αγχος-δερμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    11

    αγχος-δερμα

    Χαίρεται!! έχω ένα ενοχλητικό συνήθειο χρόνια τώρα. ξεκίνησε σίγουρα πριν τη δευτέρα γυμνασίου. Όποτε δίαβαζα είχα την τάση να πειράζω το δέρμα μου και αν έβρισκα και σπυράκι...η καλύτερη μου! το βασάνιζα μέχρι να σκάσει και συνέχιζα, με αποτέλεσμα φυσικά να κάνω επιμολύνσεις και να γεμίζω σπυριά και μετά σημάδια στην πλάτη (μετά άρχισα να πειράζω και το πρόσωπο και στο τέλος εβγαλα ακμή.. ). Πλέον έχω καταλάβει οτι πειράζω το δέρμα μου κυρίως όταν αγχώνομαι ακόμα και αν αυτό δεν αφορά το διάβασμα! Και επειδή αγχώνομαι συχνά, γεμίζω συνέχεια την πλάτη με σπυριά ή και πληγίτσες και μετά νιώθω πολύ άσχημα για το πως φαίνεται μετά η πλάτη μου, αλλά δεν το ελέγχω πραγματικά! Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι αποτελεσματικό ίσως με το οποίο να απασχολήσω τα χέρια μου, μήπως και μπορέσω τουλάχιστον να το ελαττώσω? Γιατί ακόμα και η αντιαισθητική όψη της πλάτης μου δεν αποτελεί ισχυρό κίνητρο για να σταματήσω, όπως φαίνεται. Και τα νύχια μου να κόψω σύρριζα πάλι γδέρνουν..

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    11
    Το είχα γράψει αρχικά στην κατηγορία του "αγχους-φοβίες", αλλά δεν πήρα καμία απάντηση και λέω να δοκιμάσω την τύχη μου και εδώ!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα αγαπητο μελος!Κ εγω εχω την ταση μια ζωη να κοβω τα νυχια μου με τα δοντια,επισης στην εφηβεια ειχα εντονη ακμη στην πλατη κ εννοειται τα πειραζα,Μαλλον πως εχεις μια νευρικοτητα στα χερια για αυτο το κανεις αλλα περισσοτερο ειναι θεμα αγχους πιστευω οπως παραδεχεσαι κ εσυ,Πρεπει να βρεις κατι δημιουργικο να κανεις για να εκτονωνεσαι με τα χερια ετσι κ εισαι κοριτσι μια πολυ καλη ιδεα ειναι να αγορασεις χαντρες κ σκοινι για να κατασκευαζεις κοσμηματα,Προσωπικα το εκανα κ ενιωσα καλυτερα,Εδωσα κ για δωρο κ κρατησα κ για μενα επισης αν ενταξεις στην ζωη σου μια δυναμικη δραστηριοτητα οπως το γυμναστηριο θα εκτονωνεται ολο το αγχος σου,Προσεχε επισης να φορας βαμβακερα ρουχα 100% πανω στα σπυρακια μου το εχει πει γιατρος αλλα κ να αγορασεις κ μια καταλληλη κρεμα

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    11
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές! κάνω χορό αλλα πιστεύω δε φτάνει 1 φορά τη βδομάδα. Θα μπορούσα να ασχοληθώ και με την κατασκευή κοσμημάτων αλλα λόγω σχολής δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο. Και όχι μόνο αυτό, αλλά το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας το περνάω προσπαθώντας να κάνω εργασίες οπότε πάλι πειράζω το δέρμα μου. Η μόνη λύση είναι να φοράω ΓΑΝΤΙΑΑΑ!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by yenel View Post
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές! κάνω χορό αλλα πιστεύω δε φτάνει 1 φορά τη βδομάδα. Θα μπορούσα να ασχοληθώ και με την κατασκευή κοσμημάτων αλλα λόγω σχολής δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο. Και όχι μόνο αυτό, αλλά το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας το περνάω προσπαθώντας να κάνω εργασίες οπότε πάλι πειράζω το δέρμα μου. Η μόνη λύση είναι να φοράω ΓΑΝΤΙΑΑΑ!
    Κοπελα μου ειναι θεμα στρες περισσοτερο προσπαθησε να εφαρμοσεις αυτα που σου προτεινω κ πιστευω οτι θα βελτιωθει η κατασταση

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    28
    Πραγματικά ταυτίζομαι ..αυτό το έκανα σε όλη την Τρίτη λυκείου ..τώρα είναι Οκτώβρης έχω γεμίσει ακμή στην πλατη ..κάνω θεραπεία απο δερματολόγο εδώ και 4 μήνες και η διαφορα αρκετή αλλά δεν μ φεύγουν τελείως ..και απλά έχω απελπιστει ψάχνω δερματολόγο για να μ φύγουν όλα (δεν τα πειράζω πια)

  7. #7
    Quote Originally Posted by Sowhat View Post
    Πραγματικά ταυτίζομαι ..αυτό το έκανα σε όλη την Τρίτη λυκείου ..τώρα είναι Οκτώβρης έχω γεμίσει ακμή στην πλατη ..κάνω θεραπεία απο δερματολόγο εδώ και 4 μήνες και η διαφορα αρκετή αλλά δεν μ φεύγουν τελείως ..και απλά έχω απελπιστει ψάχνω δερματολόγο για να μ φύγουν όλα (δεν τα πειράζω πια)
    Έχεις ψάξει τι είναι η δερματιλλομανια?

Similar Threads

  1. αγχος-δερμα
    By yenel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 23-11-2013, 23:57
  2. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 22:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •