Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!

    Ειναι κατι που δεν μπορω πραγματικα να καταλαβω γιατι το κανω σχεδον συνεχεια στον εαυτο μου..Για καποιον λογο βαζω συνεχως τον εαυτο μου να ψαχνει για τρυπακια να χωθει..και ειναι απιστευτα ενοχλητικο..συνεχεια..δω κατι στην τηλεοραση ,διαβασω κατι το μυαλο μου σχεδον αυτοματα θα φτιαξει ενα σεναριο οτι το περναω εγω αυτο..(αρρωστιες,ασχημες καταστασεις οπως και παρα πολλα αλλα)..ετσι λοιπον καποια απο αυτα,μου κολλανε για ενα μικρο χρονικο διαστημα και μου προκαλουν πολλα ασχημα συναισθηματα και κυριως νευρα και αγχος..Οκ,δεν λεω..εχω πραγματα να ασχολουμαι,ξεχνιεμαι πολλες φορες αλλα και παλι το κανω..το χειροτερο και πιο σπαστικο ειναι οτι θυμαμαι τα τρυπακια που κολλαγα και σκεφτομαι πως θα ταν να ξανακολλησω σε αυτη την ιδεα κλπ κατι το οποιο μου προκαλει εντονο αγχος..κατι που πραγματικα δεν παλευεται...Εχω διαβασει ενα σωρο πραγματα στο ιντερνετ για το πως να αντιμετωπιζω τετοιων ειδων σκεψεις..προσπαθω να τα εφαρμοσω αλλα και παλι..το μυαλο μου παιζει σαν κασετα το ιδιο πραγμα(την σκεψη δηλαδη που με απασχολει)Π.χ. Σκεφτομαι οτι αυτο ειναι απλα σκεψη και τιποτα παραπανω, μην την φηνω να με εππηρεασει ας κανω κατι να ξεχαστω και να ηρεμησω,αλλα το μυαλο μου σκεφτεται συνεχως το ''και αν ομως δεν ειναι ετσι;''..μετα αλλα 100 σεναρια σχετικα με αυτο που μου χει κολλησει και ξανα απο την αρχη. Φυσικα κανω κατι για να το ξεχασω και σιγα σιγα αυτη η σκεψη σβηνει και οταν παει να μου ρθει λεω στον εαυτο μου..''σταματα τωρα μην το κανεις αυτο στο εαυτο σου παλι'' και ετσι καπως ηρεμει μεχρι να φυγει τελειως.Αλλα πραγματικα δεν παλευεται..εκει που ειμαι ηρεμος δηλαδη θα θυμηθω κατι,θα δω κατι που θα με εππηρεασει ή που μου ακουγεται καπως τρομακτικο/ασχημο..και πιθανοτατα θα γινει η παραπανω διαδικασια..αλλες φορες εντονα αλλες φορες πιο ηπια.Εχετε να μου προτεινετε κατι για να το σταματησω αυτο;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Αυτο μου θυμιζει τη δευτερη παραγραφο στο post μου (συνδεσμος), ..."Αλλες φορες διαβαζω μια ιστορια [...]"

  3. #3
    Ναι μοιαζουν καπως :Ρ

  4. #4
    Μητσακο και εμενα μου συμβαινει πολυ συχνα . παντα νομιζω ετσι ημουν. το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να απασχολουμε το μυαλο μας και αλλα πραγματα και να γεμιζουμε το χρονο μας. εγω δεν εχω βρει λυση. απλα το μονο που ξερω ειναι οτι ολα αυτα προερχονται απο εντονο αγχος.

  5. #5
    Unchained
    Guest
    Διάβαζε άρθρα, βιβλία κλπ που έχουν αξία και σου δίνουν θετικά πράγματα - όχι σαχλαμάρες. Ότι δεν σου προσφέρει κάτι, άστο κ μην αφιερώνεις την ενέργεια σου εκεί. Είναι πιο απλό από ότι νομίζεις. Επίσης γυμνάσου για να απωθείς καλύτερα αυτές τις σκέψεις.

    Αν συνεχιστεί το πρόβλημα, πάρε χαρτί και μολύβι και ανάλυσε το όσο μπορείς.

    Π.χ "Γιατί το κάνω αυτό;" "Πόσο συχνά το κάνω;" κλπ.

    Επίσης χαλάρωσε γιατί όσο σημασία του δίνεις τόσο πιο πολύ σου συμβαίνει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    συμφωνώ με τον προ-γραφοντα; τη προηγούμενη απάντηση τέλος πάντων.
    επίσης να ξέρεις ότι το μυαλό έχει την τάση να κεντρίζει στο αρνητικό. οπότε, μην σε ξενίζει. χρειάζεται προσπάθεια αλλά μπορείς να το αλλάξεις.

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ
    By dameva in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 19-09-2013, 21:03
  2. δεν ξέρω τι να κάνω....
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 09-04-2013, 11:40
  3. Ενώ όλα είναι καλά,γιατί κάνω άσχημες σκέψεις και δηλητηριάζω όμορφες στιγμές.;
    By IWTBH. in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 24-08-2012, 09:58
  4. Δεν ξέρω τι να κάνω....
    By YODA in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 14-07-2012, 01:48
  5. Δεν ξέρω τι να κάνω
    By thetis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 02-12-2011, 00:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •