Μαγνητική Εγκεφαλου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225

    Μαγνητική Εγκεφαλου

    Μου βρηκαν εκτος απο εστιες, μικροαγγειακες αλλοιωσεις. Πηγα σε γιατρούς αλλα δεν μπορουν να μου πουν αν ηταν μικρα εγκεφαλικα ή απο τος χρόνιες ημικρανιες μου. Εχω μια σειρα απο καρδιολογικες εξετάσεις να κανω να δουν μηπως φεύγουν θρομβοι απο κάπου και πηγαινουν στα αγγεια του εγκεφάλου. Το ζητημα ειναι οτι με ΓΑΔ και Διαταραχη πανικου δυσκολα παλευονται ολα αυτα. Δεν είμαι καθόλου καλα. Δεν μπορούν να μου πουν αν ειναι εγκεφαλικα οποτε μου εδωσαν σαλοσπιρ για προφυλαξη. Δεν ξερω πως να το διαχειριστω ολο αυτο. Ειμαι σε εξαρση της ΓΑΔ και σε αγωγη με ζαναξ. Να φανταστώ δεν εχουμ βρεθει τέτοια ευρήματα σε καποιον απο εσας ωστε να μιλησω να νιωσω καλυτερα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Εστιες ειχα και γω αλλα ξεκαθαρα μη παθολογικες.Για το αλλο τωρα...εαν οι εξετασεις δεν δειξουν κολπικη μαρμαρυγη,που κανει θρομβους τοτε δεν ειναι σοβαρο.Ακομα ομως και ΚΜ να ειναι θα παρεις 2 φαρμακα ,ενα αντιπηκτικο και ενα για τον καρδιακο ρυθμο και δεν θα εχεις καποιο κινδυνο,αρκει να παιρνεις ευλαβικα τα φαρμακα σου.Και το τονιζω αυτο το τελευταιο.Το πιθανοτερο ωστοσο λογω οτι εισαι μικρης ηλικιας ειναι οτι προερχονται απο τις ημικρανιες.Οτιδηποτε αλλο πιθανως διαβασεις στο ιντερνετ ειναι εξωπραγματικα απιθανο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Βεβαια πάντα τα παιρνω ευλαβικα. Το θεμα ειναι οτι στην εγκυμοσυνη μου εκανα αντιπηκτικες, μετα περασα κοβιντ και τις συνέχισα αλλα οκ καποια στιγμη μου τις σταματησαν. Εχω κανει εξετασεις και για θρομβοφιλια τωρα και περιμένω. Η δικη σου εγραφε για εστιες μονο; η και για μικροαγγειακες αλλοιωσεις;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    2 Εστιες μη ειδικου τυπου,χωρις Τ2 αλλοιωσεις.Αυτο στα 32 μου το 2012,οπου ειχα ενα επεισοδειο ιλιγγου και ασταθειας που κρατησε 1 εβδομαδα.Στην τελευταια μαγνητικη που εκανα το 2018,οπου ξεκινησαν παλι νευρολογικα συμπτωματα ,δεν υπηρξε καμια αλλαγη.Μικροαγγειακες αλλοιωσεις δεν ειχα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Quote Originally Posted by its_me View Post
    Μου βρηκαν εκτος απο εστιες, μικροαγγειακες αλλοιωσεις. Πηγα σε γιατρούς αλλα δεν μπορουν να μου πουν αν ηταν μικρα εγκεφαλικα ή απο τος χρόνιες ημικρανιες μου. Εχω μια σειρα απο καρδιολογικες εξετάσεις να κανω να δουν μηπως φεύγουν θρομβοι απο κάπου και πηγαινουν στα αγγεια του εγκεφάλου. Το ζητημα ειναι οτι με ΓΑΔ και Διαταραχη πανικου δυσκολα παλευονται ολα αυτα. Δεν είμαι καθόλου καλα. Δεν μπορούν να μου πουν αν ειναι εγκεφαλικα οποτε μου εδωσαν σαλοσπιρ για προφυλαξη. Δεν ξερω πως να το διαχειριστω ολο αυτο. Ειμαι σε εξαρση της ΓΑΔ και σε αγωγη με ζαναξ. Να φανταστώ δεν εχουμ βρεθει τέτοια ευρήματα σε καποιον απο εσας ωστε να μιλησω να νιωσω καλυτερα;
    Τι συμπτώματα είχες;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Ειχα καποιες ανεβασμένες πιεσεις και απλα ζαλαδα

Similar Threads

  1. μαγνητική
    By hagard in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 13-08-2023, 10:05
  2. Μαγνητικη
    By opalakia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 27-01-2016, 09:16
  3. Μαγνητική Εγκεφάλου
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 09-09-2013, 16:35
  4. Μαγνητική τομογράφια
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 30-03-2013, 15:42
  5. Η Μαγνητική...
    By Nantina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 42
    Last Post: 28-09-2011, 01:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •