ζώα ψυχοθεραπευτές;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    156

    ζώα ψυχοθεραπευτές;

    κι επειδη τα "χαστουκια"κάποιοι τα μοιραζουν απλοχερα , προτιμω το χαδι μου να το μοιραζω στις ψυχες που ακομη ξερουν ν ΑΓΑΠΟΥΝ.....
    μην ξεχνάς να είσαι άνθρωπος!!!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    156
    πιστεύετε ότι ένα ζώο μπορεί να βοηθήσει την ψυχολογία ενός ανθρώπου;
    αυτή η γλυκιά παρουσία, η αφοσίωση, η συντροφικότητα, η ανιδιοτέλεια, η αγάπη που προσφέρει και που το μόνο που ζητά είναι ένα χάδι και λίγο φαγάκι........
    μην ξεχνάς να είσαι άνθρωπος!!!!!!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ναι βοηθαει παρα πολυ!Αρκει να εχεις αγαπη να δωσεις..Γιατι υπαρχουν και αυτοι που παιρνουν ενα ζωο απο καπριτσιο και οταν τους ληξει το παρατανε!

    Μακαρι να ειχα χωρο να ειχα εναν σκυλακο!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Ναι! τα ζώα έχουν απίστευτη αγάπη και ανιδιοτέλεια!
    Η φροντίδα τους βοηθάει πάρα πολύ, εισπράττεις αγάπη.
    Έχω 2 σκυλίτσες και μια γάτα, και τις λατρεύω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    156
    έχω τρεις γάτες. το ένα από αυτά έχει κινητικά προβλήματα. έχει απίστευτη αξιοπρέπεια και φανταστικό χαρακτήρα. κανένα από αυτά δε με έχει γρατζουνίσει ποτέ, σε αντίθεση με τους ανθρώπους..........
    η παρουσία τους με επηρεάζει θετικά. το χουρχούρισμά τους, το απαλό τους τρίχωμα όταν τα χαϊδεύω, με ηρεμούν. όταν θυμώνω και κάθονται στη γωνιά τους γιατί καταλαβαίνουν την ένταση και όταν είμαι στενοχωρημένη έρχονται κοντά μου και κάθονται μαζί μου. δεν ξέρω αν έχετε ξαναδεί γάτα να σε γλύφει στο χέρι όπως ο σκύλος, σαν ένδειξη τρυφερότητας!
    σέβονται το χώρο μου κι εγώ το δικό τους. έχουμε μια επικοινωνία που με άνθρωπο δεν την έχω καταφέρει ακόμα. ίσως ακούγεται λίγο υπερβολικό αλλά αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι δεν έχουν κακία. ακόμα και να δαγκώσουν ή να κάνουν κάτι που εμείς θεωρούμε κακό, έχουν το λόγο τους. είτε από φόβο, είτε από το αίσθημα της επιβίωσης, αλλά σε καμιά περίπτωση από εκδίκηση. πόσο αντίθετα με εμάς τα δίποδα......
    μην ξεχνάς να είσαι άνθρωπος!!!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by ΓΑΤΑ View Post
    πιστεύετε ότι ένα ζώο μπορεί να βοηθήσει την ψυχολογία ενός ανθρώπου;
    αυτή η γλυκιά παρουσία, η αφοσίωση, η συντροφικότητα, η ανιδιοτέλεια, η αγάπη που προσφέρει και που το μόνο που ζητά είναι ένα χάδι και λίγο φαγάκι........
    τις λατρευω κι εχω ζησει με γατα. ειμαστε συγγενεις προσωπικοτητες και τρελαινομαι για τον χαρακτηρα τους. μονο με την τριχα που γεμιζει το συμπαν εχω ΜΕΓΑΛΟ προβλημα. δυστυχως τις μισει ο δικος μου και δεν υπαρχει καμια περιπτωση να παρουμε.

    ειμαι 100% σιγουρη οτι μπορει να βοηθησει την ψυχολογια του ανθρωπου και το ιδιο πιστευω και για τον σκυλο.

    οταν διαβασα το θεμα σου μου φανηκε σαν να μπηκε Γατα στο φορουμ να προβοκαρει την παρουσια της :p :p :p

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Εχει εναν σκυλακο ο πατερας μου στην δουλεια,με τον οποιο εχουμε δεθει πολυ..Οταν με βλεπει μιλαμε κατουριεται!!

    Εχει επισης και 2 γατες..Οι οποιες οταν με βλεπουν εχουν ενα υφος "ωχου παλι εσυ"?

    Καμια σχεση ο σκυλος με την γατα την σνομπαρια :P

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Γατα , σιγουρα βοηθανε τα κατοικιδια την ψυχολογια του ανθρωπου . Λατρευω τις γατες , την ανεξαρτητη προσωπικοτητα τους , το οτι χρειαζεται προσπαθεια να τις κερδισεις . Κοιμομουν με τον γατο μου , τον χτενιζα , τον κουρευα , τον πηγαινα οπου μου ζηταγε ( ειχε τον τροπο του να ζηταει ) κ οταν ειχα καποιο προβλημα , του επιανα το κεφαλακι , τον κοιταγα στα ματια , του κ του τολεγα . Νομιζω οτι καταλαβαινε . Κριμα που δεν μπορουσε να μιλησει , κ αν ξαφνικα αρχιζε να μιλαει , δεν θα φοβομουν , θα χαιρομουν . Καταπληκτικα ζωα .

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο θα σου αρεσει σιγουρα http://www.youtube.com/watch?v=oByZnioCBsg εγω λατρευω τις γατες αλλα τα σκυλια δεν τα παλευω...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αλεξανδρε , παντα πετυχημενα τα λινκ σου , ετσι ειναι . Κ εγω δεν πολυσυμπαθω σκυλους , γιατι μυριζουν , κ εγω θελω να ειμαι κολλητος με το ζωακι μου , να το κοιμιζω στο κρεβατι μου , να το σκεπαζω κτλ. κτλ.
    μνημονιο , κ το δικο σου λινκ ηταν πετυχημενο . Γελασα και με τα δυο βιντεο !!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ωραιοι ειναι και οι σκυλακοι :)
    φιλοτιμοι και αφοσιωμενοι μεχρι τελους. ανιδιοτελεις.
    ειναι συγκινητικη, τοση ανευ ορων αγαπη.
    οι γατες δεν χαριζονται, ουτε εξαγοραζονται με μπιχλιμπιδια. επιλεγουν . κανουν οτι γουσταρουν. εχουν δικο τους προγραμμα.
    αν μπορουσα θα ειχα και τα δυο
    εναν schizou και μια κεραμιδογατα η μια σιαμαια.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Remedy , συμφωνω οτι οι σκυλοι εχουν την χαρη τους . Πιστευω οτι ειναι θεμα ιδιοσυγκρασιας η προτιμηση στα μεν η στα δε . Οντως οι σκυλοι διαθετουν την ανευ ορων αγαπη . Και πραγματι οι γατες ουτε χαριζονται , κανουν οτι γουσταρουν , αλλα αυτη ειναι η δικια τους χαρη . Και δεν μπορεις να κοιμησεις εναν σκυλο στο κρεβατι σου . Ενω ο γατουλης μου , κοιμοταν διπλα μου , κ ηταν τοσο διακριτικος , που ειτε 8πμ. ειτε 2μμ. ξυπναγα , την ιδια ωρα ξυπναγε κ αυτος . Το μονο κακο με τα ζωα , ειναι οτι ζουν πολυ λιγοτερο απο μας . Ο δικος μου , οταν αφησε την τελευταια του πνοη , μου δαγκωσε ελαφρα το χερι , κ εκει εμεινε . Πολυ συγκινητικο .

  14. #14
    Μακ, εγώ με γάτα δεν κοιμόμουν στο δωμάτιο μου ούτε με λεφτά :ΡΡΡ
    Μόνο η τρίχα που αφήνουν είναι αρκετή για να πάθω εμμονή ότι κάποια από αυτές ειναι και μες στο στόμα μου, (μπλιαξ).
    Ο σκύλος μου προτιμά το κρεββάτι μου από το δικό του, (εκτός απ όταν έρχεται ο φίλος μου που δεν χωνεύονται) και πραγματικά δεν έχω καλύτερο απ τις τσαχπινιές που κάνει το πρωί πηδώντας πάνω στην πλάτη μου για να με ξυπνήσει.
    δεν υπάρχουν πιο τρυφερά πλάσματα.
    Μια εποχή που πέρναγα πολύ δύσκολα, δεν απομακρυνόταν από δίπλα μου λεπτό. Είχε γίνει η προεκταση μου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    μαγγ , ακριβως γι αυτον τον λογο δεν ξαναπηρα γατο, οσο εμενα μονη μου και μπορουσα...
    γιατι ζουν λιγο.
    η διακριτικοτητα (και η καθαριοτητα) των γατιων με τρελαινουν κι εμενα.
    ο τροπος που κινουνται για να μην σε ενοχλησουν ποτε.
    ο δικος μας πεθανε σε βαθια γεραματα, υπερπληρης ημερων και αγαπης . τον τελευταιο καιρο, απλα εδειχνε πολυ κουρασμενος, μονο ξαπλωνε και μας κοιταζε.
    την ωρα που πεθανε, κοιμομασταν. πηγε μονος του στην αμμο του, ενω ποτε δεν καθοταν εκει. την χρησιμοποιουσε και εφευγε, και εμεινε εκει.
    για να μη μας λερωσει..

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΨΥΧΙΑΤΡΟΙ-ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΕΣ
    By stress in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 17-07-2009, 19:53
  2. Replies: 72
    Last Post: 23-09-2007, 13:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •