Εγωισμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315

    Εγωισμός

    Τώρα τελευταία σκέφτομαι πολύ έντονα (μιάς και συναναστράφηκα με αρκετό κόσμο τελευταία), ότι ο καθένας οτιδήποτε και αν κάνει το κάνει για να εκπληρώσει τον προσωπικό του εγωισμό.(και δεν βγάζω και τον εαυτό μου απέξω).Όλοι προσπαθούμε να είμαστε κάτι μέσα στην κοινωνία, να έχουμε μια καταξίωση, αλλά όλα περιστρέφονται γύρω απ' τον εαυτό μας.Να είμαστε εμείς καλά, να έχουμε λεφτά, να είναι καλά οι οικογενειά μας, να είναι καλά οι φίλοι μας.Τι γίνεται όμως από κεί και πέρα?Μήπως έτσι είμαστε φτιαγμένοι ή δεν υπάρχει πλέον το συλλογικό?Δεν υπάρχει η προσπάθει για το κοινό καλό και όλοι έχουμε κλειστεί στον εγωισμό μας?Τι πιστεύετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    115
    http://www.jenny.gr/dikaiwnontas-ton-egwismo/
    ακριβως αυτο εχω στο μυαλο μου οταν αναφερομαι στον εγωισμο και βαζω κ τον εαυτο μου μεσα!!!
    πολυ παρεξηγημενος αυτος ο εγωισμος!!!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Οταν ξεμπερδεψουμε τον εγωισμο απο την αξιοπρεπεια τοτε τα λεμε ή τα κλαιμε..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Οταν ξεμπερδεψουμε τον εγωισμο απο την αξιοπρεπεια τοτε τα λεμε ή τα κλαιμε..
    μνιμονιους η αξιοπρεπεια ειναι συμπεριφορα ενω το εγω ειναι η προσωπικοτητα μας,o εαυτος μας,το ενα μπορει να συνδεεται κ με το αλλο,λοιπον φερνω μαντηλια:P

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by alex5 View Post
    μνιμονιους η αξιοπρεπεια ειναι συμπεριφορα ενω το εγω ειναι η προσωπικοτητα μας,το ενα μπορει να συνδεεται κ με το αλλο:P
    Ειναι αλληλενδετα και διαφορετικα και συνηθως μπερδευονται αυτα τα δυο..Και μην με ξαναπεις μνιμονιους γιατι θα γινουμε απο εκατο χωρια χωριατες! :P

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Ειναι αλληλενδετα και διαφορετικα και συνηθως μπερδευονται αυτα τα δυο..Και μην με ξαναπεις μνιμονιους γιατι θα γινουμε απο εκατο χωρια χωριατες! :P
    σιγουρα μπερδευονται οπως επισης εχει παρεξηγηθει πολυ και ο εγωισμος,συνηθως το εχουν για κακο ενω δεν ειναι ετσι τα πραγματα!!!!
    ε αμα ειναι να γινουμε απο εκατο χωρια χωριατες:P:P:P

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ναι ειναι παρεξηγημενο το να αγαπας τον εαυτο σου και να προσπαθεις να τον εχεις καλα ειτε διωχνοντας κατα τον εαυτο σου παντα,τοξικους ανθρωπους,αυτοι θα σε πουν εγωιστη ειτε κανοντας πραξεις ή εχοντας μια σταση ζωης που ευχαριστουν πρωτα εσενα..
    Αν ομως εχεις καλα την εαυταρα σου,θα δωσεις και αγαπη γυρω σου..

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by mariafil View Post
    Τώρα τελευταία σκέφτομαι πολύ έντονα (μιάς και συναναστράφηκα με αρκετό κόσμο τελευταία), ότι ο καθένας οτιδήποτε και αν κάνει το κάνει για να εκπληρώσει τον προσωπικό του εγωισμό.(και δεν βγάζω και τον εαυτό μου απέξω).Όλοι προσπαθούμε να είμαστε κάτι μέσα στην κοινωνία, να έχουμε μια καταξίωση, αλλά όλα περιστρέφονται γύρω απ' τον εαυτό μας.Να είμαστε εμείς καλά, να έχουμε λεφτά, να είναι καλά οι οικογενειά μας, να είναι καλά οι φίλοι μας.Τι γίνεται όμως από κεί και πέρα?Μήπως έτσι είμαστε φτιαγμένοι ή δεν υπάρχει πλέον το συλλογικό?Δεν υπάρχει η προσπάθει για το κοινό καλό και όλοι έχουμε κλειστεί στον εγωισμό μας?Τι πιστεύετε?
    εγω πιστευω οτι οι περισσοτεροι εχουν καταπιει το αμιλιτο νερο κ αυτο δε τους κανει καλο παλια εβλεπα που μιλαγαν ολοι κ τωρα στους περισσοτερους (οχι ολους πρεπει να κανεις αιτηση για να τους πιασεις τη κουβεντα στην αθηνα)

Similar Threads

  1. ΥΠΕΡΜΕΡΤΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟς?
    By pinko8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 23-10-2012, 19:58
  2. Εγωισμός.
    By jet in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 18-08-2011, 16:51
  3. τι ειναι εγωισμος?
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 03-07-2010, 18:43
  4. Εγωισμός...
    By dansk in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 19-12-2009, 09:50
  5. ΕΓΩΙΣΜΟΣ
    By giota73 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 03-11-2007, 12:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •