άγχος, φόβος, σίγουρα!!??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    athina
    Posts
    59

    Thumbs up άγχος, φόβος, σίγουρα!!??

    Καλησπέρα σας, ελπίζω να είσαστε όλοι καλά παλιοί και νέοι αναγνώστες.
    Μετά από 4-5 χρονιά νομίζω ξαναγράφω.
    Πέρασαν 5 χρόνια, μεγαλώνουμε βλέπεις και αντί να είμαι ήρεμος όλο και πιο πολύ βυθίζομαι.
    Λοιπόν είμαι φοβικός και έντονα αγχώδεις, σίγουρα έχω νοσοφοβία, φοβάμαι γενικός οτιδήποτε μπορεί να με βλάψει με μεγαλύτερο φόβο από όλους το θάνατο.
    Είμαι ένας άνθρωπος με καλή δουλεία που επίσης μου αρέσει πάρα πολύ κιόλας, τα τελευταία χρόνια λοιπόν μετά από μια εξέταση ρουτίνας μου βρήκαν μια ανωμαλία στο καρδιογράφημα μου ( κάνει μια ανάσπαση η v2 προκάρδια επαγωγή για όσους ξέρουν) μου είπαν τότε ότι ίσως οφείλεται σε ένα σύνδρομο σπάνιο που επιφέρει ξαφνικό θάνατο.
    Να μην τα πολύλογο έκανα τα πάντα σχεδόν σε εξετάσεις, νοσηλεύτηκα και στον ευαγγελισμό οπού μου κανών συγκεκριμένη εξέταση και ήταν αρνητική, πήγα σε ηλεκτροφυσιολόγους μέχρι σε εξειδικευμένα εργαστήρια.
    Όλα αρνητικά
    Ακόμα φοβάμαι ότι θα πεθάνω..
    Θα συνεχίσω αργότερα γιατί έχω πολλά να πω για να μην κουράσω, να προσθέσω ότι παίρνω εδώ και χρόνια cumbalta 60mg 1 ημερησίως , πίνω αλκοόλ και καπνίζω πολύ.

    Ευχαριστώ, Γιώργος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα φιλε μου,Ειναι αρκετοι οι ανθρωποι που εχουν ακριβως το ιδιο προβλημα αρρωστοφοβιας με σενα,Ετσι κ δεν το ελενξεις θα καταληξεις να πηγαινεις διαρκως στον γιατρο κ ολο το στρες θα μεγαλωνει κ θα θελεις να πηγαινεις κ παλι,Απλα αυτο που πρεπει να καταλαβεις ειναι οτι δεν ειναι τιποτα απολυτο κ κανενας δεν ξερει ποτε προκεται να πεθανει,εχω ενα θειο ηλικιωμενο που πριν 30 χρονια εκανε εγχειριση καρδιας κ ολοι του λεγανε θα ζησει λιγο κ ομως ζει μεχρι τωρα ο προπαππους μου πηγε στον πολεμο περασε ολες τις κακουχιες κ ομως εζησε κ πεθανε 100 ετων ο πατερας μου ηταν υγιεστατος κ ομως σκοτωθηκε αποτομα 46 ετων γνωριζω αρκετους καρδιοπαθεις που ζουν χρονια ολοκληρα,Ο θανατος ειναι ενας παραγοντας που δεν μπορει να προβλεψει καποιος το μονο που μπορεις να καθορισεις ειναι εως ενα βαθμο βεβαια (γιατι παντα ειναι ο ασταθμητος παραγοντας) ειναι πως θα ζησεις την ζωη που θελεις,το τραγικο δεν ειναι να πεθανεις αλλα να μην ζησεις την ζωη που θελεις, Απολαυσε την δουλεια σου που ειναι πραγματικα οπως την θελεις κ ηρεμησε!

  3. #3
    Μυσπ, ειναι αυτοι που ξερουν να ζουν και να απολαμβανουν την καθε στιγμη που φτανουν τα 100, που το στρες/άγχος τους ειναι αγνωστα ακόμα και ως απλές λέξεις...

    hollyman, έκανες κάποια ψυχοθεραπεια (εκτος απο φαρμακα) αυτα τα 4-5 χρόνια?
    γιάννης

  4. #4
    εξαρταται απο το τι προσπάθεια κάνουμε (σκέψη/συμπεριφορα) και απο το ποσο βαθια ριζωμενο μεσα μας ειναι το προβλημα. Οσο πιο βαθια ριζωμενο ειναι τοσο πιο επίπονη ειναι η πρόσπαθεια και λίγα τα αποτελέσματα.
    γιάννης

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    athina
    Posts
    59
    Έχω κάνει ψυχοθεραπεία ναι, απλά πραγματικά έχω κουραστεί πολύ τόσα χρόνια. το κακό που κάνω είναι ότι τους τελευταίους μήνες πίνω αλκοόλ και την επομένη μέρα είμαι τέλος χάλια. γενικά είμαι σε συνεχή πανικό, ζαλίζομαι σε βαθμό που τα χάνω και ασπρίζουν όλα, τρέμω, πονάει το στήθος μου έχω τις έκτακτες και ταχυπαλμία και γενικώς φοβάμαι σχεδόν τα πάντα. ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσω να παίρνω το lyrica 25 mg, αν το γνωρίζεται πείτε κάτι σχετικό.
    ευχαριστώ.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Με το ποτο κανεις τους πανικους επι εκατο..Το ξερεις οτι σε χαλαρωνει μονο εκεινη την στιγμη ή την μερα,την επομενη ομως εισαι "νεκρος" και γεματος επιθεσεις πανικων..Ξεκινα απο εκει hollyman.

    Τα εχω περασει.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    58
    Νομίζω πως σε όλες τις περιπτώσεις πρέπει να εμπιστευόμαστε τους ειδικούς. Δεν ισχυρίζομαι ότι δε γίνονται λάθη, αλλά από τη στιγμή που έκανες πολλές και εξειδικευμένες εξετάσεις, οι οποίες δεν έδειξαν κάποιο πρόβλημα, είναι σίγουρο ότι δεν έχεις κάποιο καρδιακό πρόβλημα.
    Δε ξέρω πόσο χρονών είσαι. Αν είσαι όμως μεταξύ 30 με 40 τότε να ξέρεις ότι δεν είσαι ο μόνος που έχει αυτόν το φόβο. Πάνω από το 10% των Ελλήνων σε αυτή την ηλικία παρουσιάζει κάποια στιγμή αυτόν τον φόβο. Έτσι καταφεύγουν στους καρδιολόγους και υποβάλλονται σε σωρεία εξετάσεων που φυσικά βγαίνουν όλες αρνητικές. Πολλοί μάλιστα βιώνουν και συμπτώματα ανακοπής, τρέχουν βραδιάτικα στα νοσοκομεία, πιστεύουν πραγματικά ότι πεθαίνουν και τους είναι ακατανόητο όταν (μετά συνήθως από μία ηρεμιστική ένεση) τους λένε ότι δεν έχουν τίποτα. Άλλοι πάλι φοβούνται ότι θα πεθάνουν στον ύπνο τους και γενικά υπάρχουν πολλές φοβικές συμπεριφορές με το ίδιο φοβικό αντικείμενο (καρδιά) και ίδια γενετήσια αιτία (άγχος).
    Αν και είναι πολύ εμφανές ότι αγχώθηκες αφάνταστα από τη πιθανότητα να πάσχεις από καρδιά, συμβαίνει και τίποτα άλλο στη ζωή σου το τελευταίο καιρό που σε πιέζει; Σου προκαλεί άγχος; Στρες; Μπορείς να εντοπίσεις κάποια αλλαγή στη καθημερινότητα σου; Στη ρουτίνα σου; Βρίσκεσαι σε κάποιο δίλλημα; Σε κάποια διαδικασία λήψης σοβαρής απόφασης;
    Κάπου εκεί μπορεί να εντοπίζεται το πρόβλημα και η λύση να είναι η σωστή διαχείριση των καταστάσεων οπότε το σύμπτωμα (ο φόβος) να χαθεί….
    Ιωάννης Φραγκιαδουλάκης
    Θεσσαλονίκη

  8. #8
    Μπορεί να μη συνεβη τιποτα που να προκαλεί άγχος, στρες, ουτε σε διλημμα να βρίσκεται, ουτε για αλλαγη να μιλαμε, τιποτα απ αυτα. Ειναι απλα το να μην σου μπει η ιδεα και μετα να σου γινει εμμονη ότι σωνει και καλα έχεις πρόβλημα. Καποτε η ιδεα ξεκιναει απο καποιο περιστατικο, πχ μια έντονη ζαλαδα ή λυποθυμία ή φαση υπερέντασης, κι απο τοτε όποτε βρισκεσαι σε παρομοιες συνθηκες εκει σου μπαινει η ιδεα ότι απο στιγμη σε στιγμη αυτο που συνεβη θα επαναληφθει. Καποιες ιατρικες εξετασεις που σου αποδεικνυουν οτι δεν τρεχει τιποτα, καποιες εργασιες, τρεχαματα κλπ στην καθημερινοτητα σου τα οποία φανερωνουν ότι εχεις πολλες αντοχες, λειτουργουν ως αποδειξεις για τη σκεψη σου οτι δεν τρεχει τιποτα υποβοηθωντας με τον τροπο αυτο η ιδεα/εμμονη να ξεθωριασει. Επισης εκπαιδευοντας τη σκεψη σου στο να αναγνωριζει και να απομακρυνει τετοιες σκεψεις οπως καποιο τριτο που τον αναγνωριζεις οτι σε πλησιαζει και τον διωχνεις.
    γιάννης

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    athina
    Posts
    59
    ta idia pali!!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    athina
    Posts
    59
    Ελπίζω πάντως να είσαστε όλοι καλά!!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ότι ίσως οφείλεται σε ένα σύνδρομο σπάνιο που επιφέρει ξαφνικό θάνατο.
    τι παει να πει ισως? κορονα γραματα θα το παιξουμε?

Similar Threads

  1. φόβος και άγχος
    By μελπω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-10-2013, 01:17
  2. ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ
    By liakleo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 03-02-2012, 00:29
  3. ΣΥΝΕΧΕΣ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ
    By αλίκη! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 01-05-2011, 23:05
  4. αγχος - φοβος- αδιεξοδος
    By giorgosm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 24-03-2011, 16:33
  5. αγχος, φοβος κ ολά τα παραγωγα
    By Soulfly in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 27-02-2010, 23:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •