Εχω γινει πολυ σκληρη!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    9

    Εχω γινει πολυ σκληρη!!

    Γεια σας!!Χτες γραφτηκα στο φορουμ και θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για καποιες σκεψεις μου!!Αρχικα θελω να πω οσον αφορα την οικογενεια μου,οτι απο τοτε που ημουν 8 χρονων εως και τα 17 μου περιπου ο πατερας μου χαλαγε ολα τα λεφτα μας στα χαρτια,ειχε εξωσυζηγικες σχεσεις,συνεχεια φωνες στο σπιτι αλλα σε υπερβολικο βαθμο,πολλες φορες και ξυλο οχι σε εμας αλλα στην μητερα μου πανω στα νευρα του και μετα ζηταγε φυσικα συγγνωμη!!Ετσι λοιπον ολα αυτα τα χρονια χωριζανε και τα ξαναφτιαχνανε με την δικαιολογια οτι ηταν καλυτερο για μας..ο αδερφος μου που ειναι μεγαλυτερος απο μενα παντα ηταν πιο ευαισθητος σε αυτο το θεμα και ηθελε να τα ξαναβρουν..εγω απο την αλλη στηριζα την μαμα μου και ελεγα ηδη απο τα δεκα οταν πηρα χαμπαρι τι γινεται ελεγα οτι επρεπε να κανουν οτι ειναι καλυτερο γιαυτους και οτι απο το να γινονται ολο τα ιδια καλυτερα να χωρισουν να ηρεμησουν και αυτοι και εμεις..και ετσι καθε φορα που τα ξαναβρισκανε εμενα ηταν το χειροτερο μου γιατι επρεπε συνεχεια να συνηθιζουμε σε αλλες καταστασεις!!Παρολα αυτα υπηρχαν στιγμες που λυπομουν τον πατερα μου(μικρη του ειχα μεγαλη αδυναμια) ο οποιος να προσθεσω εχει πολλα θεματα...δεν μπορει να βγει απο την αθηνα εχει πολλες φοβιες...εδω και πολλα χρονια παρακολουθει αγωγη αλλα δεν εχει αλλαξει κατι...πιστευω οτι ο ιδιος πραγματικα δεν θελει...πολλες φορες ειναι σαν μικρο παιδι αδυναμος και αλλες βριζει τους παντες...και παντα οσο καιρο και να εκανα να τοτ μιλησω τα ξαναεβρισκα μαζι του γιατι στεναχωριομουν χωρις ομως να τα ξεχναω!!Και φτανουμε την χρονια που εδινα πανελληνιες,ο αδερφος μου ηταν φανταρος και οι γονεις μου ειχαν χωρισει,η μητερα μου λοιπον ειχε ενα δεσμο το εμαθε ο πατερας μου και προσπαθησε μετα απο εναν μεγαλο τσακωμο που ημουν κ εγω μπροστα να την σκωτοσει...κανονικα με οπλο..και μπηκα εγω αναμεσα...τοτε λοιπον αρχισα να ουρλιαζω και δεν ηξερα τι εκανα...ανοιξα την πορτα και αρχισα να τρεχω...σταματησα οταν δεν ηξερα καν που ημουν δεν μπορουσα να σταματησω να κλαιω και να τρεμω!Η μανα μου τον συγχωρεσε..εγω ομως δεν ημουν καλα....οταν εδινα πανελληνιες ειχα ενα τρελο αγχος παρολο που ειχα διαβασει,με πιασανε λογο αγχους πονοι,εμετοι,δυο βδομαδες που εδινα κοιμηθηκα 5 ωρες και απο φαγητο τιποτα!!Παρολα αυτα δεν τα παρατησα,ειπα δεν θα πανε τσαμπα οι κοποι σου πρεπει να το κανεις για σενα,εδωσα και περασα!!Αλλα μετα για κανενα 6μηνο με ειχανε πιασει φοβιες σαν αυτες του πατερα μου,δεν εβρισκα νοημα σε τιποτα,δεν γελαγα,εκλαιγα χωρισ λογο(πολλες φορες και παλιοτερα αλλα οχι τοσο συχνα)τιποτα..πηγα σε ψυχολογο...μου ειπε οτι ειχα καταθλιψη και επρεπε να ακολουθησω καποια αγωγη...δεν ηθελα φαρμακα,ειπα οχι δεν θα με παρει απο κατω θα το ξεπερασω μονη μου κ το ξεπερασα!!Κ ολα αυτα με εχουν κανει πολυ σκληρη κυνικη..αυτο ειναι και το προβλημα μου..λες και εγω δεν παθαινω τιποτα...στις φιλιες μου ειμαι μια χαρα αλλα στις σχεσεις μου οχι...ξεκιναω κατι και μετα απο λιγο καιρο νιωθω οτι πνιγομαι..δεν ερωτευομαι..και γενικοτερα δεν με αγγιζουν πραγματα...και θελω να το αλλαξω αυτο αλλα δεν ξερω πως!!Αυτα απο μενα και συγγνωμη για το κατεβατο!!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κ αν δε γραψεις κατεβατο πως θα καταλαβουμε τι θα σου πουμε θα μαντεψουμε μηπως επιδη συνεβησαν ολα αυτα με το πατερα σου βλεπεις τους αντρες καπος περιεργα η τους αποφευγεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γιατι δεν πηγες στην αστυνομια να καταγγειλεις την ενδοοικογενειακη βια, τις απειλες με οπλο και γενικως ολα τα σκηνικα? Με αυτο τον τροπο θα τον εκλεινες μεσα και θα ησυχαζατε.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    thalia δεν είναι παράξενο να έχεις 'παγώσει' συναισθηματικά και να αποφεύγεις τις σχέσεις μετά από όλα αυτά. Νομίζω ότι δεν έχεις γίνει 'πολύ σκληρή' όπως λες... αλλά ότι έχεις γίνει πολύ σκληρή απέναντι στον εαυτό σου καθώς και στους νέους ανθρώπους που συναντάς... ενώ αντίθετα είσαι ίσως πολύ επιεικής με τους γονείς σου. Αυτή τη στιγμή οι δικές σου σχέσεις μαζί τους πώς είναι?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Γιατι δεν πηγες στην αστυνομια να καταγγειλεις την ενδοοικογενειακη βια, τις απειλες με οπλο και γενικως ολα τα σκηνικα? Με αυτο τον τροπο θα τον εκλεινες μεσα και θα ησυχαζατε.
    ναι η αστυνομια θα τρεξει αμεσως!!!! Δυστυχως βοηθεια δεν παιρνεις από κανεναν, οποιος μαθαινει να στηρίζεται στον εαυτο του σε αυτή τη ζωη "επιβιωνει" τελικα... Σκληρο αλλα αληθινο

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    για να παρεις βοηθεια θα πρεπει να κανεις κ κατι ομως για παραδειγμα προσεξες σε αυτο το φορουμ ποσες φορες διαβασες κατεβατα απο ανθρωπους που ειχαν το ιδιο προβλημα? θα μπορουσε ανετα ο ενας να βοηθησει τον αλλο οπος μπορουσε αναλογα με το ποσο γνωστο τους φαινοταν το θεμα

  7. #7
    ...εγώ θα σου έλεγα να ξανά δεις τον ψυχολόγο σου.
    Πολλά θέματα έχουμε τη δύναμη να τα ξεπεράσουμε μόνοι μας, αλλά στην περίπτωση που η σκόνη μαζεύεται τόσα χρόνια στν ψυχή σου και έχει δημιουργήσει ένα βουνό, είναι δύσκολο να το σκουπίσεις μόνη σου.
    Κατά τα άλλα, σε βρίσκω πολύ δυναμική, που είναι τρομερά σημαντικό για την εξέλιξη της ζωής σου.
    Τώρα με τους γονείς τι γίνεται?
    Είναι ακόμη μαζί?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    9
    Ευχαριστω για τις απαντησεις και συγγνωμη για την αργοπορια!!Οχι δεν ειναι μαζι εδω κ 3 χρονια ευτυχως...ο πατερας μου μαλιστα συζει με μια κοπελα!!Στην αστυνομια πηγαμε για ασφαλιστικα μετρα..αλλα δεν αλλαξε κατι!! Με τον πατερα μου πλεον τυπικες θα ελεγα ειναι οι σχεσεις απο το μερος μου τουλαχιστον τον βλεπω σπανια,με την μαμα μου ειναι καλυτερες!!Εχω σκεφτει να ξαναπαω σε ψυχολογο αλλα δεν ξερω γιατι παλιοτερα που πηγαινα δεν ενιωθα πολυ ανετα να μιλαω γιαυτα!!Αλεξανδρε εψαξα στην αναζητηση για να βρω κατι παρομοιο πριν γραψω αλλα δεν ξερω κ κατα ποσο καποιος θα ηθελε να το συζητησει μαζι μου!!Δεν απαντησα ξεχωριστα στον καθενα γιατι δεν ξερω,πως γινεται??

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1
    Για ποιο λογο εχεις αγχωδη διαταραχη? Γιατι αγχωνεσαι? Πως ξεκινησε?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by duaa View Post
    Για ποιο λογο εχεις αγχωδη διαταραχη? Γιατι αγχωνεσαι? Πως ξεκινησε?
    Δεν εχω ιδεα...τοσο πολυ αγχωθηκα την χρονια των πανελλαδικων...αλλα γενικα ειμαι αγχωδης..με αποτελεσμα πολλες φορες να με πιανουν ταχυκαρδιες κ πονοι στο στομαχι!!!

Similar Threads

  1. Εχω γινει μανα του
    By @miou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 24-08-2013, 22:18
  2. πως να γινω πιο σκληρη?
    By kaity in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 22-08-2013, 16:19
  3. ξεχναω πολυ συχνα πολυ σοβαρα πραγματα
    By Danay1997 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-11-2012, 21:10
  4. γιατι ειναι τοσο σκληρη η ζωη με μενα?
    By kaity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 15-03-2012, 22:39
  5. ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΤΣΑΤ?
    By mixalakis in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 4
    Last Post: 21-08-2006, 20:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •