αποριψη φιλιας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    19

    αποριψη φιλιας

    καλησπερα σας!ειμαι νεος στην κοινωτητα σας και αυτο γιατι πλεον δεν ξερω τι να κανω στο προβλημα μου!η ιστορια μου ειναι μεγαλη!ας ξεκινησω με τα βασικα!ειμαι 20 χρονων!σχολειο εχω τελειωσει αλλα δεν μπηκα στο κοπο να δωσω πανελληνιες επειδη δεν μαρεζαν ποτε καθολου τα γραμματα!δουλευω σε νυχτερινο μαγαζι της θεσσαλονικης στην πλεον γνωστη δουλεια ..σερβιτορος..!απο περυση το φεβρουαριο του 2012 ειμαι με μια κοπελα !μαζι της ειχα φαει τρελο σκαλωμα και ειμαι βεβαια ακομα ερωτευμενος μαζι της!μετα απο το 3 μηνεςς με ηρρθε το χαρτι για τον στρατο!μεσα εκει εκανα πολλες χαζομαρες μεσα στην σχεση μου!και αυτο γιατι παντα μαλωνα με την κοπελα μου και ειχα παντα νευρα και την επεφτα σε αλλες επεθδη δεν εβρισκα λυση!(αυτο γινοταν μεσω facebook ποτε μου δεν την απατησα).και λυση δεν εβρισκα επειδη ολοι μου οι φιλοι απο τοτε που μπηκα στρατο με εχουν παρατησει!δεν εχω καμια συμπαρασταση στην ζωη μου και καμια λυση να μου λυνει τα προβληματα μου!εχω απογοητευει απο τους παντες γυρο μου και απο τα παντα!το περιβαλλον ποθ με περιτρυγιριζει μεχρι και στην δουλεια μου ειναι το χειροτερο!εχω γνωρισει τους χειροτερους ανθρωπους !σε θαβουν πισωπλατα και σε ισοπεδονουν!καμια ειλικρινια στον χαρακτηρα τους ολα ειναι ενα παραμυθη!εχει τωρα μια βδομαδα που ψαχνω λυσεις απεγνωσμενα !δεν μαρεσει η κοινωνια μας!ολα ειναι τηλεκατεφθηνομενα!ειμαι απο αυτους που εχουν ξυρισμενο το κεφαλι τους γυω γυρω και εχουν μουσι !αλλα ρε παιδια πραγματικα δεν μαρεσει!!κανω οτι θελει η κοινωνια αλλα πραγματικα δεν μαρεσει!και δεν μπορω να κανω αλλιως!δεν γινεται!θα με κρινει ο κοσμος που με περιτριγιριζει πολυ χειροτερα απο οσο με κρινει πισωπλατα!χθες συζυτησα με την οικογενια μου ολα αυτα!με εκανε νιωσω πολυ καλα!βασικα τους ειπα να παω σε καποιον ψυχολογο και με ρβτησαν τον λογο και τους τα ειπα!ο πατερας μου με εξηγησε τα παντα!μου ειπε πως και αυτος ηταν καποτε ετσι!αλλα την λυση σε εμενα δεν μπορεσε να την βρει δεν εχω κατι στο οποιο να εκτονωθω και νιωσω καλυτερα!τα κραταω αναγκαστικα ολα μεσα μου και με πειραζουν τα παντα !βρηκε ομως τι πραγματικα ειναι αυτο που φταιει και ειμαι ετσι!ο λογος ειναι οτι εχω τοσα προβληματα στην ζωη μου ,θελω να πω οτι κανενας αλλος 20αρης δεν νομιζω οτι τον απασχολουν τοσα θεματα ειτε αυτα ειναι σημαντικα ειτε ασημαντα , και δεν εχω ενα φιλαρακι να τα πω!ολοι ειναι απομακρινσμενοι!μπορω μερικες φορες και τα σθζθταω με την κοπελα μου αλλα δεν με αρκει!τα προβληματα που με απασχολουν τα οποια αφορουν την κοπελα μου σε ποιον θα τα πω?με λιγα λογια παιδια ζηταω την βοηθεια σας και σας παρακαλω να μου μιλησετε σιγουρα θα νιωσω καποια βοηθεια!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Καλο ειναι να θες μια διαδυκτιακη παρεα να τα λες , αλλα αυτο ενω εγω προσωπικα δεν ειμαι κατα αλλα υπερ σε τετοιου ειδους επαφες , δεν προκειται να σου προσφερει το επικοινωνιακο πλουτο που σου προσφερουν οι επαφες στον " πραγματικο κοσμο".

    Πιστευω οτι καπου λαθευει η σκεψη σου , οταν σκεφτεσαι οτι ολος ο κοσμος σε μαχαιρωνει πισωπλατα και σε σχολιαζει. Πολλοι σκεφτομαστε το " τι να λενε αραγε για μενα πισω απο την πλατη μου" , αλλα αυτο ειναι ενα ερωτημα που δεν δυναται να απαντηθει ποτε , γιατι ακομα και να ακουσεις με τα ιδια σου τα αυτια απο καποιον οτι στην ταδε παρεα ειπωθηκε το και το για σενα , αυτο θα ειναι μια απλη παρεα και μια απλη στιγμη που εφερε την κουβεντα εκει. Συνηθως ο καθενας σαν ανεξαρτητη προσωπικοτητα εχει την δικια του αποψη που ειναι πολλες φορες παντελως διαφορετικη απο του διπλα , δλδ ενα ανομοιογενες συνολο αποψεων που δεν προκειται ακομα και να ειχες τον τροπο να μαθεις ολες αυτες τις αποψεις να σε οδηγησει πουθενα.


    Πιστευω οτι πρεπει να αρχισεις να σκεφτεσαι λιγο πιο θετικα , το πως θα το πετυχεις αυτο δεν ξερω και εαν πραγματι το προβλημα εχει ενταθει καλο θα ηταν να απευθυνθεις σε καποιο ειδικο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν κ δε διαβασα ολο το κειμενα θα σου πω αρχικα δυο λογια δε νομιζω να αξιζει το κοπο να ασχολεισαι με το τι λενε πισω απο τη πλατη σου ειναι σα να εισαι στην αθηνα κ σκεφτεσε τι κανουν οι αλλοι στη θεσσαλονικη

  4. #4
    ΕΓΩ δεν καταλαβα που εγκειται το ψυχολογικο προβλημα και η αποριψη φιλιας...παντως εγω εχασα απο την ψυχωση φιλους που θα ορκιζομουν οτι δεν θα εχανα με τπτ.(εμειναν οι σωστοι και γνησιοι μονο,περασαν απο το κοσκινο του αριστοτελη δλδ...).οσο αφορα αυτα που λες σου λεω καταρχην να μην τα βαζεις μεσα σου ολα και να εχεις θαρρος στη ζωη.οσο αφορα τον αντικομφορμισμο(οτι μερικοι απο μας δεν συμβιβαζομαστε με την κοινωνια δλδ) σου λεω οτι οσο πιο γρηγορα συμβιβαστεις με την αμεση κοινωνια γυρω σου και την αποδεκτης λογικα θα περασεις πιο ομαλα ευχαριστα και ησυχα(στα λεω εγω που τα εζησα και ειμαι τωρα 37,5)

  5. #5
    ...αυτό που δεν ήσουν καλά ψυχολογικά και την έπεφτες σε άλλες, με ξεπερνά.
    Οσο για τους προβληματισμους σου, δεν θελω να σε ταραξω, αλλα απασχολούν την πλεοψηφια και οχι τη μειοψηφια :ΡΡΡΡ

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    19
    σας ευχαριστω ολους που ασχοληθηκατε!μπορω να πω οτι για τα 2 αυτα λεπτα που τα διαβασα νιωθω καλυτερα!δεν ξεΡω αν θα νιωθω και στην σνεχεια ομως :p παντως σας ευχαριστω πολυ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    169
    Εισαι τοσοοοο μικρός για να εχεις τόσο άγχος!!! Μιλά με τους φιλους σου προσπάθησε να εξηγησεις και προπάντων με την κοπελα σου ..☺το γεγονος οτι εχεις ξυρισμένο κεφάλι και μουσι τι σημαίνει? Συμβάλει περαιτέρω στο άγχος?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    19
    Συμβαλει στο ειμαι ιδιος με τους παντες ενω πραγματικα δεν τ θελω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    169
    Quote Originally Posted by vasilistz View Post
    Συμβαλει στο ειμαι ιδιος με τους παντες ενω πραγματικα δεν τ θελω.
    Τι εννοεις?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by marsia View Post
    Τι εννοεις?
    Οτι η κοινωνια με κατευθηνει εκει πιυ θελει ..ειναι ολα τηλεκαυφθινομεναα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    169
    Quote Originally Posted by vasilistz View Post
    Οτι η κοινωνια με κατευθηνει εκει πιυ θελει ..ειναι ολα τηλεκαυφθινομεναα
    Με όλο τον σεβασμό τα μόνα τηλεκατευθυνόμενα που ξέρω εγώ είναι τα αυτοκινητακια ..τα υπολοιπα όλα είναι καθαρά θέμα φυσικής επιλογής του κάθε ανθρώπου.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    19
    Ειναι αυτο ακριβως..αμα θες να ακολουθησεις θα ακολουθησεις διαφορετικα δεν ακολουθας.εγω δεν θελω αλλα δεν μπορω ν κανω ξαι διαφορετικα!θα στο πω πιο απλα με ενα παραδειγμα..οπως και να ακουστει αρεσω περισσοτερο με τα μουσια με το περιεργο μαλλι μου και με τα ταττοο μου που ευτηχως δεν τα εχω σε εμφανι σημεια ..θελω να δου πω προκειμενουνα μην με δεινει σημαδια ο κοσμος ακολουθω αυτ που κανουν ολοι χωρις να ματεσει.ελπιζω να γθνομαι κατσνοητοσ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    169
    Quote Originally Posted by vasilistz View Post
    Ειναι αυτο ακριβως..αμα θες να ακολουθησεις θα ακολουθησεις διαφορετικα δεν ακολουθας.εγω δεν θελω αλλα δεν μπορω ν κανω ξαι διαφορετικα!θα στο πω πιο απλα με ενα παραδειγμα..οπως και να ακουστει αρεσω περισσοτερο με τα μουσια με το περιεργο μαλλι μου και με τα ταττοο μου που ευτηχως δεν τα εχω σε εμφανι σημεια ..θελω να δου πω προκειμενουνα μην με δεινει σημαδια ο κοσμος ακολουθω αυτ που κανουν ολοι χωρις να ματεσει.ελπιζω να γθνομαι κατσνοητοσ.
    Ο καθένας ανάλογα τα βιώματα του ακολουθεί αυτό που θεωρεί ποιο σωστό για 2 λόγους 1 να προφυλάξει τον εαυτό του και 2 τους γύρω του, αν με καταλαβαίνεις εμενα σαν μεγαλύτερη σου!!!!
    Δικοί μας άνθρωποι 1 - 2 μπορεί να ξέρουν και να βοηθούν για παράδειγμα σε εμένα κάποια στιγμη όταν αποφάσισα να πω κάποιους προβληματισμούς σε ατομα που δεν με ξέρουν καλά έφαγα τοίχο γιαυτό πρόσεχε να εχεις δικούς σου ανθρώπους κολλητους να συζητάς έχει σημασία!!!!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by marsia View Post
    Ο καθένας ανάλογα τα βιώματα του ακολουθεί αυτό που θεωρεί ποιο σωστό για 2 λόγους 1 να προφυλάξει τον εαυτό του και 2 τους γύρω του, αν με καταλαβαίνεις εμενα σαν μεγαλύτερη σου!!!!
    Δικοί μας άνθρωποι 1 - 2 μπορεί να ξέρουν και να βοηθούν για παράδειγμα σε εμένα κάποια στιγμη όταν αποφάσισα να πω κάποιους προβληματισμούς σε ατομα που δεν με ξέρουν καλά έφαγα τοίχο γιαυτό πρόσεχε να εχεις δικούς σου ανθρώπους κολλητους να συζητάς έχει σημασία!!!!
    Ποσο δικιο εχεις?αλλα τ θεμα μου ειναι αυτο ..οτι οι φιλοι μου με εχουν απορριψει..και νομιζω οτι στην ηλικια που ειμαι δεν γινονται καινουργιες παρεες..μακατι να ειναι λαθος αυτο που πιστευω..

Similar Threads

  1. περί δουλειάς και φιλίας
    By mariafil in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 31-10-2013, 12:23
  2. η ψυχολογία της φιλίας
    By mariafil in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 31-12-2012, 05:25
  3. Προβληματα Φιλιας
    By Emmanouil in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 30-06-2010, 00:15
  4. αποριψη - αφορμη για καταθλιψη
    By louky in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 01-06-2008, 19:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •