησπέρα σε όλους!
    By STORM LORD in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 13-08-2012, 15:26
  3. Καλησπέρα σε όλους
    By Λαθρόβιος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 13-01-2012, 15:10
  4. Καλησπερα σε ολους σασ
    By dimitris1983 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 08-04-2008, 14:25
  5. Καλησπερα σε ολουσ(οποιαδηποτε γνωμη δεκτη)
    By MaZanG in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 109
    Last Post: 31-07-2007, 14:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •