Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟΡΡΙΦΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΛΛΗΤΟ ΤΟΥ. ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΩ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    8

    Post Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟΡΡΙΦΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΛΛΗΤΟ ΤΟΥ. ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΩ;

    Ο γιος μου είναι 15 ετών και παει στην 1η Λυκείου. Είναι ευαίσθητος και θεωρεί πολύ σημαντική τη φιλία. Στο σχολείο έχει αρκετούς φίλους. Ο καλύτερος φίλος του, που είναι και στην ίδια τάξη είναι ο Κ. με τον οποίο βγαίνει κάθε Σάββατοκύριακο. Στην παρέα τους είναι και άλλοι συμμαθητές τους αγόρια και κορίτσια που εναλλάσσονται.
    Οι γονείς του Κ. επεδίωξαν να γνωριστούμε και οικογενειακά και έχουμε από τότε κάνει αρκετά τραπέζια μαζί και τους φιλοξενήσαμε στο εξοχικό μας.Είναι πολύ ενδιαφέροντες και μας αρέσουν πολύ σαν παρέα. Επίσης ο γιός μου φιλοξενήθηκε για μια εβδομάδα το καλοκαίρι στο οικόπεδο που κάνει η οικογένεια του Κ. κάμπιγκ και πέρασαν πολύ όμορφα.
    Αυτό που παρατήρησα ομως από αυτή τη σχέση είναι ότι ο Κ. συχνά μιλάει στο γιο μου με ένα ύφος έμμεσης υποτίμησης πχ. σαν να μην είναι πολύ έξυπνος ή cool.Γενικά θέλει να δείχνει ότι μπορεί να είναι πολύ έξυπνος και μέσα σε όλα Στο σχολείο κάνει πιο πολύ παρέα με άλλα παιδιά, πιο "χάι"και λιγότερο με τον ¨"κολλητό" του.Ο γιος μου βασίζεται αρκετά για παρέα στα διαλείμματα σε έναν άλλο συμμαθητή του που όμως δεν θεωρεί κολλητό και σε τρία τέσσερα κορίτσια, πολύ καλές φίλες, που όμως παραμένουν κορίτσια.
    Ο γιος μου μου ανέφερε τη δυσαρέσκειά του για την συμπεριφορά του Κ.μερικές φορές και έδειξε να τον στενοχωρεί. Από την άλλη ο Κ. συνεχίζει να επιδιώκει την παρέα του τα Σαββατοκύριακα, τα μηνύματα και όλα τα συνηθισμένα που κάνουν οι κολλητοί, αλλά επίσης συνεχίζει να τον αφήνει απ' έξω από αρκετά.

    Αυτό ήταν το ιστορικό. Το πρόβλημα που προέκυψε τώρα είναι το εξής:

    Εδώ και πέντε μέρες τα παιδιά βρίσκονται στο εξωτερικό σε εκδρομή με το σχολείο.
    Υπήρχε μεγάλος ενθουσιασμός κατά την προετοιμασία. Αλλά ο γιός μου μου είπε κάτι που λίγο τον ξένιζε. Ο Κ. του είπε ότι θα κοιμηθούν μαζί στο ξενοδοχείο, αλλά στην καμπίνα του πλοίου θα κοιμηθεί με τους cool της τάξης γιατί αποφάσισαν να πιούν και να κάνουν άλλα χάι πράγματα.

    Το ταξίδι ήταν μεγάλο (πλοίο, λεωφορείο κλπ) Από κεί που βρίσκεται μας παίρνει τηλέφωνο μια φορά τη μέρα και λέει μόνο τα τυπικά για να μην του τελειώσουν οι μονάδες. Σε ένα από τα τηλεφωνήματά του που τον ρώτησα αν περνάει καλά μου απάντησε συγκαταβατικά "ε.. καλά. Τελικά δεν άξιζε και τόσο..." ενώ εγώ περίμενα να μου πει "τέλεια !!!!" Από κάτι μισόλογα κατάλαβα ότι φταίει που δεν έχει παρέα γιατί ο Κ. τον έγραψε και κάνει παρέα με άλλους. Τελικά κατάλαβα ότι εκείνος περνάει το ταξίδι με τα άλλα παιδιά που λέγαμε παραπάνω, αλλά όπως και να το κάνουμε η απόρριψη από τον κολλητό πονάει. Ξέρω ότι σε δύο μέρες που θα γυρίσει θα μου πει τον πόνο του.

    Τι να τον συμβουλεύσω; Σαν μαμά που είμαι θύμωσα με τον Κ. και είχα σκοπό όταν θα γυρίσει να του πω "Φτύστον και ψάξε για καινούργιο κολλητό που θα σε νοιάζεται και δεν θα σε πουλάει για οτιδήποτε άλλο γυαλίζει". Ίσως επειδή ξέρω το συναίσθημα. Πέρασα ακριβώς τα ίδια στην εφηβεία μου από την κολλητή μου που βέβαια την έχω ακόμα στη ζωή μου ως κολλητή. Αλλά δεν είμαι και σίγουρη αν αυτό είναι το σωστό.

    Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Τι να σου πω Αντωνια, εγω δε θα χαιρομουν ο γιος μου να εχει κολλητο εναν ο οποιος πινει αλκοολ και ποιος ξερει τι αλλο, και συμμετεχει σε τετοιεσ "χαι" καταστασεις με αλλους "χαι" συμμαθητες. Και αυτα στην πρωτη Λυκειου κιολας, του χρονου και του παραχρονου δηλαδη γυρευε που θα ειναι το μυαλο αντι για διαβασμα. Αν ο γιος σου δεν ειναι παιδι που πινει και συμμετεχει σε αλητειες ειναι λογικο να τον εχει παραμερισει. Δυο εκδοχες υπαρχουν τωρα, η θα αρχισει κι αυτος να συμμετεχει σε αυτα για να μη χασει την παρεα, η θα κουλαρει και θα καταλαβει οτι υπαρχουν κι αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια. Ολοι περασαμε λιγο πολυ μια περιεργη φαση με φιους σε αυτη την ηλικια, αυτο που χρειαζεται ειναι να ειναι κανεις χαλαρος και ανοιχτος σε γνωριμιες με αλλα παιδια, σε δραστηριοτητες, οπως αθλητικες, και αλλα χομπι, κι ας κρατησει αν θελει και τον φιλο του σαββατοκυριακου, συμβαινει αυτο να διαχωριζονται και να διαφοροποιουνται οι παρεες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    απο τον καθενα φιλο παιρνουμε κατι διαφορετικο ο γιοσ σου ειναι κοινωνικοσ και δεν εχει αναγκη μην το φοβασαι ετσι ειναι η ζωη οπου κολλησεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    ...εγώ πάλι θα του έλεγα να το λύσει μόνος του, γιατί έτσι, στο παραμικρό που θα συμβαίνει από δω και μπρος στη ζωή του θα ψάχνει την πατερίτσα του.
    Σε καταλαβαίνω αν και δεν έχω παιδί, αλλά έχω λειτουργήσει πολύ έτσι ως μεγαλύτερη αδελφή, με αποτέλεσμα να τρέχω να λύνω οποιοδήποτε πρόβλημα αφορά τον αδελφό μου, από φόβο μήπως πνιγεί μόνος του στα βαθια.
    Πάρε απόσταση, (χωρις να σημαίνει πως δεν θα είσαι δίπλα του), αλλά άστον ακόμη και να φάει τα μούτρα του. Θα είναι δική του επιλογή και δικό του μάθημα.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Είναι ευαίσθητος και θεωρεί πολύ σημαντική τη φιλία.
    kai εγω το ιδιο ειμαι

    οστοσο πριν πεις αυτο:
    Ο καλύτερος φίλος του, που είναι και στην ίδια τάξη είναι ο Κ.
    κοιτα αυτο:
    αυτή τη σχέση είναι ότι ο Κ. συχνά μιλάει στο γιο μου με ένα ύφος έμμεσης υποτίμησης πχ. σαν να μην είναι πολύ έξυπνος ή cool.
    aρα πως ειναι ο καλυτερος του φιλος?

    Ο γιος μου βασίζεται αρκετά για παρέα στα διαλείμματα σε έναν άλλο συμμαθητή του που όμως δεν θεωρεί κολλητό και σε τρία τέσσερα κορίτσια,
    αρα αυτο σημαινει οτι εχει επιλογες αρα το πραγμα δεν ειναι κ τοσο κακο.

    Στο σχολείο κάνει πιο πολύ παρέα με άλλα παιδιά, πιο "χάι"και λιγότερο με τον ¨"κολλητό" του.
    απο οσα λες αφου κανει πιο παρεα με τα αλλα παιδια αρα ας κανει παρεα με αυτους

    Εδώ και πέντε μέρες τα παιδιά βρίσκονται στο εξωτερικό σε εκδρομή με το σχολείο.
    καταρχην το να πας ενα ταξιδι στο εξωτερικο ακομα κ αυτο απο μονο του το γεγονος αποτελει κατι το σουπερ κ το ανεπαναλιπτο εγω που το εχω ζησει μπορω να σου πω οτι οσα βλεπεις δυσκολα περιγραφονται κ δυσκολα χωρανε σε φωτογραφιες

    Αλλά ο γιός μου μου είπε κάτι που λίγο τον ξένιζε.
    η πιο πιθανη εξηγιση για αυτο που λες ειναι οτι μαλον δε παρατηρισε ποσο ανεπαναληπτα ειναι αυτα που βλεπει γυρω του κατι τετοιο μου ειχε συμβει κ εμενα οταν ειχα παει διακοπες με το σχολειο στις σπετσες κ μου εκαναν κ εμενα κατι τετοιο αφου πηγαν ολοι μαζι σε ενα δοματιο κ μου εδωσαν αυτη την αισθηση . αυτο το περιγραφεις πιο κατω

    Ο Κ. του είπε ότι θα κοιμηθούν μαζί στο ξενοδοχείο, αλλά στην καμπίνα του πλοίου θα κοιμηθεί με τους cool της τάξης γιατί αποφάσισαν να πιούν και να κάνουν άλλα χάι πράγματα.
    τωρα..
    Το ταξίδι ήταν μεγάλο
    τωρα πιστεψε με ειναι τοσο φοβερα ολα αυτα που βλεπεις γυρω σου που οσο ,μεγαλο κ αν ειναι το ταξιδι αν κοιτας το τι βλεπεις γυρω σου δε το συνιδιτοποιεις καν

    Σε ένα από τα τηλεφωνήματά του που τον ρώτησα αν περνάει καλά μου απάντησε συγκαταβατικά "ε.. καλά. Τελικά δεν άξιζε και τόσο..
    εγω θα του ελεγα να ασχολιθει με οσα βλεπει γυρω του κ να μη κανει κεντρο του ταξιδιου αυτον μπορει να νομιζει οτι ειναι πολυ συμαντικο να γινει αποδεκτος σε ολη τη παρεα αφου αυτο ειναι σηνιθισμενο σε αυτη την ηλικια αλλα τελικα δε θα γινει κ τιποτα κακο αν αυτο δε γινει

    Από κάτι μισόλογα κατάλαβα ότι φταίει που δεν έχει παρέα γιατί ο Κ. τον έγραψε και κάνει παρέα με άλλους.
    εμενα αυτο στο σχολειο μου ειχε συμβει ενα δισεκατομυριο φορες αλλα στο τελος βρικα ενα φιλο κ ετσι βρικα το δρομο μου αρα μαλλον θα πρεπει να τον συμβουλευσεις πως θα κανει φιλους. οστοσο σε αυτη την ηλικια ειναι συνηθισαμενα ολα αυτα αρα μεγαλονοντας τα πραγματα θα στρωσουν...

    η απόρριψη από τον κολλητό πονάει.
    εισαι σιγουρη οτι ειναι κολλητος?

    Σαν μαμά που είμαι θύμωσα με τον Κ.
    αυτο που φταιει ειναι οτι απλα δεν ταιριαζουν κ πολυ κ οχι τοσο ο κ αρα αφου εχει κ αλλους φιλους ασα ασχολιθει με αυτους

    "Φτύστον και ψάξε για καινούργιο κολλητό που θα σε νοιάζεται και δεν θα σε πουλάει για οτιδήποτε άλλο γυαλίζει"
    ισος φταιει οτι τον βλεπει ως κολλιτο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    εγώ πάλι θα του έλεγα να το λύσει μόνος του, γιατί έτσι, στο παραμικρό που θα συμβαίνει από δω και μπρος στη ζωή του θα ψάχνει την πατερίτσα του.
    Θεοφανία,δεν θα διαφωνήσω αλλά μέχρι ενός σημείου...
    Αν δεν τον συμβουλεύσει η μάνα του τώρα που είναι κ λίγο μικρός,ποιός θα τον συμβουλεύσει;
    Το να το λύσει μόνος του δεν είναι βοήθεια σύμφωνα με τη μάνα του....

    Ετσι με άφηνε και η δικιά μου μάνα κάποτε να τα βγάλω πέρα μόνη μου,αλλά εγώ στην πορεία της ζωής μου κατάλαβα ότι έδειχνε έλλιψη αγάπης,ο κάθε άνθρωπος όπως το αισθάνεται...

    Τώρα όσον αφορά το κομμάτι της θεματοθέτριας...
    "Φτύστον και ψάξε για καινούργιο κολλητό που θα σε νοιάζεται και δεν θα σε πουλάει για οτιδήποτε άλλο γυαλίζει"
    εγώ μάλλον κάτι τέτοιο θα του 'λεγα και καλύτερα να ξεκόψει τώρα γτ ο φίλος του φαίνεται ότι θα το γυρίσει στην αλητεία κ καλύτερα είναι να μην κάνει τα ίδια και ο δικός σου γιος.
    Ίσως επειδή ξέρω το συναίσθημα. Πέρασα ακριβώς τα ίδια στην εφηβεία μου από την κολλητή μου που βέβαια την έχω ακόμα στη ζωή μου ως κολλητή. Αλλά δεν είμαι και σίγουρη αν αυτό είναι το σωστό.
    Το ξέρω και εγώ αυτό το συναίσθημα γιατί ομοίως το έζησα,αλλά νομίζω ότι καλύτερα λίγους φίλους και όποτε κάτσει η παρέα,παρά τα κολλητιλίκια που ανάλογα το συμφέρον κινούνται...

  7. #7
    Ντιανα συμφωνώ μαζί σου.
    Οταν ελεγα να το λύσει μονος του, δεν εννοούσα να παρατήσει το παιδί στην τύχη του, αλλά να τον προτρέπει να βρίσκει λύσεις μόνος του, ενω φυσικά εκείνη θα είναι δίπλα του.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    168
    Quote Originally Posted by ANTONIAK View Post
    Ο γιος μου είναι 15 ετών και παει στην 1η Λυκείου. Είναι ευαίσθητος και θεωρεί πολύ σημαντική τη φιλία. Στο σχολείο έχει αρκετούς φίλους. Ο καλύτερος φίλος του, που είναι και στην ίδια τάξη είναι ο Κ. με τον οποίο βγαίνει κάθε Σάββατοκύριακο. Στην παρέα τους είναι και άλλοι συμμαθητές τους αγόρια και κορίτσια που εναλλάσσονται.
    Οι γονείς του Κ. επεδίωξαν να γνωριστούμε και οικογενειακά και έχουμε από τότε κάνει αρκετά τραπέζια μαζί και τους φιλοξενήσαμε στο εξοχικό μας.Είναι πολύ ενδιαφέροντες και μας αρέσουν πολύ σαν παρέα. Επίσης ο γιός μου φιλοξενήθηκε για μια εβδομάδα το καλοκαίρι στο οικόπεδο που κάνει η οικογένεια του Κ. κάμπιγκ και πέρασαν πολύ όμορφα.
    Αυτό που παρατήρησα ομως από αυτή τη σχέση είναι ότι ο Κ. συχνά μιλάει στο γιο μου με ένα ύφος έμμεσης υποτίμησης πχ. σαν να μην είναι πολύ έξυπνος ή cool.Γενικά θέλει να δείχνει ότι μπορεί να είναι πολύ έξυπνος και μέσα σε όλα Στο σχολείο κάνει πιο πολύ παρέα με άλλα παιδιά, πιο "χάι"και λιγότερο με τον ¨"κολλητό" του.Ο γιος μου βασίζεται αρκετά για παρέα στα διαλείμματα σε έναν άλλο συμμαθητή του που όμως δεν θεωρεί κολλητό και σε τρία τέσσερα κορίτσια, πολύ καλές φίλες, που όμως παραμένουν κορίτσια.
    Ο γιος μου μου ανέφερε τη δυσαρέσκειά του για την συμπεριφορά του Κ.μερικές φορές και έδειξε να τον στενοχωρεί. Από την άλλη ο Κ. συνεχίζει να επιδιώκει την παρέα του τα Σαββατοκύριακα, τα μηνύματα και όλα τα συνηθισμένα που κάνουν οι κολλητοί, αλλά επίσης συνεχίζει να τον αφήνει απ' έξω από αρκετά.

    Αυτό ήταν το ιστορικό. Το πρόβλημα που προέκυψε τώρα είναι το εξής:

    Εδώ και πέντε μέρες τα παιδιά βρίσκονται στο εξωτερικό σε εκδρομή με το σχολείο.
    Υπήρχε μεγάλος ενθουσιασμός κατά την προετοιμασία. Αλλά ο γιός μου μου είπε κάτι που λίγο τον ξένιζε. Ο Κ. του είπε ότι θα κοιμηθούν μαζί στο ξενοδοχείο, αλλά στην καμπίνα του πλοίου θα κοιμηθεί με τους cool της τάξης γιατί αποφάσισαν να πιούν και να κάνουν άλλα χάι πράγματα.

    Το ταξίδι ήταν μεγάλο (πλοίο, λεωφορείο κλπ) Από κεί που βρίσκεται μας παίρνει τηλέφωνο μια φορά τη μέρα και λέει μόνο τα τυπικά για να μην του τελειώσουν οι μονάδες. Σε ένα από τα τηλεφωνήματά του που τον ρώτησα αν περνάει καλά μου απάντησε συγκαταβατικά "ε.. καλά. Τελικά δεν άξιζε και τόσο..." ενώ εγώ περίμενα να μου πει "τέλεια !!!!" Από κάτι μισόλογα κατάλαβα ότι φταίει που δεν έχει παρέα γιατί ο Κ. τον έγραψε και κάνει παρέα με άλλους. Τελικά κατάλαβα ότι εκείνος περνάει το ταξίδι με τα άλλα παιδιά που λέγαμε παραπάνω, αλλά όπως και να το κάνουμε η απόρριψη από τον κολλητό πονάει. Ξέρω ότι σε δύο μέρες που θα γυρίσει θα μου πει τον πόνο του.

    Τι να τον συμβουλεύσω; Σαν μαμά που είμαι θύμωσα με τον Κ. και είχα σκοπό όταν θα γυρίσει να του πω "Φτύστον και ψάξε για καινούργιο κολλητό που θα σε νοιάζεται και δεν θα σε πουλάει για οτιδήποτε άλλο γυαλίζει". Ίσως επειδή ξέρω το συναίσθημα. Πέρασα ακριβώς τα ίδια στην εφηβεία μου από την κολλητή μου που βέβαια την έχω ακόμα στη ζωή μου ως κολλητή. Αλλά δεν είμαι και σίγουρη αν αυτό είναι το σωστό.

    Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;
    Καλησπερα!
    Δύσκολη ηλικία αυτη...αλλα κι ωραία.Ο γιος όπως κι όλοι περνα στην ενηλικίωση.Σιγα σιγα,όπως κάναμε όλοι μας.Ειναι λογικο να ειναι στεναχωρημενος,όπως θα ειναι λογικο αν μετα απο Χρονια ο κολλητός του αλλάξει συμπεριφορα.
    Συμβουλεψε την γιο σου να δώσει τόπο στην οργή αλλά κυρίως πες του να μην στηρίζεται σε κανέναν.Οι φίλοι πανε κι έρχονται.Για κανέναν δν θα βαζει το χέρι του στη φωτια κ αν το κάνει θα ειναι μετα πο Χρονια.
    Θα μεγαλώσει κι Ολα αυτα θα τα θυμάται και θα γελά.Άλλοι ίσως Οχι!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλη μου δεν ειμαι ακομα μητερα αλλα εχω μεγαλη πειρα απο κατασταση σαν αυτη που περιγραφεις,Ειναι πολυ θετικο που το παιδι σου δεν ειναι μονο του αλλα εχει κ φιλες κ δεν καταλαβαινω γιατι λες οτι παραμενουν κοριτσια?Δεν εχει σημασια το φυλο μπορει αυτες να ειναι πολυ πιο ενταξει προς τον γιο σου απο τον Κ. κ τον καθε Κ.!Επισης απο την κατασταση που περιγραφεις νομιζω οτι ο Κ. κανει παρεα στον γιο σου μονο οταν δεν εχει κατι αλλο να κανει η καποια παρεα που προτιμαει,Πιστευω οτι η φιλια των παιδιων δεν ειναι αμοιβαια,ο γιος σου ειναι φιλος του Κ. ο Κ. ομως δεν ειναι φιλος του γιου σου,Κ σαφως δεν αξιζει κατι τετοιο στον γιο σου,συμβουλεψε τον να εχει αν θελει τον Κ. ως γνωστο κ οχι φιλο ετσι κ δεν μπορει να τον κανει περα κ να δωσει μεγαλη βαρυτητα στα παιδια που ενδιαφερονται για αυτον πραγματικα κ τον θυμουνται σε καθε περισταση,Επισης προετρεψε τον να μιλησει ανοικτα στον Κ. επειδη η στενοιχωρια συσσωρευεται μεσα του,Κατι που πρεπει οπωσδηποτε να καταλαβει το παιδι ειναι οτι δεν ειναι μαγκια να κανεις παρεα με ανθρωπους που καπνιζουν πινουν κ να τους μιμεισαι

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Συμφωνω με μυσπ....

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    8
    Ευχαριστώ πολύ. Πραγματικά με βοηθήσατε πολύ όλοι. Αλέξαδρε 77 είσαι πολύ καλός στην ταξινόμηση και στην ανάλυση. Τελικά βλέπω ότι θα ακολουθήσω τις συμβουλές όλων σας. Η μία συμπλήρωνε την άλλη.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Everywhere...
    Posts
    60
    Quote Originally Posted by ANTONIAK View Post
    Τι να τον συμβουλεύσω; Σαν μαμά που είμαι θύμωσα με τον Κ. και είχα σκοπό όταν θα γυρίσει να του πω "Φτύστον και ψάξε για καινούργιο κολλητό που θα σε νοιάζεται και δεν θα σε πουλάει για οτιδήποτε άλλο γυαλίζει". Ίσως επειδή ξέρω το συναίσθημα. Πέρασα ακριβώς τα ίδια στην εφηβεία μου από την κολλητή μου που βέβαια την έχω ακόμα στη ζωή μου ως κολλητή. Αλλά δεν είμαι και σίγουρη αν αυτό είναι το σωστό.

    Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;
    Kαλημέρα!

    Νομίζω πως δεν υπάρχει μεγαλύτερο λάθος από αυτό που υπογράμμισα!
    Τα παιδιά συνηθίζεται σε αυτή την ηλικία να περνούν από 40 κύματα σε όλους τους τομείς, προτού καταλήξουν κάπου και είναι κρίμα να τον επηρεάσεις και να μην τον αφήσεις μόνο του να κρίνει αν ο Κ. είναι κατάλληλος για παρέα του - κολλητός του!
    Απ΄ ότι κατάλαβα όλα αυτά που περιγράφεις είναι δικές σου αγωνίες και δικοί σου προβληματισμοί, που έχεις κάθε δικαίωμα να σε απασχολούν, όμως σε καμία περίπτωση, κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν πρέπει να επηρεάσεις τον γιο σου.
    Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να τον συμβουλέψεις να είναι προσεκτικός σχετικά με την συμπεριφορά του φίλου του γιατί ενδεχομένως και αυτός να βρίσκεται σε μια αναζήτηση σχετικά με "χάι" και "ιν" φίλους οι οποίοι μπορεί να τον παρασέρνουν και ίσως να χρειάζεται την "βοήθεια" του γιου σου για να μπορέσει να ξεπεράσει τις "κακές" παρέες!
    Κοίταξε λίγο το θέμα και από την πλευρά που στο περιγράφω! Μπορεί όντως ο Κ. να χρειάζεται τώρα τον κολλητό του πιο πολύ απ' ότι τον χρειάζεται ο γιος σου! Φυσικά μπορεί και όχι.....

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    8
    Πράγματι έχεις δίκιο.Θα προσπαθήσω να είμαι αντικειμενική και να μην του δώσω να καταλάβει πως η γνώμη που του λέω είναι η πιο σωστή και θα πρέπει οπωσδήποτε να την ακολουθήσει.Απλώς θα προσπαθήσω να τον ηρεμήσω για να πάψει να στενοχωριέται. Θα του πω δυο πράγματα αλλά με το ύφος ότι μόνος του θα πρέπει να αποφασίσει τι θα κάνει.Άλλωστε θα αντιδράσει και σύμφωνα με το χαρακτήρα του.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Εγώ διαφωνώ με smigol,μπορεί να είναι και έτσι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο Κ επειδή δεν τα χει βρει με τον εαυτό του και με ποιον θέλει πραγματικά να κάνει παρέα,θα πρέπει να κάνει παρέα με τον γιο της κατά το δοκούν...σοβαρά μιλάμε τώρα; δηλαδή εγώ θέλω να δω αν μου ταιριάζουν και πιο χάι παρέες και σε παραμερίζω μέχρις ότου δω ότι δεν σε χρειάζομαι;;;

    Η αλήθεια είναι ότι σε αυτές τις ηλικίες μόνο σταθερότητα δεν υπάρχει και αυτό νομίζω ότι το θυμόμαστε όλοι...
    καλύτερα είναι η μαμά μιας και είναι σοφότερη από τον γιο,να δει την εν γένει εικόνα του Κ και να συμβουλεύσει τον γιο της...αλλά εμένα καθόλου δεν μου άρεσε η περιγραφή του ''κολλητου''
    όπως επίσης δεν μου άρεσε και ότι στο ταξίδι πήγε να κοιμηθεί με τους ''χάι'' συμμαθητές....

    Ετσι περίμενα και εγώ χρόνια την κολλητή μου να γυρίσει κοντά μου και τελικά αποδείχτηκε πόσο παλιοχαρακτήρας ήταν και έκανε παρέα κατά το δοκούν μέχρι και σήμερα.!
    Μακριά και μόλις ξαναπάρει τηλέφωνο να του πεις να περάσει τέλεια όσες μέρες μένουν και μόλις γυρίσει πίσω...να του πεις μακριά από τον αληταρά....γιατί του αξίζει κάτι πολύ καλύτερο...!

    Οσο για την οικογενειακή φιλία που σας συνδέει,ενδεχομένως να μην χρειάζεται να ξεκόψετε-ούτε και να δείξεις κάποια δυσαρέσκεια,αλλά ο γιος σου να κάνει παρέα με τον Κ μόνο στα πλαίσια που συνδέει εσένα με την οικογένειά του και όχι παραπέρα...γιατί στο μέλλον θα πληγωθεί περισσότερο από τον εν λόγω....

    Μιλάω ιδία πείρα γι'αυτό και είμαι τόσο απόλυτη....ας μείνει και λίγο καιρό μόνος του,θα βρει άλλες παρέες....εξάλλου πιο πολύ θα πρέπει να τον νοιάζουν τα μαθήματα τώρα και όχι τα κολλητηλίκια.!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Everywhere...
    Posts
    60
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Εγώ διαφωνώ με smigol.....
    Eιλικρινά χαίρομαι που διαφωνείς, και υπερασπίζομαι αυτό σου το δικαίωμα....άλλωστε κι εγώ διαφώνησα με την Αντωνία!

    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Η αλήθεια είναι ότι σε αυτές τις ηλικίες μόνο σταθερότητα δεν υπάρχει και αυτό νομίζω ότι το θυμόμαστε όλοι...
    Αυτό κρατάω.....αυτό είναι το ζουμί όλης της υπόθεσης! Ελπίζω να καταλαβαίνεις που το πάω.

    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Μιλάω ιδία πείρα γι'αυτό και είμαι τόσο απόλυτη....ας μείνει και λίγο καιρό μόνος του,θα βρει άλλες παρέες...
    Ναι....δε βλέπεις.....πήξαμε εδώ μέσα σε ανθρώπους που χάνουν παρέες και με μεγάλη ευκολία βρίσκουν άλλες!!! :p

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μπερδεμα με το κολλητο του
    By eleana011 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 26-03-2013, 00:24
  2. ερωτευτηκα τον κολλητο μου
    By evel94 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 04-04-2012, 13:31
  3. ο γιός μου πάσχει από ΙΨΔ ...... Βοηθήστε με
    By lakism in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 117
    Last Post: 20-12-2011, 15:10
  4. Ο Γιος μου εχει στηση
    By Adzik in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 14
    Last Post: 25-04-2009, 15:55
  5. Ο γιος μου ειναι gay...
    By Love_Sorrow in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 26-09-2008, 12:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •