Θα πάθω εμφραγμα ή απλά αγχώνομαι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    12

    Θα πάθω εμφραγμα ή απλά αγχώνομαι;

    Καλησπέρα σας. Είμαι 22 χρονών... Αγχώνομαι σχετικά πολύ εύκολα. Θα τα πάρουμε από την αρχή. Μια φορά ενώ ήμουν ήρεμος με παρέα είχα την εντύπωση πως ένιωσα (ή άκουσα) ένα βράσιμο από την δεξιά μεριά του στήθους που ανέβαινε προς τα πάνω (δεξιά στο λαιμό - μπορεί να ήταν και από το αυτί μου περίεργος ήχος), όπως είναι προφανές το μυαλό μου πήγε στο χειρότερο με αποτέλεσμα να με πιάσουν ζαλάδες και τάσεις λυποθυμίας και να πάω στο νοσοκομείο. Εκεί μου έκαναν καρδιογράφημα και είχα έντονη ταχυπαλμία και πίεση 18 (από τον φόβο μου προφανώς) και μου έδωσαν 1 χαπάκι hypoloc και ένιωσα καλύτερα. Μετά από 2 μήνες ένιωσα ζαλάδες και καταλάβαινα πως ήμουν κάπως με ταχυπαλμία φυσικά. Πάω στο κέντρο υγείας μου έδωσαν πάλι 1 hypoloc και μου είπαν να κόψω τους καφέδες (έπινα 3-4 την ημέρα) και τους έκοψα. 1 μήνα αργότερα, καθόμουν ήρεμος στο δωματιο μου και με επιασε μια ανυσυχία και δεν μπορούσα να πάρω βαθιές ανάσες εύκολα. Προσπαθούσα και μετά πάλι ταχυπαλμία Πήγα στο νοσοκομείο και πάλι και μου έκαναν εξετάσεις αίματος οι οποίες βγήκαν καλές και μου έβγαλαν πλάκα θώρακος, είπαν να χάσω οπωσδήποτε κιλά γιατι το πάχος μου δημιουργεί την πίεση (ήμουν 120 και τώρα είμαι 112 με μια διατροφη καλή και περπάτημα 3-4km/μέρα - 6 φορές την εβδομάδα). Μου έγραψαν hypoloc να παίρνω 1 κάθε μέρα ώστε να ρυθμιστεί η πίεση. 45 μέρες μετά (τις τελευταίες 3 μέρες) είχα πόνο στην πλάτη ο οποίος δεν ηταν έντονος και υποχορούσε σχετικά εύκολα. Από το κρυολόγημα λέω θα είναι που είχα και δεν έδωσα σημασία . Χθες με έπιασε ένας πόνος στο στήθος (εκεί που είναι η καρδιά, αλλά στην πλάγια πλευρά κάτω από την μασχάλη), και πάλι δεν έδωσα σημασία ωστόσο αγχώθηκα. Σήμερα πήγα να πάρω ανάσα και με έποιασε έντονος πόνος στην πλάτη (στο μέρος της καρδιάς) κατά την εισπνοή για μία και μόνο φορά και φοβήθηκα αρκετά. Τι να κάνω βρε παιδιά. Υπάρχει περίπτωση να πάθω έμφραγμα 22 χρονών άνθρωπος? Διάβαζα στο internet οτι το αγχος μπορεί να προκαλέσει έμφραγμα και τα χω παίξει. Πυρετούς, ζαλάδες και ταχυπαλμίες δεν έχω όμως. (με βοηθάει και το hypoloc για τις ταχυπαλμίες)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    Σε παρακαλώ πάρα πολύ χρυσό μου αγόρι που θα πάθεις έμφραγμα!ούτε κ θα λύσεις το πρόβλημα σου εδώ μέσα.
    έξέταση θώρακας γιατί σου έκαναν;είχες κάπου χτυπήσει;τράκαρες;επίσης γιατί πέρνεις χάπια πιέσεως;επειδή είχες κάποιες φορές 18;εγώ έχω ασθενείς με μόνιμη πίεση στο 16!
    Λοιπόν να πας οπωσδήποτε σε καρδιολόγο εξωτερικό και να κάνεις όλες τις εξετάσεις που αφορούν την καρδιά κ μόνο!
    Αν δεν σου βρει τίποτα απολύτως το θέμα είναι ψυχολογικό και τα συμπτώματά σου φέρνουν πολύ κ σε κρίση πανικού.περαστικά σου χαρά μου!

  3. #3
    Πιστεύω χωρίς να είμαι 100% σίγουρος ότι είναι ψυχοσωματικά αυτά που νιώθεις.. Μπορεί να έπαθες την πρώτη σου κρίση πανικού και να το σύνδεσες με κάποιο πρόβλημα στην καρδιά.. Τα κιλά μερικές φορές είναι ένα μικρό προβληματάκι αλλά απ όσο ξέρω σε πολύ μεγαλλιτερες ηλικίες..
    Το άγχος δεν μπορεί έτσι απλά να προκαλέσει έμφραγμα, αν ήταν έτσι όλοι μας εδώ θα είχαμε πολύ σοβαρό πρόβλημα ;p Συνέχιζε να κανείς το περπάτημα σου και να ακολουθείς την υγειηνή διατροφή σου. Ο πολύς καφές είναι μια συνήθεια που όντος πρέπει να κόψεις και προκαλεί κρίσεις πανικού.. Δοκίμασε να πίνεις 1 ελληνικό το πρωί αλλά ως εκεί.. Τώρα βέβαια δεν ξέρω πιο πολλά αλλά συμφωνώ με την Δέσποινα να πας να κανείς όλες της εξετάσεις σου όσο αφορά την καρδιά σου να δεις ότι δεν έχεις τίποτα να ηρεμήσεις. Και σε παρακαλώ.. μην διαβάζεις στο ίντερνετ τα μπλογκ και τις ιστοσελίδες του κάθε πικραμένου.. Πολλά από αυτά που διαβάζεις δεν είναι ακριβής και το μόνο που θα καταφέρεις είναι να αγχώνεσαι ακόμα περισσότερο..
    You never know how strong you are until being strong is the only choice you have.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    12
    Τι να πω! Και εγω δεν καταλαβα τον λογο της ακτινογραφιας θώρακος! Θεωρώ πως αν πάω σε καρδιολόγο και μόυ πει πως δεν έχω τίποτα θα ηρεμήσω χωρίς ψυχολογους (έτσι θέλω να πιστεύω, απλά ο Εοππυ δεν καλύπτει και δεν έχω χρήματα να πάω)! Απλά αγχώνομαι και φοβάμαι εύκολα ! Έτσι και με πονέσει λίγο η πλάτη ή υπάρξει μια μικρη ενόχληση στην καρδιά πάει το μυαλό μου στο χειρότερο και νομίζω από τον φόβο ότι ανεβαίνει η πίεση γιατί έχω ταχυπαλμίες και μικρές ζαλάδες! Με λίγα λόγια, είμαι τύπος που ανησυχεί για την υγεία του και αν καποιος μου πει 'θα πεθάνεις αν δεν κάνει γυμναστική' θα το πάρω πολύ βαριά και θα έχω ταχυπαλμίες! Γενικά δεν καπνίζω και δεν πίνω, απλά αγχώνομαι τρελλά!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by Miss Despoina View Post
    Σε παρακαλώ πάρα πολύ χρυσό μου αγόρι που θα πάθεις έμφραγμα!ούτε κ θα λύσεις το πρόβλημα σου εδώ μέσα.
    έξέταση θώρακας γιατί σου έκαναν;είχες κάπου χτυπήσει;τράκαρες;επίσης γιατί πέρνεις χάπια πιέσεως;επειδή είχες κάποιες φορές 18;εγώ έχω ασθενείς με μόνιμη πίεση στο 16!
    Λοιπόν να πας οπωσδήποτε σε καρδιολόγο εξωτερικό και να κάνεις όλες τις εξετάσεις που αφορούν την καρδιά κ μόνο!
    Αν δεν σου βρει τίποτα απολύτως το θέμα είναι ψυχολογικό και τα συμπτώματά σου φέρνουν πολύ κ σε κρίση πανικού.περαστικά σου χαρά μου!
    εισαι γιατρός? τι ειδικότητας?

  6. #6
    Κοίτα δεν θέλω ούτε να προσβάλω ούτε να σε τρομάξω ούτε τίποτα. Ανοιχτή συζήτηση κάνουμε με δεδομένα από την καθημερινότητα μας.
    Γενικά όταν κάποιος έχει παραπάνω κιλά απ όσο θα έπρεπε αυξάνει λίγο τον κίνδυνο όσο αναφορά τα καρδιακά προβλήματα λόγο της υψηλής χοληστερίνης και της πίεσης. Στην δικιά σου την υπόθεση αλλάζει.. Είσαι ακόμα νέος και έχεις πολύ χρόνο μπροστά σου να αποτρέψεις το κάθε τι αρκεί να θέλεις. Μην νομίζεις ότι εγώ είμαι σε καλλίτερη μοίρα από σένα. Αυτούς τους πόνους που λες ακόμα και αν ξεπεράσα την αγχώδη διαταραχή που πέρναγα τους έχω ακόμα απλά πλέον δεν με ανησυχούν και δεν με τρομάζουν. Στην τελική άμα είναι κάτι να γίνει θα γίνει.. αν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό θα το κάνω αν δεν μπορώ ας κάνει ότι καταλαβαίνει.. και να πεθάνω σιγά.. δεν θα το ξέρω έτσι κιαλλιως.. Οπότε φίλε μου απλά κανείς ότι καλλίτερο για την υγεία σου και συνεχίζεις. Όταν με το καλό βρεις κάποια λεφτά βάλε λίγο σε προτεραιότητα να πας να κάνεις τις εξετάσεις σου, ποτέ δεν είναι αργά. Η υγεία φίλε μου πρέπει να είναι πάνω απ όλα. Μην αγχώνεσαι γενικότερα για θέματα που δεν μπορείς να λύσεις.. απλά δώσε τους χρόνο και να ξεκινήσεις να ασκείσαι. Αν δεν έχεις λεφτά να πας σε γυμναστήριο μπορείς κάλιστα μόνος σου μέσα από διάφορα βίντεο στο γιουτουμπ! Και εγώ αυτό κάνω τώρα πλέον!
    You never know how strong you are until being strong is the only choice you have.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλε μου δεδομενης της ηλικιας σου θα ελεγα οτι πιθανοτερο ειναι να ειναι ψυχολογικο ολο αυτο,επισης δεν πρεπει με τιποτα να διαβαζεις διαφορα στο ιντερνετ κ επηρεαζεσαι χειροτερα ενω εισαι ηδη τρομαγμενος,Μαλλον εισαι σε φαση να παθεις αρρωστοφοβια κ ετσι κ θελεις μπορεις να το ελενξεις μην εξελιχθει σε μανια κ καταληξεις να επισκεπτεσαι διαρκως το γιατρο,Κανε ενα καλο τσεκ απ κ αρκει απο εκει κ περα ετσι κ δεις οτι εισαι σωματικα καλα παψε να το σκεφτεσαι καν,Ετσι κ δεν μπορεις να ελενξεις το στρες που σου προκαλει αυτη η ιδεα μιλησε σε καποιον ειδικο,καλη δυναμη!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    Η καρδιά δεν πονάει,όλοι αυτοί οι πόνοι είναι συνηθως νευρόπονοι..το χειμώνα ειδικά συμβαίνει συχνα..ηρέμησε δεν εχεις κάτι,μάζεψε κάποια χρήματα και πήγαινε όποτε μπορέσεις στον καρδιολόγο να εξεταστείς.
    Μπορείς επίσης δεν ξέρω αν ισχύει στην Ελλάδα,όταν σε πιάσει ο πόνος να πας στα έκτακτα στο νοσοκομείο και να ζητήσεις καρδιογράφημα,αυτό φαντάζομαι είναι δωρεάν!
    Quote Originally Posted by AspC2105 View Post
    Τι να πω! Και εγω δεν καταλαβα τον λογο της ακτινογραφιας θώρακος! Θεωρώ πως αν πάω σε καρδιολόγο και μόυ πει πως δεν έχω τίποτα θα ηρεμήσω χωρίς ψυχολογους (έτσι θέλω να πιστεύω, απλά ο Εοππυ δεν καλύπτει και δεν έχω χρήματα να πάω)! Απλά αγχώνομαι και φοβάμαι εύκολα ! Έτσι και με πονέσει λίγο η πλάτη ή υπάρξει μια μικρη ενόχληση στην καρδιά πάει το μυαλό μου στο χειρότερο και νομίζω από τον φόβο ότι ανεβαίνει η πίεση γιατί έχω ταχυπαλμίες και μικρές ζαλάδες! Με λίγα λόγια, είμαι τύπος που ανησυχεί για την υγεία του και αν καποιος μου πει 'θα πεθάνεις αν δεν κάνει γυμναστική' θα το πάρω πολύ βαριά και θα έχω ταχυπαλμίες! Γενικά δεν καπνίζω και δεν πίνω, απλά αγχώνομαι τρελλά!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    καλησπέρα και από εμένα φίλε asp κουράγιο και κάνε τις εξετάσεις σε καρδιολόγο που σου πρότεινε η μις δέσποινα και μετά βλέπεις.
    θέμα με άγχος έχω και εγώ και σοβαρό θα έλεγα αλλά τι να κάνουμε το παλέβο όσο μπορώ ,πρίν μία ώρα ας πούμε καθόμουν χαλαρός και με έπιασε ένα κάψιμο δυνατό στο στήθος που επεκτάθηκε στο στομάχι μαζί με μούδιασμα χέρια πόδια και στήθος ως το σαγόνι μαζί με ταχυκαρδία το ίδιο είπα και εγώ στην γυναίκα μου πως παθαίνω έμφραγμα αλλά τελικά ακόμα δεν το έπαθα και είμαι 38 χρ. και έχω πάει σε πολλούς καρδιολόγους έξω -ικα - νοσοκομείο και όλοι μου λένε άγχος έκανα τρίπλεξ 2 φορές τέστ κοπώσεως χόλντερ 24ώρου άλλες 2 για τις έκτακτες, καρδιογραφήματα άπειρα και εξετάσεις αίματος πολλές φορές αλλά μάλλον όλα είναι στο μυαλό.τελευταία βέβαια νιώθω συχνά αυτό το κάψιμο στο στήθος που με τρομάζει να πω την αλήθεια αλλα είπαμε υπομονή και να ξέρεις πως άν είναι να πάθουμε κάτι θα το πάθουμε οπότε μην αγχώνεσαι επιπλέον .( το λέω και για εμένα αυτό).

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Γαστροσκόπηση έχεις κάνει?Το κάψιμο στο στήθος είναι συνήθως σύμπτωμα της ΓΟΠ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    Συγνώμη που επεμβαίνω στην απαντησή σου αλλά δεν χρειάζεται γαστροσκόπηση,είναι άλλα τα συμπτώματα και δεν υπάρχει λόγος να μπει σε αυτή την μετα συγχωρήσεως αηδιαστική διαδικασία.αναφέρομαι στον αγαπητό MAMAVE.
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Γαστροσκόπηση έχεις κάνει?Το κάψιμο στο στήθος είναι συνήθως σύμπτωμα της ΓΟΠ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Αλήθεια Miss Despoina, είσαι γιατρός; Γιατί βλέπω ότι απαντάς με μεγάλη σιγουριά σε θέματα υγείας.
    Δε νομίζω πάντως να υπάρχει σοβαρός γιατρός που να κάνει διαγνώσεις και να στέλνει για εξετάσεις μέσα από ένα ανώνυμο φόρουμ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Αλήθεια Miss Despoina, είσαι γιατρός; Γιατί βλέπω ότι απαντάς με μεγάλη σιγουριά σε θέματα υγείας.
    Δε νομίζω πάντως να υπάρχει σοβαρός γιατρός που να κάνει διαγνώσεις και να στέλνει για εξετάσεις μέσα από ένα ανώνυμο φόρουμ.
    Δεν υπάρχει επίσης σοβαρός γιατρός που να χαρακτηρίζει μια πολύτιμη διαγνωστική εξέταση που έχει σώσει εκατομμύρια κόσμου απο
    έλκη,πολύποδες,καρκίνους, ''αηδιαστική διαδικασία''.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Δεν υπάρχει επίσης σοβαρός γιατρός που να χαρακτηρίζει μια πολύτιμη διαγνωστική εξέταση που έχει σώσει εκατομμύρια κόσμου απο
    έλκη,πολύποδες,καρκίνους, ''αηδιαστική διαδικασία''.
    Μα ότι δεν είναι γιατρός, είναι ολοφάνερο. Τώρα, γιατί της αρέσει να το παίζει κάτι που δεν είναι, αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
    Ο καθένας με τις αδυναμίες του.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    Καλοί μου δεν με πειράζει εαν δεν με θεωρείται σοβαρή...ειλικρινά..θα θελα να πω στον αγαπητό yoco choco ότι δεν αμφισβήτησα την εξέταση "σαν εξέταση" απλά δεν θεωρώ ότι χρειάζεται να την κάνει ο MAMAVE.
    τα συμπτώματα του δεν παραπέμπουν εκεί..σε όλα όμως φυσικά και χρειάζεται να αφήνουμε κ ένα περιθώριο αμφισβήτησης..
    Οσο για εσένα αγαπητή marian πρωτού γράψεις ξανά την κακία που βγαίνει φυσικά από μέσα σου...διάβασε πιο προσεκτικά τα λεγόμενα όλων μας και μετά γράψε την άποψη σου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΕΜΦΡΑΓΜΑ
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-08-2012, 18:51
  2. θα παθω υστερια
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 26-01-2012, 15:39
  3. ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 19-03-2011, 14:16
  4. μεγαλώνω και αγχώνομαι!!
    By sheyla in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 20-12-2007, 00:45
  5. ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ...
    By nikigirl18 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 20-04-2006, 00:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •