Φιλανθρωπία ή ματαιότητα;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,149

    Φιλανθρωπία ή ματαιότητα;

    Καλησπέρα σας,

    Από τον προηγούμενο χειμώνα έχω γνωρίσει έναν κύριο γύρω στα 58,ο οποίος μετά από ένα αυτοκινητιστικό ατύχημα πριν κάποια χρόνια,έχασε τη δουλειά του,έφαγε τα λεφτά που είχε μαζεμένα και κατάντησε να μένει σε κάποια αποδυτήρια του δήμου,που ο δήμος του έχει παραχωρήσει,όπως καταλαβαίνετε με μηδέν συνθήκες διαβίωσης...
    Ο ίδιος σιτίζεται,από μία ομάδα αλληλεγγύης της πόλης και από τυχαίους ανθρώπους που τον γνωρίζουν...

    Το ερώτημα όμως που τίθεται είναι το εξής...ο κύριος αυτός ισχυρίζεται ότι είχε ένα σπίτι δικό του που τον κλέψανε και μετά από αυτό το γεγονός,άρχισε να νοικιάζει κάποιο σπίτι για να μένει,πριν πάθει το ατύχημα...αλήθεια τώρα που είναι άστεγος γιατί δεν χρησμοποιεί το δικό του σπίτι για να μείνει; Μηπως λόγω ότι δεν θα έχει ρεύμα και νερό;

    Επίσης εγώ του είχα πάει διάφορα είδη καθαρισμού,σκουπες σφουγγαρίστρες που πλέον δεν τα βλέπω πουθενά μέσα στον χωρο που μένει....
    Η αλήθεια είναι ότι ψάχνει να βρει εργασία...

    ενας άλλος κύριος του είχε δώσει ένα διπλό μάτι για να φτιάχνει το φαγητό του και τον καφέ του και όταν τον ρώτησα τι το έκανε προσπαθούσε να βρει απάντηση..
    εγώ από την άλλη μεριά τον στηρίζω αρκετά,αλλά σε αυτό που θέλω βοήθεια είναι αν κάνω καλά που τον στηρίζω τόσο πολύ ή τελικά κάποιοι άνθρωποι είναι υπεύθυνοι για την κατάντια τους...!

    Επισήμανση ότι το δυστύχημα που είχε το έπαθε επειδή ήταν πολύ πιωμένος...
    Ποιά είναι η γνώμη σας; να συνεχίσω να τον στηρίζω ή είναι μάταιο;;

    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Γιατι επισημαινεις το οτι το ατυχημα το επαθε ενω ηταν πιωμενος?Προφανως ο ανθρωπος θα ειχε καποιες αδυναμιες,καποια παθη..
    Τωρα για το θεμα του σπιτιου αν δεν εχεις μια πως θα ζησεις μεσα?Ρευμα,χαρατσια, σκατατσια..Λιγο δυσκολο αν δεν εχεις κανενα εισοδημα.

    Υπευθυνος ή μη για την καταντια του,οταν καποιος αποφασισει να δωσει την βοηθεια του σε εναν ανθρωπο δεν ψειριζει το τι εχει κανει στην ζωη του,μαλιστα πλεον θεωρω πολυ ευκολο καποιος να φτασει στο απολυτο μηδεν.
    Για την σφουγγαριστρα και το ματι δεν μπορω να ξερω ή να φανταστω τι τα εκανε..Αν του πας ομως ενα ταψακι μουσακα φανταζομαι τι θα το κανει :)

  3. #3
    ..λολ.
    Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις μια παραπάνω έρευνα.
    Κυκλοφόρησε τελευταία ένα βίντεο με μια κοπέλα που το έπαιζε άπορη ηλικιωμένη και μετά άλλαζε στο τζιπ της ρούχα :Ρ
    Έχει εμφανή θέματα με την υγεία του?

    πιες: αν ειχε εμπλακει σε δυστυχημα δεν θα ζουσε :Ρ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    εγώ από την άλλη μεριά τον στηρίζω αρκετά,αλλά σε αυτό που θέλω βοήθεια είναι αν κάνω καλά που τον στηρίζω τόσο πολύ ή τελικά κάποιοι άνθρωποι είναι υπεύθυνοι για την κατάντια τους...!

    Επισήμανση ότι το δυστύχημα που είχε το έπαθε επειδή ήταν πολύ πιωμένος...
    Ποιά είναι η γνώμη σας; να συνεχίσω να τον στηρίζω ή είναι μάταιο;;
    Είσαι αξιέπαινη για την προσπάθεια που κάνεις! και στους καιρούς που ζούμε πρέπει να είμαστε αλληλέγγυοι και ευαισθητοποιημένοι για τους συνανθρώπους μας.

    Ο κύριος αυτός μήπως είναι αλκοολικός ή απλά έτυχε μια φορά να πιει πολύ και τράκαρε?
    Τώρα πίνει?
    Όντως καλό είναι να το ψάξεις το ζήτημα περισσότερο για να διασταυρώσεις τις πληροφορίες που έχεις. Χίλια διαφορετικά σενάρια μπορεί να παίζουν...
    Το θέμα, νομίζω, είναι αν ο άνθρωπος αυτός μπορεί να αναλάβει την ευθύνη του εαυτού του όταν εσείς τον διευκολύνετε.
    Δηλαδή, ένα μάτι μπορεί να το χρησιμοποιήσει ή θα το ξεπουλήσει όπως-όπως για λίγο κρασί?

    Πάντως και ατύχημα και δουλειά γιοκ και κλεμμένο σπίτι και στο δρόμο, πολλές κακές συμπτώσεις μαζεμένες...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Diana , αν θες μπορεις να βοηθας συνανθρωπους σου που βρισκονται σε αναγκη προσφερωντας φαγητο ή και χρηματα αλλα σε καμμια περιπτωση δεν πρεπει να κανεις τα προβληματα τους δικα σου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Ειναι γεγονος πως η δικη σου προσπαθεια/κινηση τελειωνει στο σημειο που θα του προσφερεις αυτο που θελεις. Το τι θα το κανει ειναι μια αλλη ιστορια γιατι η διαθεση σου για βοηθεια δεν συνδεεται καπως με την δικη του αποδοχη αυτης.
    Εχω ζησει στο παρελθον με παρομοια κατασταση ανθρωπου στην ζωη μου και θα πρεπει να παραδεχτω οτι το να ερθει καποιος σε μια τετοια δυσκολη θεση οπως εκεινος δεν σημαινει αυτοματα πως εχει γινει και σοφος οποτε πλεον θα κανει τις πιο σωστες επιλογες.
    Κοινως....αν πχ ειναι αλκοολικος τοτε πολυ ευκολα θα εδεινε οτι του παρειχες για αλκοολ.
    Ειναι αυτο που λενε κανε το καλο και ριχτο στο γυαλο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,149
    μμμ νομίζω ότι πήρα αρκετά καλές απάντήσεις,εύχομαι να μην ζημιωθώ από αυτές τις κινήσεις ανθρωπιάς που κάνω....
    Το να έχει κανείς συχνές δοσοληψίες με ανθρώπους του ''περιθωρίου''-ας μου επιτραπεί η έκφραση-δεν ξέρω αν είναι τόσο καλό!!!

    Οτι πίνει-πίνει,αλλά εγώ δεν τον έχω πετύχει ποτέ μεθυσμένο.!
    Κοινως....αν πχ ειναι αλκοολικος τοτε πολυ ευκολα θα εδεινε οτι του παρειχες για αλκοολ.
    δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί το να δίνω εγώ από το υστέρημά μου για να καλλιεργώ έναν μέθυσο,δεν είναι ότι καλύτερο θεωρώ ούτε καλό του κάνω..!

    Σήμερα διάβασα στο ιντερνέτ,ότι ένας παπάς στη Ρωσία,άνοιξε το σπίτι του σε δύο άντρες που ήσαν άνεργοι για φιλοξενία και αυτοί τον σκότωσαν..
    Οπως καταλαβαίνετε,νιώθω λίγο ανασφαλής με όλη αυτή τη συναναστροφή.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ναι συμβαινουν και αυτα..Ειναι λιγο αφελες να βαλεις στο σπιτι σου 2 αγνωστους που δηλωνουν αστεγοι..Βεβαια αυτο που λες εσυ ειναι κατι διαφορετικο απο το συμβαν στην Ρωσια.

    Παντως και οι μεθυσοι εχουν αναγκη απο λιγο φαγακι..Αν συνεχισεις λοιπον να το κανεις δεν ειναι κατι κακο..Ισα ισα!!Λεφτα μην δινεις αφου εχεις τετοιες υπονοιες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    μμμ νομίζω ότι πήρα αρκετά καλές απάντήσεις,εύχομαι να μην ζημιωθώ από αυτές τις κινήσεις ανθρωπιάς που κάνω....
    Το να έχει κανείς συχνές δοσοληψίες με ανθρώπους του ''περιθωρίου''-ας μου επιτραπεί η έκφραση-δεν ξέρω αν είναι τόσο καλό!!!

    Οτι πίνει-πίνει,αλλά εγώ δεν τον έχω πετύχει ποτέ μεθυσμένο.!


    δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί το να δίνω εγώ από το υστέρημά μου για να καλλιεργώ έναν μέθυσο,δεν είναι ότι καλύτερο θεωρώ ούτε καλό του κάνω..!

    Σήμερα διάβασα στο ιντερνέτ,ότι ένας παπάς στη Ρωσία,άνοιξε το σπίτι του σε δύο άντρες που ήσαν άνεργοι για φιλοξενία και αυτοί τον σκότωσαν..
    Οπως καταλαβαίνετε,νιώθω λίγο ανασφαλής με όλη αυτή τη συναναστροφή.
    με ανησυχει λιγο το οτι η περιγραφη σου , αλλα περισσοτερο οι σκεψεις σου δειχνουν οντως οτι προκειται περι "συναναστροφης".
    οταν θελεις και μπορεις να βοηθησεις εναν αγνωστο σε αναγκη, οχι απλα δεν χρειαζεται να τον συναναστραφεις, αλλα μπορει να μην το θελει και ο ιδιος και να το κανει λογω της αναγκης του!
    τα παραπανω και για λογους ασφαλειας και για λογους διακριτικοτητας και για λογους ψυχολογικους.
    οπως σου ειπαν ηδη, δεν κανεις τα προβληματα κανενος δικα σου, και ειδικα σαν αυτοκλητος σωτηρας.

    αν σου περισσευουν βοηθας.
    ακομα και απο το υστερημα σου.
    συμφωνω οτι αν εχεις υπονοιες για χρηση ουσιων, να βοηθας με φαγητο, γενικα με αμεσες παροχες, οχι χρηματα.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Επισης μην χαλας τα λεφτα σου σε σφουγγαριστρες..Φανταζομαι τα αποδυτηρια του δημου καποιο συνεργειο θα τα καθαριζει :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,149
    με ανησυχει λιγο το οτι η περιγραφη σου , αλλα περισσοτερο οι σκεψεις σου δειχνουν οντως οτι προκειται περι "συναναστροφης".
    οταν θελεις και μπορεις να βοηθησεις εναν αγνωστο σε αναγκη, οχι απλα δεν χρειαζεται να τον συναναστραφεις, αλλα μπορει να μην το θελει και ο ιδιος και να το κανει λογω της αναγκης του!
    τα παραπανω και για λογους ασφαλειας και για λογους διακριτικοτητας και για λογους ψυχολογικους.
    Φυσικά και είναι συναναστροφή,αφού ο άνθρωπος χρειάζεται συχνά-πυκνά να τρώει εκτός από μακαρόνια και ρύζι(που του προσφέρει η ομάδα αλληλεγγύης) και κανένα φαγητό της προκοπής.!
    Απλά κάθομαι και λίγο εκεί όταν πάω από άποψη ανθρωπιάς να του κάνω λίγο παρέα,δείχνει και ο ίδιος να το ευχαριστιέται,πιστεύετε ότι κάτι τέτοιο είναι υπερβολικό;

    Συνήθως φαγητό του πηγαίνω κανένα γλυκάκι και τώρα θέλω να του πάρω καμιά σόμπα πριν ξηλιάσει ο άνθρωπος...

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ναι αλλα απο την αλλη αναρωτιεσαι μηπως παει χαραμι η φιλανθρωπικη σου δραση..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,149
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Ναι αλλα απο την αλλη αναρωτιεσαι μηπως παει χαραμι η φιλανθρωπικη σου δραση..
    Ναι αναρωτιέμαι....

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Αναρωτιεσαι επισης και αν η φιλανθρωπια ειναι ματαιοτητα..Αναρωτιεσαι αν εκανες καλα που του πηρες την σφουγγαριστρα,αναρωτιεσαι γιατι επαθε το ατυχημα,αναρωτιεσαι αν πρεπει να δινεις απο το υστερημα σου..Δεν την αφηνεις στην ησυχια της την φιλανθρωπια την αμοιρη?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Mnimonio, αν δεν κάνω λάθος - Diana διορθωσε με - εννοεί μήπως αυτά που προσφέρει τελικά δεν βοηθάνε επειδή ο άλλος δεν θέλει ή δεν μπορεί να βοηθηθεί.
    Το να θέλει κάποιος να βοηθάει είναι υπέροχο! δεν είναι ματαιότητα... αλλά πρέπει να υπάρχει και ένα αντίκρισμα! αν πχ δίνεις ένα ρουχο σε έναν φτωχό και αυτός αντί να το φορέσει, το πουλάει για να πάρει τσιγάρα, εεεε δεν σου αφήνει και την καλύτερη αίσθηση...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •