Τρελο κολιμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    37

    Τρελο κολιμα

    Δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο μερος να το πω αφτο αλα θελω την αποψη σας και τις εμπειριες σας.
    Εχω παρατηρισει στον εαυτο μου οτι με οποιον κανω παρεα η γενικα γνωριζω, οτι κανει ο αλος το κολαω και γω
    πχ ενας φιλος μου γελαγε καπως και μου κολισε και μενα να γελαω ετσι χωρις να το θελω, ι γενικα καπιες φοβιες και αρωστιες αλων ανθρωπων τις κολαω και γω
    γνωριζει κανεις απο τι πασχω? thanks

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    104
    Δεν ξέρω αν πάσχεις από κάτι δεν το νομίζω, αλλά μπορεί να έχεις ανασφάλεια. Για να είσαι αποδεκτός δεν χρειάζεται να υιοθετείς κάποιον άλλον εαυτό. Άλλωστε όσοι σε κάνουν παρέα, σε κάνουν γιατί σε βρήκαν ενδιαφέρον άνθρωπο, γιατί είσαι διαφορετικός από εκείνους. Αν γίνεις σαν και αυτούς, τι ενδιαφέρον θα βρίσκουν? Μείνε όπως είσαι εσύ, να είσαι αυθεντικός. Το να \"κολλάς\" (μια \"ατάκα\" πχ.), εντάξει φυσικό επακόλουθο είναι , αλλά ως εκεί

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Γιατί πρέπει να πάσχεις από κάτι;Μιμητισμός, το παθαίνω συχνά και γίνεται ακούσια.
    Είναι φυσιολογικό για τους ανθρώπους να υιοθετούν συμπεριφορές και κινήσεις του περιβάλλοντός τους (ακόμα και τα ζώα το κάνουν να πούμε την αλήθεια). Είναι πάρα πολλοί οι λόγοι, να μη κάτσω να τους αναλύσω. Δεν έχεις παρατηρήσει ποτέ ότι μέλη της ίδιας οικογένειας μοιάζουν στις γκριμάτσες τους, στις κινήσεις τους (ενώ δε μοιάζουν ουσιαστικά εξωτερικά); Ή ακόμα και φίλοι, σύντροφοι.
    Απλά κάποιοι άνθρωποι το κάνουν σε μεγαλύτερο βαθμό χωρίς να το καταλαβαίνουν. Όταν το συνειδητοποιούμε καμιά φορά μας ενοχλεί γιατί θέλουμε να είμαστε ξεχωριστοί (άσχετα αν συγχρόνως έχουμε την ανάγκη να ανήκουμε σε ομάδα). Καλό είναι να έχουμε μία επίγνωση αυτού ώστε να μη υιοθετούμε άσχημες συμπεριφορές και να αποδιώχνουμε αυτά που δε μας αρέσουν. Εγώ κατά καιρούς \"κολλάω\" πάρα πολλά, συνήθως σε τρόπο ομιλίας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    πολλες φορές μπορει να ψάχνουμε τί εχουμε, να το ψάχνουμε σε εναν ορο, μία λεξη, να οδηγηθούμε κάπου....και ισως κ αυτο απο μονο του να μας περιορίζει.

    Τώρα αν αυτο το \"κάτι\" δεν μπαινει σε εναν ορισμο, δεν ξέρω αν μετράει κ ποσο......μαλλον διαφορετικα για τον καθενα απο μας.

    Σημασια εχει -πιστεύω- ομως πώς νιωθεις εσυ μεσα σ αυτο, πώς εσυ ανησυχεις γι αυτη σου τη συμπεριφορα κ θέλεις να την αλλαξεις....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    test

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    sofia μου ξερεις οτι η γνωμη μου ειναι κα8ετα αντι8ετη απο τη δικη σου.εχω (κι οχι μονο εγω απο οτι συζηταω) απιστευτηβελτιωση απο τοτε που εμα8α τη διαγνωση κ πολεμαω μονο αυτη!παλια δεν ηξερα τι πρεπει να αντιμετωπισω κι αυτο με τρελλαινε
    κ θα πω ενα παραδειγματακι παραβολικο
    πες οτι εχεις χαθει...δεν ξερεις που εισαι κ κανεις γυρους μηπως κ καταλαβεις .....ξαφνικα βλεπεις μια ταμπελα να γραφει
    (δανειζομαι μη υπαρκτη πολη)\"ακτινα\" δεν ξερεις που εισαι που κοντα τιποτα αλλα τελικα καποιος( οδρ παραβολικα)σου λεει οτι αυτη η πολη ειναι εκει κ σε καθοδηγει στο πως να επιστρεψεις στη βαση σου..ηδη νιωθεις οτι δεν εισαι τοσο χαμενος παιρνεις χαρτες βλεπεις που εισαι κ με τισ οδηγιες προσπα8εις να επιστρεψεις κ φτανεις ολο ενα πιο κοντα

    αν ομως καν δεν ειχες δει την ταμπελα με το ονομα τησ πολης ο χαρτης 8α ηταν αχρηστος
    κ θα συνεχιζες να αναρωτιεσαι που ειμαι
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    Σωτηρη κ ν ααπευθυνθεις σε εναν ειδικο δεν κανει κακο!
    εμεις απο δς μπορει κ να σε αποπροσανατολισουμε
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •