Χρειάζομαι Επειγόντως Κάποιον Να Μιλήσω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Κορυδαλλό
    Posts
    22

    Χρειάζομαι Επειγόντως Κάποιον Να Μιλήσω

    Καλησπέρα σας, ονομάζομαι Λυδία, είμαι μαθήτρια σε νυχτερινό λύκειο και θα σας πω τον πόνο μου (συγνώμη για το μεγάλο μου κείμενο)

    Εδώ και χρόνια ζούσα με τη μάνα μου, τον αδερφό μου, και τη γιαγιά μου. Βέβαια έχω ζήσει και με τους 2 γονείς αλλά έπειτα για τον Α,Β λόγο έμειναν σε διάσταση τέλος πάντων.
    Η μάνα μου ήταν βαριά άρρωστη , είχε διαβήτη , ο οποίος τη χτύπησε και σε άλλα σημεία με αποτέλεσμα στις 5/6/2012 σε ηλικία 43 να τη χάσουμε από πνευμονικό οίδημα στα χέρια του αδερφού μου καθώς τη πηγαίνανε με το ασθενοφόρο.
    Να μη τα πολύ λέω, έγινε η κηδεία της μητέρας μου ( περιττό να σας πω πόσο πολύ μου στοίχισε ο θάνατος της ειδικά του αδερφού μου που τώρα είναι 17 ετών σε περίοδο Πανελλαδικών )
    είχε έρθει και ο πατέρας μου (μεγάλος πότης και τζογαδόρος) μεθυσμένος και φυσικά όλο το σόι της μάνας μου τον κοίταγε στραβά...γενικά και οι δύο οικογένειες (και του πατέρα μου και της μάνας μου "μισούν" η μια τη άλλη. Εγώ πάλι δήλωσα λευκό, δεν ήθελα να μαι με καμία πλευρά έτσι και αλλιώς η κάθε μια πλευρά θα έλεγε τα δικά της.
    Η γιαγιά μου η "καλή" (μητέρα της μάνας μου) από ανέκαθεν δεν......μάζευε τη γλώσσα της, κάθε φορά ακόμη και να μη κάνουμε κάτι έβριζε, βέβαια η σελίδα δεν με αφήνει να τα πω αυτά τα "καλά" λόγια που λέει ακόμα και τώρα που ζω ακόμα μαζί της δυστιχώς (και απορώ πώς ζω ακόμα έχω τάσεις για αυτοκτονία/δολοφονία) αλλά δεν πειράζει μπορείτε να φανταστείτε.
    Λοιπόν εγώ και ο πατέρας μου κληρονομήσαμε το σπίτι στο οποίο μένουμε τώρα, ο πατέρας μου έκανε αποποίηση κληρονομιάς, εγώ όμως δεν έκανα ακόμα αποδοχή γιατί με τι λεφτά θα πλήρωνα τη εφορία; 20 χρονών είμαι δουλειά τίποτα.... ευελπιστώ ότι θα περάσω γραφιστική στο ΤΕΙ Αθήνας ή Εγκληματολογία στη Πάντειο (όπως και ο αδερφός μου)
    Τέλος πάντων, η γριά (έτσι φωνάζω τη γιαγιά μου) είχε κάνει τα μύρια όσια στη μάνα μου (θεός να τη αναπαύσει πραγματικά) την έδερνε (από δικιά της μαρτυρία και του πατέρα μου και της άλλης μου γιαγιάς) , τη πέταγε έξω από το σπίτι , τη είχε βάλει να κλέψει λεφτά από τον πατέρα μου , τη κατηγορούσε για ότι συνέβαινε ...ε λοιπόν τώρα κάνει τα ίδια και χειρότερα και σε μένα και στον αδερφό μου, με αποτέλεσμα να καταστρεφόμαστε ψυχολογικά και οι δύο και να παρακαλάμε να 'μασταν εμείς στη θέση της μητέρας μας.
    Τον αδερφό μου (που δίνει πανελλαδικές φέτος) τον έχει τσακίσει ψυχολογικά ,κάνει διάλειμμα από το διάβασμα και παίζει λίγο ένα παιχνίδι ηλεκτρονικό τον λέει τεμπέλη και ότι δεν πρόκειται να περάσει εκεί που θέλει (περιττό να σας πω ότι έρχεται από το σχολείο 3 το μεσημέρι , τρώει , και 5 και μισή πάει φροντιστήριο μέχρι τις 9 και μετά διαβάζει μέχρι τις 10 μία ωρίτσα και κάθεται λίγο μαζί μου μέχρι τις 12) και τα βάζει μαζί του για οτιδήποτε, ακόμη και για να βγει πρέπει να περάσει από εξάψαλμο ότι είναι άχρηστος και τα λοιπά. Ο αδερφός μου τη γράφει αλλά για πόσο ακόμα;
    Εμένα....χα χα χα....εγώ είμαι πάντα για αυτή η π****** η άχρηστη αυτή που δεν τελείωσα το σχολείο, που γυρνάω 12 το βράδυ και που έχω γκαστρωθεί (ναι είχα μείνει έγκυος από βιασμό μεγάλη ιστορία) και επειδή πάω και βλέπω τη άλλη μου γιαγιά (η οποία τραβάει παααααααρα πολλά και αυτή) και φυσικά μου λέει να πάρω παράδειγμα από τη 1 μήνα μικρότερη μου ξαδέρφη που χει αμάξι έχει περάσει σχολή και είναι και με ωραία ρούχα και καλούς τρόπους ( εγώ ντύνομαι με κάτι παλιόρουχα δικά μου και της μάνας μου είμαι 1,82 και είναι λίγο δύσκολα με τα ρούχα μου , όσο για τον χαρακτήρα μου εντάξει είμαι ήρεμη μέχρι να με πειράξουν μετά......και επίσης έχω ουλίτιδα σοβαρή και φοβάμαι τους οδοντιάτρους με τις βούρτσες , ναι δεν έπλενα τα δόντια μου γιατί μου χει μείνει τραύμα όταν έπιασε η γριά και μου άνοιξε το στόμα και μου βούρτσιζε τα δόντια με δύναμη υπερβολική έβγαζα αίμα για κανενα 10λεπτο σε ηλικία 10 ετών ) εγώ είμαι πάντα το κέντρο της προσοχής της , και τώρα τελευταία με απειλεί να φύγω από το σπίτι εκτός αν βρω δουλειά και φέρνω λεφτά στο σπίτι , με βλέπει να κάθομαι στον υπολογιστή να παίζω παιχνίδια και να μου λέει τι σατανικά πράγματα είναι αυτά που κάνεις (και για τη μουσική τα ίδια ακούω ιαπωνικά ροκ και μέταλ νέο και παλιό).
    Έπιασα δουλειά κάποια στιγμή από ένα πρόγραμμα του ΟΑΕΔ και γνώρισα πολύ σπουδαία άτομα....αλλά μέσα στη περίοδο ήρθε το κτηματολόγιο και έγραφε το σπίτι ήταν υποθηκευμένο από τη εθνική τράπεζα και χρώσταγε η μητέρα μου μέχρι το 2008 3,5 χιλιάρικα ... έγινε της μουρλής σπίτι η γριά κατηγορούσε τον πατέρα μου ότι ανάγκασε τη μάνα μου να υπογράψει για δάνειο ,εγώ δεν τολμούσα να πω το αντίθετο γιατί φοβάμαι μέχρι και το......ξύλο που μπορεί να φάω.....μα συγνώμη που ξέρει αυτή ότι φταίει αυτός και όχι η μητέρα μου ( ε κανείς δεν είναι άγιος σε αυτή τη ζωή) ή ..... ότι το έκανε αυτή ... να βάρεσε τη μάνα μου και να τη ανάγκασε αυτή.... με τόσα που μας έχει κάνει τόσα χρόνια δε θα χα καμία αμφιβολία ότι έχει κάνει χοντρά πράγματα που τώρα μας καταστρέφει τη ζωή μας...να φανταστείτε ότι μας πέρασε από το κεφάλι ότι έγινε όλοκληρη συνωμωσία για να δολοφονήσουν "ήσυχα" τη μητέρα μου μήπως μιλούσε πουθενά για τη οικογένεια της (ακόμη και εγώ παρατηρώ όταν τη παίρνουν τηλ οι γιοι της μιλάει πιο σιγά για να μη ακούω εγώ ειδικά αλλά σε άλλα άτομα στη οικογένεια μας ανέβαζε στα μάτια τους σε πιο κλειστά εγώ η π******* και ο αδερφός μου ο τεμπέλης) .
    Περιττό να αναφέρω ότι από τη οικογένεια του πατέρα μου , μας πιέζουν με τη δικιά τους ιστορία να 'ρθουμε μαζι τους από τη μία καλήτερα αλλά ο πατέρας μου χωρίς δουλειά -να πίνει - να κάθεται 24ωρο στον υπολογιστή τι προκοπή θα έχουμε εμείς; άσε που χρωστάει και αυτός άλλα τόσα λεφτά....
    το θέμα είναι ότι θέλω να πάω στη αστυνομία να τα καταγγείλω όλα όλα όμως αλλά φοβάμαι φοβάμαι πάρα πολύ τη μοίρα μου μετά....θέλω να ηχογραφήσω τη γριά να δούνε τι μας κάνει να τη χώσουν μέσα υποτίθεται τη ψυχολογική βια τη παίρνουν σοβαρά. Φοβάμαι το ξύλο που θα φάω , τις οικογένειες μου μη με βλάψουν εμένα τον αδερφό μου και τη σχέση μου (είναι πολύ σοβαρή κατάσταση μαζί με το αγόρι σκεφτόμαστε να αρραβωνιαστούμε με το καλό και προσπαθεί και αυτός να με βοηθήσει αλλά δεν μπορεί) που είναι ότι μου έχει μείνει στη ζωή μου, φοβάμαι ( όλα αυτά τα λέω με δάκρυα στα μάτια δεν φαντάζεστε πόσο κρατιέμαι να μη ξεσπάσω) μέχρι και το φαγητό της γριάς ειδικά όταν είναι ξεχωριστό φαγητό από του αδερφού μου.
    Θεώρησα σωστό να μιλήσω κάπου πιστεύω όλο και κάποιος θα το διαβάσει όλο αυτό.... φοβάμαι αυτό σας λέω μόνο απορώ δεν έχω πεθάνει ακόμα από στεναχώρια.
    Ευχαριστώ θα εκτιμήσω κάθε άποψη :(
    Cheers <3

  2. #2
    Λυπαμαι γιαυτα που περνας και μπραβο σου που εχεις υπομονη , τωρα αυτο το λεω χωρις να ξερω ουτε να καταλαβαινω πως νοιωθεις , ελπιζω να γινει η κατασταση καλυτερη καποια στιγμη .
    Παντα νομιζα και με σιγουρια οτι ολοι εχουνε εστω και λιγη καλοσυνης μεσα τους ομως με αυτο που περιγραφεις αυτη η γυναικα φαινεται αναισθητη , της εχει πεθανει το παιδι και σας συμπεριφερεται ετσι ?
    εσυ βεβαια ξερεις καλυτερα .
    Κανε υπομονη εσυ και ο αδερφος σου και προσπαθηστε να περασετε σε μια σχολη εκτος της πολης που βρισκετε , καλο ειναι να βρεις και δουλεια να μαζευεις λεφτα να βρεις ενα σπιτι (αυτο θα παρει λιγο χρονο)και να παρεις και τον αδερφο σου και να φυγετε χωρις να της το πειτε κι αν σας φωναζει μη της δωσετε σημασια απλα φυγετε .
    Ελπιζω να μπορειτε να το κανετε , γιατι αν αυτο συνεχιστει θα σας χαλασει ολη η ζωη , ποσο ακομα θα την ανεχεστε ?
    Και να γινει καλυτερη η κατασταση δυστυχως τα ψυχικα τραυματα θα μεινουν .
    Απλα προσπαθειστε να φυγετε μονο ετσι θα σταματησει η στεναχωρια σας , ειπες οτι η αλλη γιαγια σου σας λεει να πατε σε εκεινη , ειπες οτι δε μπορεις , γιατι δε μπορεις ? υπαρχει καποιος λογος ? αυτη η γιαγια σου ειναι καλη τουλαχιστον ?

  3. #3
    Επισης μη της δινεις σημασια (προσπαθησε οσο μπορεις )οταν σου μιλαει ασχημα και ο αδερφος σου καλα κανει και δε της δινει σημασια .
    Μη πεφτεις στο επιπεδο της με το να της απαντας η να τη κοιταζεις εστω οταν σου μιλαει ασχημα .
    Ναι ξερω θα μου πεις οτι δε ξερω πως ειναι και οτι να τα λεω ειναι ευκολο αλλα πρεπει να σκεφτεις σοβαρα πως να βγεις απο τη κατασταση αυτη .
    Αυτο με την αστυνομια που ειπες , θα μπορουσες να την απειλησεις αλλα δε ξερω αν ειναι καλη ιδεα .
    Μη φοβασαι να πας το να φοβασαι δε θα κανει τη κατασταση καλυτερη αλλα χειροτερη η ιδια οπως ειναι .
    Εφοσον ειναι τοσο τραγικα οσο περιγραφεις και ειναι τοσο κακια ωστε την υποπτευεστε σε τοσο μεγαλα πραγματα οπως τον θανατο της μητερας σου η με τα χρηματα που χρωσταει η μητερα σου , μη φοβασαι να πας στην αστυνομια λογικα κατι θα κανουν .

  4. #4
    ...μονο μια λυση εχεις: βρες τροπο να φυγεις μαζί με τον αδελφό σου.
    Εδω θα σου δώσουν κάποιοι τηλ κοινωνικών υπηρεσιων. Μιλα με κάποιον άνθρωπο να σας βοηθήσει.
    Εννοείται πως η γιαγιά σου έχει τεράστια θέματα. Μια μανα που έχασε το παιδί της δεν μπορεί να κακοποιεί τα εγγόνια της.
    Πήγαινε στην αστυνομία, στην πρόνοια, οπουδήποτε ώστε να βρεις στηριξη.
    Μιλα με την τράπεζα. Είναι πολύ κριμα να χάσετε το σπίτι για τόσο μικρη οφειλη.
    Παρε χρόνο και ψάξε ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ για δουλεια. Οτι να ναι, φτανει να σταθεις στα ποδια σου.
    Δεν υπαρχει καποια θεια/θειος να σας βοηθήσει?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Κορυδαλλό
    Posts
    22
    @Σοκολάτα (μου ανοιξες τη ορεξη για γλυκο) + Θεοφανία καλημέρα σας και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ....δουλειά δεν βρίσκω τώρα θα γραφτώ σε ένα επίδομα του οαεδ για μακροχρονια ανεργους με 200ευρω του μηνα και απο του χρονου θα παω ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ για να δουλευω και να πηγαινω παραλληλα και για μαθημα...καπως θα τα φερω βολτα.....απλα φοβαμαι μηπως η αστυνομια δεν με παρει στα σοβαρα και σκέφτομαι τη ηχογραφηση τη ωρα που κακολογαει , ειναι μαρτυριο οτι τραβαω καμια βοηθεια απο τη οικογενεια της μανας μου ολοι ειπανε να σας ταησει ο πατερας σας.... απο το σοι του πατερα μου δεν ξερω κανεναν περα απο γιαγια / και τα 2 αλλα παιδια της.....και με τη σειρα της η αλλη μου γιαγια πως να βοηθησει? εχει ενα καρο χρεη και συντηρει τα παιδια της εκ των οποιων το ενα ειναι Καναδα και ο πατερας μου και ο θειος μου ειναι μαζι της....καλα ειναι πολυ καλη γυναικα αλλα δεν μπορει να μας συντηρισει και εμας.... ο πατερας μου τα ξυνει ο θειος μου απο δω και απο κει εξωτερικο δεν μπορω να φυγω . Η γρια ουτε μια ΟΥΤΕ ΜΙΑ δεν δινει για μας ουτε για καφε δεν εχει της ντροπης να πει οριστε παιδι μου να βγεις για καφε με τη σχεση σου, οχι να πας να δουλεψεις και παει και δινει λεφτα στον μικρο της γιο ο οποιος ΔΕΝ δουλευει και εχει 4 παιδια τα οποια τα δερνει και ντρεπομαι που το λεω εχει κανει 4 κοριτσια και θελει να κανει και αλλο για ναβγει αγορι και να ακουστει το ονομα του παππου μου. Ουτε η γυναικα του δουλευει 30 χρονων και δεν εχει βγαλει ουτε γυμνασιο (μιλαω εγω που δεν εβγαλα το λυκειο ακομα) καθονται και τα ξυνουν ειναι υπερβολικα θρησκοι (παλιοημερολογητες) δηλαδη θελανε να κλεισουν τον αδερφο μου σε μοναστηρι για να τον παρατησουν εκει .!!!!!!! ντρεπομαι για τη οικογενεια μου πραγματικα....το αλλο της παιδι (της γριας) ο μεγαλος ειναι ψευτομαγκας πηρε τον πατερα μου τηλεφωνο μετα που πεθανε η μητερα μου και του πε εγω δεν θα ταιζω τα παιδια σου παρτα και δρομο..ο πατερας μου τον εβρισε γιατι προφανως δεν τον ενοιαζε...ενω οποτε παω στη αλλη μου γιαγια ο πατερας μου λεει και να ρθετε να μεινετε πανω να αλλαξετε σχολειο και να αφησετε το σπιτι .....η αλλη μου γιαγια τον τσιγκλαει να παρει τον......πισινο του και να βρει δουλεια και πολλες φορες τον εχει διωξει, και η κακομοιρα καθε σαββατο μου δινει κανα 20ευρο να τα φερω βολτα μια βδομαδα ...αλλα μου αρκουν εννοειται :) δεν εχω πουθενα να παω...ο δικος μου θελει να μεινουμε μαζι εκει που σπουδαζει Λαμια αλλα να του φορτωθω εγω και ο αδερφος μου θα ναι βαρος και σε αυτον και στους γονεις του ....ο αδερφος μου μου πε οτι μπορει να βρει καποιον φιλο του αλλα τιποτα δεν ειναι σιγουρο....
    Εν τω μεταξυ ειχα λογαριασμο ταμιευτηριου τωρα που το θυμηθηκα να το πω με 3χιλιαρικα μεσα εδωσα τη καρτα στη μανα μου για ειδικες αναγκες δεν με ενοιαζαν τα λεφτα αν δεν θα χα η θα χα λεφτα... πριν φυγει η μανα μου ειχα 2.300 μετα που πεθανε που πηγαν ολα? ΤΑ ΒΟΥΤΗΞΕ Η ΓΡΙΑ!!!!!!!!!!!ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΦΑΕΙ Ο ΜΠΟΥΧΕΣΑΣ ΤΗΣ και να μη εχουμε ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΦΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΠΩΣ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΗΣ!!!!!!!


    Υ.Γ. Τα χαρτια της τραπεζας τα χει η γρια και δεν μου τα δινει για κανενα λογο δεν μπορω να παω χωρις αυτα εκει......

    http://data1.whicdn.com/images/44094..._500_large.gif η κατάσταση μου....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    115
    καλησπερα σου EpheChan..
    τα θεματα που αναφερεις ειναι αρκετα σοβαρα οποτε καλυτερα ειναι να μιλησεις σε εναν κοινωνικο λειτουργο στην πολη που ζεις ωστε να σε κατευθυνει σωστα,μονο ετσι θα βρεις την ασφαλεια σου και την ψυχικη σου ηρεμια κακα τα ψεμματα, γιατι εαν φυγεις καποια στιγμη θα τους ξανα βρεις μπροστα σου οποτε εαν ειναι να κανεις κατι τωρα κοψε το απο την ριζα και οχι καλυβοντας το με μια φυγη!!!
    δυστυχως ή ευτυχώς απο σενα εξαρτατε και μην ξεχνας οτι εχεις κ τον αδερφο σου διπλα σου σε ολοι αυτη την ιστορια!!!
    δυο σημαντικα κινητρα για να ξεκινησεις ειναι οτι θα τελειωσει ολο αυτο το αρρωστο και εσεις θα εχετε μετα την ασφαλεια για μια καλυτερη ζωη,νεα παιδια ειστε κριμα ειναι!!!!

    υγ.να ξερεις οτι θα βρεις στηριξη και ασφαλεια εαν απευθυνθεις καπου,μην φοβηθεις θα σε καλυψουν(το ξερω απο μια αλλη κατασταση)επισης στην αστυνομια εαν πας χρειαζεται πρωτα να κανεις μηνυση απο οτι ξερω και θελει λεφτα...!!!
    φτοντισε να κανεις τα χαρτια σου να παρεις αυτο που δικαιουσε απο το σπιτι...καλη δηναμη!!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Η ζωη σου ειναι ανυποφορη και απορω με το κουραγιο σου και τη δυναμη του χαρακτήρα σου! Μπραβο σου και μην το βαζεις κατω εχεις και τον αδερφο σου όπως λες για στηριγμα. Οι καταστασεις που ζεις είναι παρα μα παρα πολυ ασχημες για μια κοπελα της ηλικιας σου αλλα και με όλα οσα εχω δει και ζησει και γω δεν είναι πια τοσο σπανιες στην "αρρωστημενη" κοινωνια μας. Επειδή αντιμετωπίζω παρομοια θεματα διαμάχες με πατερα, συγγενείς κτλ μην περιμενεις καμια ουσιαστικη βοηθεια από αστυνομια , κοινωνικούς λειτουργούς ( ολοι διακοσμητικοι είναι για το μισθουλακο τους)...δυστυχως! Θα ταλαιπωρηθείς περισσοτερο και θα νιωσεις την απανθρωπιά και αδιαφορια που υπαρχει σε ολο της το μεγαλειο, από την εμπειρια μου όλα αυτά. Το ξερω ότι είναι δυσκολο και λογω συγκυριων να βρεις μια δουλεια αλλα ψαχνε συνεχεια ώστε να κανεις αποδοχή του σπιτιου της μανας σου, μην χασεις και το σπιτι σου στο τελος. Είναι πολύ βασικο αυτό. Επισης μην ασχολείσαι καθολου με ολους αυτους τους "συγγενείς", κοιταξε το μελλον σου...Ισως ο μονος που θα μπορουσε να κανει κατι αν πας και μιλησεις στο τι περνας θα ηταν ο εισαγγελεας αλλα και παλι δεν είμαι σιγουρηαν θα βρεθει καποια ουσιαστικη λυση

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Κορυδαλλό
    Posts
    22
    @Alex+unlucky λετε? θα με πιστέψουν οι κοινωνικοί λειτουργοί? θέλω να γίνουν ανώνυμα όλα επειδή φοβάμαι , ασε ελεγα να ενηλικιωθω παλια να φυγω απο το σπιτι και τωρα μου γυρναει μπουμερανγκ ολοι πανω μου πεσανε...η γρια ζηταει λεφτα πουλαει υφος επιβαλλει τα θελω της....πριν λιγο π.χ. ηρθε ο γιος της για......τροφιμα και λεφτα ( περιπου μιση της συνταξη) και τωρα δεν εχει φαι ...και με το ζορι ζεστανα γαλα και ενα τοστ...σημειωτεο εχω θεμα με τη αναιμια χρονια τωρα!!!με το ζορι εδωσε 20 ευρω για ενα σιροπι!!!! απο τη μια θελω να καταγγειλω και τις 2 πλευρες ειδικα πατερα και γρια γιατι ειχανε και μακρυ χερι στη μανα μου, αλλα και για ψυχολογικη βια αν το λεω σωστα.....δεν αντεχω πραγματικα ειμαι στριμωγμενη....και σαν να μη εφτανε αυτο σημερα η γρια ανακοινωσε οτι θα κανει χειρουργειο για βηματοδοτη..... τωρα θα λεγα τη κακια για τον βηματοδοτη.....τεσπα ευχαριστω πολυ :)

  9. #9
    ephe, είσαι είκοσι χρονών.
    Είσαι δηλαδή στην ηλικία που έχεις ήδη αρχίσει να βάζεις τις βάσεις για τον χαρακτήρα που θα κουβαλάς σε όλη σου τη ζωή.
    Πρέπει να αποφασίσεις λοιπόν: θα γίνεις από τους ανθρώπους που ανακουφίζονται όταν λένε το πρόβλημα τους, ή όταν το λύνουν?
    Ξέρω ότι σου φαίνονται "ψιλα γραμματα" αυτά στη φάση που βρίσκεσαι, αλλά πιστεψεμε είναι πολύ σημαντικό.
    Κάνε ότι μπορείς για να το λύσεις.
    Σκέψου μεθόδους και πάρε αποφάσεις.
    Υπάρχουν λύσεις, φτάνει να θες να τις βρεις.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    (θεός να τη αναπαύσει πραγματικά) την έδερνε (από δικιά της μαρτυρία και του πατέρα μου και της άλλης μου γιαγιάς) , τη πέταγε έξω από το σπίτι , τη είχε βάλει να κλέψει λεφτά από τον πατέρα μου , τη κατηγορούσε
    καλα τωρα τι να πεις αναρωτιεμαι για αυτο αρρωστησε η μανα σου
    με αποτέλεσμα να καταστρεφόμαστε ψυχολογικά
    αυτο σκεφτομουν τωρα κ ελεγα να το πω να μη το πω..
    γιατί φοβάμαι μέχρι και το......ξύλο που μπορεί να φάω.....
    για να φοβασαι σημαινει οτι το εχει κανει κ αυτο
    οδοντιάτρους με τις βούρτσες , ναι δεν έπλενα τα δόντια μου γιατί μου χει μείνει τραύμα όταν έπιασε η γριά και μου άνοιξε το στόμα και μου βούρτσιζε τα δόντια με δύναμη υπερβολική έβγαζα αίμα
    παναγια μου.. οστοσο μερικα ουλα εχουν μια ταση να ματωνουν οπως κ τα δικα μου αλλα πρεπει να τα πλενεις γιατι απο το πλυσιμο γλιτωνεις απο προβληματα
    θέλω να ηχογραφήσω τη γριά να δούνε τι μας κάνει να τη χώσουν μέσα υποτίθεται τη ψυχολογική βια τη παίρνουν σοβαρά.
    κ τι δε σου εχι κανει να λες δε παλευεται με τιποτα
    πάντα για αυτή η π****** η άχρηστη αυτή που δεν τελείωσα το σχολείο,
    οσοι δε μπορουν να σε φτασουν κανουν τα παντα για να σε μειωσουν
    τις οικογένειες μου μη με βλάψουν εμένα τον αδερφό μου και τη σχέση μου
    πολυ περιπλοκο
    έχω γκαστρωθεί (ναι είχα μείνει έγκυος από βιασμό μεγάλη ιστορία)
    πες τη μας κ αυτη σε αλλο θεμα
    Θεώρησα σωστό να μιλήσω κάπου
    κ καλα εκανες

    το σιγουρο ειναι τωρα οτι μετα απο ολα αυτα που διαβασα ειναι οτι θα πρεπει να μαθεις να αγαπας τον εαυτο σου να ανεβασεις την αυτοεκτιμιση σου γιατι οταν ταλαιπορισαι ειναι ευκολο να παραμελισεις τον εαυτο σου και να μινεις μακρυα απο αυτη τη γρια οπως τη λες αφου το μονο στο οπιο ειναι ικανη ειναι να δημιουργει προβληματα στους αλλους. και να ξερεις απλα οτι το σωμα ακολουθει το πνευμα οταν στενοχοριεσαι συνεχεια κ το σωμα κανει το ιδιο αφου εχω προσεξει οτι οταν στενοχοριεμαι αρρωσταινω με το παραμικρο

    Παντα νομιζα και με σιγουρια οτι ολοι εχουνε εστω και λιγη καλοσυνης μεσα τους ομως με αυτο που περιγραφεις αυτη η γυναικα φαινεται αναισθητη , της εχει πεθανει το παιδι και σας συμπεριφερεται ετσι ?
    αμ δεν εχουν ολοι

    η αλλη μου γιαγια τον τσιγκλαει να παρει τον......πισινο του και να βρει δουλεια και πολλες φορες τον εχει διωξει
    παναγια μου
    εξωτερικο δεν μπορω να φυγω .
    το να φυγεις στο εξωτερικο δεν ειναι ευκολη υποθεση πρεπει να βρεις στεκια που ζουν ελληνες κ εκει εκτος αν ξερεις να μιλασ τη γλωσσα

    τα χρηματα που χρωσταει η μητερα σου , μη φοβασαι να πας στην αστυνομια λογικα κατι θα κανουν .
    ισως αυτη ειναι μια λυση για να γλιτωσεις απο ολα αυτα αν κ δεν ειμαι σιγουρος.
    απλα φοβαμαι μηπως η αστυνομια δεν με παρει στα σοβαρα και σκέφτομαι τη ηχογραφηση τη ωρα που κακολογαει , ειναι μαρτυριο οτι τραβαω καμια βοηθεια απο τη οικογενεια της μανας μου
    αν κ δε γνωριζω τη νομοθεσια πανω στην ηχογραφιση θα σε συμβουλευα να πας πιο πριν σε καπιον δηκιγορο να τον συμβουλευτεις πριν παρουσιασεις την ηχογραφιση ως στοιχειο για να σου πει κ τι να κανεις θα ελεγα οτι χρειαζεσε καπιον ιδικο στους νομους.
    ντρεπομαι για τη οικογενεια μου πραγματικα.
    ναι αλλα δε φταισ εσυ ομωσ

    να στραφεις προς τον αδερφο σου κ να βοηθησετε ο ενας τον αλλον αυτο συμπερενω απο ολα αυτα που διαβαζω
    τον έχει τσακίσει ψυχολογικά
    όσο για τον χαρακτήρα μου εντάξει είμαι ήρεμη μέχρι να με πειράξουν
    κ εγω καπος ετσι ειμαι..

    φοβάμαι αυτό σας λέω μόνο απορώ δεν έχω πεθάνει ακόμα από στεναχώρια.
    με τη στενοχορια δεν αλλαζει τιποτε αντιθετα κανει τα πραγματα χειροτερα για αυτο προσπαθησε να μη στεναχοριεσαι η αν βλεπεις οτι κατι δεν οδηγει καπου η δε βγαζει καπου κ απλα σε στενοχορει μη το σκεφτεσαι αν δεν εχεις αλλη λυση .
    Last edited by αλεξανδρος_77; 07-12-2013 at 16:43.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    ephecan το χειροτερο πραγμα για εμενα σε αυτή τη ζωη είναι να βρεθεις μεσα σε αρρωστημενο και ασχημο οικογενειακο περιβαλλον . Όμως δεν πρεπει να παραιτηθείς γιατι οφείλεις να κανεις το καλυτερο για τον εαυτο σου ακομα και αν τους αλλους δεν τους απασχολει αυτό. Τα χρηματα δηλαδή τι μπορει να τα κανει ο "πατερας" σου? ειπες ότι είναι τζογαδόρος, εκει τα σκορπαει? δεν ξερω ο αδερφος σου τι επιπτωσεις μπορει να εχει ( μπορει να παρουν την επιμελεια από τον πατερα σου και να πανε σε ιδρυμα τον αδερφο σου μεχρι να ενηλικιωθεί...) αυτό με το μοναστηρι που ειπες καπου νωρίτερα, ότι τι τον πιεζουν να γινει μοναχος?
    Από το σπιτι της μανας σου δεν θα φυγεις εσυ, αλλοι θα φυγουν αν θελουν. Μην κανεις καμια βλακεια και φυγεις από το σπιτι σου.
    Όπως ειπα από αστυνομια και κοινωνικούς λειτουργούς μην περιμενεις καμια βοηθεια! Στην αστυνομια θα σου πουνε στην καλυτερη να βρεις δουλεια και να φυγεις από το σπιτι. Η μητερα σου δεν θα το ηθελε αυτό ουτε για σενα ουτε για τον αδερφο σου. να βρεις δουλεια να φυγεις και να πας που? πως θα ζησεις με το μισθο της πεινας, μονη σου? τι θα πρωτοπληρωνεις? εδώ αλλοι γυρνανε στο παιδικο δωματιο 35αρηδες και μεγαλύτεροι..Αυτες δεν είναι λυσεις που εχουν καμια σχεση με σοβαροτητα και υπευθυνοτητα αλλα ουτε και με την πραγματικοτητα.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Κορυδαλλό
    Posts
    22
    @θεοφανια ειμαι εντελως απειρη στο πως να κινηθω τοσα χρονια δεν μπορουσα ουτε εγω να κινηθω ουτε η μανα μου γιατι και οι δυο τρεμαμε....για αυτο ηρθα εδω για τη συμβουλη.....δεν ψαχνω ευκολες λυσεις προφανως ολα χαλια μου πηγαν στη ζωη μου και ακομη χειροτερα οταν πεθανε η μητερα μου...το πιστευεις οτι δεν εχω καμια γυναικεια φιγουρα να με προστατευσει να με προσανατολισει οπως η μανα μου? ειμαι χαμενη εντελως.....
    @αλεξανδρος φιλε εισαι πρωτος ευχαριστω και για τα λογια σου και που με νιωθεις:)
    @unlucky φιλε μου το ιδιο μου πε και ο πατερας μου το σπιτι ειναι δικο μου και μπορω να τη διωξω οποτε θελω απλα φοβαμαι να το κανω. και ναι ο πατερας μου τα ριχνει ολα στις μπυρες στον καπνο και στο παμε στοιχημα...αν δουνε οι κοινωνικοι λειτουργοι τι ειναι ο πατερας μου σιγουρα θα παρουνε τον αδερφο μου... αυτο φοβαται εκεινος αλλα οχι επειδη ειναι αυτο που ειναι ....γιατι χρωσταει και αυτος πολλά λεφτα. Ναι ο υπερθρήσκος θειος μου του πε του αδερφου μου ποσο ωραια ειναι να ζεις σε μοναστηρι του τα επριζε και ακουσα τυχαια που μιλαγε με τη γρια να λενε ωραια θα τον κλεισουμε σε μοναστηρι αμα δεν περασει στις πανελλαδικες...η αστυνομια το ξερω οτι δεν θα νοιαστει καμια ελπιδα δεν εχω με αυτους...

  13. #13
    ephe, σε καταλαβαίνω, είναι απίστευτα δύσκολο να πας κόντρα σε μια κατάσταση που βιώνεις χρόνια και έχεις συνηθίσει σε αυτή.
    Αυτό συμβαίνει στα άτομα που κακοποιούνται και σεις κακοποιείστε χρόνια από τη γιαγιά σας.
    Σε αυτό πρέπει να αντισταθείς και να επαναστατήσεις.
    Δεν πρέπει αυτή η κατάσταση να παγιωθεί άλλο και να συνεχίζεις να τη βλέπεις ως καθημερινοτητα σου.
    Ξεκίνα με απειλες. Δειξε της τη δυναμη σου. Απειλησε την ότι θα πας στην αστυνομία και τα κανάλια και ότι θα τη διώξεις απ το σπιτι που σου ανηκει.
    Οι ανθρωποι αυτοί τρέμουν στην ιδεα ότι μπορεί να εκτεθουν.
    Πηγαινε στην πρόνια και πες το πρόβλημα που έχεις με το σπίτι. Μετά πήγαινε στο συνηγορο του καταναλωτη ώστε να μπεις στο νομο Κατσελη και να μη κινδυνευεις απ την τραπεζα.
    Δειξτης πως δεν φοβάσαι, αντεδρασε όσο πιο δυναμικά μπορείς. Θα εκπλαγεις όταν καταλάβεις πόσο θρασύδειλη είναι.
    Οσο ανέχεσαι, τόσο θα υποφέρετε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Quote Originally Posted by EpheChan View Post
    @θεοφανια ειμαι εντελως απειρη στο πως να κινηθω τοσα χρονια δεν μπορουσα ουτε εγω να κινηθω ουτε η μανα μου γιατι και οι δυο τρεμαμε....για αυτο ηρθα εδω για τη συμβουλη.....δεν ψαχνω ευκολες λυσεις προφανως ολα χαλια μου πηγαν στη ζωη μου και ακομη χειροτερα οταν πεθανε η μητερα μου...το πιστευεις οτι δεν εχω καμια γυναικεια φιγουρα να με προστατευσει να με προσανατολισει οπως η μανα μου? ειμαι χαμενη εντελως.....
    @αλεξανδρος φιλε εισαι πρωτος ευχαριστω και για τα λογια σου και που με νιωθεις:)
    @unlucky φιλε μου το ιδιο μου πε και ο πατερας μου το σπιτι ειναι δικο μου και μπορω να τη διωξω οποτε θελω απλα φοβαμαι να το κανω. και ναι ο πατερας μου τα ριχνει ολα στις μπυρες στον καπνο και στο παμε στοιχημα...αν δουνε οι κοινωνικοι λειτουργοι τι ειναι ο πατερας μου σιγουρα θα παρουνε τον αδερφο μου... αυτο φοβαται εκεινος αλλα οχι επειδη ειναι αυτο που ειναι ....γιατι χρωσταει και αυτος πολλά λεφτα. Ναι ο υπερθρήσκος θειος μου του πε του αδερφου μου ποσο ωραια ειναι να ζεις σε μοναστηρι του τα επριζε και ακουσα τυχαια που μιλαγε με τη γρια να λενε ωραια θα τον κλεισουμε σε μοναστηρι αμα δεν περασει στις πανελλαδικες...η αστυνομια το ξερω οτι δεν θα νοιαστει καμια ελπιδα δεν εχω με αυτους...
    κοπελα είμαι ephecan, και μπορω να κατανοησω πως μπορει να νιώθεις. Παραλειψη μου να σου πω και συλλυπητηρια για τη μαμα σου! Αυτό με τη γυναικεια φιγουρα είναι πολύ ουσιαστικο. πρεπει να φερνεις στο μυαλο τη μαμα σου και να αντλήσεις από καπου ένα προτυπο υγιες. Ο πατερας σου μηπως πινει και καπνιζει οπως λες λογω οικονομικων προβλημάτων ή ηταν ανέκαθεν ετσι? αυτό που ειπε για το σπιτι είναι θετικη ενδειξη. Εσυ μενεις με τη γιαγια σου και ο πατερας σου αλλου? Εχει ξαναπαντρευτεί ή άλλο παιδι?
    Πραγματικα είναι σαλαμενοι οι ανθρωποι αν εχουν τέτοιες βλεψεις για τον αδερφο σου ή πανε να φανε το σπιτι σας! Δυστυχως αυτό που θα εισπαραξεις από την αστυνομια ή από κοινωνικους λειτουργούς ή φορεις προνοιας ( βιτρινα είναι όλα) είναι αδρανεια και αδιαφορια. Είναι χαμενος χρονος και ταλαιπωρια, μην απευθυνθείς σε τιποτα απο αυτά.

Similar Threads

  1. Νιώθω τόσο ΜΟΝΟΣ.Έχω ανάγκη να μιλήσω σε κάποιον!
    By Γιάννης Σ. in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 215
    Last Post: 23-09-2013, 23:41
  2. Χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια!!!
    By Dark_Princess in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 22-01-2012, 09:32
  3. χρειαζομαι τη βοηθεια σας επειγοντως!!!
    By ritsonis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 12-09-2010, 23:43
  4. δεν εχω σε καποιον να μιλησω...
    By Adzik in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 122
    Last Post: 10-07-2010, 10:39
  5. Replies: 27
    Last Post: 15-11-2007, 13:40

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •