ζώα ψυχοθεραπευτές; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 57
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τις λατρευω κι εχω ζησει με γατα. ειμαστε συγγενεις προσωπικοτητες και τρελαινομαι για τον χαρακτηρα τους.
    Επίσης. Έχω ολόκληρη οικογένεια στον κήπο.
    Κατά τη γνώμη μου, άνθρωπος που δεν αγαπάει τα ζώα, δεν αγαπάει ούτε τους ανθρώπους. Προσωπικά, τα αποφεύγω τέτοια άτομα.
    Και είναι σίγουρο ότι η επαφή με τα ζώα κάνει πολύ καλό στην ψυχική μας υγεία.

    Όσο για το βιντεάκι, σίγουρα το έφτιαξε κάποιος που δεν συμπαθεί τις γάτες. Γιατί δεν τις ξέρει.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Θεοφανια , δεν μου κανει εντυπωση η ιστορια με τις τριχες . Τοχω συναντησει το φαινομενο με τις τριχες κ σε αλλες κοπελες . Ειναι ενα μικρο τιμημα που πληρωνεις για αυτου του ειδους την συντροφια , βεβαια δεν σιχαινομαι τιποτα , φιδια , μαμουνια , ποντικια , κ ψοφια κατσαριδα (ες ) να ειναι στο οπτικο μου πεδιο , μπορω να συνεχισω να τρωω ανενοχλητος !! δεν εχω ζησει ποτε με σκυλο , οποτε δεν εχω αποψη . Η περιγραφη που δινει η Remedy , με βρισκει απολυτως συμφωνο , κ ειναι παλι συγκινητικος ο τροπος που εφυγε ο γατος της . Επειδη εχω μανια με την καθαριοτητα , ειναι ενας λογος ακομη που μαρεσουν οι γατες , οπως λεει η Remedy . Εχωνα τα μουτρα μου στην κοιλιτσα του γατου μου κ ακουγα την καρδουλα του . Αστε τα , μεγαλη λατρεια .
    Και τωρα που το ειδα , συμφωνω με την maria_m , οτι οποιος δεν αγαπαει τα ζωα , δεν αγαπαει ουτε τους ανθρωπους .

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μαγγ , ακριβως γι αυτον τον λογο δεν ξαναπηρα γατο, οσο εμενα μονη μου και μπορουσα...
    γιατι ζουν λιγο.
    η διακριτικοτητα (και η καθαριοτητα) των γατιων με τρελαινουν κι εμενα.
    ο τροπος που κινουνται για να μην σε ενοχλησουν ποτε.
    ο δικος μας πεθανε σε βαθια γεραματα, υπερπληρης ημερων και αγαπης . τον τελευταιο καιρο, απλα εδειχνε πολυ κουρασμενος, μονο ξαπλωνε και μας κοιταζε.
    την ωρα που πεθανε, κοιμομασταν. πηγε μονος του στην αμμο του, ενω ποτε δεν καθοταν εκει. την χρησιμοποιουσε και εφευγε, και εμεινε εκει.
    για να μη μας λερωσει..
    Μπορεί να μην πήγε απο πέσιμο αλλά απο....
    :P
    Είναι επιλογή του ανθρώπου που θα προβάλει τις ανάγκες του, απο την μικρότερη μέχρι την μεγαλύτερη... απλά τα ζωάκια έχουν και έναν μεγάλο βαθμό αλληλεπίδρασης που σίγουρα χρειαζόμαστε.
    Προσωπικά έχοντας "περάσει" απο σκύλο, γάτα, παπαγαλάκια, χελωνάκια, τα τελευταία χρόνια φροντίζω χάμστερ τα οποία είναι σαν κωμική ταινία βουβού κινηματογράφου την οποία απολαμβάνω ιδιαίτερα.
    Το κάθε ένα έχει τις ιδιαιτερότητες του φυσικά αλλά στο ερώτημα αν τα ζώα μπορούν να γίνουν θεραπευτές θα έλεγα πως, τα πάντα μπορούν να γίνουν θεραπευτές αναλόγως με το σε τί θα επιτρέψουμε εμείς να πάρει αυτό το ρόλο.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    οχι βρωμερε τομετ! δεν πηγε απο... πηγαινε και καθοταν εκει για δυο μερες και μετα εβγαινε. την μερα που πεθανε, δεν βγηκε.

    εγω δεν πιστευω οτι μπορουν να γινουν θεραπευτες ασχετως αν το επιτρεψουμε η το θελησουμε.
    πιστευω οτι μπορουν να εχουν καλη επιδραση στην ψυχολογια μας. αλλο το ενα αλλο το αλλο. οταν χρειζεται θεραπεια, δεν μπορει να στην προσφερει ενα ζωο.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Επίσης. Έχω ολόκληρη οικογένεια στον κήπο.
    Κατά τη γνώμη μου, άνθρωπος που δεν αγαπάει τα ζώα, δεν αγαπάει ούτε τους ανθρώπους. Προσωπικά, τα αποφεύγω τέτοια άτομα.
    Και είναι σίγουρο ότι η επαφή με τα ζώα κάνει πολύ καλό στην ψυχική μας υγεία.

    Όσο για το βιντεάκι, σίγουρα το έφτιαξε κάποιος που δεν συμπαθεί τις γάτες. Γιατί δεν τις ξέρει.
    τι καλα!!!!
    να το χαιρεσαι το γατοσογο μαριον :)

    για αυτους που δεν τα αγαπουν ακομα κι απο μακρια, δηλαδη που θα ηθελαν το κακο τους, η δεν νοιωθουν λυπη γι αυτα (δεν σχολιαζω καν τους βασανιστες), συμφωνω.
    εχω αντιρρηση μονο για ανθρωπους που η αντιπαθεια τους προερχεται απο φοβικες σχεσεις με τα ζωα λογω βιωματων παιδικων η κακης σχετικης διαπαιδαγωγησης.
    εχω και κοπελες και ανδρες φιλους που τους συμβαινει αυτο και ειναι πολυ τρυφεροι με τους ανθρωπους και καλοι ανθρωποι.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οχι βρωμερε τομετ! δεν πηγε απο... πηγαινε και καθοταν εκει για δυο μερες και μετα εβγαινε. την μερα που πεθανε, δεν βγηκε.

    εγω δεν πιστευω οτι μπορουν να γινουν θεραπευτες ασχετως αν το επιτρεψουμε η το θελησουμε.
    πιστευω οτι μπορουν να εχουν καλη επιδραση στην ψυχολογια μας. αλλο το ενα αλλο το αλλο. οταν χρειζεται θεραπεια, δεν μπορει να στην προσφερει ενα ζωο.
    Υπάρχει σχετική αναφορά σε επεισόδιο του southpark !
    Πέρα απο αυτό όμως..φαντάζομαι έχεις ακουστά για το φαινόμενο placebo. Ακριβώς γιαυτό πιστευώ πως θεραπευτικό μπορεί να είναι το οτιδήποτε αρκεί να το επιτρέψουμε εμείς.
    Εδώ άλλους τους σώζει ο θεός και η προσευχή! (ωωωπ...πάλι είπα κάτι που δεν έπρεπε)

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    ως πλασιμπο , το δεχομαι βεβαιως και ειναι και παραπανω απο πλασιμπο γιατι εχουν και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ θετικη επιδραση.
    αλλο επιδραση κι αλλο θεραπεια ομως.
    επισης, δεν εχω διαβασει ερευνες, αλλα πιστευω οτι σε καποιες παθησεις τα πλασιμπο δεν θα δουλευουν.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Ε τώρα το τι ειναι placebo πιστεύω θα συμφωνέις πως το γνωρίζει μόνο ο "γιατρός"! :P
    Αν κάποιος πιστεύει πως τον θεραπεύει η πίστη στο θεό, άντε να βρεις τον "γιατρό" να του αποδείξεις το αντίθετο. Οπότε εκεί θα πούμε απλά "η πίστη θεραπεύει".
    Αν και νομίζω πως υπάρχουν γενικά μελέτες που καταλήγουν ακόμα και σε αυτό...για δευτερογενής παράγοντες όμως που σχετίζονται με την πίστη αλλά όχι η πίστη απο μόνη της. Δηλαδή ο διαλογισμός οποιασδήποτε μορφής (πχ εκκλησιασμός στον χριστιανισμό), η νηστεία, η εσωτερική ηρεμία που μπορεί να προέρχεται απο θέματα πίστης κλπ.

    Όλα αυτά μπορούν να χαρακτηριστούν θεραπευτικά. Οπότε ίσως να μην είναι η πίστη σαν "αντικείμενο" που θεραπεύει αλλά είναι υποπροιόντα της τα οποία όμως δεν θα είχες χωρίς αυτή!
    Ακριβώς έτσι και με τα ζώα ή όπως είπα, με οποιοδήποτε άλλο "πράγμα", στο οποίο θα επιτρέψουμε εμείς να μας θεραπεύσει.

  9. #24
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Θεοφανια , δεν μου κανει εντυπωση η ιστορια με τις τριχες . Τοχω συναντησει το φαινομενο με τις τριχες κ σε αλλες κοπελες . Ειναι ενα μικρο τιμημα που πληρωνεις για αυτου του ειδους την συντροφια , βεβαια δεν σιχαινομαι τιποτα , φιδια , μαμουνια , ποντικια , κ ψοφια κατσαριδα (ες ) να ειναι στο οπτικο μου πεδιο , μπορω να συνεχισω να τρωω ανενοχλητος !! δεν εχω ζησει ποτε με σκυλο , οποτε δεν εχω αποψη . Η περιγραφη που δινει η Remedy , με βρισκει απολυτως συμφωνο , κ ειναι παλι συγκινητικος ο τροπος που εφυγε ο γατος της . Επειδη εχω μανια με την καθαριοτητα , ειναι ενας λογος ακομη που μαρεσουν οι γατες , οπως λεει η Remedy . Εχωνα τα μουτρα μου στην κοιλιτσα του γατου μου κ ακουγα την καρδουλα του . Αστε τα , μεγαλη λατρεια .
    Και τωρα που το ειδα , συμφωνω με την maria_m , οτι οποιος δεν αγαπαει τα ζωα , δεν αγαπαει ουτε τους ανθρωπους .
    ...λολ
    Μπορώ να φρικάρω με ποντίκι και εννοείται πως σιχαίνομαι τις κατσαρίδες.
    Νομίζω με τις γάτες απέκτησα τραυματική εμπειρία όταν στην εφηβεία επισκεπτόμουν το σπίτι μιας φίλης που είχε μάλλον αγκύρας αν θυμάμαι καλά και τα είχαν σκεπασμένα όλα. Οπου καθόσουν έφευγες με τρίχες :Ρ
    Το σημαντικότερο όλων βέβαια, είναι, όταν υιοθετεί κάποιος ένα ζωντανό να το κάνει από αγάπη και να καταλαβαίνει την ευθύνη που δημιουργεί απέναντι του.
    Τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει το ίδιο το ζωντανό, (αγάπη/τρυφερότητα/νοημοσύνη).

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...λολ

    Το σημαντικότερο όλων βέβαια, είναι, όταν υιοθετεί κάποιος ένα ζωντανό να το κάνει από αγάπη και να καταλαβαίνει την ευθύνη που δημιουργεί απέναντι του.
    Τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει το ίδιο το ζωντανό, (αγάπη/τρυφερότητα/νοημοσύνη).
    Σωστα το τοποθετεις , οσο για τις τριχες , τον γατο μου τον κουρευα τακτικοτατα , με κουρευτικη μηχανη , κ επειδη ηταν περσικος μακρυτριχος μαδαγε σε ' μπαμπακια ' , οχι τριχες , που οντως ειναι ενοχλητικο .

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Νομιζω οτι ο σκυλος αλλαξε κατα πολυ μεγαλο ποσοστο τη ζωη μου προς το καλυτερο. Εχει ενσυναισθηση, ειναι σαν ανθρωπος, πανεξυπνος και στοργικος. Η σχεση που εχουμε ειναι τοσο ιδιαιτερα καλη και ξεχωριστη, απορω πως δεν τον απεκτησα τα χρονια της καταθλιψης! Ακομη ομως και τωρα που ξεπερασα τη νοσο, έχοντας βεβαια τα καταλοιπα της, ο σκυλος μου ειναι διπλα μου και αισθανομαι οτι με καταλαβαινει και με νιωθει κατα πολυ. Ειναι σαν να γεμισε ενα κομματι της καρδιας μου που καποιοι μου ειχαν καποτε κλεψει.
    But on some summer nights, it could feel like paradise. Paradise lost.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Ενα περιεργο πραγμα, οσο πιο μικροσωμα ειναι τα σκυλια τοσο πιο μακρυα μενουν απο εμενα ενω οσο πιο μεγαλα ειναι τοσο με πλησιαζουν!

    Ψηφιζω γατες! Νιααρ! Αυτες με πλησιαζουν ανεξαρτητου μεγεθους!

    http://static6.businessinsider.com/i...-480/tiger.jpg

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Ε να πώ και γω πως λατρεύω τις γάτες! Έχω 2 γάτες μια θηλυκια και ενα αρσενικό, και εκτός απο αυτές ταϊζω και τις αδεσποτες της γειτονιάς που τις νιωθω σαν δικές μου!
    Η μια απ'τις 2 που εχω ειναι κ μενα μακρυτριχη, και ναι μαδάει απίστευτα. Ειδικά τους ζεστούς μήνες, άστα να πανε. Αλλά είναι θέμα συνήθειας.
    Και ο πάγκος της κουζίνας έχει γίνει κάτι σαν κρεβάτι για τη συγκεκριμένη γάτα μου :P και να της κάνω παρατήρηση δε φεύγει :D να μη πω κάθεται επίτηδες πανω στο πάγκο. Αλλά η κουζίνα γενικά κάθε μέρα καθαρισμα θέλει γιατί μαζευει πολυ τριχα.
    Προσωπικά θα ήθελα να είχα 10 γάτες τουλάχιστον, αν είχα κήπο.
    Και απο τις τρίχες δε κολλάς τίποτα, είχα ρωτήσει και τη γυναικολογο μου καποτε γιατι το ειχα απορια. Απλά είναι καπως αν βρεις στο στόμα τρίχα. αλλά δυσκολα συμβαίνει οταν ξερεις τι να προσεξεις.
    Και για να'μαι μεσα στο θεμα , πιστευω πως βοηθάνε τα ζωάκια στη ψυχολογία μας, αλλά αν είσαι στις μαυρες πιστευω τπτ δε βοηθάει.
    Γενικά όμως βοηθάνε στη καθημερινότητα είναι ενα κίνητρο, πχ να παιξεις με τη γάτα σου, να την πάρεις αγγαλιές (κι ας γκρινιάζει ώρες ωρες :P) ή να πάς με το σκύλο σου βόλτα.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    για αυτους που δεν τα αγαπουν ακομα κι απο μακρια, δηλαδη που θα ηθελαν το κακο τους, η δεν νοιωθουν λυπη γι αυτα (δεν σχολιαζω καν τους βασανιστες), συμφωνω.
    Για αυτούς μιλάω.

  15. #30
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    Ενα περιεργο πραγμα, οσο πιο μικροσωμα ειναι τα σκυλια τοσο πιο μακρυα μενουν απο εμενα ενω οσο πιο μεγαλα ειναι τοσο με πλησιαζουν!

    Ψηφιζω γατες! Νιααρ! Αυτες με πλησιαζουν ανεξαρτητου μεγεθους!

    http://static6.businessinsider.com/i...-480/tiger.jpg
    ....πόσο επικίνδυνο μπορεί να γίνει πια αυτό το σκυλάκι;

    http://4.bp.blogspot.com/_DGT5f2AxA4...rier+a7-33.jpg

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΨΥΧΙΑΤΡΟΙ-ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΕΣ
    By stress in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 17-07-2009, 18:53
  2. Replies: 72
    Last Post: 23-09-2007, 12:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •