Φοβάμαι πολύ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    3

    Unhappy Φοβάμαι πολύ...

    Καλησπέρα!
    Θα ήθελα τη βοήθειά σας αν είναι εύκολο..!
    Είμαι 25 χρονών και έχω θέμα εδώ και μερικά χρόνια...ενώ είμαι υγιείς (Δόξα το Θεό!) φοβάμαι πολύ για την υγεία μου..
    Μόλις παθαίνω κάτι νομίζω πως δεν είμαι καλά και θα πεθάνω..
    Συνεχώς μου πάει στο μυαλό ο καρκίνος..
    Εδώ και δυο μέρες έχω ένα τσούξιμο κάτω από την γλώσσα (σαν άφτρα) και νιώθω χάλια..φοβάμαι μήπως έχω καρκίνο στο στόμα ή τη γλώσσα...
    Δεν έχω όρεξη να μιλήσω σε κανέναν, ούτε να βγω και γενικά το μυαλό μου είναι εκεί και είμαι ψυχολογικά χάλια..
    Θα ήταν πολύτιμη η βοήθειά σας..
    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μηπως ειχες καπιον που μεγαλοσες μαζι του κ σου ελεγε συνεχεια προσεχε μην αρρωστησεις θα παθεις το ενα το αλλο εκινο κλπκλπκλπ οπως συνεβει σε εμενα?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    3
    όντως έτσι έχω μεγαλώσει...με πολύ προσοχή και να σου πω και το άλλο όλη η οικογένεια είναι έτσι..φοβόμαστε με το παραμικρό..

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω τετοια προσοχη την παρατησα ομως εστιλα τελεσιγραφο στη μανα μου να σταματησει να μου λεει για αρωστιες γιατι κοντεψα να σαλταρω κ καθε φορα που αρχιζει της λεω τον εξαψαλμο. κ ετσι συνηλθα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    3
    Δεν ξέρω τι να κάνω...σκέφτομαι να πάω σε ψυχολόγο..δεν είναι κατάσταση αυτή...συνέχεια νομίζω πως είμαι άρρωστος και θα πεθάνω...και πάντα νομίζω πως έχω καρκίνο..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,149
    Quote Originally Posted by Αριστείδης! View Post
    Δεν ξέρω τι να κάνω...σκέφτομαι να πάω σε ψυχολόγο..δεν είναι κατάσταση αυτή...συνέχεια νομίζω πως είμαι άρρωστος και θα πεθάνω...και πάντα νομίζω πως έχω καρκίνο..
    Αυτό από μόνο του βέβαια δεν αποτελεί πρόβλημα,αλλά φαντασιοπληξία....
    όποιοι σου μιλάνε για ασθενειες κοφτους τον αέρα-και συ μην σκέφτεσαι άλλα αντί άλλα...

    περαστικά

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Αυτό από μόνο του βέβαια δεν αποτελεί πρόβλημα,αλλά φαντασιοπληξία....
    όποιοι σου μιλάνε για ασθενειες κοφτους τον αέρα-και συ μην σκέφτεσαι άλλα αντί άλλα...

    περαστικά
    listen and relax!

  8. #8
    Κανε παρεα με θετικους ανθρωπους.
    Αχ... τι αρνητικο τροπο σκεψης μας περνανε στην παιδικη ηλικια! Η λεγομενη καταστροφικοτητα, ητοι, αμα συμβει το παραμικρο κι όντως ασημαντο αρχίζει αμέσως να οργιάζει η φαντασια, σεναρια οτι θα επακολουθησει κατι αλλο, κι επειτα κατι αλλο και πάει λεγοντας μεχρι που η φαντασια μας αναμενει κι εμπεδωνει ότι θα συμβει καταστροφη. Το 5% το αναγαγουμε αυθαιρετα σε 95%. Μαθε μεσα σου να αναγνωριζεις αυτον τον τροπο σκεψη σου, όταν βρισκονται τετοιες σκεψεις σε εξελιξη κι εκει να σαι σε θεση να τον περιοριζεις, να τον σταματας, να διωχνεις την υπερβολη και το φανταστικο, κι επισης να φερνεις στο νου σου περιπτωσεις οπου παλι σκεφτοσουν μ αυτον τον τροπο αλλα τελικα δεν συνεβηκε τιποτα.
    γιάννης

  9. #9
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    μηπως ειχες καπιον που μεγαλοσες μαζι του κ σου ελεγε συνεχεια προσεχε μην αρρωστησεις θα παθεις το ενα το αλλο εκινο κλπκλπκλπ οπως συνεβει σε εμενα?
    Αλέξανδρε, εντόπισες σωστα την πηγη τετοιων προβληματων, παιδικη ηλικια. Απ εκει ξεκινανε συνηθως τα ψυχολογικα για τα οποια καθημερινα συζηταμε. Ειναι η ηλικια που ο νους αφομιωνει ευκολα, ιδιως τα αρνητικα, αρκει απλα ενα ασχημο περιστατικο για να κανει τη μεγαλη ζημια.
    γιάννης

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    athens
    Posts
    14
    To xω παθει και μερικες φορες το παθαινω ακομα,μαζι με κατι τρελλες σκεψεις και ιδεες που με εχουν πιασει τον τελευταιο καιρο.Ολα ειναι θεμα μυαλου αδελφε μου.Ακριβως οτι ειπε ο ιωαννης.Ειμαι σιγουρος οτι δεν εχεις τιποτα απλα σε τυραναει αυτο το πραγματακι που σου εχει μπει στο μυαλο.Να σκεφτεσαι θετικα και θα το ξεπερασεις μονος σου πιστευω.Γενικα θεωρω οτι ολα τα παιδια εδω μεσα πραγματικα δεν εχουν τιποτα.Ολα ειναι θεμα μυαλου.αλλοι καταφερνουν και τα ξεπερνανε μονοι,αλλοι ζητανε βοηθεια ειδικων.Το αποτελεσμα ειναι 1.Ειμαστε απολυτως καλα.

Similar Threads

  1. ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ
    By sallonikios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 26-02-2012, 16:37
  2. φοβαμαι πολυ...
    By Sublime in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 22
    Last Post: 27-05-2011, 22:16
  3. Φοβάμαι πολύ..
    By Antouan89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 42
    Last Post: 17-04-2011, 13:13
  4. φοβαμαι πολυ......
    By mr.blond in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 15-01-2011, 08:12
  5. Φοβάμαι πολύ.....
    By Sehrazat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-10-2010, 15:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •