Φαρμακευτική αγωγή και διπολική διαταραχή.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1

    Φαρμακευτική αγωγή και διπολική διαταραχή.

    Καλησπέρα.Έχω διαγνωστεί με διπολική διαταραχή,αγοραφοβία με κρίσεις πανικού και τάση προς αλκοολισμό.Τα φάρμακα που μου δίνει ο γιατρος ειναι Seroquel,Effexor και Tavor. Είναι κλασική φαρμακευτική αντιμετωπιση τα παραπάνω ή κάτι δεν πάει καλά με τα φαρμακα;Να σημειωσω εδω ότι δεν βλέπω σημαντική αλλάγη στο πως είμαι.Ευχαριστώ,

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Καλησπέρα σου....θα πρέπει να σου γνωστοποιήσω αρχικά ότι πρώτον δεν είμαι ψυχίατρος,ούτε καν γιατρός,αλλά
    Η κάθε διάγνωση γίνεται από κάποιον ψυχίατρο ή νευρολόγο για τέτοια θέματα και ανάλογα όπως κρίνει αυτός με τις δικές του επιστημονικές γνώσεις,δίνει και την φαρμακευτική αγωγή...
    Τι θέλω να πω.....Τα tavor για παράδειγμα είναι ηρεμιστικά και μπορεί να τα λάβει οποιοσδήποτε όχι απαραίτητα διπολικός ή με κρίσεις πανικού....

    Τα seroquel τα παίρνω και εγώ σε μικρή δόση για απογοήτευση,μελαγχολία και αϋπνία,χωρίς να έχω διαγνωσθεί με διπολική διαταραχή ούτε και με ψύχωση.
    Η αδερφή μου είναι διπολική και δεν λαμβάνει καμία αγωγή(εννοείται λανθασμένα)

    Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι ο κάθε άνθρωπος κρίνεται από τον γιατρό του για την αγωγή που πρέπει να ακολουθήσει και όχι με τυχαία παραδείγματα από διάφορους άλλους ασθενείς,που έχουν το ίδιο πρόβλημα...είναι καλύτερο να επισκεφτείς και έναν άλλο γιατρό για να τσεκάρεις την γνώμη του και την φαρμακευτική αγωγή που θα σου προτείνει και ανάλογα με την διάθεσή σου να καταλάβεις τι σου ταιριάζει....σε καμία περίπτωση μην ρωτάς τέτοια θέματα σε κανένα φόρουμ,γιατί οι απαντήσεις μπορεί να είναι επικίνδυνες γα σένα

    Εξάλλου είναι πολιτική του φόρουμ καθώς απαγορεύονται να δίδονται φαρμακευτικές οδηγίες....μόνο ο γιατρός σου μπορεί να σου απαντήσει σ'αυτή την ερώτηση
    καλή συνέχεια εύχομαι και πάντα καλά.!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αι έναν άλλο γιατρό για να τσεκάρεις την γνώμη του και την φαρμακευτική αγωγή που θα σου προτείνει
    σα να λες 1+1=2

Similar Threads

  1. Οριακη διαταραχη και φαρμακευτικη αγωγη
    By VanGogh in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 6
    Last Post: 20-11-2012, 23:00
  2. ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
    By Gypsy Cello in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 21-08-2011, 17:27
  3. Replies: 9
    Last Post: 18-02-2011, 16:21
  4. φαρμακευτικη αγωγη και αποτελεσματα
    By Noelia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 26-05-2009, 10:28
  5. Φαρμακευτική αγωγή
    By lab in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-2006, 22:56

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •