Deprevix
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Deprevix

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279

    Deprevix

    Ξέρει κανείς για αυτά τα φάρμακα?
    Έχουν κακές παρενέργειες?
    Διάβασα οτι τις πρώτες μέρες σε πιάνει κατι σαν αναγούλα. Ισχύει?
    Και μετά όταν είναι να τα σταματήσεις είναι δύσκολα στο κόψιμο?

    Προκαλεί ταχυκαρδίες, πρόβλημα στο συκώτι, και μεωμένη σεξουλική διάθεση??

    Αν τα έχει πάρει κάποιος και γνωρίζει κάτι απο αυτά ας μου πει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    κανείς κάποια γνώμη για τα παραπάνω για το deprevix?
    επίσης αν ξέρει καποιος για το αν 'παχαίνουν' ή όχι ?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Gothly απο οτι ειδα το deprevix ειναι το effexor. Δεν το εχω παρει , αλλα στο φορουμ εχουν ανοιξει κατα καιρους θεματα για το effexor.
    Κανε μια αναζητηση και θα βρεις αρκετα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    θα το ψαξω ναι. η αληθεια ειναι οτι οταν εψαχνα για το deprevix είδα οτι έχουν τις ίδιες ουσίες με το effexor, ή θα είναι το ίδιο όπως λές. Θα κοιτάξω και παρενεργειες για effexor.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    2
    Γεια σου Golthy..επερνα τα deprevix πριν 2 χρονια περιπου...αν διαβασεις το φυλλαδιο του θα δεις οτι εχει πολλες παρενεργειες..εγω τις μονες παρενεργεις που ειχα ήταν ναυτία,με εποιανε κατι στο στηθος ..εντονη ανησυχια δλδ και ένα σπαστικό χασμουρητό.αυτα κρατησαν για 3-4 μερες και μετα δεν ειχα κανενα προβλημα..οσο αφορα τα κιλα δεν με επηρεσαν καθολου..οσο αφορα τωρα το σεξ τους πρωτους 4 μηνες δεν ειχα διαθεση μετα ομως επανηλθε..στην αρχη τα επερνα 2 φορες την ημερα οταν καλητερευσα μου τα μειωσε η γιατρος σε ενα την ημερα..και δεν ειχα κανενα προβλημα εξαρτησης απο το χαπι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Ναι το φυλλάδιο λέει άπειρα πολλές παρενέργειες. Είναι να μη το διαβασει κανείς , το παράκαναν :P
    Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, ήταν καθησυχαστική.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα γκοθλη επαιρνα παλια ντεπρεβιξ κ μου προκαλεσε παρενεργειες οπως το γεγονος οτι ημουν κουρασμενη με το παραμικρο πολλες φορες ενω δεν εκανα καμμια δουλεια κ ηθελα μα κοιμαμαι διαρκως απο κιλα δεν πηρα κ απο σεξ ετσι κ ετσι η διαθεση μου τωρα παιρνω λαντοζε κ ειμαι πολυ καλυτερα

  8. #8
    Είχα πάρει και εγω τα deprevix για εναμιση χρόνο περίπου. Περα απο μια μικρή ναυτία τις πρώτες μέρες και ένα σπαστικό χασμουρητό που με έπιανε, δεν μου είχαν δημιουργήσει άλλα προβλήματα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Όντως πέρασαν οι ναυτίες (δε το παιρνω εγώ το χάπι απλά εγώ ρωτάω).
    Να ρωτήσω..με το συκώτι υπάρχει πρόβλημα? Δλδ θα δημιουργήσει καποιο πρόβλημα μετά απο μήνες ή χρόνο πχ? υπαρχει κιδυνος για κιρρωση ηπατος?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Gothly , ολα τα φαρμακα επιβαρυνουν το συκωτι , αφου εκει μεταβολιζονται ,αλλα οχι σε σημειο κιρρωσης

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Γεια σας και από μένα.Βρέθηκα σε αυτό το forum πριν λίγες μέρες θέλοντας να μάθω για το Deprevix και είναι το μονο μέρος που κάποιοι συζητάνε για το συγκεκριμένο.Πάσχω από διαταραχή πανικού 10 χρονια.Είχα πάει σε γιατρό,έχω δοκιμάσει πολλές θεραπείες και είχα φτάσει σε σημείο να γίνω απολύτως καλά.Το πιο αποτελεσματικό ήταν το cymbalta σε μένα.Τα τελευταία 4 χρονια έκοψα μαχαίρι την θεραπεία και την επίσκεψη στο γιατρό.Με αποτέλεσμα να υποτροπιάσω,να γίνω χειρότερα από πριν και πραγματικά να καταλάβω τι θα πει κατάθλιψη.Ξαναπήγα σε γιατρό και αυτή την φορα μου έγραψε Deprevix.Σήμερα το πήρα για πρώτη φορα.Ξέρω πως νοιώθει κάποιος που ετοιμάζεται να πάρει ένα φάρμακο και ψάχνεται για τις παρενέργειες.Eιδικά οταν είναι φοβικός.Λοιπόν φίλοι μου,η μονη παρενέργεια είναι ένα χασμουρητό.Και σταθερά ένα χαμόγελο στο πρόσωπο αλλα αυτό δεν το θεωρώ κακό.Eίναι αποτελεσματικό χωρίς καμια απολύτως ανεπιθύμητη ενέργεια.Πραγματικά είχα πολύ καιρό να νοιώσω έτσι.Έχω μια αδικαιολόγητη χαρά και αισιοδοξία.Δεν ξέρω αν φταίει οτι είναι η πρώτη μέρα.Με τα προηγούμενα φάρμακα πάντα οι πρώτες δυο βδομάδες ήταν βάσανο.Ζαλάδες,ανακατωσούρ ες,αποσυντονισμός.Mε το Deprevix δεν έχω τίποτα από αυτά.Ίσως μειωμένη στύση αλλα τι να σας πω ρε παιδιά...Δεν είναι ότι δοκίμασα το εργαλείο κιόλας :P Ούτε είναι αυτό που με καίει.Καλή επιτυχία με την θεραπεία σας και μην φοβηθείτε να το δοκιμάσετε. :D
    Last edited by white; 24-01-2015 at 20:28.

  12. #12
    white ειχες και σωματικα συμπτωματα? αναφερομαι στην φαση που υποτροπιασες.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Όταν λέω υποτροπίασα εννοώ ότι χειροτέρεψε,επανήλθε το πρόβλημα μου σε μεγαλύτερο μέγεθος.Πριν να γίνω καλά,απλά πάθαινα κρίσεις πανικού έξω,έτρεχα σπίτι.Αν υπήρχαν μαγαζιά ανοιχτά για να κάτσω να πιω νεράκι να ηρεμήσω,καλυτέρευα.Την δεύτερη φορά τώρα έφτασα σε σημείο να παθαίνω κρίσεις πανικού μέσα στο σπίτι και να μην ηρεμώ με τίποτα.Εκτος αυτού έπεσα και σε κατάθλιψη,πράγμα που την πρώτη φορα δεν το είχα.Τι εννοείς σωματικά συμπτώματα?Τα συμπτώματα της κρίσης πανικού είναι τα γνωστά.Ταχυπαλμία,κρύος ιδρώτας,δυσκολία να αναπνεύσεις,τάση λιποθυμίας...Απλά τώρα ήταν για μεγαλύτερη διάρκεια,πιο έντονα και δεν χρειαζόταν να είμαι έξω η να κάνω κάτι.Σε σημείο να βλέπω κάθε μέρα ποιο νοσοκομείο εφημερεύει για καλο και για κακό.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    δεν ξερω αν το ντεπρεβικς βοηθαει αλλα καλο ειναι να μην προτεινουμε αγωγες

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Συγνώμη αλλά δεν νομίζω οτι πρότεινε κανείς.Ρώτησαν για το συγκεκριμένο φάρμακο,γιαυτό βρέθηκα και εγω εδω πριν μέρες,το παίρνω δεύτερη μέρα και είπα την αποψή μου.Για το Deprevix δεν έγινε το threat;

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •